Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Google adsense hack

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
preacher

preacher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 27.03.2005

Quote

Google nu poate decide sa nu plateasca doar ca exista un procent mai mare de clicuri decat media. Google trebuie sa DOVEDEASCA FRAUDA pentru a bloca un cont si pentru a refuza plata. Pot fi si 100% procent pagini afisate/clicuri.

Daca citesti aici vei vedea ca la un moment dat spune: "Google reserves the right to refuse participation to any applicant or participant at any time in its sole discretion."

Asta inseamna ca fac ce vor cand vor. Nu conteaza daca ai incalcat regulile lor sau nu, te pot da afara daca n-au chef de tine!

Cat despre click-uri: avand in vedere cat de mare este reteaua lor de publisheri, au date despre comportamentul vizitatorilor, iar site-urile care ies din datele astea sunt analizate. Este improbabil sa scapi o luna si sa primesti cecul, si cred ca e aproape imposibil sa faci asta 3 luni sau mai mult.

Ca vrei sa faci cuiva probleme, asta e alta chestie. Dar banii nu o sa ii iei!

#20
Bold

Bold

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.01.2005

 preacher, on Nov 4 2005, 02:27, said:

Daca citesti aici vei vedea ca la un moment dat spune: "Google reserves the right to refuse participation to any applicant or participant at any time in its sole discretion."

Una este sa nu mai continue colaborarea cu tine, asa cum si eu pot renunta la Google fara probleme, si alta este sa nu-ti mai plateasca banii pe care ii datoreaza pentru servicii prestate. Daca Goolgle nu dovedeste frauda, este obligat sa plateasca. Faptul ca unii nu merg mai departe in a-si cere drepturile, nu inseamna ca Google are dreptate.

#21
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Bold nici un sistem nu este perfect, insa este perfectibil.
Google incearca sa filtreze asemenea fraude cat poate, si aceea auzi de multi webmasteri urland ca le-a fost inchis contul.

La Adwords poti cere sa apari doar in rezultatele google sau si pe site-uri (contextual advertising).
Nu poti cere doar anumite site-uri pe care sa iti vezi reclama, pt ca sunt milioane de site-uri !
Daca ai putea, nu s-ar mai diferentia cu nimic de celelate sisteme de reclame, care se indreapta la greu catre "Text Ads" si "Contextual Advertising" insa sunt ca cativa ani buni in urma :(

CMP vs CPC e o dicutie veche, insa daca nu ai ff. multi bani de aruncat pe CPM pt awareness, atunci CPC rulz !

#22
preacher

preacher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 27.03.2005
Bold, cand tu semnezi contractul ala (adica dai accept) inseamna ca esti de acord cu ce spun ei, cu regulile lor. Asta inseamna ca iti pot inchide contul cu tot cu banii care sunt in el. Ca nu iti place sau ca ar trbui sa le bata cineva obrazul, asta e alta chestie.

#23
Bold

Bold

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.01.2005

 Courage, on Nov 4 2005, 09:20, said:

Bold nici un sistem nu este perfect, insa este perfectibil.
Google incearca sa filtreze asemenea fraude cat poate, si aceea auzi de multi webmasteri urland ca le-a fost inchis contul.

La Adwords poti cere sa apari doar in rezultatele google sau si pe site-uri (contextual advertising).
Nu poti cere doar anumite site-uri pe care sa iti vezi reclama, pt ca sunt milioane de site-uri !
Daca ai putea, nu s-ar mai diferentia cu nimic de celelate sisteme de reclame, care se indreapta la greu catre "Text Ads" si "Contextual Advertising" insa sunt ca cativa ani buni in urma :(

CMP vs CPC e o dicutie veche, insa daca nu ai ff. multi bani de aruncat pe CPM pt awareness, atunci CPC rulz !
Am citit acum ca se poate alege site-urile pe care sa-ti apara reclamele la pretul minim de 1$/mia de afisari.
Dar in contul  adwords nu am gasit optiunea... Poate nu m-am uitat bine.

Edited by Bold, 07 December 2005 - 11:03.


#24
adrianna

adrianna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 24.08.2005
AdSense a introdus pe langa alte noi facilitati, care ajuta foarte mult la transformarea traficului in bani, si optiunea de Advertise On This Site prin care cei care utilizeaza AdWords pot cumpara reclama pe un anumit site ( al carui webmaster foloseste AdSense si are bifata si aceasta noua optiune de venit ).

Astfel advertiserul poate obtine un pret mai bun, reclama targetata, iar publisherul poate obtine un venit mai mare.

Referitor la titlul topicului.
De ce sa furi de la cineva cand poti faci bani destui de multi cu el pe termen mediu si lung.  :peacefingers:

#25
Bold

Bold

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.01.2005
Cateva scenarii despre viitorul Google si publicitatii on-line.
http://money.cnn.com...intro/index.htm
Si cel care mi se pare cel mai plauzibil:
http://money.cnn.com...edead/index.htm

#26
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005
exista programe pe care le poti pune sa viziteze un anumit site si sa dea click pe o anumita reclama, poti seta chiar si CTR-ul ( Click thru rate )

#27
Bold

Bold

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.01.2005

 sandossu, on Feb 9 2006, 16:22, said:

exista programe pe care le poti pune sa viziteze un anumit site si sa dea click pe o anumita reclama, poti seta chiar si CTR-ul ( Click thru rate )
Stiu, dar unii se incapataneaza sa nu creada. sunt cei care considera Google "god".

#28
Dan55

Dan55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 22.12.2003
Discutia sa purtat acum 2 luni iar tu stiai de acele programe, inseamna ca ai cateva zeci de mii de $.
Sa-i cheltuiesti cu spor!

#29
Bold

Bold

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.01.2005

 Dan55, on Feb 10 2006, 17:38, said:

Discutia sa purtat acum 2 luni iar tu stiai de acele programe, inseamna ca ai cateva zeci de mii de $.
Sa-i cheltuiesti cu spor!
Tot nu pricepi. Eu nu am adsense, eu doar cheltuiesc bani pentru publicitate, si ma intereseaza ca acesti bani sa se duca doar la cei care chiar ii merita.

#30
Bold

Bold

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.01.2005
Google agrees to pay $90 mln on click fraud lawsuit
http://today.reuters...RAUD.xml&rpc=22
Si iata si confirmarea.

#31
unu

unu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 05.11.2005
da, este frauda la greu.
singura protectie care o are google e 'cookies' pe calc. vizitatorului (care se pot sterge, sau dezactiva f usor) si eventual ceva proxy check care verifica daca e acelasi utilizator folosind proxyuri (pt ipuri diferite).

mai e si kestia cu rata de clikuri la nr. de vizitatori.
de ex. daca mai mult de 10-20% din vizitatori dau clik pe un ad, poti sa fi sigur ca peste cateva zile o sa te trezesti cu contul suspendat.
e clar ca nu toata lumea clikaie reclame, nu?

din cei care folsoti adsense, cat scoatetzi din asta, pe luna sa zicem?
si cu cati vizitatori unici/zi?

#32
DarkThunder

DarkThunder

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 15.07.2005

 Bold, on Sep 25 2005, 12:00, said:

Bine ca esti tu destept si ne salvezi... :death:
Daca ai fi vazut, am scris despre tari ca india, china, rusia, si nu numai.
In al doilea rand, daca bagi capul in nisip si te faci ca nu vezi, nu inseamna ca nu exista.
Aici se poate discuta despre avantajele/dezavantajele cpc fata de cpm, pentru ambele parti.


Eu zic sa fim seriosi!  :nonobad:

 unu, on Mar 10 2006, 23:48, said:

din cei care folsoti adsense, cat scoatetzi din asta, pe luna sa zicem?
si cu cati vizitatori unici/zi?


Mai citeste si tu regulile forumului gasesti si pe la "SEO" o rugaminte ce aduce un ban(si nu lei sau $) -sa nu scrii preturi!!!!!

#33
unu

unu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 05.11.2005

 DarkThunder, on Mar 11 2006, 09:21, said:

Mai citeste si tu regulile forumului gasesti si pe la "SEO" o rugaminte ce aduce un ban(si nu lei sau $) -sa nu scrii preturi!!!!!

ok, nu stiam de asta.. da' nu stiu ce mare scofala e.
fara preturi atunci, se ridica macar la un salariu mediu intr-o luna?

intrebam ca sa stiu daca ar merita sa incep si eu ceva de genu

Edited by unu, 11 March 2006 - 12:50.


#34
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
daca ai cu ce, e foarte profitabil

#35
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005

 unu, on Mar 11 2006, 12:49, said:

ok, nu stiam de asta.. da' nu stiu ce mare scofala e.
fara preturi atunci, se ridica macar la un salariu mediu intr-o luna?

intrebam ca sa stiu daca ar merita sa incep si eu ceva de genu

eu am un site cu 600-700 vizite unice pe zi si deabia fac cativa dolari :huh:

#36
preacher

preacher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 27.03.2005

 sandossu, on Mar 11 2006, 14:06, said:

eu am un site cu 600-700 vizite unice pe zi si deabia fac cativa dolari :huh:

Te-ai uitat un pic la heatmap-ul facut de Google? Anunturile sunt on target?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate