Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

LG Optimus Sol

- - - - -
  • Please log in to reply
6694 replies to this topic

#1
Blue_Eyed_Devil

Blue_Eyed_Devil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 27.10.2007
Aparent cei de la LG pregatesc un nou telefon pentru segmentul de mijloc al pietei de smartphones.

Ca si specificatii preliminare:
- procesor single core de 1GHz
- ecran de 3.8" cu rezolutie 800x480
- baterie de 1500 mA
- Android 2.3
- punctul forte - "The smartphone will be released in the immediate future with a price tag below €300 sans contract". La pretul asta e un telefon care promite sa fie interesant fara sa sparga buzunarele si poate si cu niste dimensiuni decente (ecranul de 3.8 ar trebui sa permita asta).

Singurele puncte slabe (din punctul meu de vedere) pe care are ar fi lispa butoanelor fizice (cel putin asa pare la prima vedere) si ... forma :P. Acum ca boii lui Jobs au reusit sa aiba patent pana si asupra formei dreptunghiulare cu colturi rotunde (un tribunal din Germania a interzis comercializarea Galaxy Tab 10.1 din cauza ca are aceasta forma "patentata" de Apple), LG ar trebui sa isi pazeasca spatele sa nu se pomeneasca cu un proces de incalcare a drepturilor de autor... :(.

#2
RobyRc

RobyRc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 05.07.2011
Wow..suna bine  :wub:
Arata bine..Cred ca va "rupe" piata..
Pacat ca arata cam ca un iPhone 4..Sunt cumva zvonuri cand o aparea?

#3
Blue_Eyed_Devil

Blue_Eyed_Devil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 27.10.2007
Bleah, a aparut, dar are aceleasi dimensiuni cu Galaxy S (1).  Iar pretul deja nu prea mi se mai pare atat de  "forte".

#4
yoaddy85

yoaddy85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 19.09.2010
Am vazut telefonul la un prieten si pot spune ca nu e deloc in conformitate cu pretul.Carcasa e din plastic dar nici macar un plastic mai finut ci mai degraba un plastic dinala ieftinache ceea ce i da un aer de telefon ieftin!Ecranul este singurul atu dar chiar si asa in banii astia iau un galaxy s9000 galaxy 1 care cred ca il bate pe acest lg la mai multe capitole mai ales la aspect

#5
FallenAngel

FallenAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 08.12.2006
L-a luat cineva?
L-am comandat si eu si am nevoie de niste accesorii pt el si nu gasesc.

Un backplate negru. Cel de la vodafone e gri/argintiu.
O husa de silicon (din surse am inteles ca se potriveste perfect cea de galaxy s, insa butoane/camera NU.
O folie.

#6
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,001
  • Înscris: 15.04.2011
Mi se pare oribil, zici ca e telefon low-end. E mult mai reusit Optimus Black.

#7
Raresh20

Raresh20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 25.08.2007
Optimus Black parca e in gama de High-end, asta e Mid-end. Nici nu ar trebui comparat cu Black sau cu S1, eu l-as compara cu Galaxy Ace poate, care si acela seamana cu I4.

#8
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,001
  • Înscris: 15.04.2011
Ca pret e la fel ca OB la lansare.

LG Optimus Black nu e in gama high-end ci middle-end, in gama high-end sunt Optimus 2X, 3D, 4G LTE, Nitro HD etc.

#9
Raresh20

Raresh20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 25.08.2007
Nici mie nu-mi place, la fel nici Ace-ul

#10
FallenAngel

FallenAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 08.12.2006
Mie sincer din fata calculatorului mi-a lasat un gust amar, impresie proasta. Din preview/unboxing, din poze, mi s-a parut foarte ieftin.
Lucrurile s-au schimbat cand am ajuns la vodafone, si l-am butonat. Nu mi-a venit sa cred cat de bine arata, cat de fluent mergea. In 10 secunde am reusit sa deschid browserul, sa intru pe vplay, si sa deschid un video. S-a incarcat instant, a mers fluent si perfect. Nici o sacadare, nimic. Deci are flash out of the box.
Am incercat sa fac acelasi lucru pe galaxy s plus de langa el, dupa 30s de incarcare (wifi, exact ca la sol), mergea sacadat videoul, si cand am dat back mi s-a blocat telefonul.
Bine, nu e relevant, n-am fost atent ce soft avea s+, insa sol vine cu 2.3.5.
Bateria tine foarte mult, undeva pe la 3-4 zile din cauza ecranului.

Singurul lucru care nu mi-a placut, e ca la vodafone vine pe culoarea titan. Are spatele argintiu.
Pana acum 2 saptamani am avut un LG Optimus 2x. Am renuntat la el din cauza ca aveam nevoie de bani, era un telefon bun, dar va spun cu mana pe inima ca imi place foarte mult acest sol la aspect/performanta. Atat de mult incat am dat comanda fix in shop atunci, iar acum astept sa imi vina.

Pe cine am intrebat, mi-a zis ca este peste galaxy s1. Am la munca un S1, si tind sa dau dreptate. Oricum, o sa vin cu un review cand imi vine telefonul, poate formam o mica comunitate, sa ne extindem. Vad ca pe XDA suportul este 0, dar telefonul are 3 luni. Sper sa se extinda.

#11
FallenAngel

FallenAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 08.12.2006
Tin sa va anunt ca telefonul are 1GB memorie interna, si nu 150MB cum se specifica peste tot. Chiar ma speriasem, credeam ca are memorie de Optimus One :)

#12
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,001
  • Înscris: 15.04.2011
Arata un pic mai bine in realitate dar oricum nu mi se pare cine stie ce. E mai reusit LG OB si are flash!

#13
ursuciz

ursuciz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 12.01.2007

 Papillon_, on 13th December 2011, 21:53, said:

Arata un pic mai bine in realitate dar oricum nu mi se pare cine stie ce. E mai reusit LG OB si are flash!

Flashul ala este foarte folositor!!! tin minte cand am schimbat fostul meu wave1 cu galaxy 1 al unui prieten. pentru cateva zile.Na.. mult mai tare sistemul de operare dar lipsa flashului si-a facut simtita prezenta.

#14
FallenAngel

FallenAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 08.12.2006
Telefonul are AUTOFOCUS la filmare.
Pe Optimus 2x n-au reusit sa puna asa ceva decat prin tweakuri, si nici alea functionale.

#15
addict333

addict333

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 30.06.2006
detin eu un optimus sol daca aveti intrebari :)

#16
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,479
  • Înscris: 29.10.2007

 addict333, on 15th December 2011, 21:42, said:

detin eu un optimus sol daca aveti intrebari :)

Ma bate gandul sa imi iau si eu acest telefon si chiar ar fi bune niste pareri din partea unui user. Personal mi s-a parut cam mare rama de plastic a ecranului mai ales in partea de jos unde intre marginea telefonului si marginea ecranului cred ca este 1.5 cm. In rest arata fain. Poti sa imi spui plusurile/minusurile descoperite pana acum in utilizare (mai ales minusurile, ca plusurile poate sa le descopere fiecare de capul lui :P)

#17
FallenAngel

FallenAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 08.12.2006
Crede-ma ca asta a fost si parerea mea pe internet. La fata locului NU o sa vezi distanta dintre rama si ecran. Negrul de pe display este atat de negru incat nu iti dai seama unde se termina ecranul, daca ai negru pe margini.
Ca design este foarte frumos, compact, usor, elegant.. glossy. I like it :D

Ca plusuri.. e aiurea sa dai plusuri la un telefon cu android.
Stii foarte bine ce hardware are de pe gsmarena, stii foarte bine cum e androidul :D sper..
GPS-ul merge perfect, conectare rapida, undeva pe la 5-10secunde.
Ecranul este impecabil, amoled, culori vii, negrul este negru.
Sunetul este clar, puternic, fara distorsionari.
Procesor puternic, face fata la gingerbread/aplicatii noi cu brio. Eu sper si la un ICS in curand.
Flashul merge excelent, vplay merge foarte bine.
Plasticul nu scartaie, este imbinat bine.
Memory cardul este hotswap, pe lateral. Nu trebuie bateria scoasa pt a scoate microsdu.
Camera face poze ok, filmare 720p + autofocus. Nu se simte lipsa flashului.
Memorie interna de 1GB. Spatiu destul pentru aplicatii.

Ca minusuri pot sa notez lipsa de suport.
Am gasit un singur site unde imi arata cum sa fac root, si acel tutorial este defapt pt Optimus HUB, si specificat ca se poate folosi si pt Optimus SOL.
Nu avem cyanogen mod, dar oricum.. gingerbreadul oficial/stock merge excelent si este foarte rapid.
Nu imi place ca telefonul de la vodafone vine pe culoarea TITAN. Adica fata glossy black, si spatele un gri sobolan. Pe net spatele este tot glossy black. Nici nu reusesc sa gasesc macar pe ebay spatele glossy.
Nu avem husa/folie dedicata. Defapt am gasit o folie pe un site fantoma, dar nu ma incumet sa comand.


Repet. Mergeti pe el pentru ca este un telefon foarte bun, si foarte rapid.
Este foarte elegant. Mergeti la un vodafone shop sa-l testati.
Am si acest Optimus Sol, am si un Optimus Black, si cu mana pe inima.. prefer Optimus Sol. Mi se pare mai rapid, si mai elegant.

Edited by FallenAngel, 16 December 2011 - 01:28.


#18
planner26

planner26

    European sadea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,824
  • Înscris: 15.03.2009
daca stiti acum in prag de sarbatori oferte bune pentru acest LG Optimus Sol, spuneti-le!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate