Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 

Problema Video

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
VoooDooo

VoooDooo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 01.02.2008
Salutare ,

Imi primul rand vreau sa imi cer scuze in cazul in care am postat unde nu trebuie.

Am si eu o problema la Filmele/Video-urile care au calitate mare/f mare. (gen HD , Blu-RAY , ) (atat pentru extensiile  .mkv cat si .wmw ) .. dar nu la toate clipurile.


Problemele se manifesta astfel:   In momentul in care derulez filmul mai in fata sau inapoi imaginea ramane blocata si trebuie sa astept cateva secunde pana cand imi apare imaginea si sunetul de la minutul/secunda unde am derulat.


Cred ca ori e problema de la Codecuri...ori ( ceea ce nu cred) de la drivere.


Aduc la cunostinta ca folosesc un laptop performat , configuratia placii video este de 1GB Dedicata ddr3 ( ati radeon HD 5650) ... deci nu ar trebuii sa imi ruleze asa prost filmele.

Folosesc ca Video Player :  GOM Player ( cel mai frecvent) , BSPlayer (ocazional)  , VLC (ocazional) .. si cam la toate am problema asta


Astept un raspuns , multumesc.!

#2
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,007
  • Înscris: 28.10.2006
Filmele HD au bitrate mult mai mare decat avi-urile normale(deh, calitate!). Asta inseamna ca HDD-ul tau sa "alimentezae" cu informatie in ritm sustinut.
Daca HDD-ul este la 5400 rpm(mai mult ca sigur) si cu un buffer de doar 8 MB, de aici apare problema!
Si ai defragmentat partitia pe care se afla filmele? Ai incercat sa pui filmele respective pe un HDD extern?
Mai incearca se scoti cablul de la net sau sa dezactivezi WiFi, depinde cum ai legatura la net si dupa aceea sa dezactivezi antivirusul!
S-ar putea sa devina mai vioi!
Fenomenul este des intalnit la laptop si chiar la desktop-urile care au un singur HDD si buffer mic!
Incearca sa rulezi cu Media Plyer Clasic Home Cinema. Asta stie bine sa folosesca decodarea placii video, daca are!

#3
VoooDooo

VoooDooo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 01.02.2008
Caut o cale mult mai usoara...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate