Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Rise of the Planet of the Apes (2011)

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
Alex1986

Alex1986

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 22.10.2006

 M0n0, on 8th November 2011, 22:34, said:

E putin mai profundel filmul si un prequal pe cinste.


 M0n0, on 13th November 2011, 20:54, said:

Daca "Planet of the Apes" ramane atunci cine e interesat si de un prequal o sa fie multumit de acesta pentru ca il satisface pe mai multe nivele. Si in nici un caz nu e atat de jignitor pentru inteligenta precum crezi...esti prea dur pentru ca il iei prea in serios avand in vedere ca e S.F....


 M0n0, on 14th November 2011, 00:25, said:

Nu pe o planeta...ci aceeasi planeta de unde au plecat, sa nu existe confuzie. Si daca nu ma insel in acest film, cel nou, se vorbeste despre plecarea astronautilor catre Marte...exact povestea din original. Inca un plus pentru prequal...introducerea elementelor din primul intr-un mod subtil, insesizabil.

Da, despre filmul asta nu se pot spune multe lucruri bune. Face parte din seria "Planeta Maimutelor" doar cu numele. Vad ca-ti place sa aperi filmul asta... poate imi explici te rog de ce filmul asta ar fi un prequal. Un prequal la ce? Primul film din serie a avut un prequal: 2 primate inteligente (sot si sotie din primul film) s-au intors in timp si au avut un pui care a condus primatele si au invins oamenii. Filmul asta din 2011 nu are nici o legatura cu seria originala si nici cu filmul din 2001. Este o noua interpretare a unei idei... una deosebit de slaba.
Filmul asta nu merita atata dezbatere, dar nu am putut sa nu ignor faptul ca folosesti cuvantul prequal in fiecare post. Poate fi numit un remake sau reboot.

#38
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
Mie imi place sa vorbesc cu oameni inteligenti care nu imi spun chestii care nu au nici un sens cu ce vorbesc eu.
Filmul asta, Rise of the Planet of the Apes este un prequal pentru Planet of the Apes (1968)...iar daca l-ai fi vazut, ai fi inteles de ce e un prequal...ok? Sau poate trebuie sa-ti explic. Filmul acesta prezinta evenimentele ce s-au intampla inainte ca astronautii din filmul original sa se fi deplasat spre Marte...de fapt, asa cum am mai zis dar clar nu ai fost atent, in acest film se mentioneaza plecarea lor spre Marte si pierderea comunicarii cu ei...

Filmul din 2001 e o tampenie colosala ce nu merita sa fie luat in considerare...originalul am zis care e. Chiar nu vad ce sens mai are sa vorbesc cu tine cand nici n-ai idee despre ce vorbesc. Clar nici nu ai citit toate posturile in care am vorbit despre asta, ca ai fi dat peste titlul de mai sus si nu te-ai mai fi trezit comentand absolut degeaba...

Edited by M0n0, 17 November 2011 - 23:18.


#39
Alex1986

Alex1986

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 22.10.2006

 M0n0, on 17th November 2011, 22:52, said:

Filmul acesta prezinta evenimentele ce s-au intampla inainte ca astronautii din filmul original sa se fi deplasat spre Marte

Astronautii din filmul original se deplasau cu viteza luminii si se aflau in hibernare. Asa e cand vorbesti din amintiri si fara sa stii... incepi sa crezi ca se duceau spre Marte.


 M0n0, on 17th November 2011, 22:52, said:

Filmul asta, Rise of the Planet of the Apes este un prequal pentru Planet of the Apes (1968)...iar daca l-ai fi vazut, ai fi inteles de ce e un prequal

Eu l-am vazut, tu in schimb nu l-ai vazut. In filmul din '68 nu se ducea nimeni pe Marte.


 M0n0, on 17th November 2011, 22:52, said:

Chiar nu vad ce sens mai are sa vorbesc cu tine cand nici n-ai idee despre ce vorbesc.

E imposibil ca eu sa stiu despre ce vorbesti cand nici macar tu nu stii.

Repet: filmul asta nu este un prequal.

Edited by Alex1986, 17 November 2011 - 23:53.


#40
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,555
  • Înscris: 11.06.2010
Pe imdb este descris ca prequel si reboot.

#41
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Asa de-o sambata seara, cu iubita, mi-a placut... nu e rau. Ii dau un 8.5/10.

#42
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

 Alex1986, on 18th November 2011, 00:52, said:

Astronautii din filmul original se deplasau cu viteza luminii si se aflau in hibernare. Asa e cand vorbesti din amintiri si fara sa stii... incepi sa crezi ca se duceau spre Marte.
Eu l-am vazut, tu in schimb nu l-ai vazut. In filmul din '68 nu se ducea nimeni pe Marte.
E imposibil ca eu sa stiu despre ce vorbesti cand nici macar tu nu stii.
Repet: filmul asta nu este un prequal.
Mai omule, indiferent care era misiunea sau destinatia lor...na, poate nu era Marte, poate era deep space. Nu era un detaliu extraordinar de important si nu pe acesta se bazeaza faptul ca acesta e un prequal pentru cel din 1968. Insusi povestea din cel de acum e un raspuns pentru intrebarea starnita de primul...cum de a ajuns planeta sa fie populata si condusa de maimute.
E prequal pentru ca in acest film (asta nou) se vorbeste despre ei cum pleaca intr-o explorare...acelasi echipaj. Mai uite-te o data la film si ai sa vezi despre ce vorbesc.
Eu l-am vazut si revazut...ce mai conteaza ca am incurcat destinatia lor? Recunosc. Dar recunoaste si tu ca esti batut in cap si ca asta e un prequal chiar si din punctul de vedere a intrigii din original...

#43
Alex1986

Alex1986

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 22.10.2006

 M0n0, on 17th November 2011, 22:52, said:

Filmul acesta prezinta evenimentele ce s-au intampla inainte ca astronautii din filmul original sa se fi deplasat spre Marte...de fapt, asa cum am mai zis dar clar nu ai fost atent, in acest film se mentioneaza plecarea lor spre Marte si pierderea comunicarii cu ei...


 M0n0, on 18th November 2011, 15:19, said:

Mai omule, indiferent care era misiunea sau destinatia lor...na, poate nu era Marte, poate era deep space. Nu era un detaliu extraordinar de important si nu pe acesta se bazeaza faptul ca acesta e un prequal pentru cel din 1968

Singurul argument pe care l-ai adus pentru a demonstra ca este un prequal este faptul ca si in filmul original se duceau tot spre Marte (ceea ce nu este adevarat)

Poate sa vina si regizorul, scenaristul si sa-mi spuna ca este un prequel si o sa le spun in fata ca sunt tampiti. In tentativa asta de film din 2011 serul care face maimutele inteligente se dovedeste a fi si un virus mortal si contagios pentru oameni. Filmul lasa de inteles ca omenirea va fi distrusa de virus.
"In the post-credit sequence, Hunsiker, an airline pilot, arrives at work infected by the virus. The scene zooms onto a filled flight-status display board emphasizing New York, then fades into a stylized flight map animated with blooming trajectories throughout the world, implying the spread of a global pandemic."

In filmul din '68 existau inca oameni. Ideea de prequal cade la finalul filmului. Ce naiba, nici continuare nu poti sa faci la filmul asta... ce sa arati? cum mor oamenii din cauza virusului in timp ce maimutele stau agatate de crengi si nu fac nimic?


 M0n0, on 18th November 2011, 15:19, said:

Dar recunoaste si tu ca esti batut in cap si ca asta e un prequal chiar si din punctul de vedere a intrigii din original...

Prietene, ai grija ca imediat te bag de unde ai iesit.
Degeaba ai vazut si revazut daca nu ai tinere de minte.
Recomand lecitina... multa lecitina.

Edited by Alex1986, 18 November 2011 - 23:48.


#44
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,003
  • Înscris: 20.06.2005
Hhmmm dezamagitor ... pacat de timpul pierdut.

#45
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
@Alex
In filmul original se arata clar ca numarul oamenilor este mult scazut fata de cel al maimutelor, deci teoria poate sa ramana in picioare chiar daca a decimat populatia.
La fel de bine pot spune (ca doar e S.F.), ca virusul, desi a ucis majoritatea populatiei de oameni de pe planeta au ramas cativa afectati insa numai prin deficiente majore in gandire si comportament...de unde comportamentul simplu al oamenilor din original.

Repet...in ambele filme se spune de aceasta misiune a astronautilor. Nu era introdusa in filmul nou daca nu era relevant pentru cel vechi, intelegi? Se poate face o continuare la asta lejer.
Pana si titlul iti spune ca e un prequal...iar daca tie iti vine sa ma bagi de unde am iesit doar ca ti-am spus ca esti batut in cap atunci ... mda. Dar bine, nici daca regizorul sau scenaristul iti spun ca e prequal nu te pot convinge...cine sunt eu sa o fac?

http://herocomplex.l...o-classic-apes/
Uite-te la nr 4. I rest my case.

Edited by M0n0, 19 November 2011 - 00:19.


#46
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010

 M0n0, on 17th November 2011, 21:52, said:

Filmul din 2001 e o tampenie colosala ce nu merita sa fie luat in considerare...
Ete nah...eu prefer filmul din 2001 decât pelicula asta de rahat din 2011!  :rolleyes:

#47
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
De ce? :lol: E jenant de penibil filmu ala. Normal, gusturile nu se discuta, etc...dar Tim Burton a dat-o in bara cu filmul ala rau de tot. Asta pentru ca era prea in afara genului sau...poate l-a inceput ca i-a placut filmul din '68 care a lasat un impact asupra copilariei lui, dar in el a facut ceva nedemn sa fie numit film...

Oricum, SophistiKat, nu ma uimeste parerea ta :) . You are a very good girl troll :lol: O zic per general, aici poate ti-ai spus opinia...tineam doar sa o zic.

Edited by M0n0, 19 November 2011 - 19:12.


#48
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011
Filmul mi s-a parut mediocru. Interesant la inceput, poate si din cauza lui John Lithgow, actor foarte bun, in opinia mea.
Dupa aia, au dat-o in imposibil. Mda, cateva sute de maimute (fie ele mega inteligente) reusesc sa invinga foretele de ordine din New York. Plus povestea de dragoste a alora doi, cliseu obosit in 95% din filme.

#49
magul132001

magul132001

    Twisted mind,twisted soul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,684
  • Înscris: 14.09.2007
Primul film dupa multa vreme care m-a determinat sa il vad pana la sfarsit.
Si asta spune multe.
Are de toate,e subtil pe alocuri,  nu se pierde nici in filosofii ieftine, nici in efecte ce compenseaza lipsa unei povestiri.
Si a lasat loc la o gramada de continuari, care din cate am inteles chiar vor fi facute.
Abia astept.

#50
Alex1986

Alex1986

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 22.10.2006

 M0n0, on 19th November 2011, 00:18, said:

Repet...in ambele filme se spune de aceasta misiune a astronautilor. Nu era introdusa in filmul nou daca nu era relevant pentru cel vechi, intelegi?

Sunt misiuni diferite, tehnologie diferita. Nu inteleg pentru ca am gandire critica.

 M0n0, on 19th November 2011, 00:18, said:

Dar bine, nici daca regizorul sau scenaristul iti spun ca e prequal nu te pot convinge...cine sunt eu sa o fac?

Niste oamenii de afaceri s-au hotarat sa mai stoarca niste bani din aceasta serie celebra si au facut-o in bataie de joc.
Sunt misiuni diferite, in filmul original nu se duceau pe Marte ca sa nu mai spun ca tehnologia din acel film e de domeniul SF-ului (calatorie cu viteza luminii, stare de hibernare) in timp ce parodia asta de prequal are loc in zilele noastre, deci astronautii din misiune cu care s-a pierdut legatura aveau tehnologie mult inferioara astronautilor din filmul original.

Baietii astia de la Hollywood nici nu au incercat... nici nu au incercat! Solutia lor a fost ca astronautii din ambele filme sa aiba aceleasi nume si totul este OK. Filmul devine astfel un prequal...
Asta este de fapt o insulta la inteligenta noastra. Eu nu mai cred de mult tot ce aud si nici tu nu ar trebui.

#51
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
Ok, vad ca asta cu Marte ti s-a urcat la cap desi am zis ca am gresit. Am zis ca nu s-a zis nimic de Marte, a fost doar impresia mea. Am zis ca in ambele se zice de exact aceeasi misiune cu aceeasi oameni...asta arata o legatura dintre cele doua filme. Da? Mai multe legaturi sunt pe linkul ala pe care l-am dat mai sus si care tot nu a reusit sa te convinga desi nu e scris de afaceristi ci de jurnalisti...adica oameni obiectivi cu o treaba de facut.

S-a adus vorba in filmul nou de tehnologia folosita de astronauti? NU! Deci ce incerci tu sa imi zici aici e irelevant pentru ca nu stii ce tehnologie s-a folosit in nava mentionata...putea sa fie aceeasi tehnologie ca in filmul original si tu nu ai dovada sa ma contrazici pentru ca nu s-a discutat despre asta deloc.

La genul asta de filme nici nu ai voie sa o iei prea mult in serios sau sa judeci si sa compari prea mult. Nu e intentia lui. Aici filmul a avut un mesaj care e mai important daca filmul asta e prequal sau nu, desi clar e, dar in fine. La un film S.F. e usor periculos si inutil sa te intrebi prea multe din moment ce unele date nu iti sunt date. E foarte usor apoi pentru scenarist, cu care te certi, sa te contrazica rapid pentru ca el nu a introdus nicio data contradictorie despre subiectul care te deranjeaza pe tine...de exemplu cea cu tehnologia folosita in nava despre care vorbeam mai sus. In film nu a fost vorba despre ce tehnologie au folosit in nava ci despre virusul care elimina Alzheimerul si face maimutele mai inteligente...virus care ne poate aduce si sfarsitul.

Cum ti-a jignit tie inteligenta? Ca nu au vorbit despre niste chestii despre care vroiai sa vorbeasca sau ce mai exact? Pentru ca eu stiu ce e ala film inteligent si asta nu e prin cele proaste care te jignesc pe tine, ca spectator.

#52
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,727
  • Înscris: 28.12.2008
Mie mi-a plăcut filmul, chiar dacă unele faze au fost trase de păr.

#53
leonarddd

leonarddd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 22.12.2010
Un 9 merita!
E interesant filmul.

#54
danut21

danut21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 971
  • Înscris: 30.12.2007
Filmul e prost orice ati spune. Actiunea incepe dupa 1 ora si 15 min. Filmul e plin de clisee intalnite peste tot. Virusul chipurile ii face mai inteligenti dara se pare ca le schimba si gura ca pot sa vorbeasca! oamenii devin prosti in timp ce maimutele devin destepte. Filmul din 2001 e mai bun dintr'un singur motiv: pe ala mi'l aduc aminte iar pe asta o sa'l uit imediat(din cauza cliseelor)

Totusi filmul parea bun cand am vazut trailerul si lumea s'a dus buluc sa'l vada de aia a luat multi bani.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate