Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

vreau sa mi fac o casa in comuna berceni

- - - - -
  • Please log in to reply
121 replies to this topic

#91
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013

 DiaNic, on 09 ianuarie 2014 - 17:39, said:

ValyN:
Buna seara, in cazul in care te mai intereseaza o echipa serioasa de constructori, poti suna la Tudor: 0723317711. Nu merge pe vorbe, iti arata alte lucrari facute, poti vorbi cu alte persoane care au lucrat deja cu el. Eu am incercat mai multe echipe pana acum si am luat si multe tepe. Este pentru prima data cand am primit ceea ce am cerut, fara discutii/probleme/cresteri nejustificate de pret. Si cel mai important: data de livrare e respectata. Muncitorii nu sunt betivi si nu cer nimic in plus (gen mancare, etc). Raman la dispozitie pentru alte informatii.
O seara buna!
Pentru reclama poti da mesaje doar in privat, asa ar fii fair play.

#92
DiaNic

DiaNic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.01.2014
xjl: eu sunt beneficiara constructiei :) Nu lucrez in domeniul! Ma uitam pe site intamplator... cautand teren la Brasov si dorind sa inteleg ce-i cu firma Brasovinvest.ro sau ladumbrava.ro ce seamana ff mult din descriere cu cea care are terenuri in Berceni. Se pare ca e vorba despre aceeasi teapa.

#93
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013

 DiaNic, on 10 ianuarie 2014 - 14:09, said:

xjl: eu sunt beneficiara constructiei Posted Image Nu lucrez in domeniul! Ma uitam pe site intamplator... cautand teren la Brasov si dorind sa inteleg ce-i cu firma Brasovinvest.ro sau ladumbrava.ro ce seamana ff mult din descriere cu cea care are terenuri in Berceni. Se pare ca e vorba despre aceeasi teapa.
O.K. Bine, am inteles. Nu cred ca este vorba de vreo teapa. Dumbrava Noua este un cartier in dezvoltare in Berceni. Despre Brasovinvest nu am auzit cu toate ca eu construiesc in Berceni de peste 8 ani. Na, ca mi-am facut si eu reclama acum. Fara intentie, scuze.

#94
666marius

666marius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 08.09.2013
Salut,

Am citit acest topic fiind interesat de achiziționarea unui teren in Comuna Berceni, observ ca unii dintre voi sunteți foarte bine informati. M-ar interesa sa știu care mai sunt prețurile de vanzare pentru terenurile intravilane?
De asemenea mai ma interesează care sunt străzile pe care se construiește in Comuna Berceni?


Multumesc

#95
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013
In general preturile sunt negociabile. Ca informatie : de la 15 la 50 euro/mp. functie de zona. In Berceni se construieste pe toate strazile, dar cel mai mult pe Ciulin, Prelungirea Independentei, Oituz si ceva prin Mamina (teren mai scump). Sa fii atent unde sunt utilitatile pentru ca degeaba terenul este ieftin daca utilitatile te costa cat ai dat pe teren. Sunt unii care iti dau accesul la curentul electric in pretul terenului.

#96
Villanueva

Villanueva

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 23.08.2013
In cele din urma am achizitionat pe Fabrica de Mobila ...400 mp ... Sper sa fie o alegere buna ! Primele 2 poze sunt cu drumul de acces ...  destul de ok ca latime (11 m din ce-am retinut) .... distanta pana la DJ este de 300 m, iar pana la primarie cred ca sunt 500 - 600 m !

Attached Files


Edited by Villanueva, 18 January 2014 - 12:13.


#97
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013

 Villanueva, on 18 ianuarie 2014 - 11:45, said:

In cele din urma am achizitionat pe Fabrica de Mobila ...400 mp ... Sper sa fie o alegere buna ! Primele 2 poze sunt cu drumul de acces ...  destul de ok ca latime (11 m din ce-am retinut) .... distanta pana la DJ este de 300 m, iar pana la primarie cred ca sunt 500 - 600 m !
Zona este o.k. Utilitati stiu ca sunt in zona. De casa cand te apuci? Sa-l stapaniti sanatosi si bafta in continuare.

#98
Villanueva

Villanueva

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 23.08.2013
Multumesc ! Casa ... mai la vara ... nu e urgent !

#99
monapop

monapop

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 20.06.2013
Sa-l stapaniti sanatosi si bafta ....când o veni vremea ridicarii casutei

#100
666marius

666marius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 08.09.2013
Sa il stapanesti sănătos! Se poate imi spui si prețul plătit pentru acest teren?
Multumesc

#101
Villanueva

Villanueva

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 23.08.2013
32 euro/mp + banii pe acte si intabulare (aprox. 1.500 lei) !

#102
NEW_NOEL

NEW_NOEL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 20.02.2008

 gek76, on 30 octombrie 2013 - 12:23, said:

ATENTIE!!! Special am vrut sa intervin si sa le captez atentia si celor interesati ptr. a nu-si lua teapa . Oamenii sunt cam aburitori de fel. O spun din proprie experienta avuta cu ei si am sa detaliez exact cum sta problema:
1. Pun niste anunturi care apar sub diverse nr. de tel , preturi fictive ale loturilor care ulterior se majoreaza in cazul celor apropiate cat de cat de marginea comunei. Ex: daca luati si cautati pe GOAGAL (ca doar d aia s-a inventat) printr-o incrucisare veti vedea prin anunturi ca duc practic la aceeasi SAMSARI DE TERENURI (eu cred ca fac cu schimbul la minciuni ca sa nu se prinda lumea) . Oricum aceste nr. de tel 0737.988.996/ 0761.010.043/07337.988.992....etc sau Berceni Village , Proiect Eroilor II ,Proiect Kota,Ecoland 1-2-3-4 .....etc....din ce am descoperit eu la o mica cautare. Pana mai acum ceva timp mai aveau si site-ul acesta: www.teren-berceni.ro/  (cu preturi si pozitionari fictive) dar au mai ramas acestea  http://comunaberceni.ro/ si http://www.bercenivillage.ro/ pe care nu m-ar surprinde sa le inchida ulterior (dar au de promovat niste piftele de case construite pe niste terenuri fara pic de intimitate intre vecini - au facut si aici rabat, de teren, de parca nu aveau suficient camp dezmembrat .Hai sa fim realisti ca nu toata lumea e fraiera sa cumpere asemenea CHICINETE insiruite in scopul de a se muta la curte care de fapt e ...... Oricum oamenii lucreaza intens in promovarea MINCIUNELELOR , chiar si pe Facebook Posted Image
2. Utilitatile pe care ti le promit ptr. anumite loturi le veti avea cam la sfantul asteapta avand in vedere pozitionarea loturilor in miezul campului si dezinteresul primariei fata de extinderea unor persoane private de a vinde niste loturi in camp sau marginea localitatii.Punetiva doar intrebarea de ce mijlocul comunei cu stradute vechi de ani de zile nu detin in totalitate coloana de gaze naturale in afara de cateva din miezul comunei?Credeti ca acestea vor fi trase in urmatoarea perioada (dupa cum incerca acesti asa zis INVESTITORI DE CARTON sa va abureasca , ca si pe mine de altfel - doar ca nu pun botul la vrajeala ieftina asa oricum).
3. Nu este de neglijat nici infrastructura zonei  cu alei pietruite sau intelenite care in urma unor ploi  se vor transforma in adevarate balti care ptr. a le strabate va fi o adevarata experienta nautica ca sa nu mai zic de o ninsorare sau un viscol care te pot lasa intepenit in zona avand in vedere ca loturile sunt sitate in camp sau in marginea acestuia.
  Chiar si asa Inteleg entuziazmul unora (ca si al meu de altfel) de a-si cumpara un teren si a se muta la curte , dar ca sa ajungi sa platesti pe un lot de teren in jur de 15-25 E/mp este ceva enorm ptr. un camp unde altadata se cultiva huhuruzulPosted Image  si avand in vedere ca pretul unui hectar de teren arabil nu depaseste 1 E/mp.Dar vorba aceea nu e prost cine cere asemenea suma , ci acela care o da pe ceva nemeritat , prin simplu fapt ca s-au dezmembrat niste tarlale agrare (in loturi asa zise de case) si s-au introdus in intravilan construibil dar la un pret nemeritat.
Multa bafta acelora care nu tin seama de cele semnalate de mine dar ....gandinditi de 2 ori inainte sa faceti pasul si sa va cheltuiti economiile pe ceva care ulterior va pot da batai mari de cap.
EU UNUL M-AM CONVINS. MAI BINE MAI PUN UN BAN SI STAU IN FATA (vorba aceea) DECAT SA CHELTUI PE CEVA CU VALOARE NICI PE JUMATATE FATA DE CAT CER ACESTIA.
PS: Imi pare rau de tine  sony123  dar vad ca au reusit sa te convinga cu minciunelele lor sa faci pasul de a achizitiona un lot (le-am vazut si eu dar am zis PASS din prima). Grija ta a fost axata asupra viitorilor vecini sau vederii spre balta  decat asupra unor factori esentiali care iti pot influenta viata zilnic.Posted Image  , unde mai pui si langa lac (cred ca nu stii ce inseamna aceasta dupa o ploaie sau o ninsoare abundenta, de fapt sigur nu te-ai gandit sau ti-a fost inutila o vizualizare cu GOOGLE Earth a zonei unde constatai cu proprii ochi ca infrastructura este aproape ZERO ( si asa va fi si peste 4-5 ani datorita dezinteresului Primariei sau o coloana de gaze sau canalizare va fi doar un VIS in tot acest rastimp), case construie lipsa ...poate daca se apuca niste temerari ca tine si mai sunt cativa prin mijlocul campului sa repopuleze zona in urmatoarea perioada. Dar de PRETUL ZONEI (cum spun ABURITORII) si asa umflat cu pompa.Posted Image  Hmmmm...lipsa de experienta.Posted Image


Adevarata si treaba asta, cei de la Ecoland au preturi mari pentru niste terenuri in camp camp.Am fost si eu sa vad terenurile din prelungirea Calugareni, terenuri la 2 km de drumul judetean, camp cu un drum pietruit subtire, unde pe ploaie nu stiu daca mai ieseai de  acolo, parcele mici si viitoare case inghesuite 320 m utili si preturi de top, pentru ce se ofera.Nu pot sa imi inchipui decat ca vreau sa  merg in sat sa iau o paine seara, daca nu mergi cu masina sau cu altceva faci o ora dus in tors...asta pe camp.
Tot atat de adevarat este si faptul ca toate terenurile in comuna si in romania in general sunt pe suprafete foarte mici 7000-10000 m , exclusiv pe lung.De obicei este foarte greu sau imposibil sa vinzi un teren si sa il parcelezi, de dimensiunile astea, ai nevoie de alipire la terenul vecinului pentru drum.De aici si strazi mici , loturi mici deschideri si adancimi mici, sa nu mai zic de vanzare greoaie , si parcele vandute din 2 in doi.
Dezvoltatorii gen cei de la Ecolnd si altii din zona ( mai9 sunt cativa , unii chiar foarte ok cu preturi mai bune) sunt de apreciat, pana la urma ei fac ceva ce un tataie sau nenea Gicu din sat nu o sa faca niciodata,dezmembreaza si parceleaza terenuri, facilitand dezvoltarea zonala.Ce este rau, este ca pentru profituri maxime ajung sa cumpere terenuri cu lanuri de porumb, departe de orice utilitate si sa ceara dublu cat face.
In cunostinta de cauza va spun si ca totul se face haotic si asa departe de tot, tot din cauza romanului care se vede miliardar dupa ce a vazut ca cineva si-a facut o casa langa lanul lui, teroetic toate parcele noi ar fi normal sa se vanda langa cele deja vandute, in continuarea lor, dezvoltandu-se o zona, in modul ei firesc .Dar nu....imediat dupa ce s-a construit o casa langa un lan, ei bine lanul acela daca aducea profit de cateva milioane pe an din porumbul semnat, devine foarte foarte scump, din 2-3 euro m teren arabil, in 20 euro tot arabil dar cu mari sperante la viitor ( stiti voi gaze , canalizare , zane , elfi).
Sunt si oameni care vor sa vanda si ,,dezvoltatori'' sa le zic asa care ii gasesc si cu tot profitul lor, ajung la niste preturi omenesti.Este o adevarata lupta si vanatoare pe acolo, de obicei fara sorti de izbanda.Propetarii cer si viseaza mult pe terenuri arabile mai mici de 10 000 ( care nu se pot trece in intravilan) decat alipite cu alte terenuri si aici se cam impotmoleste treaba.
Eu unul am luat in prelungirea strazii independentei, nu este cine stie ce, tot la 1,7 km de DJ dar macar sunt case in zona, se vinde oarecum organizat, parcele apropiate si zona promite.Cine s-a ocupat de parcelare a scos un pret decent, pret la care reuseste sa si vanda ceva intre 14-18 euro m.
Daca ar exista si terenuri la 30-60 000 m cum sunt prin alte parti, altfel ar sta situatia sa parcelezi 2-3 de 60 k apropiate, ar arata si zona aia a ceva regulat.Asa pana la urmatorii 30-40 de ani cand se vor vinde probabil toate parcelel de pe langa sat, vor fi case si strazi de 4 m, aruncate printre noroaie, porumb si grau.Cam asta este viitorul
Asa ca nici nu stiu, rau e cu rau dar si mai rau e fara rau, in sensul ca este bine si ca se ocupa cineva organizat, dar si preturile sunt umflate.Pana la urma gresete cel care cumpara ceva ce nu merita decat jumatate.Pretul ar trebui sa il faca piata, daca oamenii cumpara in camp fara utilitati la preturi mari, atunci ne cam meritam soarta.

Edited by NEW_NOEL, 26 January 2014 - 01:13.


#103
adda_m_p

adda_m_p

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.05.2014
am fost si noi in comuna berceni sa vedem niste casute in constructie. intrebari: gradinitele din zona sunt ok? in ora de trafic cat se sta la centura? iarna ramai sinistrat pe strazi gen Oituz? la ploi exista sanse de inundare? unde am vazut noi electricul si apa il trage constructorul, gaze daca vrem trebuie sa vb sa tragem teava...stiti cam ce ar insemna ca bani racordatul la gaze? internetul cum e in zona? cam care ar fi optiunile de net si tv? va multumesc

#104
miakygeorge

miakygeorge

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.05.2014
Salut.
si eu ma duc in seara asta sa negociez pentru teren in Comuna Berceni.
350 mp utili cu toate utilitatile la teren gaze si curent vrea 50 euro mp.
Va dau mai multe detalii dupa ce-l achizitionez.
Terenul nu este in camp este aproape de asfalt adica la 50 m pana la asfalt si pana la IMGB capat metrou 8 km.
Sper sa mai negociez putin cu propietarul :)
Daca imi iese negocierea dau un gratar la teren :)

#105
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
La banii astia gasesti in Bragadiru pana in centura, 8km pana la Unirii.
Alta viata/fauna

#106
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
8km facuti in jumatate de ora sunt mai prosti decat 20km facuti in 15. Consumul de benzina e acelasi. Cat stai dimineata pe la centuri, la intrarea in civilizatie, daca se poate numi berceniul civilizatie, mai bine mai spre est sau vest. Si pret mai mic la teren.
Eu la padure si lac am dat 28. Cu utilitatile in fata terenului, drum, fara servitute, etc...
Mai mult de 15 n-as da in asemenea zone irespirabile, cu terenuri si case inghesuite ca-n ghetourile Rahovei.

#107
miakygeorge

miakygeorge

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.05.2014
Salut.
Nu am reusit sa negociez cu propietaru.
Nu vrea sa lase nem din pret.
Mai caut Wekend
Am ochit 2 terenuri dar aseara erea prea tarziu sa-l mai sun pe propietar.
Pana atunci am dat comanda sa-mi construiesc un gratar :)
Sper ca dupa ce iau terenul sa mai am bani sa cumpar niste halci de carne si cativa zeci de mititei :) sa facem petrecere ca ne bagam la datorii :)

#108
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Atunci ramai in zona Berceni :) e cea mai buna alegere.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate