Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Predestinare

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
813 replies to this topic

#73
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Postlocalintruder, on 29th July 2011, 15:54, said:

Eu discut conceptual, concret. Fac abstractie deci de orice forma de istorie a religiei sau de dogme. Discut pe ce constat ca exista pragmatic si realist din experientele mele si ale altora.
Putem vorbi  generic de predestinare pentru omenire si asta include predestinare personala aplicabila fiecaruia fara exceptie.
Ceea ce nu putem controla sau influenta este o forma de predestinare. Luam caracteristicile genetice pe care le primim fiecare la nastere. Ele pot fi de la extrem de defavorabile noua pana la deosebit de benefice. Ele ne influenteaza in foarte mare masura viitorul fara doar si poate si sa nu uitam ca ele sunt DATE si nu gandite, lucrate, schimbabile, influentabile de noi insine. Pot sa vorbesc si de mediul in care ne nastem (familie, loc geografic, perioada) care contribuie de asemenea foarte mult la ceea ce suntem fara sa putem interveni la momentul la care procesul se produce deci o alta latura a predestinarii.

Simplu, ceea ce nu putem controla reprezinta o forma de predestinare chiar daca ea nu este dinainte trasata in totalitate.
Ok.
Intrebare:
a mai ramas ceva care depinde de noi?

#74
localintruder

localintruder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 01.04.2009

View PostBen_Gal_1, on 29th July 2011, 16:44, said:

Ok.
Intrebare:
a mai ramas ceva care depinde de noi?

Bineinteles. Intrebarea e cat. Raspunsul general acceptat e imposibil de dat, totusi, cred ca difera pentru fiecare in parte. Viata nu e exclusiv stabilita dinainte dar multe coordonate esentiale pentru calitatea si felul ei sunt. Ceea ce e clar insa pentru mine e ca fundamental, ceea ce putem schimba e mai mic decat ceea ce ni s-a dat deja.

#75
leowatcher

leowatcher

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 23.03.2011

View Postzexelica, on 29th July 2011, 12:19, said:

Iar, sa fi robul lui Dumnezeu e nasol, da.....
Daca asta ai inteles treaba ta.
Tu ai impresia ca nu cunosc versetele, pe care le tot postezi, crezi ca le aduci aici de prin alte lumi, iar eu sar de bucurie in sus zicand de unde or fi scrierile astea?!
Eu am spus clar ca predestinarea la fel ca si robia (privati de libertate) sunt lucruri rele. Chiar era nevoie sa scriu in paranteza ce inseamna robia in contextul postului anterior.
Atata timp cat nu esti bine intentionat intr-o contradictie (chiar daca nu jignesti explicit) totdeauna in acea contradictie o sa existe cearta intre oponenti, iar eu nu vreau sa ma cert
cu tine si cu nimeni.
Am mai spus si de ce nu e bine sa fim sclavi (privati de libertate, roboti, etc), insa tu nu vrei sa impartasesti cu cuvintele tale intelegerea ta
despre predestinare, liber arbitru..., nu, tu stai dupa colt si cand vezi ca zice unu' ceva cu care nu esti de acord, in loc sa-i spui de ce crezi TU ca e invers,
arunci repede cu versete scoase din cu totul si cu totul alt context adaptandu-le tu in contextul oponentului de pe forum.

Daca Dumnezeu te-a predestinat spre salvare iti place nu?
Dar daca te-a facut pentru pierzare, atunci iti mai place?

#76
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

Quote

Iar, sa fi robul lui Dumnezeu e nasol, da.....
Numai daca ai nas lung.

#77
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

View Postlocalintruder, on 29th July 2011, 10:53, said:

Predestinarea exista in toate. Nu trebuie decat sa privim la noi si in jur. Predestinarea trebuie privita ca un concept care favorizeaza o serie de efecte ulterioare, ca pe o functie, nu ca pe un destin foarte bine definit dinainte din a carui cale/coordonate nu poti iesi.

.....exista un verset clar in Scriptura.....,, D-zeu doreste ca nimeni sa nu
piara.....ci toti sa aiba viata vesnica ,
,.....cam asta ar fi predestinarea NEOBLIGATORIE a
lui D-zeu pt. om....cel care alege binele....va fi ales.....cel care alege raul va fi respins.....nu
inainte ca D-zeu sa faca totul pt. a-l intoarce spre bine.....acesta e adevarul....cine vine cu alte texte
scoase din context....dandu-le diferite interpretari....mai bine ar sta in banca lui....decat sa
prosteasca lumea..... :rolleyes:

#78
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postlocalintruder, on 29th July 2011, 10:53, said:

Predestinarea exista in toate. Nu trebuie decat sa privim la noi si in jur. Predestinarea trebuie privita ca un concept care favorizeaza o serie de efecte ulterioare, ca pe o functie, nu ca pe un destin foarte bine definit dinainte din a carui cale/coordonate nu poti iesi.

Scripturile vorbesc despre unii oameni pe care Dumnezeu îi invită să guverneze în cer ca regi împreună cu Isus Cristos (Matei 22:14; Luca 12:32). Totuși, Biblia spune că ei pot pierde acest privilegiu dacă nu perseverează până la sfârșit (Revelația 2:10).
De ce le-ar mai face Dumnezeu această invitație dacă a stabilit dinainte că nu vor fi aleși?


Capacitatea lui Dumnezeu de a cunoaște și de a hotărî dinainte evenimentele este oare o dovadă că el face aceasta cu privire la toate acțiunile creaturilor sale?
Rev. 22:17: „Oricine aude să zică: «Vino!» Și oricui îi este sete să vină și oricine vrea, să ia apa vieții fără plată“. (Alegerea nu este predeterminată; este lăsată la latitudinea persoanei.)

Rom. 2:4, 5: „Sau disprețuiești oare bogăția bunătății, a îngăduinței și a îndelungii sale răbdări pentru că nu știi că bunătatea lui Dumnezeu caută să te ducă la căință? Dar cu împietrirea ta și cu inima ta lipsită de căință îți strângi mânie pentru ziua mâniei și a revelării judecății drepte a lui Dumnezeu“. (Nimeni nu este constrâns să urmeze o conduită prestabilită. Dar fiecare este răspunzător de ceea ce face.)

Țef. 2:3: „Căutați-l pe Iehova, voi, toți cei smeriți de pe pământ ... Căutați dreptatea, căutați smerenia. Poate că veți fi ascunși în ziua mâniei lui Iehova“. (Oare un Dumnezeu drept și iubitor i-ar îndemna pe oameni să facă ce este drept, oferindu-le speranța unei recompense, dacă ar ști că aceștia au fost predestinați eșecului?)

Edited by Eugen3, 30 July 2011 - 14:49.


#79
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostBen_Gal_1, on 29th July 2011, 16:44, said:

Ok.
Intrebare:
a mai ramas ceva care depinde de noi?

Da.

Dupa ce te-ai trezit pe lume  si ti s-a pus cuvantul in mana. Ai fost inviat din morti si ridicat din surzenie si orbire sa iubesti porunca si s-ti dai toate silintele.

1 Sa iubesti pe domnul Dumnezeul tau...

2 Sa iubesti pe aproapele tau...

Numai ca voi nu aveti Cuvantul complet.

Probleme !!! Mostenirea  !!!!


Dar ei au ramas greoi la minte: caci pana in ziua de astazi, la citirea Vechiului Testament, aceasta marama ramane neridicata, fiindca marama este data la o parte in Hristos. (2Cor.3:14)

Dar, ori de cate ori vreunul se intoarce la Domnul, marama este luata. (2Cor.3:16)


Deci ?????



View Postleowatcher, on 29th July 2011, 20:05, said:

Daca Dumnezeu te-a predestinat spre salvare iti place nu?
Dar daca te-a facut pentru pierzare, atunci iti mai place?

Daca esti vas al maniei nu sti si nici nu intelegi Cuvantul.


pentru ca, "macar ca privesc, sa priveasca si sa nu vada, si macar ca aud, sa auda si sa nu inteleaga, ca nu cumva sa se intoarca la Dumnezeu si sa li se ierte pacatele." (Marc.4:12)

Edited by husand, 31 July 2011 - 17:29.


#80
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Posthusand, on 31st July 2011, 18:27, said:

Da.

Dupa ce te-ai trezit pe lume  si ti s-a pus cuvantul in mana. Ai fost inviat din morti si ridicat din surzenie si orbire sa iubesti porunca si s-ti dai toate silintele.

1 Sa iubesti pe domnul Dumnezeul tau...

2 Sa iubesti pe aproapele tau...

Numai ca voi nu aveti Cuvantul complet.

Probleme !!! Mostenirea  !!!!


Dar ei au ramas greoi la minte: caci pana in ziua de astazi, la citirea Vechiului Testament, aceasta marama ramane neridicata, fiindca marama este data la o parte in Hristos. (2Cor.3:14)

Dar, ori de cate ori vreunul se intoarce la Domnul, marama este luata. (2Cor.3:16)


Deci ?????
Deci ce? Dumneata crezi in predestinare? Apare cuvintul asta in BIBLIE?
Ce ma fac daca nu am fost predestinat sa iub. pe Domnul, pe aproape si mai tot ce misca?

#81
leowatcher

leowatcher

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 23.03.2011

View PostBen_Gal_1, on 31st July 2011, 18:56, said:

Ce ma fac daca nu am fost predestinat sa iub. pe Domnul, pe aproape si mai tot ce misca?
Atunci ai incurcat-o rau de tot, cica Dumnezeu te-a gasit vinovat cu toate ca tot El te-a predestinat sa pierzi.
Adica El te-a predestinat sa mori ca pacatos si tot El te acuza de neascultare. Cine e acest Dumnezeu? Este "Cel Bun" sau Satan?

View Posthusand, on 31st July 2011, 17:27, said:

Da.

Dar ei au ramas greoi la minte: caci pana in ziua de astazi, la citirea Vechiului Testament, aceasta marama ramane neridicata, fiindca marama este data la o parte in Hristos. (2Cor.3:14)
Dar, ori de cate ori vreunul se intoarce la Domnul, marama este luata. (2Cor.3:16)


Deci ?????
Daca esti vas al maniei nu sti si nici nu intelegi Cuvantul.
pentru ca, "macar ca privesc, sa priveasca si sa nu vada, si macar ca aud, sa auda si sa nu inteleaga, ca nu cumva sa se intoarca la Dumnezeu si sa li se ierte pacatele." (Marc.4:12)

Ori e da ori e nu, hotarastete?
In general sunt de acord cu ce-ai scris, nu si cu ce ai inteles bineinteles
Sunt vase ale maniei si vase ale iubirii, insa ele nu sunt predestinate de Dumnezeu, "e" grele cuvintele alea despre vase mai husand, ce nu intelegi,
cine esti tu sa spui ca Dumnezeu lucreaza ca un dictator tiran? Dar de puterea lui Dumnezeu nu stii nimic? Nu stiai ca poate sa schimbe vasele, sau sa le acopere murdaria? Asta nu-ti place?

#82
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Postleowatcher, on 31st July 2011, 20:39, said:

Atunci ai incurcat-o rau de tot, cica Dumnezeu te-a gasit vinovat cu toate ca tot El te-a predestinat sa pierzi.
Adica El te-a predestinat sa mori ca pacatos si tot El te acuza de neascultare. Cine e acest Dumnezeu? Este "Cel Bun" sau Satan?
Te cred daca imi arati unde apare cuvintul "predestinare" in biblie.
PS: NU UITA SA RASPUNZI.

#83
leowatcher

leowatcher

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 23.03.2011

View PostBen_Gal_1, on 31st July 2011, 22:38, said:

Te cred daca imi arati unde apare cuvintul "predestinare" in biblie.
PS: NU UITA SA RASPUNZI.
Ceeee???? Pai tocmai ca nu vreau sa ma crezi. Nu prea ai inteles ironia. (o fi vina mea [ http://www.cristoferdelatorre.com/emoticonosgratis/emoticonos/tomatazo.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] )

Nu exista predestinare in Biblie, chiar daca unii asa inteleg. Au si scripturile "cursele" lor speciale pentru impietriti, insa ele dispar atunci
cand suntem sinceri si binevoitori, ne ajuta Cel de sus sa le intelegem atat cat ne trebuie si nimic peste masura .

Ai inteles ironia de la postul anterior? DA sau NU?Nici tu sa nu uiti sa RASPUNZI!!!

Edited by leowatcher, 31 July 2011 - 22:28.


#84
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Postleowatcher, on 31st July 2011, 23:06, said:

Ceeee???? Pai tocmai ca nu vreau sa ma crezi. Nu prea ai inteles ironia. (o fi vina mea [ http://www.cristoferdelatorre.com/emoticonosgratis/emoticonos/tomatazo.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] )

Nu exista predestinare in Biblie, chiar daca unii asa inteleg. Au si scripturile "cursele" lor speciale pentru impietriti, insa ele dispar atunci cand suntem sinceri si binevoitori,
ne ajuta Cel de sus sa le intelegem atat cat ne trebuie si nimic peste masura .

Ai inteles? DA sau NU?Nici tu sa nu uiti sa RASPUNZI!!!
Asa te vreau.

#85
leowatcher

leowatcher

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 23.03.2011

View PostBen_Gal_1, on 31st July 2011, 23:28, said:

Asa te vreau.
Si eu la fel, tot asa ma vreau.[ http://www.cristoferdelatorre.com/emoticonosgratis/emoticonos/de-fiseta.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#86
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011
Noțiunea de predestinare sugerează că înțelepciunea lui Iehova este rece, lipsită de iubire, de empatie sau de compasiune.
Dar adevărul nu este nici pe departe acesta. Din Biblie aflăm că Iehova este „înțelept cu inima“ (Iov 9:4). Aceasta nu înseamnă că El are o inimă în sens propriu, însă Biblia folosește deseori acest termen cu referire la eul lăuntric, care include motivațiile și sentimentele, precum iubirea. Așadar, înțelepciunea lui Iehova, asemenea altor calități ale sale, este guvernată de iubire. — 1 Ioan 4:8.

#87
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostEugen3, on 30th July 2011, 15:47, said:

De ce le-ar mai face Dumnezeu această invitație dacă a stabilit dinainte că nu vor fi aleși?
Nu este o invitatie, ci o PORUNCA. Numai ca puturosul ala iehova al vostru nu porunceste, ci este un milog care se roaga de voi sa faceti ce zice el, a platit oricum pactele tuturor :lol: si va mai judeca inca odata pt ce v-a platit :lol:

O tampenie de doctrina satanica aveti, stimabile.

#88
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postzexelica, on 1st August 2011, 11:48, said:

Nu este o invitatie, ci o PORUNCA.

De unde reiese că este o poruncă?

În plus, am o întrebare pentru tine:

Tu "ai fost predestinat" să mori, sau să trăiești veșnic?

Edited by Eugen3, 01 August 2011 - 11:15.


#89
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostEugen3, on 1st August 2011, 12:14, said:

De unde reiese că este o poruncă?
Cuvantul este porunca, dar la voi n-a ajuns informatia asta. Pt voi e cam facultativa Scriptura si cu titlu orientativ.

Quote

În plus, am o întrebare pentru tine:

Tu "ai fost predestinat" să mori, sau să trăiești veșnic?
None of your business, insa a fi robul Domnului este o onoare, nu o scadere in rang, cum este pt cei mandri.

#90
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Postzexelica, on 1st August 2011, 11:48, said:

Numai ca puturosul ala iehova al vostru nu porunceste, ci este un milog care se roaga de voi sa faceti ce zice el, a platit oricum pactele tuturor  si va mai judeca inca odata pt ce v-a platit
Unul este Dumnezeu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate