Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Sistem nou

- - - - -
  • Please log in to reply
120 replies to this topic

#1
al3x80

al3x80

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 381
  • Înscris: 18.07.2011
Nu că aș avea un buget, dar să fie mai bun, și mai ieftin. Iată preferințele:
1. În banii aceștia, cred că merge mai bine un AMD
2. Vreau un fan controller
3. Vreau ventilatoare în carcasă
4. HDD: Îl voi păstra pe cel vechi (80 GB). Dacă aș mai pune unul de 40 / 80 GB.. dar nu cred că-mi trebuie
5. La placa video: să fie bună de ceva joculețe...
6. Aș vrea și un monitor
7. Dacă îmi iau, spre exemplu, un AMD A6/A8, voi mai avea nevoie de o placă video???
8. Aș vrea și un cooler separat (nu vreau cine știe ce, nu fac OC)
9. Placa de bază să fie MSI sau Asus


http://www.pcgarage....ishlist/390036/

#2
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Din sistemul actual nu poti pastra carcasa/dvd-rw/hdd/sursa?Ca poti scoate ceva mai bun daca le tii.

#3
laury

laury

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 22.06.2007
Cand vei face achizitia?

#4
al3x80

al3x80

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 381
  • Înscris: 18.07.2011

View Postxeleron, on 25th July 2011, 22:29, said:

Din sistemul actual nu poti pastra carcasa/dvd-rw/hdd/sursa?Ca poti scoate ceva mai bun daca le tii.

Carcasa: pot pune 2 ventilatoare, dar la cel din față nu are de unde să tragă aer.
DVD-RW are un cablu de ăla, mai lung și subțire, și nu știu dacă s-ar potrivi cu placa de bază
HDD (80 GB) îmi sunt de ajuns (cred)
Sursa e slabă (350 W)


View Postlaury, on 25th July 2011, 22:53, said:

Cand vei face achizitia?

Peste câteva săptămâni

#5
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
Nu recomand sa pastrezi decat Carcasa si dvd-rw. Totusi, trebuia sa spui de la inceput ce buget maxim ai pt toate, lasand la o parte la ce te-ai gandit si preferintele :).

#6
yuliancool

yuliancool

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 27.03.2011
DvD RW cred ca este pe ata (ide) si il poti pastra

totusi ar trebui sa pui un buget


uite o configuratie de la mine http://www.pcgarage....ishlist/390104/

#7
al3x80

al3x80

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 381
  • Înscris: 18.07.2011
maxim 20 milioane, cu tot cu monitor!

#8
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
http://www.pcgarage....ishlist/390170/

Un i3 care se ia la tranta, ba chiar bate si Phenom II X4, ba chiar si X6 uneori, cu X2 555 nu discuta! Sa nu mai zic si de consumul mai mic de curent(65W TDP) => caldura mai mica degajta => mai putina nevoie de racire => coolerul nu trebuie sa faca urat pt a raci
O placa de baza MSI, dupa cum ai dorit, are cam tot ce trebuie unui utilizator obisnuit(n-are USB 3.0 si Sata III totusi)
HDD si DVD-RW noi. De ce? Simplu: DVD-RW trebuie, ca placile de baza pe 1155 nu au conector ATA.
HDD-ul e imperios! Degeaba iei un sistem nou si tii un hdd vechi! Hdd-ul e inca cea mai lenta piesa dintr-un pc, e piesa mecanica (nu vorbim de SSD-uri). Degeaba iei procesor rapid si mult ram, ca windowsul tot greu se va incarca, programele tot greut vor rula, dezarhivarile tot ca naiba vor merge, copierile la fel....Spinpoint F4 e cel mai rapid hdd la 7200RPM pe SATA(fie ca-i 1,2,3).
O carcasa cu 2 ventilatoare silentioase de 120mm si o constructie ceva mai solida ca o raidmax. Recomand sa muti unul din ventilatoarele de pe lateral in spate, sa scoata aer! uite niste poze si pareri
Placa video nu e pt gaming intens in ultimele aparitii, insa va duce pe medium cam orice, nici nu consuma mult...
Sursa silentioasa, buna, mai mult decat suficienta pt acest sistem.
4GB DDR3, am optat pt o singura placuta pt a permite sa mai pui una pe viitor. Desi nu cred ca e cazul, pt un sistem de gaming inca ajung 4GB, ce sa zic de gaming "soft" cum inteleg ca vrei tu :D. Deci ai putea merge si pe  2 x http://www.pcgarage....r3-1333mhz-cl9/
(nu da banii pe memorii la 1600Mhz, nu ajuta cu nimic practic, mai ales in ce vei face tu)
Monitorul l-am ales pt ca ofera rezolutie destul de mare, pe 20", intr-un pret mic. E adevarat totusi ca e 16:9, si pt office s-ar putea sa fie enervant sa fie asa lat si asa de putin...inalt(sau nu, ca poti pune 2-3 pagini in paralel sa le vezi...). O alta varianta ar fi http://www.pcgarage....-ms-wide-black/ , e 16:10, insa inaltimea e identica: 900 pixeli; difera doar latimea, unul avand aspectul mai patratos(cel din urma)

#9
al3x80

al3x80

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 381
  • Înscris: 18.07.2011

View Postpriderzaur, on 26th July 2011, 10:38, said:

http://www.pcgarage....ishlist/390170/

Un i3 care se ia la tranta, ba chiar bate si Phenom II X4, ba chiar si X6 uneori, cu X2 555 nu discuta! Sa nu mai zic si de consumul mai mic de curent(65W TDP) => caldura mai mica degajta => mai putina nevoie de racire => coolerul nu trebuie sa faca urat pt a raci
O placa de baza MSI, dupa cum ai dorit, are cam tot ce trebuie unui utilizator obisnuit(n-are USB 3.0 si Sata III totusi)
HDD si DVD-RW noi. De ce? Simplu: DVD-RW trebuie, ca placile de baza pe 1155 nu au conector ATA.
HDD-ul e imperios! Degeaba iei un sistem nou si tii un hdd vechi! Hdd-ul e inca cea mai lenta piesa dintr-un pc, e piesa mecanica (nu vorbim de SSD-uri). Degeaba iei procesor rapid si mult ram, ca windowsul tot greu se va incarca, programele tot greut vor rula, dezarhivarile tot ca naiba vor merge, copierile la fel....Spinpoint F4 e cel mai rapid hdd la 7200RPM pe SATA(fie ca-i 1,2,3).
O carcasa cu 2 ventilatoare silentioase de 120mm si o constructie ceva mai solida ca o raidmax. Recomand sa muti unul din ventilatoarele de pe lateral in spate, sa scoata aer! uite niste poze si pareri
Placa video nu e pt gaming intens in ultimele aparitii, insa va duce pe medium cam orice, nici nu consuma mult...
Sursa silentioasa, buna, mai mult decat suficienta pt acest sistem.
4GB DDR3, am optat pt o singura placuta pt a permite sa mai pui una pe viitor. Desi nu cred ca e cazul, pt un sistem de gaming inca ajung 4GB, ce sa zic de gaming "soft" cum inteleg ca vrei tu :D. Deci ai putea merge si pe  2 x http://www.pcgarage....r3-1333mhz-cl9/
(nu da banii pe memorii la 1600Mhz, nu ajuta cu nimic practic, mai ales in ce vei face tu)
Monitorul l-am ales pt ca ofera rezolutie destul de mare, pe 20", intr-un pret mic. E adevarat totusi ca e 16:9, si pt office s-ar putea sa fie enervant sa fie asa lat si asa de putin...inalt(sau nu, ca poti pune 2-3 pagini in paralel sa le vezi...). O alta varianta ar fi http://www.pcgarage....-ms-wide-black/ , e 16:10, insa inaltimea e identica: 900 pixeli; difera doar latimea, unul avand aspectul mai patratos(cel din urma)


Scuzați pentru acest citat mai mare, dar, placa de bază poate să fie orice firmă care credeți că ar fi mai bună. Un prieten a cumpărat MSI și merge bine (nu zic că ar fi singura). Cât despre placa video, nu sunt un gamer, dar mai joc câte un CS sau să văd ceva 720 p (sau poate 1080p :lol:). E adevărat că AMD-urile sunt ieftine, dar trebuie să cumperi un cooler puternic, și tot la marele Intel ajungi. Cât despre un Fan Controller, aștept să văd cum se "comportă" ventilatoarele incluse. Pentru fața + spatele carcasei, eu aș mai adăuga așa ceva: http://www.pcgarage....0l-transparent/ x2. Că tot vorbim despre ventilatoare: cele din laterala carcasei, bag aer rece sau scot aerul cald?

#10
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
Nu e neaparat sa citezi postul anterior, se cam intelege ca pt cel imediat anterior e replyul...

E bine sa bage, si nu mai lua ventilatoare, lasa doar cele cu care vine. Adica unul sa ramana sa bage si unul il pui in spate sa scoata. E bine ca are si filtru de praf pe laterala, deci scapi si de o grija :D.

Daca vorbim doar de CS(si ast anu la nivel pro) si filme 1080p chiar, nu e nevoie de pv dedicata, integrata hd 2000 se descurca zic eu...dar daca te gandesti ca poate mai incerci si vreo aparitie mai noua...

#11
al3x80

al3x80

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 381
  • Înscris: 18.07.2011
Am o întrebare: este de încredere site-ul DEBO?
Placa de bază
Procesor
Memorie
HDD
Sursa 500W
Carcasa de pe PCgarage
Monitor
Unitate Optică
Placa video

WOW. De ce chestia asta este așa performantă, la un preț uluitor de micuț???

Edited by al3x80, 26 July 2011 - 14:29.


#12
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
Eu zic ca sunt de incredere, am cumparat de la ei recent un procesor si o sursa ca cea aleasa de tine, Sirtec 500W.
Sursa a crapat dupa 3 zile, am trimis-o inapoi si am cerut returnarea banilor. N-au facut figuri la solicitarea mea. Acum astept sa-mi intre in cont suma respectiva.

Edited by Mocebon, 26 July 2011 - 14:31.


#13
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
1) de ce ti se pare tie asa super performanta acel pc? :|
2) despre debo personal nu iti pot zice nimic, am gasit si oameni nemultumiti pe diferite site-uri, dar persoanele cu care am avut contact "direct"(adica am vb cu ei pe forum, sau i-am vazut pe forumul acesta) au fost multumite - singura problema a lor e ca dureaza mai mult sa iti dea componentele si am inteles ca si la garantie dureaza mai mult(ca nu lucreaza cu furnizori, de aia au si preturi mai mici, iau direct din afara de la producatori sau ceva de genul)
3)E cam mult sincer 6850 pt 18.5"(1366x768) - e o rezolutie chiar f mica, as pune cel mult GTX 460 768MB daca ai mai gasi. Dar mai bine mergi pe o GTS 450.

#14
al3x80

al3x80

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 381
  • Înscris: 18.07.2011
1) Are procesor i3, placă video 1024 MB, 8 GB DDR3, 750 GB HDD.
3) Nu prea mă pricep la plăci video. Am văzut că e ieftină, are 1024 MB și 256 biti :)

#15
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
1) placa video slaba(sa speram ca e macar cu ddr3, si tot e slabuta), carcasa nu imi inspira foarte multa incredere, nici sursa; procesorul e ok, dar i-a cam apus vremea; 8GB si hdd de 750GB nu sunt factori indicatori ai performantei unui PC. Din contra, cei care fac sisteme asa sa le vanda prefera sa puna multi gigabaiti, ca lumea are impresia ca daca placa video "e de 1 giga", ramii sunt multi si hardul e mare - pffuai - pc-ul e superb! Dar nu se mai uita si la faptul ca sursa e vai de steaua ei(de fapt in 90% din cazuri, mai ales prin magazinele gen altex, media galaxy, nici nu se zice ce sursa e), carcasa se indoaie daca o apesi mai tare, placa video e jalnica etc; bine, sistemul de la debo nu e chiar asa patetic ca alea din magazinele de care ziceam mai sus, dar nici nu-i chiar cea mai buna alegere in 1700 lei
Ideea e ca e cam overkill pt un monitor ca ala, acelasi lucru il va face si o GTS 450 512MB sau hai, 5770 512MB.
Deci eu as lua http://www.debo.ro/s...vi-hdmi-dp.html
Sau hai, maxim http://www.debo.ro/c...dr5-retail.html daca vrei sa gandesti ca ai luat ceva mai bun decat e cazul, ca sa te tina mai mult(are si un pret f bun)
Motivul pt care n-am pus GTS 450 e pt ca la debo vad ca aia de 512(la 320 lei) apare cum ca ar fi DDR3...nu stiu daca e pe bune DDR3 sau e gresit la ei, dar si cea de 2GB apare tot DDR3(de la gainward), si MSI-ul de 1GB tot DDR3...deci chiar nu stiu. Ai putea lua aceea la 320 lei, dar numai daca intrebi dinainte si te asiguri ca e DDR5 :)(intrebi la firma acolo adica).

De banii ramasi...as zice sa iei http://www.debo.ro/m...ga-onboard.html
Si monitorul sa il iei pe ala LG de 20" de pe pcgarage SAAAAAAAAAAAU (ca am dat acum peste el si mise pare incredibil) http://www.debo.ro/a...-sub-black.html
Serios, monitor fullHD(n-are importanta ca e doar D-sub si nu DVI) la 380 leei???? Adevarat ca poate nu iti vor merge TOATE jocurile pe fulllhd cu max detalis, insa cui ii mai pasa? Si asa nu esti gamer inrait, ca vei juca pe medium unele jocuri nu vad o problema(vorbesc de jocuri mai noi si mai consumatoare, nu de cine stie ce din 2008-2009)

Edited by priderzaur, 26 July 2011 - 17:54.


#16
al3x80

al3x80

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 381
  • Înscris: 18.07.2011
Bună... m-am hotărât. Voi achiziționa un PC + monitor pe la începutul lunii octombrie, iar bugetul maxim va fi de 2500 lei (monitorul va fi cel de pe site-ul DEBO, indicat de câtrer Priderzaur  :kisstogether: ). Procesorul aș vrea să fie un intel core i3, placa video: nu's fan al joculețelor noi, dar să aibe măcar 512 MB și voi păstra carcasa. Socket-ul să fie 1155 (Sandy Bridge), iar placa de bază să fie MSI sau ASUS.
http://www.pcgarage....ishlist/402196/

Cum vi se pare?

Edited by al3x80, 27 August 2011 - 08:27.


#17
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,733
  • Înscris: 28.12.2008
@al3x80
Ai pus o placă de bază scumpă iar procesorul la fel, care costă cu 100 RON în plus față de varianta 2100, care are doar 200 MHz în minus (părerea mea e că nu merită deloc).
+ că până în Octombrie pot dispărea unele componente din stoc sau pot apărea unele mai bune.

Edited by driftking91, 27 August 2011 - 09:35.


#18
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
Placa aia de baza e facuta pentru overclock (si pe i3 oricum nu poti face asa ceva). Nu e pentru tine. Pt i3 iei maxim ceva cu H67, in maxim 400 lei.

Sa stii ca pt filme 1080p si un CS (sau jocuri echivalente) nu ai nevoie de placi video prea grozave. As zice chiar sa ramai pe integrata hd3000 deci sa iei intr-adevar un i3 2105, pt ca i3 2100(50 lei mai ieftin si 100Mhz in minus) are doar hd 2000.
Insa daca vrei neaparat o placa video, sa stai tu sigur, ia 5670 ddr5.

Daca tot vei mari bugetul, eu zic sa mergi pe un monitor calumea, de 23-24" cu fullhd si interfata DVI.
Dupa preturile actuale cel mai ok ar fi http://www.debo.ro/b...nz-full-hd.html (vezi comentarii pe-aici)

Mai ales ca ai zis ca vrei si filme si nu te joci, un monitor mare cu imagine buna e indicat.

Dar sa lasam discutia asa cum e, si revino cu 2-3 zile inaitne de comanda!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate