Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Copii cu teren atopic

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
corinacirlea

corinacirlea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.08.2011
Am un baietel de 1 an si 5 luni cu diagnosticul de teren atopic - alergia se manifesta prin pete rosii si pruriginoase pe piele. De 6 luni luam aerius si zyrtec dar degeaba. Cum intrerupem cum apare din nou. Nu mai stiu ce sa fac. Stie cineva un medic alergolog bun? Noi am fost la Cluj la prof. Miu.

#2
drsim

drsim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 05.07.2011
Claritine sirop(Loratadina)-2,5 ml-2,5mg doza unica/zi

#3
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,914
  • Înscris: 31.03.2003
claritine sirop e tot un fel de aerius. mai bine spus, aerius-ul este metabolitul activ al claritine-ului.
deci nu vad cum ar putea rezolva problema.
(daca e doza unica, de ce ai scris de 2 ori 2,5 ml?)

#4
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
N-ar fi mai simplu (pe langa enventualul tratament) sa nu ii mai dati mancarurile care ii provoaca alergii? :habarnam: De obicei una sau mai multe din urmatoarele: cereale (inclusiv soia, care se afla intr-un miliard de produse pt copii), lapte, oua, alune. E mai greu  sa il feresti de praf, polen si acarieni dar cu mancarea e relativ usor.
Alergologul n-a zis nimic despre preventie?

#5
drsim

drsim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 05.07.2011

 oaspetele, on 13th August 2011, 15:47, said:

claritine sirop e tot un fel de aerius. mai bine spus, aerius-ul este metabolitul activ al claritine-ului.
deci nu vad cum ar putea rezolva problema.
(daca e doza unica, de ce ai scris de 2 ori 2,5 ml?)

1. nu stiu ce studii medicale aveti,daca aveti ar trebui sa stiti foarte bine ca efectul terapeutic difera in cazul administrarii de la o persoana la alta, chiar daca se administreaza acelasi medicament si aceeasi doza  
2. unde ati vazut scris de 2 ori acelasi lucru ?

#6
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Tot cu atopica e si micuta noastra, tot cu pete se manifesta problema. Bucuria e ca ii trec relativ repede, necazul e ca inca nu stim toate chestiile la care face alergie. Avem pana acum pe lista praful si polenul, textilele sintetice sau partial sintetice (pielea ei nu suporta poliesteri si alte dracii de astea, ci numai bumbac), pestele si diverse alte feluri de papa (alergene).
Dermatologul ne-a dat Advantan milk, de dat pe pete cand apar si sunt mai persistente. Asta la prima vizita. La a doua am primit reteta pentru Elidel, despre care am citit ca e mai ok decat Advantan, fiind nesteroidian. Elidelul e de dat de 1-2 ori pe saptamana. Dar produsele care ii fac cel mai bine sunt de la Avene (cu apa termala), un balsam pentru baie si o crema dupa.
De la medicul de familie am primit (si cumparat) reteta pentru Zyrtec. I-am administrat de 2 ori, si nu stiu... n-oi fi vazut eu efectul, pe prospect citisem ca ajuta in calmarea efectelor alergiei (nazal, ocular etc).
De la mai multi doctori (derma, familie, pediatru) am inteles ca putem spera la o reducere a activitatii astea alergice dupa varsta de 3 ani. Pana atunci asta e, pot doar sa ma bucur ca pe micuta nu pare a o deranja tare problema asta.

P.S. - Pentru a mai reduce praful (nasol lucru, locuim intr-o zona unde se construieste mult; de exemplu, speli masina si a doua zi deja poti sa desenezi pe ea...) am cumparat un purificator de aer.

Edited by spe, 21 November 2011 - 00:24.


#7
marutza82

marutza82

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.03.2012
Stefan are 1 an si 3 luni. A avut dermatita atopica, insa acum e foarte bine, nu mai are nimic. Tratamentul minune a fost Protopic, concentratie 0.01% dat o data pe zi timp de 1 saptamana, apoi de 2 ori pe saptamana, timp de 1-2 luni (pentru intretinere).
Evident, intre timp il cremuiam de 2-3 ori pe zi pe tot corpul cu Balneum Intensive, o crema pe baza de uree.
Am gasit si un medic dermatolog foarte bun, de la Medsana. (Bucuresti)

#8
DianaM88

DianaM88

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 05.05.2022
Fetita mea are 5 ani, in primele luni am descoperit alergia la laptele de vaca și la histamine. Am reusit sa tinem dermatita sub control pana la 4 ani si jumatate si de atunci nu mai scapam de ea. Trece cand folosim Advantan, dar efectul nu este de durata. In curand avem programare la alergolog si speram sa gasim alimentele la care este alergica pentru a le exclude.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate