Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai

Releu protectie tensiune

Sfat achizitie masina noua
 Numere inmatriculare inundatie

Adaptor mandrina la paleta

Achiziție și inlocuire ...

Recomandare service BMW Bucuresti
 Recomandare SSD

Cheie BMW X4 G02 duplicat

Colantare auto, locatii, preturi,...

Boxe fata golf 5
 Resizable BAR

Gratar/tigaie pentru friptura - p...

Se pot utiliza imaginile generate...

Alternativa la Paint pe Ubuntu

apartamente noi brasov

- - - - -
  • Please log in to reply
1200 replies to this topic

cgcornel

cgcornel

Junior Member

• Grup: Members

LuyCki, on 06 ianuarie 2015 - 19:35, said:

As avea o intrebare.. Cei care au cumparat de la Isaran.. in contract e inclusa si boxa (beciul) ?

nu, n-am vazut asa ceva.

Rodut77

Rodut77

New Member

nu este inclusa in contract se da la cine vor ei

Ebenize

Ebenize

Member

Nu apar in antecontract dar cred ca da la toata lumea dupa finalizare parcare subterana, asa scrie pe site

LuyCki

LuyCki

New Member

Azi ma duc sa inchei contractul.. Si parcarea subterana e parca 5.000 Euro.. iar cea din fata 3.000 euro si ceva..

monaelena

monaelena

New Member

• Grup: Junior Members
Buna ziua si la multi ani in noul an.Va doresc un 2015 mai frumos, plin de sanatate si de realizari.As avea si eu o intrebare(poate ca s-a mai discutat acest aspect).Este cineva care s-a mutat deja in primul bloc de la Isaran?

Si as mai avea o intrebare.La apa am inteles ca nu se fac contracte individuale, la gaz am rezolvat repede dar vad ca Electrica ne da batai de cap.Cum procedati cu Electrica?Cat dureaza efectuarea contractului?Va multumesc

Edited by monaelena, 07 January 2015 - 12:25.

LuyCki

LuyCki

New Member

Dupa cat timp de la facerea contractului de vanzare-cumparare se da cheia si se face conctractul de predare-primire la imob. ISARAN ? Stie cineva ? Si inca o intrebare.. Daca sa mutat cineva in primul bloc de la ISARAN, scara C mai exact ?

cgcornel

cgcornel

Junior Member

monaelena, on 07 ianuarie 2015 - 12:24, said:

Buna ziua si la multi ani in noul an.Va doresc un 2015 mai frumos, plin de sanatate si de realizari.As avea si eu o intrebare(poate ca s-a mai discutat acest aspect).Este cineva care s-a mutat deja in primul bloc de la Isaran?

Si as mai avea o intrebare.La apa am inteles ca nu se fac contracte individuale, la gaz am rezolvat repede dar vad ca Electrica ne da batai de cap.Cum procedati cu Electrica?Cat dureaza efectuarea contractului?Va multumesc

Buna seara Elena si la multi ani si tie.
Eu sunt destul de avansat in procedura de mutare la Isaran adica mai am de asteptat sa rezolv cu Electrica. Ai dreptate, la gaz am rezolvat si eu rapid, fara niciun cost... in juma de ora aveam contractul deja. La Electrica ar fi trebuit sa fie la fel doar ca Isaran nu a predat instalatiile la Electrica si nu a facut racordarea fiecarui apartament, asa ca noii proprietari sunt nevoiti s-o faca pe banii si timpul lor :(
Procedura de conectare la electrica e cam asa:
1. Se face cererea pentru obtinerea ATR-ului (avizul tehnic de racordare), la Electrica Distributie la care se anexeaza copie dupa CI si dupa Contract de Vanzare-Cumparare;
Atentie... In cerere trebuie trecute date referitoare la puterea instalata solicitata si puterea absorbita (functie de cate camere are apartamentul, si functie de consumatorii mari care pot fi conectati la un moment dat in apartament - de ex. la 3 camere eu am trecut 8KW la puterea instalata si 5KW pentru cea absorbita) cat si tensiunea (de 0.23kV).
2. Termenul de obtinere a ATR-ului este de 30 zile calendaristice :( (eu sunt in aceasta faza... adica astept).
3. Odata ce se emite acest aviz, va trebui platita factura pentru ATR in valoare de 87 lei apoi va trebui solicitat in scris la Electrica, incheierea contractului de racordare.
Mai departe am sa aflu si eu pe masura ce inaintez cu aceasta procedura.
De mutat nu cred ca s-a mutat nimeni la Isaran (s-au adus doar lucruri, mobila, etc..) din cauza ca apartamentele nu sunt racordate electric.

LuyCki, on 08 ianuarie 2015 - 16:49, said:

Dupa cat timp de la facerea contractului de vanzare-cumparare se da cheia si se face conctractul de predare-primire la imob. ISARAN ? Stie cineva ? Si inca o intrebare.. Daca sa mutat cineva in primul bloc de la ISARAN, scara C mai exact ?

Teoretic cheia o primesti dupa semnarea contractului de vanzare-cumparare, dupa ce banii intra in contul Isaran.

elen27

elen27

New Member

Buna,
Mi-am luat si eu ap la Isaran dar inca astept rasp de la Fond. Am auzit ca s-ar plati la inceierea contractului de vanzare cumparare si diferenta de curs valutar. E adevarat?? Cei care ati incheiat deja contractul ati platit?? Si m-ar interesa la ce valoare au ajuns si actele la notar...Multumesc! :)

happyflo44

happyflo44

New Member

Daca scrie asta in antecontract atunci da. Pana una alta atunci cand vei plati, se va calcula cursul bnr din ziua respectivă, chit ca euro ajunge la 5 lei ...

Edited by happyflo44, 09 January 2015 - 22:21.

Ebenize

Ebenize

Member

si eu astept raspuns de la fond si dupa cum vad trebuie sa scot aproape 1000 euro bani din buzunar pt transfer ron-euro. Aia e.

monaelena

monaelena

New Member

Va multumesc mult pentru raspunsuri.Sper sa se rezolve curand toate aceste probleme pentru ca abia astept sa ma mut.

florin250386

florin250386

New Member

Salut!
A facut cineva contractul de vanzare-cumparare cu Isaran? Daca da, cat au costat actele la notar?
Multumesc!

RhadooR

RhadooR

Junior Member

DIn cate stiu, actele la notar pentru prima casa costa cam 2000-3000 lei, acum depinde de notar, iar la credit imobiliar undeva la 4000 lei.
Pe mine pentru un apartament in avangarden 3 cu credit imobiliar m-a costat 4000 lei!

LuyCki

LuyCki

New Member

florin250386, on 10 ianuarie 2015 - 19:15, said:

Salut!
A facut cineva contractul de vanzare-cumparare cu Isaran? Daca da, cat au costat actele la notar?
Multumesc!

1000 Euro au fost actele la notar, la un apartament cu 3 camere !

elen27

elen27

New Member

LuyCki, on 10 ianuarie 2015 - 21:45, said:

1000 Euro au fost actele la notar, la un apartament cu 3 camere !

Ai avut credit imobiliar sau credit Prima Casa? La Prima Casa ar trebui sa fie mai ieftin

LuyCki

LuyCki

New Member

elen27, on 11 ianuarie 2015 - 10:12, said:

Ai avut credit imobiliar sau credit Prima Casa? La Prima Casa ar trebui sa fie mai ieftin

La notar se calculeaza 1% din valoare apartamentului + 24% TVA. De exemplu apartamentul meu a costat 55.000 Euro, deci 1% din 55.000 care e 550 euro + 24% din 550 euro care e 132 euro, deci notarul a costat 682 euro. Si nu am avut credit sau prima casa, a fost cash integral.

P.S: La notar mai sunt cateva taxe.. de cam vreo 200-300 euro.

Edited by LuyCki, 11 January 2015 - 10:28.

AdAn1

AdAn1

Junior Member

Taxele si onorariile notariale sunt calculate in functie de valoarea tranzactiei (pret vanzare-cumparare) si valoarea ipotecii (valoare credit) - in cazul in care e vorba si de un credit ipotecar. Pentru creditele in EUR/USD, se platesc in RON la cursul BNR din ziua semnarii.
Daca doriti sa faceti un calcul estimativ, puteti folosi link-ul de mai jos:

http://www.cbimobili...-notariale.html

Notarii stabiliesc onorariul in baza unei grile. Oricum diferentele nu sunt foarte mari.

Cumparatorul este obligat sa plateasca taxele si onorariul. Vanzatorul va plati impozitul aferent tranzactiei.

Puteti folosi si calculatorul din urmatorul link (cu acest calculator puteti calcula inclusiv pentru creditele Prima Casa):

http://notariat-tine...-taxe-notariale

One of Them

One of Them

Active Member

Am venit saptamana trecuta la Brasov pentru a cauta un apartament nou. Am vizitat Avantgarden Tractorul, Olimpic Residence (mai sunt 3 apartamente, doua de 3 camere (etaj 10, 11), una de 2 camere (etaj 9 parca), Casa Nobel, Privilegio, Alphaville, Isaran.

Criteriile de cautare erau: 3 camere, disponibil imediat, zona cu acces usor in oras, transport in comun in zona, fara ultimul etaj, fara parter (indiferent cat de inalt este Posted Image  ), insorit.

Ordinea in care le-am vazut este exact cea de mai sus - la Isaran m-am oprit, am rezervat, achitat - am ales un apartamwnt 3P (P de la Panoramic) cu orientare sudica de 108mp utili + terasa 5.2mp - total 113mp.

De ce m-a convins? Apartament extrem de spatios, finisaje mult peste ce am vazut la celelalte ansambluri, centrala termica Viessman, aer conditionat Daikin (din cate am inteles sunt doar la apartamentele cu vedere panoramica), videointerfon de ultima generatie, paza permanenta in scara, 2 lifturi de 8 persoane de ultima generatie, spatii comune largi. Vederea este absolut superba, se vede tot lantul muntos de la est la vest si ai soare toata ziua. Taxa management relativ mica - 70 RON - maxim 100 RON, specificat si in contractul de management.

Am fost in apartament ieri, si totul este precum apartmamentul aratat la vizionare. Imediat ce semnam cu Electrica, ne putem muta.

Am fost azi la GDF Suez pentru preluare contract gaz, iar pentru curent se ocupa cei de la Isaran - preconizat semnare contract furnizare energie electrica sfarsitul lunii Ianuarie.

Cine mai are neclaritati ma poate contacta pe privat sau direct pe forum.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate