Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 

freelancer.com - Ma lamureste cineva?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
mateiuli

mateiuli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,027
  • Înscris: 07.08.2006
Primul meu bid!

Sa incep:
Am gasit pe freelancer.com un proiect pe la 30$ in care unu zicea ca vrea pe cineva care sa ii modifice un script. Nimic greu. Dau si eu bid, si primesc un mesaj privat de la el in care imi spune care e numele scriptului, si ca a incercat sa-l intaleze urmand pasii din fisierul de instalare, dar nu a reusit. Dupa zice ca mai vrea sa sterg numele scriptului ca sa devina al lui - dubios...; si inca ceva nu prea clar.
Nu i-am dat niciun raspuns.
Am descarcat scriptul, am urmat pasii respectivi si imi dadea erori peste erori. E clar, scriptul e plin de erori. Am incercat sa vad ce si cum pe acolo si e groaza. E varza tot. Nu vreau sa ma bag. Nu inteleg de ce nu a zis de la inceput asta.
Nu stiu cum se procedeaza aici pe freelancer.com, dar nu cred ca m-a ales pe mine trimitandu-mi un mesaj privat, asa-i?
Sa ii trimit un mesaj inapoi si sa ii explic ca nu mai vreau?
Atunci cand cineva te alege pe tine, cum iti dai seama?



Multumesc mult!

#2
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Din cate stiu eu contactele intre "cumparator" si "vanzator" nu sunt posibile fara incalcarea regulamentului sau fara sa te fi ales castigator.
Poate ai castigat licitatia.
De unde ai downloadat scriptul?
Ia pune link catre licitatie daca nu e secreta.

Edited by onlyone, 06 August 2011 - 02:19.


#3
mateiuli

mateiuli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,027
  • Înscris: 07.08.2006
Scriptul l-am gasit cu google...

Aici e proiectul: http://www.freelance...djustments.html

Iar asta mi-a zis intr-un mesaj privat:

Quote

thank you for placing the bid
well, you i ve a script named iDocScript_v1.1.3 which i want to use at my website, it is a service to share docs online, i tried to follow the given directions but could not set it, you need to make it functional at website with following to variations
firstly, I want to remove the name of official script provider so it become mine
I want you to connect it with my debit card
and Moneybookers account. who like to download the stuff from website.

M-am chinuit un pic sa deslusesc ce mi-a zis pe acolo. Mi se pare dubios ca vrea asta:

Quote

I want to remove the name of official script provider so it become mine
Iar in copyright la script zice asta:

Quote

This is not a free script. Purchasers are entitled to use this script on a single website only.


Cam ce ar trebui sa fac? Nu vreau sa accept proiectul asta?

Edited by mateiuli, 06 August 2011 - 10:42.


#4
cmgeorge

cmgeorge

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,720
  • Înscris: 23.12.2006

View Postmateiuli, on 6th August 2011, 11:39, said:

Scriptul l-am gasit cu google...

Aici e proiectul: http://www.freelance...djustments.html

Iar asta mi-a zis intr-un mesaj privat:



M-am chinuit un pic sa deslusesc ce mi-a zis pe acolo. Mi se pare dubios ca vrea asta:
Iar in copyright la script zice asta:


Cam ce ar trebui sa fac? Nu vreau sa accept proiectul asta?


Cat tmp Bid-ul este Open, nu exista nici un castigator ales. Daca ai citit regulamentul, este interzis cerea in mesaje private pentru completa o cere de dezvoltare. Motivul este ca prin mesaje private poti fi lasat cu buza umflata, inclusiv tu, cat si site-ul, care ia si el un procent din ceastig. Daca totul se realizeaza prin "Privat message" se sare peste castigul sitului, fapt ilegal.

#5
mateiuli

mateiuli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,027
  • Înscris: 07.08.2006
@cmgeorge - multumesc mult ca m-ai lamurit! Dar dupa ce se termina perioada aia, si ma alege pe mine, mai pot refuza? Sau sunt obligat sa accept? O sa imi fac timp sa citesc si eu regulamentul.

#6
cmgeorge

cmgeorge

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,720
  • Înscris: 23.12.2006

View Postmateiuli, on 6th August 2011, 15:47, said:

@cmgeorge - multumesc mult ca m-ai lamurit! Dar dupa ce se termina perioada aia, si ma alege pe mine, mai pot refuza? Sau sunt obligat sa accept? O sa imi fac timp sa citesc si eu regulamentul.

Poti schimba Bid-ul? daca da, cel mai simplu sa scapi de el (sau cel mai convenabil in caz ca vei fi ales :P) este sa pui Bid-ul maxim (Budget: $30-$250 USD). Nu cred ca te vei mai plange daca castigi :)

Cat despre functionalitate.... max 2 ore si merge brici :)

Edited by cmgeorge, 06 August 2011 - 15:19.


#7
mateiuli

mateiuli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,027
  • Înscris: 07.08.2006
Are buton de retract bid si edit!  :console:
Dar cred ca o sa fac cum zici tu ca sa scap de el. Pun 250$. :coolspeak:

Edited by mateiuli, 06 August 2011 - 17:10.


#8
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Unu care se coieste la 30 dolari, vrea sa faca lucruri necurate in script, si o mai face si pe ascuns e de evitat total, asa ca fa ce poti si evita-l.

View Postcmgeorge, on 6th August 2011, 16:12, said:

Cat despre functionalitate.... max 2 ore si merge brici :)

la prima vedere totul merge brici. pana ajungi - poate - la erorile la care a ajuns si el.

Edited by onlyone, 06 August 2011 - 20:42.


#9
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Atentie cu freelancer.com. Daca ai pus 250$ bid si castigi ai posibilitatea sa accepti bid-ul sau sa-l refuzi. Daca il accepti ti se iau 10% din bid INAINTE sa ti se faca plata. daca buyer-ul renunta la proiect sau nu mai raspunde (am patit-o de mai multe ori sa prin buyeri neseriosi la bid-uri de 500$+) TU vei suporta costurile (asa-zisul project fee).

#10
mateiuli

mateiuli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,027
  • Înscris: 07.08.2006
Si as mai avea o intrebare:

Sa zicem ca am castigat un proiect. Imi da detaliile, eu ma pun pe lucru. Eu cand il termin ii spun, ii arat un demo, el imi da banii iar eu cum ii trimit proiectul terminat? Partea asta nu am inteles-o cu trimisul proiectului complet si luatul banilor... Cum sunt sigur ca imi iau banii si el isi ia proiectul?

Sa vedem daca am inteles: Dupa terminarea proiectului eu ii arat un demo ceva. Atunci el face plata si apare la mine in cont la freelancer.com, dupa eu ii trimit proiectul si el deblocheaza banii ca eu sa ii pot scoate prin paypal? Lamuriti-va va rog!  :habarnam:

#11
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
Eu as evita astfel de site-uri in locul vostru. Asta e sclavie digitala, nu freelacing

#12
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
El pregateste un payment pentru tine. Tu nu poti sa iei banii fara acceptul lui, dar nici el nu poate retrage banii fara acceptul tau. Proiectul il poti trimite prin email, prin mesaj privat sau poti sa il pui direct la el pe server. Dar nu da nimic din mana pana nu vezi banii pusi pe freelancer, ca nu iti garanteaza nimeni ca vei vedea banii aia vreodata daca tu predai proiectul inainte sa vezi banii blocati in cont.

@Nemesis-, da, este scalvie, au multe comisioane, dar este un mod usor de a castiga banii si de a-ti face un portofoliu, care este EXTREM de important la inceput. Eu de exemplu am in jur de 10 clienti de pe freelancer care imi dau in continuare proiecte direct. plata o fac prin paypal si evit comosioanele celor de la freelancer.com.

#13
mariust1

mariust1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.11.2012
am si eu o intrebare, cum sterg contul de pe freelancer?
ma tot usuca de bani fara sa ma atentioneze sau sa eara acceptul
stie cineva?

#14
mishpowerpuff

mishpowerpuff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 12.04.2007
Trebuie să deschizi tichet de suport pentru asta, nu au buton să ștergi singur.

#15
juanis

juanis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 25.03.2008
banii castigati pe freelancer.com trebuie declarati la finante? daca da, cat ar trebui platit impozit?
multumesc!

#16
anitza8112

anitza8112

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.01.2014
Am si eu o intrebare. Mi-am facut cont pe freelancer si nu stiu cum sa aplic pentru o oferta. Ma poate ajuta careva? Vad ofertele online, dar nu stiu ce trebuie sa fac. Trebuie sa platesc contul? Multumesc.

#17
cosminics

cosminics

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.06.2015
Salutare tuturor!

Avand in vedere ca cel mai popular site de freelancing de pe la noi s-a inchis....adica microjoburi.ro...aveti idee pe unde se mai pot gasi clienti? Am dat pe facebook de freelancer-projects.com dar site-ul e nou.....adica atat de nou ca nu sunt utilizatori deloc. Au abonamente de la 1 euro/luna....ceea ce e mult mai bine decat 65 ron/luna cat avea microjoburi, dar nu e nimeni pe acolo... Asa ca astept ceva idei :D Multam!

#18
Anthraxs

Anthraxs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 11.04.2010

View Postcosminics, on 27 august 2017 - 23:11, said:

Salutare tuturor!

Avand in vedere ca cel mai popular site de freelancing de pe la noi s-a inchis....adica microjoburi.ro...aveti idee pe unde se mai pot gasi clienti? Am dat pe facebook de freelancer-projects.com dar site-ul e nou.....adica atat de nou ca nu sunt utilizatori deloc. Au abonamente de la 1 euro/luna....ceea ce e mult mai bine decat 65 ron/luna cat avea microjoburi, dar nu e nimeni pe acolo... Asa ca astept ceva idei Posted Image Multam!

ai incercat upwork?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate