Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

impartire semnal prin casa

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
adipit

adipit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 05.05.2007
buna ziua, va rog a ma ajuta cu sfaturi privind realizarea unei impartiri bune a semnalului tv prin casa.
datele sunt urmatoarele:
am cablu tv pe fir coaxial de la rds. cablu imi intra in casa si merge la o caseta pe care am prevazut-o sa montez un splitter dar din pacate fara alimentare.
de acolo pleaca 3 cabluri unul in living unul in dormitor 1 si unul in dormitor 2.
unde se opreste cablul din living fiind lipit livingul cu bucataria am zis sa montez un distribuitor sau splitter si sa plece cablu in bucatarie.
posibilitate de alimentare nu am la nodul principal ptr a monta un splitter cu amplificare si alimentare in priza, poate doar in sufragerie priza de tv fiind langa o priza normala.
ce imi recomandati ca sa nu sufar de calitatea semnalului.
multumesc

#2
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009
incearca cu spliter in living, nu cred ca atenuarea semnalului de catre acel spliter sa-ti afecteze prea mult calitatea semnalului.

Edited by Bukovina, 13 August 2011 - 11:21.


#3
adipit

adipit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 05.05.2007
iese un fel de cascada splitter 1 la intrare si apoi pe primul fir din 3 iar un splitter, ma gandeam sa pun la nr2 in loc de splitter cu 2 iesiri distribuitor?

Edited by adipit, 13 August 2011 - 11:27.


#4
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009
Spliterul imparte semnalul egal intre cele 2 camere, deci spliter.

#5
adipit

adipit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 05.05.2007
da multumesc pentru lamurire, ideea e daca pun splitter la intrare semnal se imparte in 3 apoi semnalul care e 33% din cel de la intrare il mai impart in 2 nu iese pe 15% din cat e la intrare?

#6
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009
NU :)

#7
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Sfatul meu este sa iti cumperi un amplificator tv/cablu cu 1 intrare si 2 iesirii + 2 splitere cu cate 2 iesirii fiecare ( total 4 tv-uri )
Asta deoarece semnalul care iti intra in casa/apartament nu este suficient de puternic pt. a face fata singur la 4 tv-uri + pierderile datorate : cablului coaxial, rejectii de la tv-uri, pierderi de la splitere
Asa cu amplificatorul in cauza , intai amplifici semnalul apoi il distribui uniform pe cele 2 iesirii ale lui + cele 2 splitere
Unele modele au si reglaj de amplificare + reglaj in functie de lungimea cablului folosit
Este adevarat te costa mai mult insa se merita , fiindca pana la urma tot acolo vei ajunge
Dupa ce o sa investesti in cablu + splitere si vei constata ca anumite pr. tv sau pe unele tv-uri se vede mai prost decat pe altele , vei fii nevoit sa aplici solutia mea
Amplificatoarele tv/catv te-as satui sa nu cumperi chinezisme fiindca sigur mergi la noroc , mai bine dai un ban da stii pe ce
Uite aici cateva modele de amplificatoare tv/catv :
- http://www.conexelec...?...ns=1&rpp=-1
- http://www.antech.ro.../?cat=p&page=12

#8
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009
nu se merita investitia in amplificator. o sa mearga doar cu un spliter daca iti intra macar 70 db in casa.

#9
adipit

adipit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 05.05.2007

 lupull, on 14th August 2011, 09:53, said:

Sfatul meu este sa iti cumperi un amplificator tv/cablu cu 1 intrare si 2 iesirii + 2 splitere cu cate 2 iesirii fiecare ( total 4 tv-uri )
Asta deoarece semnalul care iti intra in casa/apartament nu este suficient de puternic pt. a face fata singur la 4 tv-uri + pierderile datorate : cablului coaxial, rejectii de la tv-uri, pierderi de la splitere
Asa cu amplificatorul in cauza , intai amplifici semnalul apoi il distribui uniform pe cele 2 iesirii ale lui + cele 2 splitere
Unele modele au si reglaj de amplificare + reglaj in functie de lungimea cablului folosit
Este adevarat te costa mai mult insa se merita , fiindca pana la urma tot acolo vei ajunge
Dupa ce o sa investesti in cablu + splitere si vei constata ca anumite pr. tv sau pe unele tv-uri se vede mai prost decat pe altele , vei fii nevoit sa aplici solutia mea
Amplificatoarele tv/catv te-as satui sa nu cumperi chinezisme fiindca sigur mergi la noroc , mai bine dai un ban da stii pe ce
Uite aici cateva modele de amplificatoare tv/catv :
- http://www.conexelec...?...ns=1&rpp=-1
- http://www.antech.ro.../?cat=p&page=12

nu m-ar deranja sa dau 300 ron pe asa ceva inschimb la intrare pe hol unde am locul prevazut pentru splittere nu am alimentare(priza) ori presuun ca amplificatorul asta sta in priza...
nu exista si fara alimentare sau cu baterii?

#10
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Unele au alimentator inclus , altele le trebuie alimentator extern depinde de model
Statul meu este sa iti cumperi un model cu alimentator inclus , deoarece el este gandit/proiectat special pt. acel amplificator
In plus nu cred ca iti este asa greu sa maschezi un cablu de la acel amplificator tv pana la ceea mai apropiata priza/prelungitor
Oricum si la varianta cu alimentator extern este de preferat sa prelungesti cablu de 220v si nu cel care scoate tensiune fixa/stabilizata pt. alimentarea amplificatorului ( de obicei -12V )
Insa in acest caz vei aveea 2 carcase in loc de una ( 1 carcasa a alimentatorului extern si 1 carcasa a amplificatorului tv )

Bukovina si cum masoara el sa vada daca are cel putin 70db la intrarea in casa ?
In plus ii garantezi tu ca pe toate prg. tv exista acelas nivel de semnal ( minim 70db )  ?
Asa cu amplificatorul tv in cauza numai are nevoie sa masoare nu stiu ce nivel la intrare in casa sau nivelul diferitelor prg. tv ( se stie foarte bine ca nu toate prg. tv au acelas nivel de semnal )
De aceea la conectarea doar prin splitere vor iesi in evidenta respectivele prg. tv cu un nivel de semnal mai scazut ( se vor vedea mai prost ) fata de celelalte prg. tv

Edited by lupull, 16 August 2011 - 07:25.


#11
adipit

adipit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 05.05.2007
imi poti da lynk cu un model cu alimentator inclus?
multumesc

#12
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Pai vezi ca modelele de la Conex electronic de pe Maica Domnului  sunt de la firma EMIDIN : http://www.emidin.ro/index.html
Citeste de acolo mai multe amanunte , oricum toate amplificatoarele de la ei daca nu ma insel vin cu alimentatorul incorporat ( pe langa amplificator ) si sunt ecranate total in carcasa de tabla ( compartimentate separat mi-se pare in interior )
La Antech 98 ai doar vreo 2 modele de la Alcad - AI221/223 care sunt in carcase de plastic si separate ( alimentatorul intr-un compartimet si amplificatorul tv intr-o carcasa metalica tot in aceeasi carcasa de plastic ( vezi foto de pe site )

#13
nolf2

nolf2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 23.11.2005
Nu rezolvi mare lucru daca montezi un amplificator, s-ar putea sa mearga mai prost decit iti merge acum. Amplificatoarele sint de doua tipuri: de linie si de casa. cele de linie amplifica 20 db, iar cele de casa 30 db, dar tot ce conteaza la ele e semnalul de intrare. Semnalul trebuie sa fie "curat", sa nu ai diferente de db prea mari intre programe pt ca o sa ai surprize.
Trebuie sa chemi o echipa de tehnic sa-ti verifice semnalul, instalatia interioara si dupa aia sa iei decizii. Operatorul trebuie sa-ti asigure un semnal de 60-80 db la mufa televizorului.

#14
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Ce frumoase sunt toate in teorie , veniti unul si demonstratii ceea ce a-ti scris de ce nu sunt bune amplificatoarele tv cu modelul concret de care nu sunteti multumit
Asa multi stiu teorie si o scriu pe aici , insa practic el nu are instrumente specifice in a masura asa cum zice teoria si in plus daca va merge si cu 2/3 splitere ce nivel de semnal va mai ajunge la tv-urile 3 si 4 ?
Intrebare adresata teoreticieniilor care nu le surade ideea amplificatorului tv
Un calcul simplu daca este sa ma iau dupa voi teoreticieniilor este si acesta :
- Nivel semnal Intrare optim in casa - 80db
- Pierdere per spliter - 3 db ( nu zic mai mult ) , astfel ca la minim 2 splitere pierderea va fii de 6 db
- Pierdere per cablu si rejectii de la unele din cele 4 tv-uri - 4 db
Pierderea Totala - 10 db Minim , deci din 80 db ii mai raman 70 db practic- insa asta teoretic
Insa daca practic are la intrarea in casa doar 60/65 db si cu o pierdere de minim 10 db , ce semnal va mai fii la tv-urile 3 si 4 ?
Asa cu un amplificator care teoretic ar aveea un minim de 10 db amplificare ar compensa aceea pierdere minima tot de 10 db si astfel la tv-urile 3 si 4 ar aveea acelas nivel ca cel de la intrarea in casa ( parca este altceva )
Nimeni nu zice ca si cu amplificator va aveea toate prg. tv oglinda la toate cele 3/4 tv-uri ( asta si datorita diferentelelor de nivel semnal intre prg. tv ) , insa practic ce nivel exista la 1-mul tv va exista si la al 3/4 tv ( fata de calculul teoretic de mai sus - fara amplificator )
Cred ca cei care au doar o astfel de instalatie cu amplificator isi pot spune/scrie parerea legata de acasta situatie , eventual specificand si modelul amplificatorului folosit de el si in acest caz ajutandul pe Adipit sa cumpere sau nu respectivul model ( restul sunt simple speculatii/teorii , doar de aceea se zice ca Teoria ca teoria , practica ne omoara )
Personal folosesc un amplificator Emidin ATV904 + 2 splitere de 1 IN/2 OUT pt. 2 tv-uri de 54cm si 2 tv tunere pc , asa ca ce scriu nu scriu doar din simpla teorie ca altii
Astept din partea teoreticiienilor de mai sus care nu sunt adeptii amplificatorului tv sa imi demonstreze contrariu , concret cu ce amplificator tv folosesc si de care nu sunt multumiti de au ajuns la concluzia ca un amplificator tv nu este bun/indicat in situatia lui Adipit

#15
nolf2

nolf2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 23.11.2005
Am acasa 4 televizoare conectate in reteaua UPC-ului, doua sint TFT-uri pe care le folosesc in combinatie cu STB-urile oferite de operator si doua CRT-uri, plus modemul de internet. Toata instalatia functioneaza perfect, fara nici un amplificator, reteaua e facuta cu cabluri de calitate (RG6 Tri-Shielded), mufe de compresie (http://www.partsforh...ctor-p-453.html), distribuitoare cu atenuare mica.
PS
Nu sint teoretician, am 12 ani lucrati la companiile de cablu, asa ca stiu ce vorbesc.

#16
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Sa le stapanesti/folosesti sanatos in continuare , insa uiti un lucru Nu toti sunt in acest domeniu experti sau au peste 10 ani de practica
In plus una este sa ai niste stb-uri de la firma si alta sa nu ai decat niste tv-uri ( mai ales cele clasice cu crt , unde mai mult ca sigur ca din 3 tv-uri , 2 au rejectii sigur )
Acum fiecare face dupa cunostintele pe care le are , insa nu poti generaliza situatia ta particulara ( conteaza si cati metri ai de la cutia "magica" a dth-ului pana in casa/apartament , conteaza si ce fel de cablu este acela ( sigur ca nu RG6 Tri-Shielded ) si alti factorii care fac diferentierea de la un abonat la altul )
Eu pot merge pana chiar si in cazul in care tu lauzi upc-ul ca are semnal bun/beton pt. "n" tv-uri , iar vecinul de palier este exact reversul tau ( cazuri intalnite practice cand si eu lucram in acest domeniu ) ca sa numai zic de alte blocuri/zone
Acelas lucru se poate intampla si la rcs , fiindca nu am vazut pana acum sa vina cineva lunar ( sa nu scriu saptamanal ) si sa masoare nivelul de semnal pe fiecare palier sau la fiecare casa in parte
In cel mai rau caz daca se masoara ceva si nu stiu la cat timp , se masoara la amplificatoarele de magistrala ( cele are sunt montate/ancorate pe stalpi ) si atat
Insa de acolo si pana la nivelul de semnal care este la intrarea tv-ului mai sunt destui metri si pot aparea destule pierderi din varii motive
Vorba aceea Cine stie , cunoaste , dar in fine tu esti 1 din 100 de abonatii upc care lauzi ca au semnal bun/beton , insa ceilalti 99 oare ce spun ?
Concret :  Adipit tu acum ai 2 situatii diferite dupa care te poti lua , insa decizia si banii iti apartin

#17
foca_cristian

foca_cristian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 22.11.2007
salut.

caz concret la mine acasa. pana anul trecut am avut UPC - semnal maxim la cele doua televizoare + tuner PC. toate imprastierea era facuta cu un splitter de 2 lei cumparat din piata pus la intrarea in casa. calculatorul era pus pe direct la un fir de la televizor, izolat cu banda pentru a elimina o eventuala curentare a celor mici.

mi-am pus RCS. normal semnal vraiste la televizorul din sufragerie pus pe direct la distribuitorul de pe bloc. dupa mai multe injuraturi si reclamatii, in care ei au recunoscut ca semnal mai puternic nu pot furniza intr-o retea proaspat montata in Rahova, mi-am cumparat un amplificator de semnal chinezesc la 30 lei 1in + 3out, reglat amplificarea la maxim si asa am toate programele in casa, fara purici si variatii. amplificatorul este cu alimentare la priza. am prelungit cablul de alimentare si l-am mulat pe langa usa de la intrare si pe sub plinta pana la cea mai apropiata priza.

concluziile le tragi tu.

#18
berzecus2003

berzecus2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 18.08.2006
Va salut ,si......un ajutor mare!!!!
am o instalatie tv in apartament noua ,dar facuta prost cred eu, pt ca exista un singur fir tv tras prin perete  ,iar prizele sunt insiruite (adica din prima priza placa fir ptr a doua ....si tot asa) ,au venit cei de la rds si nu am imagine clara decat la prima priza ....dupa semnalul se pierde (a treia priza)...dupa nu ma e semnal.....credeti ca un amplificator ar rezolva traba???,adica acum doar pe ultima priza (dormitor) am tv(vreau digital)....sau mai bine cineva din bucuresti care se pricepe?(contra-cost)????

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate