Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Podea denivelata - probleme la parchet

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
hitmanpro

hitmanpro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 19.04.2011
Locuiesc la bloc si vreau sa pun parchet in dormitor. Problema este ca dupa ce am indepartat liloleumul, se vede clar ca podeaua este mai adancita pe mijlocul camerei. Exsista o solutie sa o indrept , alta decat sa torn sapa ??? Astept sfaturile voastre. Multumesc.

#2
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007
sapa e cel mai bun lucru....cu 2-3 saci de autonivelanta rezolvi problema

#3
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 08.02.2007

 hitmanpro, on 28th July 2011, 05:36, said:

Exsista o solutie sa o indrept , alta decat sa torn sapa ??? Astept sfaturile voastre. Multumesc.
:naughty: daca nu vrei sa torni sapa autonivelanta, atunci poti sa te apuci sa spargi marginile adanciturii (riscuri sa ajungi la vecina de dedesubt)!

#4
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Daca denivelarea nu este mare poti sa mergi pe sapa autonivelanta pe care in urma unor masuratori cu un dreptar sa o torni exact pe locurile cu probleme (gauri). Cred ca te scoti cu max 2 saci. Eu am folosit 6 saci la o camera de 16 mp care avea o grinda vizibila pe mijlocul podelei  si am reusit sa o aduc la drept.

#5
adrianababoi

adrianababoi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 14.09.2007
Si eu am o problema similara numai ca ceva mai grava zic eu. Asa ca am nevoie de sfaturi de la cei cu experienta sau chiar patiti in domeniu.

In bucatarie am tevile de la centrala prin sapa. Cand a fost montata centrala termica s-a spart sapa la maxim (pana la placa de beton) pentru a pune tevile numai ca acestea sunt ceva mai inalte decat sapa existenta si avem un damb prin mijlocul bucatariei. Acum vrem sa indreptam podeaua in bucatarie ca sa punem parchet. Am turna alta sapa peste cea existenta ca sa aducem la nivel (ne-am gandit la sapa autonivelanta dar diferenta de nivel e ceva mai mare - cred ca pe la 2 cm ). O sapa normala (imi cer scuze dar nu cunosc termenii in domeniu, normala adica nu autonivelanta) am inteles ca nu va adera la cea deja existenta daca e in strat mai mic de 4-5 cm si ca se va crapa in timp. Nu prea ne putem ridica inca 4-5 cm cu sapa pentru ca "mesterul casei" care a pus tevile pe perete (cele care merg la calorifere) le-a pus cam jos si la o sapa de 4-5 cm cam dau in tevi. De pus plinta la parchetul din bucatarie s-ar putea sa nici nu fie vorba din lipsa de spatiu. Cred ca am avea spatiu sa ne ridicam 2-3 cm, pt ca la acestia se va adauga si parchetul.

Aveti vreo sugestie? Cum pot turna o sapa mai subtire dar care sa nu se crape? Exista vreun material care sa ajute sapa noua sa adere la cea veche?
Stiu ca exista o sapa autonivelanta "smechera" care merge pana la 3 cm dar costa cam mult.


Va multumesc

#6
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009

 adrianababoi, on 18th October 2011, 00:21, said:

Si eu am o problema similara numai ca ceva mai grava zic eu. Asa ca am nevoie de sfaturi de la cei cu experienta sau chiar patiti in domeniu.

In bucatarie am tevile de la centrala prin sapa. Cand a fost montata centrala termica s-a spart sapa la maxim (pana la placa de beton) pentru a pune tevile numai ca acestea sunt ceva mai inalte decat sapa existenta si avem un damb prin mijlocul bucatariei. Acum vrem sa indreptam podeaua in bucatarie ca sa punem parchet. Am turna alta sapa peste cea existenta ca sa aducem la nivel (ne-am gandit la sapa autonivelanta dar diferenta de nivel e ceva mai mare - cred ca pe la 2 cm ). O sapa normala (imi cer scuze dar nu cunosc termenii in domeniu, normala adica nu autonivelanta) am inteles ca nu va adera la cea deja existenta daca e in strat mai mic de 4-5 cm si ca se va crapa in timp. Nu prea ne putem ridica inca 4-5 cm cu sapa pentru ca "mesterul casei" care a pus tevile pe perete (cele care merg la calorifere) le-a pus cam jos si la o sapa de 4-5 cm cam dau in tevi. De pus plinta la parchetul din bucatarie s-ar putea sa nici nu fie vorba din lipsa de spatiu. Cred ca am avea spatiu sa ne ridicam 2-3 cm, pt ca la acestia se va adauga si parchetul.

Aveti vreo sugestie? Cum pot turna o sapa mai subtire dar care sa nu se crape? Exista vreun material care sa ajute sapa noua sa adere la cea veche?
Stiu ca exista o sapa autonivelanta "smechera" care merge pana la 3 cm dar costa cam mult.


Va multumesc
exista sapa autonivelanta care se poate turna in grosime de pina la 20mm(mapei are un asemenea produs si cred ca mai sunt si alte firme)
sapa autonivelanta in grosime mai mare de 8mm pt siguranta se armeaza cu plasa din fibra(aceea care se foloseste si la fatade peste polistiren.
mai poti incarca  cu placi de betonyp toata suprafata decupand zona inalta dupa care faci o reparatie doar pe zona de decupaj.
adreseazata si tu unui meserias daca tot ai probleme mai particulare,el va sti ce trebuie facut.
doar la fata locului se poate lua cea mai buna decizie.

#7
adrianababoi

adrianababoi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 14.09.2007

 mardraaxi, on 18th October 2011, 09:06, said:

exista sapa autonivelanta care se poate turna in grosime de pina la 20mm(mapei are un asemenea produs si cred ca mai sunt si alte firme)
sapa autonivelanta in grosime mai mare de 8mm pt siguranta se armeaza cu plasa din fibra(aceea care se foloseste si la fatade peste polistiren.
mai poti incarca  cu placi de betonyp toata suprafata decupand zona inalta dupa care faci o reparatie doar pe zona de decupaj.
adreseazata si tu unui meserias daca tot ai probleme mai particulare,el va sti ce trebuie facut.
doar la fata locului se poate lua cea mai buna decizie.


Multumesc frumos pentru sfaturi.
Cat despre meseriasi am intrebat cativa....si niciunul nu a gasit "solutia salvatoare"  :confuzzled:  dar mai cautam.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate