Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

notar agreat de bcr?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
simonik22

simonik22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.08.2011
Buna ziua,
Am o rugaminte la cei care au terminat cu nebunia creditului si au finalizat printr-un contract de vanzare- cumparare.....recomandati-mi un notar mai ieftin ca am intrebat la vreo 3 si m-am speriat. Maine trebuie sa merg sa fac antecontractul si nu stiu unde sa merg...
Va multumesc anticipat!

#2
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Mai deschizi multe topice?

#3
rayhan

rayhan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 17.04.2005
Buna ziua,


In cazul in care iau un credit de la BCR, este obligatoriu sa inchei contractul printr-un notar agreat de BCR? Cei din sucursala BCR mi-au spus ca trebuie neaparat sa aleg un notar agreat de ai, dar mi se pare inacceptabil sa ma 'forteze' sa lucrez cu unul dintre notarii lor.

Va rog sa-mi impartasiti si mie din experienta voastra ;)

Mercic

#4
schumy80

schumy80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.05.2009
Nu esti obligat(a) sa inchei actele cu un notar "impus" de BCR. Notarul e la libera ta alegere, tinand cont ca, costurile sunt suportate de catre tine si nu de catre BCR.
Nu cred ca exista o lista de notari "agreati". Pur si simplu, cei de la BCR au enumerat notarii cu care au mai lucrat. Avantajul alegerii unui astfel de notar este ca el are deja experienta cu banca, si prin urmare, cam stie ce vor cei de la BCR, mai ales in cazul Prima Casa. Dar, inca o data, nu te obliga nimeni sa lucrezi cu ei.

#5
cosmincebuc

cosmincebuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 20.12.2010

 schumy80, on 10th January 2012, 11:05, said:

Nu esti obligat(a) sa inchei actele cu un notar "impus" de BCR. Notarul e la libera ta alegere, tinand cont ca, costurile sunt suportate de catre tine si nu de catre BCR.
Nu cred ca exista o lista de notari "agreati". Pur si simplu, cei de la BCR au enumerat notarii cu care au mai lucrat. Avantajul alegerii unui astfel de notar este ca el are deja experienta cu banca, si prin urmare, cam stie ce vor cei de la BCR, mai ales in cazul Prima Casa. Dar, inca o data, nu te obliga nimeni sa lucrezi cu ei.

Schumy80, ai reusit tu sa faci un antecontract sau un contract de v-c pentru prima casa cu un notar care nu e agreat de BCR? Daca da spune-ne si noua cum ai facut.

Te asigur ca exista o lista cu notari agreati de fiecare banca si da, esti obligat sa alegi unul din notarii enumerati de ei.

#6
schumy80

schumy80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.05.2009

 cosmincebuc, on 12th January 2012, 20:14, said:

Te asigur ca exista o lista cu notari agreati de fiecare banca si da, esti obligat sa alegi unul din notarii enumerati de ei.

Te rog sa trimiti un mail oficial la BCR si sa ii intrebi de lista de notari agreati! Sau sa depui o cerere inregistrata cu numar de ordine la orice sucursala.

Eu am invatat un lucru: ce nu e scris, nu exista! Ca ofiterul de credit iti spune ca ei au liste, e una; cand iti da un act oficial e alta!

Te asigur ca nu vei primi un act oficial in care sunt nominalizati notarii!

#7
Misszag

Misszag

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 08.08.2011
Exista conventii care se semneaza intre BCR si notarii publici cu care accepta banca asta accepta sa semneze.
Niciodata nu am putut intelege pe ce criterii sunt alesi anumiti notari (de principiu pentru ca nimeni din BCR cu care am intrat in contact nu are idee...), dar am un exemplu din decembrie 2010: X voia sa cumpere un apartament. Intreaba si el in stanga si-n dreapta de taxe. Ii convine ce i se comunica la un birou notarial anume. Il ia pe vanzator, se duce la notariatul respectiv cu actele si solicita un extras de carte funciara pentru autentificare (care se elibereaza de OCPI pentru a fi folosit exclusiv de biroul respectiv si blocheaza cartea funciara pentru 5 zile lucratoare - inainte de 01.10.2011 si respectiv 10 zile lucratoare - dupa 01.10.2011). Apoi, pentru redactarea actelor, da detaliile: pret, modalitate de plata, alte detalii.. si ca semneaza cu BCR-ul. Se pregateste totul pentru semnare, se ia legatura cu banca si surpriza: directoarea nu gaseste notarul in lista de notari agreati BCR. Dupa ce s-a consultat cu cineva mai inteligent decat domnia sa, solutia a fost simpla: a trimis frumusel pe e-mail notarului conventia pe care o au ei, notarul a semnat-o, a stampilat-o si i-a trimis documentul respectiv inapoi, si de atunci e notar agreat de BCR...
Deci, se poate.

#8
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 Misszag, on 20th January 2012, 19:15, said:

Exista conventii care se semneaza intre BCR si notarii publici cu care accepta banca asta accepta sa semneze.
Niciodata nu am putut intelege pe ce criterii sunt alesi anumiti notari (de principiu pentru ca nimeni din BCR cu care am intrat in contact nu are idee...), dar am un exemplu din decembrie 2010: X voia sa cumpere un apartament. Intreaba si el in stanga si-n dreapta de taxe. Ii convine ce i se comunica la un birou notarial anume. Il ia pe vanzator, se duce la notariatul respectiv cu actele si solicita un extras de carte funciara pentru autentificare (care se elibereaza de OCPI pentru a fi folosit exclusiv de biroul respectiv si blocheaza cartea funciara pentru 5 zile lucratoare - inainte de 01.10.2011 si respectiv 10 zile lucratoare - dupa 01.10.2011). Apoi, pentru redactarea actelor, da detaliile: pret, modalitate de plata, alte detalii.. si ca semneaza cu BCR-ul. Se pregateste totul pentru semnare, se ia legatura cu banca si surpriza: directoarea nu gaseste notarul in lista de notari agreati BCR. Dupa ce s-a consultat cu cineva mai inteligent decat domnia sa, solutia a fost simpla: a trimis frumusel pe e-mail notarului conventia pe care o au ei, notarul a semnat-o, a stampilat-o si i-a trimis documentul respectiv inapoi, si de atunci e notar agreat de BCR...
Deci, se poate.


Notarul respectiv nu cred ca a citit atent ce i-a trimis BCR. Notarita cu care lucrez de ani de zile mi-a zis cand am facut o refinantare la bcr ca ma roaga s-o iert, dar nu vrea sa se oblige la ce scrie acolo. Pana la urma am mers pe varianta bancii, mai ales ca plateau ei toate taxele notariale, evaluarea proprietatii, ipoteca etc.
Deci, se poate si invers.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate