Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Rise of the Planet of the Apes (2011)

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
Alex1986

Alex1986

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 22.10.2006

View PostDecember, on 12th August 2011, 06:56, said:

L-am vazut aseara. Mai putin sf decat m-am asteptat...mai mult sentimental. Lasa loc pentru continuare.
Nota 9!

Mie unul nu mi s-a parut ca ar lasa loc de continuare...
Spoiler

View PostSecuristu, on 20th August 2011, 22:02, said:

Genial filmul....are un mesaj emotionant si ne arata cum in lumea asta mizera pana si un cimpanzeu are mai multa demnitate decat un om.

Cimpanzeul ala e mult mai inteligent decat un om, asa ca o calitate cum ar fi demnitatea nu avea cum sa lipseasca unei fiinte superioare d.p.d.v. intelectual.
Filmul este destul de prost facut.
Spoiler


#20
Securistu

Securistu

    Masca din spatele chipului.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 23.03.2008
@Alex....wow just wow, tocmai ai distrus filmul in 5 randuri, esti mare critic...apreciez asta :)

Nu as dori  o continuare a acestui film fiindca s-au epuizat subiectele, Caesar conduce primatele si toata planeta e alor, nu are rost o continuare.

PS: apropo de instinct, Caesar a intrat in Zona Rosie si a last ratiunea si a fost condus de instinct si tu poti intra in rosu si lasi dracu ratiunea si te conduce instinctul tau de animal.

#21
clarity

clarity

    Tovaras

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,822
  • Înscris: 02.09.2009

View PostAlex1986, on 20th August 2011, 22:34, said:

Cimpanzeul ala e mult mai inteligent decat un om, asa ca o calitate cum ar fi demnitatea nu avea cum sa lipseasca unei fiinte superioare d.p.d.v. intelectual.
Filmul este destul de prost facut.
Spoiler
Bullshit.
Spoiler


#22
Alex1986

Alex1986

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 22.10.2006
Spoiler
Oricum, poate ca aveti dreptate, poate ca despic firu'n patru pe chestia asta, dar filmul tot mi se pare mediocru in comparatie cu primul film din serie si cu cel din 2001. Aceste doua filme pot spune ca au fost SF, ca au avut actiune si ca m-au tinut cu sufletul la gura, iar partea cea mai buna a fost intotdeauna finalul care a fost socant, neasteptat, memorabil si genial (mai ales pentru primul film din serie, faza cu Statuia Libertatii. Epic!!! Absolut epic!!!). "Rise of the planet of the apes" nu are nimic din toate astea, nimic!
Chiar aveam asteptari mai mari de la filmul asta.

PS:
Spoiler

Edited by Alex1986, 21 August 2011 - 16:08.


#23
Hardstyle1

Hardstyle1

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 778
  • Înscris: 02.04.2011
l-au facut telenovela, au aratat niste cosmonauti, credeam ca sugereaza cum ne vor trimite maimutele pe marte sau ele devenind mai inteigente si facandu-si un marte mai misto decat pamantul. dar s-a transformat in telenovela.

nu avea cum sa mai vrea maimutul sa traiasca in copaci cu animalele.

#24
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,624
  • Înscris: 14.10.2004
Vazut, dezamagit total. :(
Dpmdv nota meritata este 6 maxim 6,5.
Practic actiunea incepe la jumatatea filmului.

Notele 7,8 pe IMDB si 8,3 pe Cinemagia sunt mult prea mari.
Si cum se uita maimutoiul inteligent in zare la final :) se citeste pe chipul lui ceva de genul: hmm daca se vinde bine o sa facem si o continuare si intram peste ei in oras. :)

Edited by xymzar, 08 November 2011 - 14:37.


#25
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

View Postxymzar, on 8th November 2011, 15:34, said:

Vazut, dezamagit total. :(
Dpmdv nota meritata este 6 maxim 6,5.
Practic actiunea incepe la jumatatea filmului.

Notele 7,8 pe IMDB si 8,3 pe Cinemagia sunt mult prea mari.
Si cum se uita maimutoiul inteligent in zare la final :) se citeste pe chipul lui ceva de genul: hmm daca se vinde bine o sa facem si o continuare si intram peste ei in oras. :)
Nu s-a vrut un film de vara, comercial, nu in intregime. Actiunea a fost foarte bine facuta si gandita.
E putin mai profundel filmul si un prequal pe cinste. Nota e meritata de pe site-urile alea...poate variata de la om la om.

#26
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006

View Postxymzar, on 8th November 2011, 14:34, said:

Vazut, dezamagit total. :(
Dpmdv nota meritata este 6 maxim 6,5.
Practic actiunea incepe la jumatatea filmului.

Notele 7,8 pe IMDB si 8,3 pe Cinemagia sunt mult prea mari.
Si cum se uita maimutoiul inteligent in zare la final :) se citeste pe chipul lui ceva de genul: hmm daca se vinde bine o sa facem si o continuare si intram peste ei in oras. :)

Eu as zice ca merita un 7 filmul asta.
E realizat "corect", nu exceleaza dar nici nu te face sa pleci pe la jumatate.

#27
KelCooper

KelCooper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 01.08.2011

View PostM0n0, on 8th November 2011, 21:34, said:

Actiunea a fost foarte bine facuta si gandita.
Da, mai ales bine gandita :lol:
Se rupe tubul de la aparatul care baga virusul in maimuta precum tubulatura de la aeroterma Oltcit 11 RT. Sa admitem totusi ca aparatul e Made in China si se mai intampla, pai ala a stat pana sa-si puna masca...si dupa aia a iesit din biohazard precum de la film de la Baneasa Cinema City dupa care l-a apucat stranutul fix in fata lui Rodney McKay.
Ditamai complexul genetic si nimeni n-a stiut de maimuta insarcinata.
Franco lua serul acasa sa-l puna in frigider precum iaurtul de pe raftul de la Carrefour, ca acel complex era un fel de WallMart.
Maimutele treceau prin geamurile alea de ziceai ca sunt din foaie de calc.
Gorila aia sare in elicopter si pilotul nu face manevra de eschiva.
Maimutele impingeau autobuzul ca si cum ar fi impins o cutie de carton
Asta n-ar fi nimic dar sar pe grilajul de fier de la zoo si-l indoaie de parca era din nuiele, apoi smulg fiarele din suduri precum ar fi fost niste tevi de plastic prinse cu elastic.
Ingrijitorii si seful erau excesiv de rai, poate peste limite. Ce au vrut sa scoata in evidenta cu asta?
Atat imi amintesc pe moment, mai sunt si alte "actiuni" bine gandite dar nu-mi vin in memorie.
P.S.
Mi-e dor de maimuta lui Kubrick care arunca osul care se transforma in statie spatiala din filmul Space Odissey :)

Edited by KelCooper, 12 November 2011 - 12:51.


#28
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
@KelCooper...
Tu iti dai seama ca filmul ala e la fel de S.F. ca odiseea si tot ce ai zis tu acolo poate fi demontat imediat?
In mare parte, datorita "medicamentului" maimutele nu au devenit mai inteligente dar si mult mai puternice...poti sa contrazici asta cumva, desi nu a fost mentionat? Credeam ca e evident... numai prin asta demontez jumatate din chestiile zise de tine ce tin de puterea maimutelor...animale oricum mai puternice decat noi si asa, normale, nu pline de virusi hollywoodieni...
Franco cred ca, fiind sef pe acolo, stia toate procedurile de perchezitie si securitate si i-a fost usor sa strecoare propriul sau medicament afara din complex.
Faza cu gorila sarind a fost in slo-mo...pilotul nu avea timp de asa manevre. Nu era pilot de vanatoare, in primul rand...era un pilot normal de elicopter.
Filmul asta e bun din punctul de vedere al altor aspecte...cum ar fi acela al evolutiei animalului de la stadiul de primata la stadiul prezentat.
Vai de capu meu, daca iau in serios fiecare (si ma refer la fiecare) aspect dintr-un film de asta inseamna ca nu mai stiu sa ma uit - sa ma uit, nu sa analizez - la filme...
In nici un caz nu au fost faze prost gandite dar ele au raspunsuri care nu au fost mentionate pentru ca nu e necesar...fiecare e intuitiv. Dar daca e sa cauti noduri in papura...da, gasesti si in filmele lui Kubrick...

Si ce rost a avut referinta catre Kubrick, nu stiu...

#29
mariusa10

mariusa10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 11.10.2008
Dezamagit total ,nota 6.

#30
KelCooper

KelCooper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 01.08.2011

View PostM0n0, on 12th November 2011, 15:35, said:

Si ce rost a avut referinta catre Kubrick, nu stiu...
Faptul ca scena aia reprezenta saltul oamenilor de la maimuta(asta pentru cine crede ca ne tragem din maimute) pana la statii spatiale si calatorii interplanetare in mii de ani. Filmul din topic vrea intr-un fel sa ne induca ideea ca maimuta evolueaza rapid pe baza unui ser. Ideea nu e rea(vezi Limitless) dar sunt multe faze in film care pur si simplu ne jignesc inteligenta crunt.
Poate sunt eu mai dus cu capul dar filmele din ziua de azi sunt din ce in ce mai proaste. Au atatea faze de prostie pura incat nu-mi pot da seama ce se afla in capul scenaristului.
P.S.
Aseara am vazut Trespass, dupa distributie ai zice ca-i de Oscar si cand colo e un film de nota 2 cu atatea faze de prosti ca-ti vine sa te uiti la OTV sa te culturalizezi :lol:

#31
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
Stiu la ce te-ai gandit cand ai facut referinta catre Kubrick dar daca tot faci o referinta fa-o catre filmul original...care a aparut in acelasi an cu 2001: A Space Odysee. Si ma refer aici la Planet of the Apes (1968), evident.

Tu nu iti dai seama o chestie. Fiecare generatie a avut oameni ca tine, care au zis ca se fac filme din ce in ce mai proaste. Dar de fiecare data, in fiecare an tot apare ceva ce iese din tipare si e considerat bun...daca nu in acelasi an, atunci mai tarziu pentru ca trece de testul timpului. Daca "Planet of the Apes" ramane atunci cine e interesat si de un prequal o sa fie multumit de acesta pentru ca il satisface pe mai multe nivele. Si in nici un caz nu e atat de jignitor pentru inteligenta precum crezi...esti prea dur pentru ca il iei prea in serios avand in vedere ca e S.F....

#32
KelCooper

KelCooper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 01.08.2011
Daca stii la ce m-am gandit de ce m-ai intrebat? :lol: Ironia sortii a facut ca in '68 sa iasa doua capodopere SF si anume Planet of the apes si 2001 A space odissey :thumbup: Oricum in primul e vorba de astronauti care au ajuns fortati de imprejurari pe o planeta unde maimutele erau rasa dominanta pe cand in celalalt e vorba de misterul monolitului. Kubrick daca nu ma insel a fost primul care a pus pe coloana sonora a miscarii de spin a statiei spatiale un Strauss, adica omul si-a dat seama inca de atunci ca sunetul in vid nu se propaga si a spus ca macar cu o muzica clasica sa ne delecteze urechile, spre deosebire de urmasi care au bagat sunete si vuiete care mai de care.
Spui ca de fiecare data iese un film care e considerat bun, eu intreb de catre cine? Hai sa merg pe materialul clientului...uita-te pe top 100 IMDB sa vezi cate filme noi sunt si cate sunt vechi. Pai daca erau asa bune filmele noi de ce nu le-au detronat pe cele vechi(cum e cazul Inception si lasand deoparte genuri Batman si Toy Story)?

#33
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

View PostKelCooper, on 13th November 2011, 23:42, said:

Daca stii la ce m-am gandit de ce m-ai intrebat? :lol:
:coolspeak: Mersi ca mi-ai dovedit ceea ce stiam deja...
Ca sa iti inteleg referinta, evident.

View PostKelCooper, on 13th November 2011, 23:42, said:

Oricum in primul e vorba de astronauti care au ajuns fortati de imprejurari pe o planeta unde maimutele erau rasa dominanta
Nu pe o planeta...ci aceeasi planeta de unde au plecat, sa nu existe confuzie. Si daca nu ma insel in acest film, cel nou, se vorbeste despre plecarea astronautilor catre Marte...exact povestea din original. Inca un plus pentru prequal...introducerea elementelor din primul intr-un mod subtil, insesizabil.

View PostKelCooper, on 13th November 2011, 23:42, said:

Kubrick daca nu ma insel a fost primul care a pus pe coloana sonora a miscarii de spin a statiei spatiale un Strauss, adica omul si-a dat seama inca de atunci ca sunetul in vid nu se propaga si a spus ca macar cu o muzica clasica sa ne delecteze urechile, spre deosebire de urmasi care au bagat sunete si vuiete care mai de care.
What's your point? Ca Hollywoodu nu tine cont de stiinta ci exagereaza de dragul spectacolului? Da, new stuff here, people.

View PostKelCooper, on 13th November 2011, 23:42, said:

Spui ca de fiecare data iese un film care e considerat bun, eu intreb de catre cine? Hai sa merg pe materialul clientului...uita-te pe top 100 IMDB sa vezi cate filme noi sunt si cate sunt vechi. Pai daca erau asa bune filmele noi de ce nu le-au detronat pe cele vechi(cum e cazul Inception si lasand deoparte genuri Batman si Toy Story)?
Atata timp cat filmele noi intra in acel top, indiferent ce fel de filme sunt, si raman acolo...inseamna ca e ceva. Dar la fel de bine pot sa te trimit sa te uiti si la colectia Criterion...daca acolo sunt prezervate filme noi, e suficient din partea mea sa consider ca filmele bune nu s-au oprit din a fi facute ci trebuie sa stii unde sa te uiti si nu trebuie sa le cauti la fiecare film...pentru ca si acum 30-40-50-60 de ani se faceau rebuturi, cu sutele pe an si acum nu mai auzi de el pentru ca timpul cerne tot si au ramas cele mari. Dar am vazut si de atunci filme proaste si da, poate nu se faceau la fel de multe dar e evident ca tehnologia a ajutat la crearea a mai multor filme...per general. Asta e. Mai proaste? Nu prea cred...pana la urma tine de gusturi. Filmul din varful topului imdb are 17 de ani.

#34
The0nly0ne

The0nly0ne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 16.11.2010

View PostKelCooper, on 12th November 2011, 12:47, said:

Da, mai ales bine gandita :lol:
Se rupe tubul de la aparatul care baga virusul in maimuta precum tubulatura de la aeroterma Oltcit 11 RT. Sa admitem totusi ca aparatul e Made in China si se mai intampla, pai ala a stat pana sa-si puna masca...si dupa aia a iesit din biohazard precum de la film de la Baneasa Cinema City dupa care l-a apucat stranutul fix in fata lui Rodney McKay.
Ditamai complexul genetic si nimeni n-a stiut de maimuta insarcinata.
Franco lua serul acasa sa-l puna in frigider precum iaurtul de pe raftul de la Carrefour, ca acel complex era un fel de WallMart.
Maimutele treceau prin geamurile alea de ziceai ca sunt din foaie de calc.
Gorila aia sare in elicopter si pilotul nu face manevra de eschiva.
Maimutele impingeau autobuzul ca si cum ar fi impins o cutie de carton
Asta n-ar fi nimic dar sar pe grilajul de fier de la zoo si-l indoaie de parca era din nuiele, apoi smulg fiarele din suduri precum ar fi fost niste tevi de plastic prinse cu elastic.
Ingrijitorii si seful erau excesiv de rai, poate peste limite. Ce au vrut sa scoata in evidenta cu asta?
Atat imi amintesc pe moment, mai sunt si alte "actiuni" bine gandite dar nu-mi vin in memorie.
P.S.
Mi-e dor de maimuta lui Kubrick care arunca osul care se transforma in statie spatiala din filmul Space Odissey :)

Astept cu nerabdare un comentariu de al tau la Tom&Jerry. :lol: Oricum se vede ce ai inteles din filmul asta.

#35
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005
Mie mi-a placut filmul, nu e vreo capodopera dar este interesant, il notez cu 7,5.

#36
KelCooper

KelCooper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 01.08.2011

View PostM0n0, on 13th November 2011, 23:25, said:

What's your point? Ca Hollywoodu nu tine cont de stiinta ci exagereaza de dragul spectacolului? Da, new stuff here, people.
Ca Hollywoodul nu MAI tine cont de niste lucruri de bun simt, nu de stiinta, dar ma rog, poate nu mai fac parte din publicul tinta. Hollywood-ul demult nu mai face filme bune ca dovada e faptul ca ia actori "cu nume" si-i pune pe afis, lumea merge buluc ca-i film cu De Niro si ies cu nervi si cu banii luati. Bine e posibil ca multi sa inghita galusca la cat de spalati pe creier au ajuns...dar asta e alta discutie :)
Ca sa revin, cum am mai spus, ideea nu e rea dar felul cum a fost pusa in scena...
Pana la urma fiecare cu gusturile lui, trebuie si Hollywoodul sa-si scoata parleala, de unde bani sa-i dea lui De Niro? :lol:
Respect!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate