Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Algocalmin fiola

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
In practica acel efect este nul, nu se da niciodata paracetamol ca antiinflamator atata vreme cat ai alternative mult mai bune pe partea asta.

#20
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
sper că-mi dați voie să am mai multă încredere în nenea Dobrescu și nenea Stroescu decât în vichipedia.

#21
GB1337

GB1337

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 13.04.2007
Este o solutie injectabila, dar prostii o beau. Ia beti si sticla de la fiola, poate va trece durerea mai rapid. Daca o vezi pe bunica-ta ca are 80 de ani si asa face de cand s-a inventat algocalminul, asta nu inseamna ca este corect si ca trebuie sa faci si tu la fel.

#22
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
Si care ar fi diferenta dintre injectie si absorbtie prin stomac?Nu tot in sange ajunge?Eu nu zic ca nu ai avea dreptate ca poate esti mai avizat ca mine dar de fiecare data cand m-a durut maseaua si am baut o fiola de algocalmin cu o jumatate de cana de apa mi-a trecut durerea.
Asta inseamna ca de fiecare data cand te doare o masea iti faci injectie cu algocalmin?

Edited by v3lsatis, 26 September 2011 - 15:14.


#23
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
diferența ar fi că injectabil ajunge direct în sânge tot gramul ăla de algocalmin din fiolă iar efectul e imediat.

#24
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View Postv3lsatis, on 26th September 2011, 16:11, said:

Si care ar fi diferenta dintre injectie si absorbtie prin stomac?Nu tot in sange ajunge?Eu nu zic ca nu ai avea dreptate ca poate esti mai avizat ca mine dar de fiecare data cand m-a durut maseaua si am baut o fiola de algocalmin cu o jumatate de cana de apa mi-a trecut durerea.
Asta inseamna ca de fiecare data cand te doare o masea iti faci injectie cu algocalmin?
Direct in sange se absoarbe instant si integral. In stomac mult mai lent si injumatatit. Lamurit?

#25
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
GB1337 fiola se poate bea fara probleme, are 1 g deci dublul unui comprimat si o biodisponibilitate mult mai buna fiind solutie.

#26
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004

View Postripper, on 26th September 2011, 16:49, said:

Direct in sange se absoarbe instant si integral. In stomac mult mai lent si injumatatit. Lamurit?

Stiu lucrul acesta, dar nu e prea mare cantitatea dintr-o fiola direct in sange daca isi face efectul foarte bine si pe cale bucala?
Sau bagi mai putin, si diluat cu ser?

#27
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Nu se dilueaza; efectul per os este mai slab decat cel i.v. ptr ca absortia in primul caz nu este 100% plus ca i.v. efectul apare instantaneu, per os dupa 20-30 de minute

#28
Kneegrow

Kneegrow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 12.08.2011
Eu zic ca atata timp cat mie mi-a trecut febra cumplita de 40+ in doar 15 minute cu fiola algocalmin pe cale bucala,nu vad de ce am trece pe injectabile.
Mie totusi nu-mi vine sa cred ca unii useri de aici sunt medici, cum sa zici ca Paracetamolul e mai bun pentru febra decat algocalminul? Pai o tableta de paracetamol este frectie la picior de lemn pentru o febra de peste 39.

#29
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Depinde...Sa nu crezi ca Doamne Doamne ne-a facut la fel...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate