Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Banda LED...

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Phuai.. mi-am tras niste scafe de mor vecinii de ciuda. :D
Arhitectul are in plan sa punem acolo banda cu LED-uri.

Am vazut ca exista albe si multicolore, chiar cu telecomanda pt culori.
Acelasi led poate lumina in mai mult eculori sau sunt pt fiecare culoare cate o dioda?

Doresc sa aiba intensitate reglabila, cu ptuere mare.
De unde pot fi cumaprate, iar pe langa banda LED ce altceva mai trebuie?

#2
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
De ce nu folosesti neoane t5 cu ballast dimabil?

Sunt subtiri cat degetul cel mic si pot da de la lumina slaba la super flux...
Exista neoane de 1.1 metri si balasturi pt 2 neoane.
Eu am folosit Osram, balastul aprinde instant lampile.

Ceva ma face sa cred ca neoanele au viata mai lunga decat ledurile si pe viitor mai usor de inlocuit un tub decat led-uri

#3
iuli09

iuli09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 26.03.2007
ca si durata de viata ,ledurile sunt de departe cele mai eficiente. Din toate celelalte puncte de vedere este mai bine cu neon.

#4
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Lumina LED-urilor va fi ambientala, nu principala.
Am gasit 0.9m cu 55 RON, am nevoie de cca 17m.

Neoanele t5 costa de mori, din cate stiu.

#5
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
25 ron per neon de 1.1 metri ti se pare mult? ;) Mai ales ca poti sa le folosesti si ca sursa principala, cu randament superior becurilor economice si al ledurilor.

La acesti bani primesti randare a culorilor 80+ si temp de culoare 2800/3000/4000k. Cu led-urile cele scumpe primesti asa ceva. In plus s la leduri ai nevoie de sursa care costa, mai ales la led-urile puternice.

Eu prefer ledurile gen superflux pt accente de lumina si in mobila. Oare exista benzi cu leduri Superflux(Luxeon)?

#6
roeloectro

roeloectro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 31.08.2011
Daca nu ai gasit inca banda de led. Am eu la pret foarte bun de toate tipurile. Si RGB (mai multe culori pe o singura banda) si normale.
Anunta ma prin e-mail daca esti interesat! Mersi!

Edited by anaki, 31 August 2011 - 16:05.


#7
reptylesrom

reptylesrom

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.09.2011

View PostCourage, on 10th August 2011, 18:18, said:

Phuai.. mi-am tras niste scafe de mor vecinii de ciuda. :D
Arhitectul are in plan sa punem acolo banda cu LED-uri.

Am vazut ca exista albe si multicolore, chiar cu telecomanda pt culori.
Acelasi led poate lumina in mai mult eculori sau sunt pt fiecare culoare cate o dioda?

Doresc sa aiba intensitate reglabila, cu ptuere mare.
De unde pot fi cumaprate, iar pe langa banda LED ce altceva mai trebuie?
Daca vrei banda led monocolor, sau multicolor (RGB), iti pun eu la dispozitie mai multe modele+partea de alimentare. PM sau pt contact intra pe siteul cu acelasi nume ca si contul meu .com .
O zi buna!

#8
Ruxa22

Ruxa22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.10.2011
Eu am in casa becuri normale si variator, gandindu-ma ca pot regla intensitatea si automat consumul este si el redus,
asta pana mi-a explicat un electrician ca de fapt variatorul nu te ajuta la consum ca se face nu stiu ce arc electric.
De curand am achizitionat o banda cu leduri pe care mi-a montat-o cineva pe spatele televizorului si ma falicit pentru
achizitia facuta, deoarece este foarte placut privitul la TV cu sursa de lumina in spate, iar ca lumina ambientala este
perfecta pentru sufragerie si uite asa nu mai folosesc deloc lumina de la lustra.Am sa incerc sa pun cateva poze ca exemplu.
Eu am achizitionat banda cu leduri RGB care are si telecomanda si pot schima culorile intensitatile etc.
de pe un site http://www.sesled.ro...da-led-smd-5050 , nu vreau a face reclama dar acolo am gasit a varietate
mare de benzi cu leduri.I concluzie sunt mandra de proiectul meu si daca mai aveti alte idei de iluminat si solutii
economice astept cu interes.Multzam

Attached Files



#9
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

View PostRuxa22, on 22nd October 2011, 10:40, said:

Am sa incerc sa pun cateva poze ca exemplu.
Sunt curios sa vad acel ambient creat de ele.
Le-ai si pus ,arata super!  :)
In cate culori poti schimba?Un pret, ceva?

Edited by anaki, 22 October 2011 - 10:49.


#10
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.10.2009
vezi ca ai pret pe site

#11
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 26.01.2007

View PostCourage, on 10th August 2011, 16:46, said:

Lumina LED-urilor va fi ambientala, nu principala.
Am gasit 0.9m cu 55 RON, am nevoie de cca 17m.

Neoanele t5 costa de mori, din cate stiu.


Numai vanzatori pe aici  :naughty: :naughty: :naughty: :naughty:    

Daca te intereseaza, am vazut pe la magazinele de la MAica Domunului ( strada cu magazinele de piese electronice) led-uri banda ( trase in silicon), pentru exterior, la 35 Roni ml, minim 5 m.

Erau si in Doraly dar nu stiu pretul fiindca nu am fost interesat de ele.

In Obor , in talcioc costa 25 roni m , aprovizionarea fiind, logic, tot din Doraly.

Tine-ne la curent....

#12
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009
Acum si ce ,,calitate" au alea din piata ....

Edited by anaki, 26 October 2011 - 08:48.


#13
slysoft

slysoft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 17.11.2004
Imi fac eu zilele urmatoare prima lucrare cu banda led. In spatele tv-ului, sub corpurile suspendate de la bucatarie si un geam-foto de decor de pe hol, iluminat din spate. O sa vin cu poze.
Am cumparat banda led cu lumina calda. Nu vreau lumini stridente. Am cumparat benzi de 5 metri care se pot taia din 3 in 3 led-uri si se pot alimenta in paralel daca sunt decoratiuni apropiate. Dar in cazul meu am cumparat 3 alimentatoare calibrate pe consumurile respective. De 1 si 2 amperi. O banda led de 5 m, costa 85 de lei. Un alimentator de 1A, costa 9 lei iar unul de 2A costa 19 lei. Amperajul se pune pe un calcul de 0,4A/metru.

Sper sa va fie de folos informatiile.

Bafta tuturor!

#14
kreatorxia

kreatorxia

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 547
  • Înscris: 25.02.2010
Poti gasi pe Maica Domnului banda leduri RGB cam la 30 lei/m. Sunt role de 5m. Mai iti trebuie niste controlere pe care le gasesti tot acolo si surse de 12 V in functie de consumul ledurilor. Pentru 17 ml iti trebuie o sursa de 12 A. Controlerele sunt de fapt niste dimmere pe fiecare culoare. Iti trimit numele magazinului pe pm.

#15
kreatorxia

kreatorxia

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 547
  • Înscris: 25.02.2010
scuze! abia acum am vazut de cand e subiectul.

#16
rose83

rose83

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.11.2012

View PostRuxa22, on 22 octombrie 2011 - 10:40, said:

Eu am in casa becuri normale si variator, gandindu-ma ca pot regla intensitatea si automat consumul este si el redus,
asta pana mi-a explicat un electrician ca de fapt variatorul nu te ajuta la consum ca se face nu stiu ce arc electric.
De curand am achizitionat o banda cu leduri pe care mi-a montat-o cineva pe spatele televizorului si ma falicit pentru
achizitia facuta, deoarece este foarte placut privitul la TV cu sursa de lumina in spate, iar ca lumina ambientala este
perfecta pentru sufragerie si uite asa nu mai folosesc deloc lumina de la lustra.Am sa incerc sa pun cateva poze ca exemplu.
Eu am achizitionat banda cu leduri RGB care are si telecomanda si pot schima culorile intensitatile etc.
de pe un site http://www.sesled.ro...da-led-smd-5050 , nu vreau a face reclama dar acolo am gasit a varietate
mare de benzi cu leduri.I concluzie sunt mandra de proiectul meu si daca mai aveti alte idei de iluminat si solutii
economice astept cu interes.Multzam

Am vazut si eu ceva asemanator pe site-ul unei firme din buc. si ma gandeam sa-mi cumpar. Inca nu m-am hotarat daca sa imi iau monocolor sau rgb, ideea e ca cel putin in pozele lor arata super tare, nu e nici scump, arata fain si din cate am inteles este f ok si pt ochi atunci cand te uiti la tv cu lumina stinsa, nu iti mai obosesc asa de tare. Eu ma intreb cum sa fac sa nu ramana fire inestetice avand in vedere ca televizorul meu e suspendat pe perete.

#17
De-LuX

De-LuX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 23.03.2011

View Postrose83, on 09 noiembrie 2012 - 11:50, said:

Am vazut si eu ceva asemanator pe site-ul unei firme din buc. si ma gandeam sa-mi cumpar. Inca nu m-am hotarat daca sa imi iau monocolor sau rgb, ideea e ca cel putin in pozele lor arata super tare, nu e nici scump, arata fain si din cate am inteles este f ok si pt ochi atunci cand te uiti la tv cu lumina stinsa, nu iti mai obosesc asa de tare. Eu ma intreb cum sa fac sa nu ramana fire inestetice avand in vedere ca televizorul meu e suspendat pe perete.
Simplu.Prinzi sursa de suport,sau tv.Posted Image

Edited by De-LuX, 12 November 2012 - 01:54.


#18
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005

View PostRuxa22, on 22 octombrie 2011 - 10:40, said:

De curand am achizitionat o banda cu leduri pe care mi-a montat-o cineva pe spatele televizorului si ma falicit pentru
achizitia facuta, deoarece este foarte placut privitul la TV cu sursa de lumina in spate, iar ca lumina ambientala este
perfecta pentru sufragerie si uite asa nu mai folosesc deloc lumina de la lustra.Am sa incerc sa pun cateva poze ca exemplu.
Eu am achizitionat banda cu leduri RGB care are si telecomanda si pot schima culorile intensitatile etc.
de pe un site http://www.sesled.ro...da-led-smd-5050 , nu vreau a face reclama dar acolo am gasit a varietate
mare de benzi cu leduri.I concluzie sunt mandra de proiectul meu si daca mai aveti alte idei de iluminat si solutii
economice astept cu interes.
Arata foarte bine, ai lipit banda in spatele televizorului?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate