Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

Internet in Puppy linux

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
the_northpole

the_northpole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 10.01.2010
Cum se setează internetul in puppy linux? am facut conexiunea (cred)si zice ca e conected. problema vine in web browser(Seamonkey) unde nu gaseste nici-un site.(server not found).cum as putea rezolva problema.
Mentionez ca e primul meu linux si as vrea explicații ,nu chiar mura-n gura ,dar ceva aproape.

#2
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010
Cu ce metoda incerci sa te conectezi?Ia incearca sa-i dai o comanda in consola dupa conectare: dhclient eth0 daca conectarea se face prin cablul ethernet sau dhclient wlan0 daca conectarea se face prin wireless.Daca ramane blocat la punctul asta inseamna ca nu te-ai conectat la nici o retea.

Edited by asasinuxp, 28 July 2011 - 14:28.


#3
the_northpole

the_northpole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 10.01.2010
cu eth0 ,doar ca acolo mia cerut ceva DNS si acolo nu am stiut ce sa dau ,asa ca am dat enter direct

#4
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010
Cum te conectezi la internet(ex. modem,pppoe) si ce metoda folosesti(tutoriale)?

#5
the_northpole

the_northpole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 10.01.2010
Prin pppoe,am rds
ce metoda ? pai pe monitor apare conection dupa care apare in instructiuni mai uit iarasi si descriu.

#6
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010
Ai incercat cu pppoeconf?Scrii comanda asta in terminal,posibil sa aiba nevoie de drepturi de root.

Edited by asasinuxp, 28 July 2011 - 14:48.


#7
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Si fara DNS vrea sa faca browsing? :D

#8
the_northpole

the_northpole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 10.01.2010
Conect->roaring penguin pppoe->username->interface->link on demand or contiguously =no(contignuously)->Dns (aici habar n-am ce sa pun)->pasword->firewall =1->accept.

 Fratello_2007, on 28th July 2011, 15:56, said:

Si fara DNS vrea sa faca browsing? :D
stiu ca e mai fain sa razi de pe margine drumului,dar totusi daca ai scris de ce nu spui si ce sa scriu acolo.
Ce ip sa scriu acolo?

#9
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010
Ip-ul il primesti automat,la dns nu trebuie sa pui nimic,lasi gol.Eu intotdeauna cand aveam probleme cu conectarea prin pppoe foloseam pppoeconf si mergea.
Daca incerci metoda de mai sus,ia incearca fara firewall,poate acela iti blocheaza toate porturile,si dupa ce te conectezi,da un ping din consola.

Edited by asasinuxp, 28 July 2011 - 15:18.


#10
the_northpole

the_northpole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 10.01.2010
Merge :coolspeak:   de pe el scriu ,mersi de ajutor.O sa am nevoie si in viitor.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate