Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Dracula

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
cutepoison1994

cutepoison1994

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 02.09.2010
Cum vi s-a parut romanul Dracula, de Bram Stoker?

#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Pai, a fost...interesant. La fel si ecranizarea. Poate a fost si mai interesant pentru straini si pentru cei care nu cunosc fapte istorice legate de Vlad Tepes.
Per total, povestea (cartea) este cea mai captivanta varianta a povestii vietii domnitorului Transilvanean.

#3
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009
mie mi-a placut foarte mult. are un fir epic care te tine in priza.

#4
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Cind l-am citit mi-a placut si mi s-a parut foarte ingenios modul de narare, ca fragmente din jurnalele mai multor personaje, deci schimbind mereu punctul de vedere, si astfel avind acces la mai multe fapte prin martori directi. Nu mi se pare ca are mare legatura cu viata domnitorului muntean (nu transilvanean, ca n-a domnit in Transilvania).

#5
cutepoison1994

cutepoison1994

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 02.09.2010

View Postabancor, on 8th August 2011, 19:15, said:

Cind l-am citit mi-a placut si mi s-a parut foarte ingenios modul de narare, ca fragmente din jurnalele mai multor personaje, deci schimbind mereu punctul de vedere, si astfel avind acces la mai multe fapte prin martori directi. Nu mi se pare ca are mare legatura cu viata domnitorului muntean (nu transilvanean, ca n-a domnit in Transilvania).
Asa e, nici macar nu se pomeneste numele "Vlad". Vazusem filmul mai intai si ma asteptam ca Dracula sa aiba o obsesie pentru Mina, datorita asemanarii cu nevasta lui, dar n-a fost asa.

#6
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,242
  • Înscris: 15.10.2020
E o carte mișto de citit în perioada asta de iarnă, de întuneric. Am observat că se găsește un PDF pe net în limba română, traducerea de Ileana Verzea şi Barbu Cioculescu. Am văzut că a apărut o traducere modernă, a lui Dan Costinaș, la editura Vellant (link carte), recomand să o cumpărați. Eu m-am apucat să transform PDF-ul în carte electronică (epub, mobi), dar durează fiindcă trebuie formatat corect textul.

#7
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,242
  • Înscris: 15.10.2020
Dracula, format epub și mobi:
https://archive.org/details/dracula-ro

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate