Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

tractor U 1010 DT

- - - - -
  • Please log in to reply
459 replies to this topic

#1
cristidan79

cristidan79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 07.10.2010
m-am saturat de tractoarele romanesti de 65 de cai deoarece au putere mica si nu sunt 4x4.ma gandeam sa-mi iau un tractor pe la 100 cp si 4x4.vroiam unul strain dar am zis ca daca se va strica nu-l voi putea repara fara cateva zecci de milioane .asa ca m-am gandit la un U1010 DT ar fi potrivit.putere are destula si aderenta, problema este la fiabilitate si am mai auzit ca se strica usor cutia de viteze.la pret fata de cele straine este mult mai ieftin iar piese gasesti pe toate drumurile.as vrea sa stiu daca ati mai folosit acest tractor, si ce se va strica prima data la el.

#2
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Nu sunt rele din auzite dar asteapta ca sunt aici care detin 1010 iti dau eu numele la cineva care are si ii dai PM numele ii asta:savo_stelyca cred ca poti incerca sa il bagi si asa ca id de mes poate ai noroc cu el poti vb mai multe.

#3
virgilghirisan

virgilghirisan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 09.01.2011

 TudorCJ, on 7th August 2011, 19:52, said:

Nu sunt rele din auzite dar asteapta ca sunt aici care detin 1010 iti dau eu numele la cineva care are si ii dai PM numele ii asta:savo_stelyca cred ca poti incerca sa il bagi si asa ca id de mes poate ai noroc cu el poti vb mai multe.
da domnu tudor, dar ati trebui sa spuneti dvs. ca in alte topicuri ati spus ca ati detinut 1010 ca urmare ar trebui sa stii cate ceva despre ele!

#4
ssf99bv

ssf99bv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 30.06.2011

 cristidan79, on 6th August 2011, 22:02, said:

m-am saturat de tractoarele romanesti de 65 de cai deoarece au putere mica si nu sunt 4x4.ma gandeam sa-mi iau un tractor pe la 100 cp si 4x4.vroiam unul strain dar am zis ca daca se va strica nu-l voi putea repara fara cateva zecci de milioane .asa ca m-am gandit la un U1010 DT ar fi potrivit.putere are destula si aderenta, problema este la fiabilitate si am mai auzit ca se strica usor cutia de viteze.la pret fata de cele straine este mult mai ieftin iar piese gasesti pe toate drumurile.as vrea sa stiu daca ati mai folosit acest tractor, si ce se va strica prima data la el.
sti cum e...fiecare cu placerea lui.......eu detin mai multe u 1010dt si sincer mi as mai cumpara,dar au inceput romanasii nostri sa si dea seama ca tot  ce se aduce de dincolo(tractoare)sunt stoarse ca lamaia si de aceea au marit preturile  la astea romanesti..probleme....spune mi de un utilaj romanesc care nu are probleme......primul tractor u 1010dt l am cumparat in '91,si de atunci i am facut rk la motor de 2 ori si in rest ulei si apa......stau intro zona cu pamant mai greu de lucrat si la orice lucrare agricola fac sincer =rad= de 650 sau altele la aceeasi putere....dai omului un lucru nou si daca isi bate joc de el si nu mai functioneaza spune apoi ca nu e bun.....  la 1010 in primul rand trebuie avut mare grija cu uleiurile ....ce scrie cartea tehnica trebuie facut.......orice vrei legat de 1010 dt intreaba ma si te ajut pentru ca.............da mai bine intreaba bafta astept intrebari

 virgilghirisan, on 7th August 2011, 21:53, said:

da domnu tudor, dar ati trebui sa spuneti dvs. ca in alte topicuri ati spus ca ati detinut 1010 ca urmare ar trebui sa stii cate ceva despre ele!
sper ca ai primit mesajul

#5
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Pai eu til pot lauda de numa peste un Case peste John Deere ca ii bun ca ii asa dar eu am avut tractorul cel putin jumatate de an care numa am dus cateva remorci de gunoi si mam plimbat cu el pentru ca la mine la tara avea nasul meu asociatie asa ca ce imi trebuia mie imi face el eu nu am folosit tractorul la forte mari si greutati sa vad ce si cum.Asa ca virgil tractorul ii foarte bun nu bun dar sa lucrezi cu el pamant nu gredinute si prostii care numa manci motorina deageaba eu iti spun drept si acuma il vad cum statea in curte la umbra si vopseaua sclipea pe el gumele noi toate 4 ca o fost nou nout.Daca ai grija de el si ii dai tot ce trebuie ii super tractor mai era ala A1800A peste 1010.

Edited by TudorCJ, 08 August 2011 - 07:20.


#6
virgilghirisan

virgilghirisan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 09.01.2011

 TudorCJ, on 8th August 2011, 08:18, said:

Pai eu til pot lauda de numa peste un Case peste John Deere ca ii bun ca ii asa dar eu am avut tractorul cel putin jumatate de an care numa am dus cateva remorci de gunoi si mam plimbat cu el pentru ca la mine la tara avea nasul meu asociatie asa ca ce imi trebuia mie imi face el eu nu am folosit tractorul la forte mari si greutati sa vad ce si cum.Asa ca virgil tractorul ii foarte bun nu bun dar sa lucrezi cu el pamant nu gredinute si prostii care numa manci motorina deageaba eu iti spun drept si acuma il vad cum statea in curte la umbra si vopseaua sclipea pe el gumele noi toate 4 ca o fost nou nout.Daca ai grija de el si ii dai tot ce trebuie ii super tractor mai era ala A1800A peste 1010.
OK....1010 E UN TRACTOR DE MUNCA ASA CUM ZICI SI TU NU DE GREDINUTE.....CUM ZICEA SI COLEGUL SSF99BV E UN TRACTOR BUN DACA E PE MAINILE CUI TREBUIE, POLITICA CA E UN TRACTOR NEFIABIL AM MAI ZISO SI O REPET....PE UNDE SAU FOLOSIT UNI OAMENI AU FOST ASA CUM AU FOST AU DAT IN ELE CA ORBI SI  FARA SIMT DE RASPUNDERE, DAR UNELE AU REZISTAT CUM AU REZISTAT....DAR OAMENI NU AU SPUS NICIODATA IN CE CONDITI AU CAZUT SI CAT AU FOST EXPLOATATE SI CUM AU FOST EXPLOATATE....ASA COMENTARI POATE ZICE ORICINE ....
E UN TRACTOR CARE E BUN LA MUNCI GRELE ARAT, DISCUIT, TRANSPORT NU FUGE EL CA UN 650 SAU ALTE TRACTOARE MAI NOI DAR TE SCOATE DIN NECAZ....DIN PUNCTU MEU DE VEDERE E UN TRACTOR BUN NU EXTRAORDINAR CA ORICE LUCRU ROMANESC, DAR DACA IL INGRIJESTI IL AI.

#7
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Deci vad ca ai inteles cum o fost treaba la mine tractorul pot spune ca ii foarte ok la toate treburile si padure numa sa fie grijit si aranjat la timp si in rest ii foarte ok.

#8
ssf99bv

ssf99bv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 30.06.2011

 virgilghirisan, on 8th August 2011, 09:55, said:

OK....1010 E UN TRACTOR DE MUNCA ASA CUM ZICI SI TU NU DE GREDINUTE.....CUM ZICEA SI COLEGUL SSF99BV E UN TRACTOR BUN DACA E PE MAINILE CUI TREBUIE, POLITICA CA E UN TRACTOR NEFIABIL AM MAI ZISO SI O REPET....PE UNDE SAU FOLOSIT UNI OAMENI AU FOST ASA CUM AU FOST AU DAT IN ELE CA ORBI SI  FARA SIMT DE RASPUNDERE, DAR UNELE AU REZISTAT CUM AU REZISTAT....DAR OAMENI NU AU SPUS NICIODATA IN CE CONDITI AU CAZUT SI CAT AU FOST EXPLOATATE SI CUM AU FOST EXPLOATATE....ASA COMENTARI POATE ZICE ORICINE ....
E UN TRACTOR CARE E BUN LA MUNCI GRELE ARAT, DISCUIT, TRANSPORT NU FUGE EL CA UN 650 SAU ALTE TRACTOARE MAI NOI DAR TE SCOATE DIN NECAZ....DIN PUNCTU MEU DE VEDERE E UN TRACTOR BUN NU EXTRAORDINAR CA ORICE LUCRU ROMANESC, DAR DACA IL INGRIJESTI IL AI.
Aici ai foarte mare dreptate virgile,depinde si de neica care sa suit in el.la vazut mare si dai ....ca duce.........am vorbit cu asa zisi tractoristi =dom-le se rupe arborele cotit,crapa cutia de viteze,dar nimeni nu a spus ca neica a fortat arborele cotit la o frana de motor,sau ca era lui mai lene sa regleze ambreajul....si trageau de schimbatorul de viteze ca disperatii.........Virgile ,mai spre sfirsit sau montat pe unele din ele si pinioane de atac din diferential cu 11 dinti ......no sa-l vezi pe ala ce fuge,dar mai pierde din putere   ai rezolvat problema cu crucea?

#9
cristidan79

cristidan79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 07.10.2010
acum din cate am vazut cred ca ar merita investitia . ramane de vazut cu cati bani ies din culesul porumbului ca sa-l iau inaite de arat .in zona mea pamantul este greu(in primavara mi s-a rupt planetara la U650 la arat) , si sunt curios in cat timp face un hectar la arat sau discuit (respectiv hectare pe zi) , si ce utilaje folositi ( disc si plug).stiti cumva prin zona olteniei unul mai ieftin?

#10
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Cristi aici sti cum ii daca il grijesti il ai daca nu nu de meritat merita tractorul si nu cred ca ii prea scump.Uitate pe tocmai.ro si iti alegi judetul sau piata.ro sper sa nu fie reclama si gasesti acolo cam de pe zona ta.Bafta si doamne da sa fie bine pana la toamna sa il vedem aici cu o poza.

#11
virgilghirisan

virgilghirisan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 09.01.2011

 cristidan79, on 8th August 2011, 22:57, said:

acum din cate am vazut cred ca ar merita investitia . ramane de vazut cu cati bani ies din culesul porumbului ca sa-l iau inaite de arat .in zona mea pamantul este greu(in primavara mi s-a rupt planetara la U650 la arat) , si sunt curios in cat timp face un hectar la arat sau discuit (respectiv hectare pe zi) , si ce utilaje folositi ( disc si plug).stiti cumva prin zona olteniei unul mai ieftin?
Buna  cristi!!
sincer sa fiu toamna trecuta am arat cu pp4, iar in primavara am muncit cu un combinator de 4,2m si eu am terenuri grele cu panta la arat unde am patinat cel mai mult---ma refer ca a fost un pik mai moale am facut un consum de 25l/28l dar lucrare nu tras pe deasupra asa de 3 degete cum fac baieti cu 650....la combinator am scos un 5 litri la ha acu depinde si de greutatea terenului --- in rest cesa zic anu asta am schimbat plugu am luat unu reversibil de 3 brazde dar pana acum nu l-am scos la munca o sa revin cu informati sper ca totul sa fie in regula......
de cumparat depinde de bani pe net preturile sunt mai mari mai util pt tine ar fi sa caauti pe local in zona ta din vorba in vorba cred ca gasesti la un pret mai bun...
acu sunt vreo 3 sau 4 de vanzare in harghita nu stiu detalii despre ele si baiatul de la mehedinti e samsar ....cine stie poate cazi la invoiala acu piata e mare speram ca vei gasi ceva bun.....
ssf99bv nu am rezolvat crucea inca e problema la rulmenti crucii .... dar o sa vb ....

#12
ssf99bv

ssf99bv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 30.06.2011

 cristidan79, on 8th August 2011, 22:57, said:

acum din cate am vazut cred ca ar merita investitia . ramane de vazut cu cati bani ies din culesul porumbului ca sa-l iau inaite de arat .in zona mea pamantul este greu(in primavara mi s-a rupt planetara la U650 la arat) , si sunt curios in cat timp face un hectar la arat sau discuit (respectiv hectare pe zi) , si ce utilaje folositi ( disc si plug).stiti cumva prin zona olteniei unul mai ieftin?
In primul rand incearca sa cauti un tractor dintr-o zona mai putin agricola,sunt niste oferte bune in zona harghitei,dar si acolo il muncesc in padure.......si incearca sa gasesti unul in stare originala ,fara modificari  facute la sfatul'vecinului'....sti cum e ,sa-ti placa tie doar tu lucrezi pe el....si legat de timpul necesar de arat la un hectar e intre doua -trei ore/ha,depinde si de adincimea araturii..daca vrei sa ti tina cat mai mult tractorul nu il fortezi la maxim....la discuit eu am facut si 15 ha pe zi...toate astea depind si de anumiti factori....la transport,arat,discuit,semanat ,cosit,balotat,la combina de scos sfecla ...etc,etc.....e un tractor polivalent..daca ai noroc sa ti ei unul bun vei fi multumit garantat de el....o sa pun si eu niste poze cu unul dintre tractoarele mele

 virgilghirisan, on 9th August 2011, 08:15, said:

Buna  cristi!!
sincer sa fiu toamna trecuta am arat cu pp4, iar in primavara am muncit cu un combinator de 4,2m si eu am terenuri grele cu panta la arat unde am patinat cel mai mult---ma refer ca a fost un pik mai moale am facut un consum de 25l/28l dar lucrare nu tras pe deasupra asa de 3 degete cum fac baieti cu 650....la combinator am scos un 5 litri la ha acu depinde si de greutatea terenului --- in rest cesa zic anu asta am schimbat plugu am luat unu reversibil de 3 brazde dar pana acum nu l-am scos la munca o sa revin cu informati sper ca totul sa fie in regula......
de cumparat depinde de bani pe net preturile sunt mai mari mai util pt tine ar fi sa caauti pe local in zona ta din vorba in vorba cred ca gasesti la un pret mai bun...
acu sunt vreo 3 sau 4 de vanzare in harghita nu stiu detalii despre ele si baiatul de la mehedinti e samsar ....cine stie poate cazi la invoiala acu piata e mare speram ca vei gasi ceva bun.....
ssf99bv nu am rezolvat crucea inca e problema la rulmenti crucii .... dar o sa vb ....
le cam spui virgile niste adevaruri despre 650-uri...vezi sa nu se supere niste domni care spun ca ei dau clasa la1010dt cu 650 ....ma miram cum un 650 ma depasea la arat,dar cand am vazut aratura mi-a trecut toata supararea ce o aveam pe tractorasul meu...intelesesem ca aratura ....sti tu .........virgile ai codul la rulmenti?

#13
savo_stelyca

savo_stelyca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 06.01.2011
Am si eu dt1010!L-am gasit in urma cu 3ani la un nene care il "pregatise" pentru fier vechi cu barosul si flexul!In primavara am reusit sa il termin,a durat pana am gasit piesele distruse,si am facut campania de primavara cu el.Cum a zis si Virgil nu sare de 5 l motorina consum la ha de disc sau combinator si nu se uita inapoi cat ar fi dealul de mare,nu prea ii pasa de hopuri,gropi,damburi.Am prieteni care lucreaza aproximativ 500ha cu trei bucati DT1010si nu se plang de ele.Eu am pregatit 20ha ale mele pentru prasitoare in 2zile fara graba si am foarte multumit de cum s-a comportat si apoi inca doua zile pe la prestari servicii si cam asta a insemnat munca lui in primavara.Cand voi incepe araturile in toamna va voi spune cat consuma si cat poate ara intr-o zi.Am si carat o data cu el niste baloti de lucerna si de frica ploii care era gata gata am dus toate remorcile odata si nu a facut nici o figura nici la deal ,nici la vale. [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wOgphTssa_U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by horia66, 10 August 2011 - 18:35.


#14
virgilghirisan

virgilghirisan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 09.01.2011

 ssf99bv, on 9th August 2011, 22:34, said:

le cam spui virgile niste adevaruri despre 650-uri...vezi sa nu se supere niste domni care spun ca ei dau clasa la1010dt cu 650 ....ma miram cum un 650 ma depasea la arat,dar cand am vazut aratura mi-a trecut toata supararea ce o aveam pe tractorasul meu...intelesesem ca aratura ....sti tu .........virgile ai codul la rulmenti?
deci sa nu fie cu suparare nu atac pe nimeni si nu vreau sa intru in polemici .... dar sincer nu se poate compara 650 cu 1010 la muncile mai grele..... din propria experienta va spun .... 650 e bun si el dar la semnat, prasit, ierbicidat, coasa la transport dar nu pus exagerat cum a pus stelica dupa 1010....dar nu e de neglijat si 650 poti ara cu plug de 2 brazde la 0,6m suprafata dusa si adancime 25cm in teren greu vb....la disc merge cel mai bine un disc de 2,8m la panta poti lasa si fata jos sa mearga in pamant nu ca si cu cel de 3,2 sau 3,4 care la panta lasi numai spatele sa il nivelezi ca altefel il ia draci.....in rest constati si dvs ....vb sunt de prisos, cel mai bine e sa le vezi la munca si apoi tragi concluzia....
cele bune!!

#15
cristidan79

cristidan79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 07.10.2010
apropo , credeti ca ar fi mai bun unul cu motor de saviem?ar avea putere mai mare si cred ca as gasi mai usor piese .astept raspunsuri

#16
virgilghirisan

virgilghirisan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 09.01.2011

 cristidan79, on 10th August 2011, 23:03, said:

apropo , credeti ca ar fi mai bun unul cu motor de saviem?ar avea putere mai mare si cred ca as gasi mai usor piese .astept raspunsuri
nu stiu ce sa zik de motoru de saviem, dar am auzit ca un motor care da bine ar fi cel de iveco....stelica stie mai multe....
de saviem e mai tare ca originalul la fel si cel de iveco o sa soliciti mai tare reductoru finca motoru e mai tare o sa megi pe mare cu el si incet incet sar putea sa se duca acum eu nu stiu ca nu am folosit imi e destul momentan motoru original....
am tot studiat motoarele de pe fiat 1000 dt si fiat 100/90 inclin sa cred ca se potrivesc nu am vazut niciunul in realitate sa masor distantele la prinderepe transmisie si pe axa fata
dar inclin sa cred ca se nimerestem-am informat  din cartile tehnice ale tractoarelor......aceste motoare de fiat sunt f fiabile si piese se gasesc la ele ....acu o sa mai incercam sa vedem ce bate .... saviem e un motor care totusi consuma si nu mi se pare un motor fiabil....e parerea mea...

Edited by virgilghirisan, 10 August 2011 - 22:17.


#17
octav13

octav13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 29.11.2010
am si eu o intrebare....foloseste cineva plug cu 4 trupite la tractorul 1010?

#18
savo_stelyca

savo_stelyca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 06.01.2011

 octav13, on 18th August 2011, 18:22, said:

am si eu o intrebare....foloseste cineva plug cu 4 trupite la tractorul 1010?
Cand va venii vremea aratului fii sigur ca voi incerca!Am un mosulica care a lucrat pe dt 1010 11ani in regim de IAS ,spune ca a arat cu el tot timpul cu plug cu 4 brazde(cel clasic de 650 la care se adauga a patra brazda)si in tot timpul asta l-a segmentat decat o data!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate