Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Dubla negație în limba română

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

Poll: SunteĂŸi de acord cu ea? (94 member(s) have cast votes)

SunteĂŸi de acord cu ea?

  1. Da (65 votes [69.15%])

    Percentage of vote: 69.15%

  2. Nu (29 votes [30.85%])

    Percentage of vote: 30.85%

Vote Guests cannot vote

#73
Ziua_ielelor

Ziua_ielelor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 19.11.2009
Și pe mine mă deranjează exprimarea sunt nelipsite de pe nicio masă pentru că am verb la forma afirmativă (sunt) + adjectiv negativ (nicio).

Edited by Ziua_ielelor, 18 April 2016 - 20:52.


#74
Taurus-IS

Taurus-IS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 02.12.2014
Dubla negatie este un argument solid in sprijinul ideii ca limba romana este construita pe o temelie subreda , nu a fost intretinuta/cultivata pt. a fi protejata identitatea ei eventual creearea unui accent specific , ajungand o struto-camila 'upgradata' constant. Cand este vorbita corect atinge toate influentele posibile (din spatiul carpatin/european) nedandu-i nici un 'farmec' aparte.

Edited by Taurus-IS, 31 August 2016 - 18:00.


#75
JoAnneVanHeff

JoAnneVanHeff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 07.08.2008
Ca toate celelalte limbi care folosesc dubla negatie?

Edited by althea, 09 September 2016 - 12:43.
3 d. daca fac un comentariu la un mesaj postat imediat anterior, sa nu mai foloseasca citarea integrala a acestuia


#76
Taurus-IS

Taurus-IS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 02.12.2014
"Nici o clipa nu m-am gandit ca limba romana nu e perfectibila."
"Nici un utilizator de pe forum nu a incercat sa nu fie patimas."

Asa ceva nu gasesti in nici o limba.

Edited by althea, 09 September 2016 - 12:43.
3 d. daca fac un comentariu la un mesaj postat imediat anterior, sa nu mai foloseasca citarea integrala a acestuia


#77
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,813
  • Înscris: 15.08.2014
Le cunoşti pe toate de afirmi cu atîta tărie? Şi dacă nu există ce?
Je ne suis jamais allé à Paris.
Eu nu sunt niciodată mers la Paris- traducere cuvînt cu cuvînt.
Ți se pare logic?  Aşa e lv franceză.
La fel şi română are particularitățile ei.

#78
Taurus-IS

Taurus-IS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 02.12.2014
Ce inseamna  " Si daca nu exista ce?" ?
Si daca scriu cu "î din e" ce? Asa cred ca e mai corect . Peste 80 de ani poate ma razgandesc si scriu cu "î din u" .E limba mea materna si fac ce vreau cu ea. De fapt o perfectionez dar nu intelegeti voi.

In exemplele care le-am dat in mesajul trecut se intalneste tripla negatie.

Edited by althea, 09 September 2016 - 12:42.
3 d. daca fac un comentariu la un mesaj postat imediat anterior, sa nu mai foloseasca citarea integrala a acestuia


#79
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,813
  • Înscris: 15.08.2014
Şi dacă se întîlneşte tripla negație, care-i baiu'? Cu ce te deranjează pe tine treaba asta?
A doua ar fi afirmația că nu se mai întîlneşte această treabă în nici o altă limbă. Ce argumente ai? Vorbeşte cele aproximativ 6000 de limbi care încă sunt în uz pe Terra?
Dacă nu le vorbeşti, bați cîmpii, afirmația ta fiin egală cu zero.

Ortografia e o convenție definită arbitrar. Acum 150 de ani se scria cu alfabet chirilic, asta nu înseamnă că au scris incorect.
La 1900 se foloseau anumite litere: ě-de ex.
Iarăşi nu inseamnă că scriau greşit.

Despre î din i şi â din a exista topic, există documente care atestă că reforma ortografică a fost făcută de ingineri şi matematicieni (cît se pricep ei la limba română?!?!). Irelevant ce au votat ei.
Tu ai apela la un lingvist să-ți proiecteze casa?
De altfel şi discuția despre cum scriu eu e irelevantă pe topicul ăsta. Neavînd argumente logice, invoci fel şi ffel.de motive puerile.
Dacă scriu cu î din i, se schimbă valoarea de adevăr a afirmațiilor mele?

#80
Taurus-IS

Taurus-IS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 02.12.2014
Nu ma preocupa sa enunt lucrurile care ma deranjeaza. Cele 6000 de limbi nu pot fi comparate decat pana la un punct. Limbi in care se intalneste tripla negatie ar trebui sa enumeri tu, eventual si limbi in care se foloseste cratima de atatea ori intr-un enunt sau forumuri unde oameni care vorbesc aceeasi limba folosesc caractere diferite.
Uita-te in dictionar la sensul cuvatului  "ironie". Fa o legatura cu ce am scris eu in mesajul trecut. Nu te mai grabi sa raspunzi la mesaje si citeste-le cu atentie. Daca tu ai in jur tot felul de prostovani care bat campii sau invoca motive puerile nu inseamna ca si altii, care nu sunt in jurul tau sunt la fel.

Edited by althea, 09 September 2016 - 12:43.
3 d. daca fac un comentariu la un mesaj postat imediat anterior, sa nu mai foloseasca citarea integrala a acestuia


#81
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,813
  • Înscris: 15.08.2014
1. Tu ai afirmat tu trebuie să demonstrezi că e aşa cum spui.
2.Referitor la forumuri şi caractere diferite, sîrbii folosesc două alfabete, deşi vorbesc o sg limbă.
Despre grafia cu î bați cîmpii grav de tot. Litera î se foloseşte bine mersi şi de la reformă încoace,  nu a dispărut din uzul românilor, nu e ca şi cum am scrie cu caractere/alfabete diferite.
3. Tu eşti ăla a aruncat o piatră în lac, nu noi......, deci la tine e problema, eşti deranjat de treaba asta, că dacă nu, nu mai deschideai topic.
Dreptul tău să deschizi, dar măcar vino cu argumente solide, nu "că în alte limbi nu e aşa". Ce relevanță are că e altfel?
.

#82
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
@Taurus-IS, citeste si restul topicului ca sa nu ne lungim pe inca doua pagini degeaba. Are AdiJapan niste postari care te vor lamuri.

#83
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View PostTaurus-IS, on 31 august 2016 - 17:59, said:

Dubla negatie este un argument solid in sprijinul ideii ca limba romana este construita pe o temelie subreda , nu a fost intretinuta/cultivata pt. a fi protejata identitatea ei eventual creearea unui accent specific , ajungand o struto-camila 'upgradata' constant. Cand este vorbita corect atinge toate influentele posibile (din spatiul carpatin/european) nedandu-i nici un 'farmec' aparte.
Construită pe o temelie șubredă? Întreținută? „Creearea” unui accent specific? Cine vă imaginați dumneavoastră că are în sarcină operațiile astea?

View PostTaurus-IS, on 08 septembrie 2016 - 17:28, said:

"Nici o clipa nu m-am gandit ca limba romana nu e perfectibila."
"Nici un utilizator de pe forum nu a incercat sa nu fie patimas."

Asa ceva nu gasesti in nici o limba.
Ba găsești. De fapt probabil majoritatea limbilor folosesc același număr de negații pentru a exprima aceleași idei.

View PostTaurus-IS, on 09 septembrie 2016 - 05:51, said:

In exemplele care le-am dat in mesajul trecut se intalneste tripla negatie.
Mai numărați o dată. Acolo nu e triplă negație. Ca să fie triplă negație trebuie ca trei cuvinte cu sens negativ să se afle în legătură sintactică cu același verb. În fiecare din exemplele dumneavoastră există cîte o negație dublă și una simplă.

#84
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 27.08.2013
Voi nu înțelegeți/acceptați un lucru esențial: tot ce vorbiți aici este logic. Adică tot mai puțin dubla negație.
Toate înșiruirile voastre de cuvinte urmează un fir logic. Doar că vă încăpățânați să nu fiți logici până la capăt. Adică la aceste excepții, unde concret ce se întâmplă!? Se merge pe presupunere, pe „mica înțelegere”. E, doar pentru că acest lucru se întâmplă în masă, nu înseamnă că este corect.
Se folosește așa, ne înțelegem între noi, ok, dar este doar o aproximație, spre deosebire restul vorbirii care este perfect logică.
Veniți cu argumentul că așa e peste tot, toată lumea vorbește așa. Toată lumea e proastă. V-ați gândit la asta?
Ce, e singurul aspect în care rasa umană dă rateu?
Deci, ideologia care este în cazul ăsta: cineva, eu/tu/el/ea putem fi proști, putem greși cu ceva. Oameni suntem, se întâmplă, asta e.
Însă la nivel de masă, de rasă umană NU ARE CUM să fim toți proști.
Fals. Putem fi toți proști sau prostiți.
Putem lua toți o decizie greșită.
Putem merge toți într-o direcție greșită.
Doar că e prea mare fudulia și orgoliul să accepți că și într-un ultim caz ai greșit, cel cu turma.

Edited by onisifor12, 14 January 2023 - 16:07.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate