Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

pui de pisica 2

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
TheMercifullOne

TheMercifullOne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 16.08.2010
salutare, am si eu 5 pisoiasi de vreo 3 saptamani si au purici si nu stiu cum sa ii scap de ei. tot la 2-3 zile le curat cuibul si pun praf de pureci acolo unde stau, dar se pare ca nu are efect.mama lor petrece destul de mult timp pe afara .aveti vreo ideea cum sa ii curat de purici?
daca este cineva din jud timis, timisoara sau lugoj si doreste sa adopte niste pisoiasi super draguti anuntati-ma, am 2 femele si 2 masculi

#2
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Am eu o idee. Puricii stau pe burta. Pune o banda scotch pe burta cu lipiciul inspre exterior. Cel mai bine este sa o faci colac in jurul pisicii. Nu o lipi cu scotchul de blana, ca nu-i place la dezlipire. Sa fie ceva mai strinsa, sa stea linga corp. Apoi trebuie sa ai grija ca mitzul sa nu o pupe si sa nu-si lipeasca blana in ea. Apoi asteapta pina vin puricii la patinoar si ii prinzi pe toti. :)

Cel mai greu e sa faci banda in asa fel incit sa nu se prinda blana in ea. Poti sa o acoperi cu ceva hirtie si pe o parte, si pe alta, mai putin o portiune de pe burta unde, cu noroc, pisicul nu-si va prinde blana.

#3
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005

 Dihorul Razboinic, on 1st August 2011, 21:54, said:

...
Ai vazut prea multe filme...

@TheMercifullOne mergi la o farmacie veterinara si cere ceva mai puternic decat acele prafuri.

Edited by LensFlare, 01 August 2011 - 21:02.


#4
jderjerpelit

jderjerpelit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 08.07.2006

 Dihorul Razboinic, on 1st August 2011, 21:54, said:

Am eu o idee. Puricii stau pe burta. Pune o banda scotch pe burta cu lipiciul inspre exterior. Cel mai bine este sa o faci colac in jurul pisicii. Nu o lipi cu scotchul de blana, ca nu-i place la dezlipire. Sa fie ceva mai strinsa, sa stea linga corp. Apoi trebuie sa ai grija ca mitzul sa nu o pupe si sa nu-si lipeasca blana in ea. Apoi asteapta pina vin puricii la patinoar si ii prinzi pe toti. :)

Cel mai greu e sa faci banda in asa fel incit sa nu se prinda blana in ea. Poti sa o acoperi cu ceva hirtie si pe o parte, si pe alta, mai putin o portiune de pe burta unde, cu noroc, pisicul nu-si va prinde blana.
Mai, Dihorel, ce imaginatie razboinica ai!
Catre mandrul posesor de pisoci si(cu) purici: adreseaza-te totusi unei "marmacii" veterinare. Este mult mai sigur asa.Pentru matzi! De asemenea, din ce imi amintesc din vremurile cand locuiam la curte si anual aveam pui mici, puricii vietuiau nu numai in cuibul lor, ci si pe jos, in incaperea respectiva. Era suficient sa intru in garaj sa iau ceva de acolo si la iesire apaream cu nenorocitii scarbosi pe picioarele personale. Daca iti mai intra mamitza pisoilor si prin casa, ai pus-o de mamaliga. Gata, te-am incurajat!

Edited by jderjerpelit, 01 August 2011 - 21:12.


#5
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Da-o pe pisica-mama cu picaturi Advantage ca sa nu mai aduca purici in casa. E un produs care se poate da pe pisici gestante sau care alapteaza.

#6
Andrine

Andrine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 14.07.2008

 TheMercifullOne, on 1st August 2011, 19:35, said:

salutare, am si eu 5 pisoiasi de vreo 3 saptamani si au purici si nu stiu cum sa ii scap de ei. tot la 2-3 zile le curat cuibul si pun praf de pureci acolo unde stau, dar se pare ca nu are efect.mama lor petrece destul de mult timp pe afara .aveti vreo ideea cum sa ii curat de purici?
daca este cineva din jud timis, timisoara sau lugoj si doreste sa adopte niste pisoiasi super draguti anuntati-ma, am 2 femele si 2 masculi

Exista sampon antipurici sau mai sigur frontline dar e mult mai scump dar si maaai sigur. Dupa ce folosesti solutia antipurici, schimbale locul unde ii tii si da si locul cu solutie. De mai multe ori pe vreo durata de 2 saptamani, pt solutia omoara purici da nu si ouale. Daia nu scapi tu cu prafu de purici, tre sa muti pisoii. Tu omori puricile adult, da ouale din culcus si din blana lor nu. Idem foloseste trtamentul antipurici 2 spartamani. Daca e frontine, e o singura data, si e eficient insa e f scump. Cu samponu, baie saptamana, timp vreo o luna si dupa fiecare baie mutai la alt culcus.

#7
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

 Andrine, on 17th August 2011, 18:37, said:

Exista sampon antipurici sau mai sigur frontline dar e mult mai scump dar si maaai sigur. Dupa ce folosesti solutia antipurici, schimbale locul unde ii tii si da si locul cu solutie. De mai multe ori pe vreo durata de 2 saptamani, pt solutia omoara purici da nu si ouale. Daia nu scapi tu cu prafu de purici, tre sa muti pisoii. Tu omori puricile adult, da ouale din culcus si din blana lor nu. Idem foloseste trtamentul antipurici 2 spartamani. Daca e frontine, e o singura data, si e eficient insa e f scump. Cu samponu, baie saptamana, timp vreo o luna si dupa fiecare baie mutai la alt culcus.

Frontline nu e scump, adica 10 lei/puiut nu mi se pare asa scump. Pentru puiuti asa mici se aplica pufurile de spray, niciodata nu am avut nevoie de mai mult de 4 pufuri. Asta la cabinetul veterinar. Frontline ofera protectie timp de 1 luna. In timpul asta, NU baie, ca speli si Frontline-ul, logic.

Praful e fix tranta. O singura data am apelat la praf, la un alt cabinet veterinar, si a doua zi inca zburdau puricii prin blanita/culcus.

#8
cosmin_chiri

cosmin_chiri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 16.05.2009
Degeaba dai cu solutie pe blana daca masa merge la vagabondat si revine cu invadatori (tine putin timp solutia).

Ma cert al dracului cu motanu cel negru cand vine pe la 5-6 dimineata de la vagabondat sifonat,flamand,obosit dar si cu un kil de purici  :madanimated:

Mai ales ca ii da si la micu' purici.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate