Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 

Ce facem cu Posta Romana?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
340 replies to this topic

Poll: Ce facem cu Posta? (111 member(s) have cast votes)

Sunteti de acord sa se vanda Posta Romana ?

  1. Nu. (50 votes [45.05%])

    Percentage of vote: 45.05%

  2. Da. (58 votes [52.25%])

    Percentage of vote: 52.25%

  3. Nu raspund. (3 votes [2.70%])

    Percentage of vote: 2.70%

Credeti ca cei vinovati de pierderile de la posta Romana vor fi pedepsiti ?

  1. Nu. (90 votes [81.08%])

    Percentage of vote: 81.08%

  2. Da. (10 votes [9.01%])

    Percentage of vote: 9.01%

  3. Nu stiu, nu raspund. (11 votes [9.91%])

    Percentage of vote: 9.91%

Vote Guests cannot vote

#325
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

 Alex-Softpedia, on 29 mai 2013 - 20:23, said:

Nu stiu daca realizezi ce impact au disponibilizarile astea in masa. Trebuie facute, evident, dar treptat, cu cap. Unii se bucura ca niste copii in fata ciungii, fara sa constientizeze impactul.

În 2009 au fost concediați  o jumătate de milion de oameni în sectorul privat.
A comentat cineva?
A simțit careva impactul sau i-a durut în jojă?

Dacă mâine se închide poșta și toți cei 32.000 de ciumplaci se duc acasă, nici nu se va simți.
Să nu le plângem de milă bugetarilor, pentru că nu merită.

#326
Claudiu_J

Claudiu_J

    Too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,207
  • Înscris: 13.05.2008

 tomaso, on 29 mai 2013 - 21:36, said:

În 2009 au fost concediați  o jumătate de milion de oameni în sectorul privat.
A comentat cineva?
A simțit careva impactul sau i-a durut în jojă?

Dacă mâine se închide poșta și toți cei 32.000 de ciumplaci se duc acasă, nici nu se va simți.
Să nu le plângem de milă bugetarilor, pentru că nu merită.

Asta este corect in principiu; Adica nu merita sa li se planga de mile; Practic asta reprezinta economia; Ai vanzari, platesti salarii, faci profit - > nu ai profit,la revedere;

Totusi discutam despre un model de business care merge in  toata lumea; Stie cineva ce fel de companii sunt Royal Mail si Deutsche Post? (mai este statul implicat sau e privata 100%); Eu nu am idee;
Dar cred totusi ca merge aplicat modelul; Este dovedit ca functional;

#327
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,197
  • Înscris: 06.01.2007

 Alex-Softpedia, on 29 mai 2013 - 20:23, said:

Oamenii aia nu se evapora, devin parte in gasirea unui lor de munca intr-o piata subreda, cu concurenta acerba pentru orice rahat de job. Cei mai in varsta se pensioneaza pe caz de boala (semi-fictiva) si incepi sa le platesti pensia, unii raman in somaj, consumul lor scade, scazand consumul automat se desfiinteaza alte locuri de munca, etc.

Nu stiu daca realizezi ce impact au disponibilizarile astea in masa. Trebuie facute, evident, dar treptat, cu cap. Unii se bucura ca niste copii in fata ciungii, fara sa constientizeze impactul.

Oamenii aia vor fi platiti mai putin decat pana acum. Asta e cel mai important. Oricum produceau MINUS VALOARE datorata cheltuielilor de regie (care banuiesc ca-s enorme).

Edited by maccip, 29 May 2013 - 22:12.


#328
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Īmpćrat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 10.03.2009

 tomaso, on 29 mai 2013 - 21:36, said:

În 2009 au fost concediați  o jumătate de milion de oameni în sectorul privat.
A comentat cineva?
A simțit careva impactul sau i-a durut în jojă?

Dacă mâine se închide poșta și toți cei 32.000 de ciumplaci se duc acasă, nici nu se va simți.
Să nu le plângem de milă bugetarilor, pentru că nu merită.

E la moda sa fii anti-bugetar in zilele astea, din pacate e si foarte periculos. Sa fii anti-bugetar intr-o tara in care sistemul privat de sanatate e infim, iar cel educational aproape inexistent, e tare periculos. Sunt domenii vitale si sunt controlate de stat, ura practic se intoarce impotriva ta, depinzi 100% de aceste sisteme.

Toata lumea se plange cat de slab e invatamantul, insa daca-i intrebi ce parere au ca profesorii nou intrati in sistem sa primeasca nu 900 de lei, ci 2000-3000 de lei, o sa vezi ce spun, la fel si cu medicii. Suntem un popor cu gandire paradoxala. Salarii decente si conditii cat mai dure de intrare in sistem, cine intra sa-si merite salariul (care automat sa fie decent), cam asta e salvarea. Evident e extrem de greu, utopic poate, sa depolitizezi tot, e foarte greu. Pana una alta de aceste doua domenii, sanatate si educatie DE STAT, o sa ne tot lovim, multi ani de-acum incolo.

#329
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

 Alex-Softpedia, on 29 mai 2013 - 22:13, said:

E la moda sa fii anti-bugetar in zilele astea,

Nu cred că este o modă.
Dimpotrivă, cred.
Românii au o mentalitate de bugetari, chiar și când sunt afaceriști.

În orice caz, eu nu am fost niciodată un fan al bugetarilor (se poate verifica în posturile mele).
Nu o fac pentru că ar fi o modă.
Eu îi detest la modul sincer și doresc din suflet să se aleagă praful și pulberea de siguranța locurilor de muncă la stat.

#330
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,197
  • Înscris: 06.01.2007

 Alex-Softpedia, on 29 mai 2013 - 22:13, said:

E la moda sa fii anti-bugetar in zilele astea....

Ai dreptate. Si eu consider ca e o exagerare sa te urci cu picioarele pe gatu lor. Dar pe postul asta vorbim de bugetarii din posta. Astia merita orice, fara remuscari.

Personal de 2 ori am avut contact cu ei in 10 ani. Preturi de 2 lei, e adevarat, dar serviciile sunt de 2 bani. Adica platesti de 100 de ori mai mult decat merita.
Pai aia de pe la curierate, pentru 30 lei te suna sa vada daca esti acasa si vin la tine la usa cand vrei tu. Sunt tineri, decenti, fara zeci de ani de experienta, cu bun simt. Mai mare dragu sa le mai lasi un bacsis de 10 lei pentru ca ii simti ca-s de partea ta, a aluia care plateste. Adica exact invers ca la posta.

Edited by maccip, 29 May 2013 - 22:25.


#331
tenzen

tenzen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,797
  • Înscris: 28.06.2007
De exemplu mie mi se pare logic ca aia de la ghiseul postei sa nu aibe "chef de tine", ganditi-va putin .... daca ai salariu 700-1000 lei pe luna cu posibilitati minime sa-ti gasesti altceva, te freaca la icre vre-un cacat de venit de la partid, iti vin cativa cretini care nici nu stiu sa scrie, te pisi pe ea de zi, nu-ti mai arde de nimic ... pe cand aia de la DHL, UPS, Cargus, Fan, Urgent si care or mai fi au salarii mai mari lucreaza in alt mediu mai "tineresc" si cu tehnologii noi, sorteaza produsele pe calculator, stiu unde se afla exact produsele, pe cand astia de la posta le iau la mana.
Sa vedeti cum o sa se "vanda" sediile pe preturi de nimic, daca ati observat toate sediile sunt cu vad bun, foarte bune pentru sucursale de banci, minimarket-uri si altele ... o sa faca si astia cum au facut aia de la CFR cand au aflat ca e groasa si-au angajat rudele oameni cu "legaturi" ca sa primeasca salari compensatori.

#332
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

 tenzen, on 29 mai 2013 - 23:08, said:

De exemplu mie mi se pare logic ca aia de la ghiseul postei sa nu aibe "chef de tine", ganditi-va putin .... daca ai salariu 700-1000 lei pe luna cu posibilitati minime sa-ti gasesti altceva, te freaca la icre vre-un cacat de venit de la partid, iti vin cativa cretini care nici nu stiu sa scrie, te pisi pe ea de zi, nu-ti mai arde de nimic ... pe cand aia de la DHL, UPS, Cargus, Fan, Urgent si care or mai fi au salarii mai mari lucreaza in alt mediu mai "tineresc" si cu tehnologii noi, sorteaza produsele pe calculator, stiu unde se afla exact produsele, pe cand astia de la posta le iau la mana.
Sa vedeti cum o sa se "vanda" sediile pe preturi de nimic, daca ati observat toate sediile sunt cu vad bun, foarte bune pentru sucursale de banci, minimarket-uri si altele ... o sa faca si astia cum au facut aia de la CFR cand au aflat ca e groasa si-au angajat rudele oameni cu "legaturi" ca sa primeasca salari compensatori.

Salariile din poștă sunt destul de mari.
Apreciezi din ochi că fetele de la ghșeu au cel puțin 2000 de lei net.

Faptul că nu au chef de tine se datoarează unei alte cauze.
De-al lungul timpului, poșta a fost o sinecură a bugetarilor.  Majoritatea angajaților care o freacă la căldurică sunt bazați.  Adică au fost puși acolo pe pile.
Relația lor cu ”clientul” este inexistentă atât timp cât munca lor nu este plătită în raport cu  încasările și profitul obținut de la clienți.
Ei au o relație doar cu cel care i-a pus acolo și cu cei care îi țin în serviciu.  

De aceea și sictirul.
Clientul îi deranjează.
Ei nu dau socoteală și nu sunt la dispoziția clientului, întrucât nu clientul este scopul pentru care el este acolo.

Majoritatea angajaților poștei nu se simt că sunt o rotiță într-o afacere axată pe furnizarea de servicii poștale.  Ei se simt un fel de funcționari ai statului, așa ... mai de rangul doi.   Știu că nu sunt prădătorii supremi, dar mai știu că aceștia nu îi atacă și că de la masa lor le va rămâne și lor câte ceva.   Faptul că statul le-a asigurat monopoluri și că le furnizează tot felul de firimituri (precum ar fi notificările trimise de finanțe), îi face să se simtă parte a statului, a aparatului bugetar.  Îi face să se simtă în rândul castei bugetare, aflate deasupra legilor care nu sunt și pentru ei.    Să nu uităm că poșta a fost full de securiști, iar majoritatea lor și-au lăsat copiii pe funcții.   Sunt adevărate clanuri în poștă.  Sunt filiale unde toți angajații fac parte din două sau trei familii, ori sunt consăteni ai șefului.    Funcționează o relație tip omerta bazată pe interesul comun.

Atât timp cât salariul nu este conectat la încasări și dacă performanța nu e legată de client, serviciile nu pot deveni competitive.
De aceea, în opinia mea, soluția este simplă.
Concediere colectivă.   Zero angajați.
Vânzare către un operator mare, tip Poșta Germană sau similară.
Angajarea din rândul foștilor angajați pe cei care au competențe.
Angajarea de tineri și formarea acestora în stil occidental.

Poșta română a avut un monopol și nu a fost în stare să-l valorifice.
Piață după piață i-au fost luate de către operatorii privați.

Nici la ora aceasta poșta nu are un serviciu de curierat din ușă în ușă, profesionist.

Evit serviciile poștei române.  Spun sincer că îmi este silă.
Mă deranjează faptul că îmi consumă timpul în mod inutil și că au tendința să ridice tonul atunci când le ceri explicații suplimentare.

De exemplu, am fost recent să expediez un colet către Spania.
M-am contrazis cu o tanti timp de 10 minute, încercând să o fac a înțelege că Spania este ca Dâmboviță, dpdv al legii.
Ea tot mi-o dădea că e țară străină și că trebuie să așteptăm vama.
I-am explicat că nu mai avem vamă între țările din UE, că oamenii își pot trimite liber orice colet, că eu primesc săptămânal colete din UE direct acasă, fără nicio vamă & shit.
Frații mei albi, parcă era drogată.   Ea nu a auzit, ea nu răspunde, ea e datoare să aibă grijă.

În sfârșit, spre norcul meu, apare vameșița.
Îi explic și tipă confirmă că nu e treaba ei.  îi spune și funcționarei de la poștă.
Degeaba.
Sună la regională (ce o a mai fi și aceea).
Abia după vreo 40 minute îmi preia coletul ca și când mi-ar fi făcut o favoare.

Dacă aș fi știut ce pățesc, nu călcam pe acolo.
Nu se punea problema banilor.
Pentru că tot mă duceam să aștept pe cineva la gară, am zis că în 5 minute pot pune coletul, dacă tot am ajuns acolo.

După o astfel de întâmplare, care nu e una singulară, în trecut având mai multe astfel de experiențe, printre care și colete desfăcute, venite cu sigiliu pus de poștă, ori semideteriorate, cu chestii lipsă, cu tot felul de mizerii, spun sincer că îmi doresc să-i văd închiși și toți angajații concediați.

#333
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006

 tomaso, on 30 mai 2013 - 00:02, said:

Salariile din poștă sunt destul de mari.
Apreciezi din ochi că fetele de la ghșeu au cel puțin 2000 de lei net.

Aiurea !!  Am apreciat pana acum postarile tale, dar daca ai ajuns sa deterimi  ochiometric cat ia salariu o functionara de la posta , ...asta-i destul de ciudat  !! Te rog sa te interesezi concret si dupa aia sa postezi !!!

#334
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 tomaso, on 29 mai 2013 - 22:19, said:

Eu îi detest la modul sincer și doresc din suflet să se aleagă praful și pulberea de siguranța locurilor de muncă la stat.
cred ca esti intr-o eroare profunda de gandire......

#335
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Atunci si eu sunt intr-o eroare groaznica de gandire. Omul a zis sa se aleaga praful de siguranta locurilor la stat, nu de locurile la stat.

Adica sa fie ca in sectorul privat:

Prestezi, primesti salariu.
Prestezi foarte bine, primesti si bonus.
Nu prestezi, ne-a parut bine.

Edited by Arkouda, 30 May 2013 - 08:10.


#336
pv7721

pv7721

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,187
  • Înscris: 01.07.2013
Acu ceva vreme 'cea Basescu ca Posta o sa ia Vantu (si sarea Voiculescu). Sau invers. SOV e la puscarie, Voiculescu e la incalzire pe tusa, si posta romana e pro(a)sta in continuare.

#337
echoshoworacle

echoshoworacle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 21.02.2022
Atat de grava este situatia. https://www.digi24.r...14-00-2-2240503  Eu nu-mi dau seama cum se poate salva Posta Romana cu servicii pe care le ofera si altii. Cascadorii din astea pe banii contribuabilului de genul carduri(cartonase)  pentru energie nu pot dura la nesfarsit. Plata pensiilor si trimiterea de cupoane nu poate dura la nesfarsit; pensiile multa lume le primeste in cont si cuponul pe email(contul de user la CNPP). Poate daca intradevar ar reusi sa-si mute serviciile prin magazine si supermarketuri....La noi in oras au un sediu de dimensiuni faraonice si bate vantul prin el; cred ca nu fac profit nici cat sa-si plateasca factura la incalzire.

#338
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,474
  • Înscris: 13.06.2004
Aşa o fi la tine. La coletărie la O.P. 39 Iancului sunt destui clienţi... şi la o anumită oră e şi doar o singură femeie.   :(
Păcat că nu mai există coltetărie via C.F.R.

#339
echoshoworacle

echoshoworacle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 21.02.2022

 djl, on 05 februarie 2023 - 21:25, said:

Aşa o fi la tine. La coletărie la O.P. 39 Iancului sunt destui clienţi... şi la o anumită oră e şi doar o singură femeie.   Posted Image
Păcat că nu mai există coltetărie via C.F.R.
Pai da, compania asta este prost condusa; nu-si foloseste resursele eficient. O companie privata n-ar face asa ceva.
LE
Asa cum este organizata acum si cu ce servicii ofera acum este anacronica; daca atat se poate ar trebui lichidata si vandute activele. Eu sper sa se gaseasca vreo solutie de eficientizare dar sunt sceptic pentru ca nici in alte tari nu a mers.

Edited by echoshoworacle, 06 February 2023 - 00:19.


#340
echoshoworacle

echoshoworacle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 21.02.2022

 djl, on 05 februarie 2023 - 21:25, said:

Aşa o fi la tine. La coletărie la O.P. 39 Iancului sunt destui clienţi... şi la o anumită oră e şi doar o singură femeie.   :(
Păcat că nu mai există coltetărie via C.F.R.
Și televizorul pe Lampi... Că să existe posta CFR ar fi nevoie mai întâi de trenuri. Pe la mine nu mai circulă trenurile de câțiva ani buni. După CFR plâng dar după poștă nu.

#341
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,641
  • Înscris: 26.03.2008
Stau la posta de 3 ore. Timpul mediu de "rezolvare" a unui Card de incalzire intre 10 si 30 de minute.

Am renuntat la colet. Sa-l trimita inapoi pe banii lor in Corea de Sud.

Edited by Patefon, 23 February 2023 - 14:32.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate