Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Predestinare

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
813 replies to this topic

#55
Clara22

Clara22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 06.04.2009

View Postleowatcher, on 27th July 2011, 20:57, said:

Si nu-mi veni cu povesti din alea gen "tu n-ai niciun merit" ca eu nu am spus asta niciodata.
Nici nu e pe baza de merite, dar asta este greu de inteles si dupa parerea mea dintr-o intelegere gresita a aparut ideea de predestinare, iar daca mantuirea nu este dupa fapte, asta nu implica predestinarea, ci are de-a face cu smerenia si lepadarea de sine.
In Evanghelii se spune ca le-a fost ascuns adevarul inteleptilor, dar le-a fost descoperit pruncilor. Ce legatura ar putea exista intre pruncie si existenta vreunei predestinari? Niciuna. Si nu o spun doar eu, ci exista o alta explicatie data de oameni care au trait in Hristos, si care a primit de-a lungul timpului diferite denumiri: "calea abandonarii de sine","calea copilarii spirituale" etc
Toata stradania si toate incercarile omului de a se desavarsi nu au un folos pentru el decat in masura in care acesta reuseste astfel sa-si inteleaga conditia, iar sufletul lui sa rodeasca "fructul smereniei", pentru ca asa cum este spus: "Dumnezeu celor mândri le stă împotrivă, iar celor smeriți le dă har".

#56
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View PostClara22, on 28th July 2011, 07:36, said:

Nici nu e pe baza de merite, dar asta este greu de inteles si dupa parerea mea dintr-o intelegere gresita a aparut ideea de predestinare, iar daca mantuirea nu este dupa fapte, asta nu implica predestinarea, ci are de-a face cu smerenia si lepadarea de sine.
In Evanghelii se spune ca le-a fost ascuns adevarul inteleptilor, dar le-a fost descoperit pruncilor. Ce legatura ar putea exista intre pruncie si existenta vreunei predestinari? Niciuna. Si nu o spun doar eu, ci exista o alta explicatie data de oameni care au trait in Hristos, si care a primit de-a lungul timpului diferite denumiri: "calea abandonarii de sine","calea copilarii spirituale" etc
Toata stradania si toate incercarile omului de a se desavarsi nu au un folos pentru el decat in masura in care acesta reuseste astfel sa-si inteleaga conditia, iar sufletul lui sa rodeasca "fructul smereniei", pentru ca asa cum este spus: "Dumnezeu celor mândri le stă împotrivă, iar celor smeriți le dă har".
subscriu.
Afara de fragmentul cu Yesua.

#57
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostClara22, on 28th July 2011, 07:36, said:

daca mantuirea nu este dupa fapte, asta nu implica predestinarea, ci are de-a face cu smerenia si lepadarea de sine.



NU are de-a face cu nimic ce-mi apartine mie. Tot o intoarceti pe toate fetele poate totusi  am un merit nu ?

NIMIC.  Si invatatura FALSA.

Este spre binele meu ca m-ai smerit, ca sa invat oranduirile Tale. (Ps.119:71)

Stiu, Doamne, ca judecatile Tale sunt drepte: din credinciosie m-ai smerit. (Ps.119:75)


Caci Dumnezeu este Acela care lucreaza in voi si va da, dupa placerea Lui, si vointa si infaptuirea. (Filip.2:13)

De altfel este porunca;

Smeriti-va, dar, sub mana tare a lui Dumnezeu, pentru ca, la vremea Lui, El sa va inalte. (1Pet.5:6)

Dar implinirea porunci este posibila doar in acest caz;


Voi pune Duhul Meu in voi si va voi face sa urmati poruncile Mele, si sa paziti, si sa impliniti legile Mele. (Ezec.36:27)

Psalmii 107
10. Cei ce sedeau in intuneric si umbra mortii traiau legati in ticalosie si in fiare,

11. pentru ca se razvratisera impotriva cuvintelor lui Dumnezeu, pentru ca nesocotisera sfatul Celui Preainalt.

12.   El le-a smerit inima prin suferinta: au cazut, si nimeni nu i-a ajutat.

13. Atunci, in stramtorarea lor, au strigat catre Domnul, si El i-a izbavit din necazurile lor.

Insa impresia voastra ca eu sant grozav vine de la invatatura teologilor care nu cunosc Cuvantul si dau de inteles ca omul poate sa faca ceva in

raport cu mantuirea lui.

Ei tin discursuri , scriu eseuri si teze teologice pe care voi le consumati si iognorati invatatura care vine de la Dumnezeu.

Numai ca : In Proroci este scris: "Toti vor fi invatati de Dumnezeu." Asa ca oricine a ascultat pe Tatal si a primit invatatura Lui vine la Mine. (Ioan.6:45)

Cine este invatat de Dumnezeu nu poate fi dus de nas. CLAR.

Edited by husand, 28 July 2011 - 08:23.


#58
Clara22

Clara22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 06.04.2009

View Posthusand, on 28th July 2011, 08:55, said:

Psalmii 107
10. Cei ce sedeau in intuneric si umbra mortii traiau legati in ticalosie si in fiare,

11. pentru ca se razvratisera impotriva cuvintelor lui Dumnezeu, pentru ca nesocotisera sfatul Celui Preainalt.

12. El le-a smerit inima prin suferinta: au cazut, si nimeni nu i-a ajutat.

13. Atunci, in stramtorarea lor, au strigat catre Domnul, si El i-a izbavit din necazurile lor.
...
CLAR?
Nu mi-e clar atat timp cat singur postezi versetele in care se precizeaza motivul pentru care au fost smeriti - pentru ca se razvratisera impotriva cuvintelor lui Dumnezeu, pentru ca nesocotisera sfatul Celui Preainalt - si nu are nicio legatura cu predestinarea, ba din contra as zice, are legatura cu posibilitatea omului de a face sau nu, voia Domnului.

Si inca doua versete din Luca unde se spune clar ca planul lui Dumnezeu nu implica si predestinarea omului:

Și tot norodul care l-a auzit, și chiar vameșii au dat dreptate lui Dumnezeu, primind botezul lui Ioan.
dar fariseii și învățătorii Legii au zădărnicit planul lui Dumnezeu pentru ei, neprimind botezul lui. (Luca 7:29-30)

#59
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Posthusand, on 28th July 2011, 08:55, said:

NU are de-a face cu nimic ce-mi apartine mie. Tot o intoarceti pe toate fetele poate totusi am un merit nu ?

NIMIC. Si invatatura FALSA.

Este spre binele meu ca m-ai smerit, ca sa invat oranduirile Tale. (Ps.119:71)

Stiu, Doamne, ca judecatile Tale sunt drepte: din credinciosie m-ai smerit. (Ps.119:75)


Caci Dumnezeu este Acela care lucreaza in voi si va da, dupa placerea Lui, si vointa si infaptuirea. (Filip.2:13)

De altfel este porunca;

Smeriti-va, dar, sub mana tare a lui Dumnezeu, pentru ca, la vremea Lui, El sa va inalte. (1Pet.5:6)

Dar implinirea porunci este posibila doar in acest caz;


Voi pune Duhul Meu in voi si va voi face sa urmati poruncile Mele, si sa paziti, si sa impliniti legile Mele. (Ezec.36:27)

Psalmii 107
10. Cei ce sedeau in intuneric si umbra mortii traiau legati in ticalosie si in fiare,

11. pentru ca se razvratisera impotriva cuvintelor lui Dumnezeu, pentru ca nesocotisera sfatul Celui Preainalt.

12. El le-a smerit inima prin suferinta: au cazut, si nimeni nu i-a ajutat.

13. Atunci, in stramtorarea lor, au strigat catre Domnul, si El i-a izbavit din necazurile lor.

Insa impresia voastra ca eu sant grozav vine de la invatatura teologilor care nu cunosc Cuvantul si dau de inteles ca omul poate sa faca ceva in

raport cu mantuirea lui.

Ei tin discursuri , scriu eseuri si teze teologice pe care voi le consumati si iognorati invatatura care vine de la Dumnezeu.

Numai ca : In Proroci este scris: "Toti vor fi invatati de Dumnezeu." Asa ca oricine a ascultat pe Tatal si a primit invatatura Lui vine la Mine. (Ioan.6:45)

Cine este invatat de Dumnezeu nu poate fi dus de nas. CLAR.
Si cu predestinarea cum ramine?

View PostClara22, on 28th July 2011, 13:39, said:

Și tot norodul care l-a auzit, și chiar vameșii au dat dreptate lui Dumnezeu, primind botezul lui Ioan.
dar fariseii și învățătorii Legii au zădărnicit planul lui Dumnezeu pentru ei, neprimind botezul lui. (Luca 7:29-30)
Stie tiganu' cei sofranu'?
Stie norodu' ce-i botezu'?
Are Dumnezeu nevoie sa i se dea dreptate.
Oare Dumnezeu e vreun candidat la postul de fonctioner?
Poate careva zadarnici dorinta lui Dumnezeu?

Stau si ma crucesc de aste snoave.

#60
leowatcher

leowatcher

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 23.03.2011

View PostClara22, on 28th July 2011, 06:36, said:

Nici nu e pe baza de merite, dar asta este greu de inteles si dupa parerea mea dintr-o intelegere gresita a aparut ideea de predestinare, iar daca mantuirea nu este dupa fapte, asta nu implica predestinarea, ci are de-a face cu smerenia si lepadarea de sine.
In Evanghelii se spune ca le-a fost ascuns adevarul inteleptilor, dar le-a fost descoperit pruncilor. Ce legatura ar putea exista intre pruncie si existenta vreunei predestinari? Niciuna. Si nu o spun doar eu, ci exista o alta explicatie data de oameni care au trait in Hristos, si care a primit de-a lungul timpului diferite denumiri: "calea abandonarii de sine","calea copilarii spirituale" etc
Toata stradania si toate incercarile omului de a se desavarsi nu au un folos pentru el decat in masura in care acesta reuseste astfel sa-si inteleaga conditia, iar sufletul lui sa rodeasca "fructul smereniei", pentru ca asa cum este spus: "Dumnezeu celor mândri le stă împotrivă, iar celor smeriți le dă har".
Tocmai asta am spus si eu, dar daca spun ca in Dumnezeu nu locuieste rautatea, iar predestinarea la fel ca si respingerea liberului arbitru sunt lucruri rele, demonice, anumiti interlocutori
vin repede si ma acuza ca as promova meritele omului pentru a fi salvati de catre Dumnezeu.
As putea sa scriu mult pe acest subiect insa nu are rost pentru ca pana si un pustan ar putea intelege ca predestinarea la fel ca si robia sunt lucruri rele.

Daca incercam din punct de vedere tehnic sa scoatem din scriptura predestinarea se poate reusi, insa daca reducem subiectul la cel mai mic sambure de adevar gandind simplu si intrbandu-ne sincer cum e cu predestinarea asta, o fi corecta sau nu? Daca nu este corecta, ba mai mult, daca este rea, diabolica, atunci Dumnezeu ce face, joaca ping pong cu noi?

Daca Dumnezeu lucreaza asa de ce mai traim? Atunci i-as intelege pe cei care se sinucid si chiar i-as ajuta, dar de fapt nici lor nu le pot da dreptate, e vina lui Dumnezeu, El i-a predestinat...

Nu pot sa caut multe dovezi despre predestinare  pentru ca stiu din start ca nu e buna, e ca si cum as cauta dovezi despre crima sa vad eu daca intradevar e rau sa omori, sau mai stii... nu e rau. Gasim si din astea cu duiumu' chiar in scripturi, Dumnezeu a omorat sau a aparat chiar si anumiti subiecti care au comis crime, atunci noi repede ne gandim bă da' cum e Dumnezeul asta, e rau sau e bun, aici e rau si acolo e bun?  
La aceste indoieli mai bag iar versetu':
"O, adâncul bogăției, înțelepciunii și științei lui Dumnezeu! Cât de nepătrunse sunt judecățile Lui și cât de neînțelese sunt căile Lui!"
Daca sunt de nepatruns judecatile Lui nu putem spune ca Dumnezeu a lucrat marsav chiar daca asa ni se pare noua, pentru ca noi nu cunoastem gandirea lui Dumnezeu,
insa stim sigur ca El este Binele si ca nimic rau nu locuieste in El.
Nu spun sa credem orbeste, nu, chiar si eu personal am fost mahnit pe Dumnezeu de mai multe ori, in mai multe faze ale vietii mele si cred ca or sa mai vina momente din astea si-n viitor din pacate (cu toate ca eu sper invers), sunt si in preznt dezamagit de faptul ca vreau sa inteleg anumite lucruri si tot degeaba, insa nu am ramas fara speranta in Dumnezeu si nici nu voi ramane niciodata (cred).

Deci parerea si intelegerea mea cu privire la predestinare este clara si irevocabila pentru mine: nu exista, sau mai clar spus, Dumnezeu nu ne-a predestinat

Este greu de inteles cum alege Dumnezeu, insa robia este foarte usor de inteles ca este un lucru rau.

Deci subscriu si eu la ce-a scris Clara22.

#61
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Postleowatcher, on 28th July 2011, 22:13, said:

Ceva simplu.
demonstratio per absurdum
Hai sa spunem ca exista si predestinare si liberul arbitru.
Oamenii sunt niste pestisori intr-un acvarium sferic, sau niste catelusi legati cu un lant LUNG, e drept, de un par.
Sta Dumnezeu si isi ride in barba spunindu-si in sinea Sa, sau vreunui inger/dudu/Iisus, what ever:
"Hai sa-i lasam sa creada ca ai liberul arbitru. Oricum totul a fost deja hotarit pentru ei".

#62
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostBen_Gal_1, on 29th July 2011, 01:31, said:

"Hai sa-i lasam sa creada ca ai liberul arbitru. Oricum totul a fost deja hotarit pentru ei".

Pai daca Dumnezeu este in favoarea mea pot spune sarut-mana.



View PostClara22, on 28th July 2011, 13:39, said:

Nu mi-e clar atat timp cat singur postezi versetele in care se precizeaza motivul pentru care au fost smeriti - pentru ca se razvratisera impotriva cuvintelor lui Dumnezeu, pentru ca nesocotisera sfatul Celui Preainalt - si nu are nicio legatura cu predestinarea, ba din contra as zice, are legatura cu posibilitatea omului de a face sau nu, voia Domnului.

Si inca doua versete din Luca unde se spune clar ca planul lui Dumnezeu nu implica si predestinarea omului:

Și tot norodul care l-a auzit, și chiar vameșii au dat dreptate lui Dumnezeu, primind botezul lui Ioan.
dar fariseii și învățătorii Legii au zădărnicit planul lui Dumnezeu pentru ei, neprimind botezul lui. (Luca 7:29-30)

NU va este clar.

Intre ei eram si noi toti odinioara, cand traiam in poftele firii noastre pamantesti, cand faceam voile firii pamantesti si ale gandurilor noastre si eram din fire copii ai maniei, ca si ceilalti. (Efes.2:3)

Dar acum;

Este spre binele meu ca m-ai smerit, ca sa invat oranduirile Tale. (Ps.119:71)

Smerenia este conditia ca sa recunosti pe Dumnezeu si implinesti porunca pentru a trai, da ?

Dumnezeu aduce smerenia,implineste conditia.


12. El le-a smerit inima prin suferinta: au cazut, si nimeni nu i-a ajutat.

13. Atunci, in stramtorarea lor...



Numai ca religiosi au ochii acoperiti:

Apoi Isus a zis: "Eu am venit in lumea aceasta pentru judecata: ca cei ce nu vad sa vada, si cei ce vad sa ajunga orbi."

(Ioan.9:39)


Nu s-a gasit decat strainul acesta sa se intoarca si sa dea slava lui Dumnezeu?" (Luc.17:18)

1 din 10

Vai de noi.



View PostBen_Gal_1, on 29th July 2011, 01:31, said:

Hai sa spunem ca exista si predestinare si liberul arbitru.

Sa cred ca ti-ai schimbat doctrina ?

Isaia 51
1. Ascultati-Ma, voi care umblati dupa neprihanire, care cautati pe Domnul! Priviti spre stanca din care ati fost ciopliti, spre gaura gropii din care ati fost scosi.

Isaia 52
13. "Iata, Robul Meu va propasi; Se va sui, Se va ridica, Se va inalta foarte sus.

14. Dupa cum pentru multi a fost o pricina de groaza - atat de schimonosita Ii era fata si atat de mult se deosebea infatisarea Lui de a fiilor oamenilor -

15. tot asa, pentru multe popoare va fi o pricina de bucurie inaintea Lui imparatii vor inchide gura, caci vor vedea ce nu li se mai istorisise si vor auzi ce nu mai auzisera."

la ora ta de religie textul acesta nu spune nimic.

Edited by husand, 29 July 2011 - 08:35.


#63
leowatcher

leowatcher

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 23.03.2011

View Posthusand, on 29th July 2011, 08:09, said:

Pai daca Dumnezeu este in favoarea mea pot spune sarut-mana.
Si daca nu e in favoarea ta sau a mea atunci ce facem? Zicem sa-Ti rup mana?!

#64
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postanticristul, on 27th July 2011, 23:58, said:

Asta-i parerea ta.
Ca asa ai fist invatat.



Asta-i parerea ta.
Dar iata ce zice un inger,si cred ca oricum stia mai bine decit tine.
1);Acest Isus care sa inaltat din mijlocul vostru va veni in acelasi fel cum l-ati vazut mergind.Fapte cap 1.
Unde i turma mica?
2)Pocaiti-va si intoarceti-va la Dumnezeu ca sa vi se stearga pacateleetc si sa trimeata pe cel ce-a fost rinduit mai dinainte pentru voi.
Fapte cap 3.
Am dorit mult sa maninc pastele acestea impreuna cu voi ca nu le voi mai minca pina ce se vor implini in imparatia lui Dumnezeu.Cite turme sint?
Unde va fi Isus?
A cui este regatul?
Fagaduinta a fost facuta lui Avraam si semintei sale.Cum adica Isus poate sa fagaduiasca ceva ce nu e a lui?
Mai sleuieste putin si mergi pe linia care a trasat-o Isus.

Nu e părerea mea, ci este părerea Scripturii.  Citește atent postarea anterioară și poate vei înțelege că Biblia vorbește despre două speranțe cu totul diferite.  

(Luca 12:32) . . .Nu te teme, turmă mică, pentru că Tatăl vostru a găsit de cuviință să vă dea regatul!

(Ioan 10:16) . . .am și alte oi, care nu sunt din staulul acesta. Și pe acelea trebuie să le aduc, iar ele vor asculta glasul meu și vor fi o singură turmă cu un singur păstor. . .

Nu există nici o îndoială că pa·rou·sía nu este vizibilă în mod fizic ochilor umani. Dacă ar fi așa, de ce ar fi petrecut Isus atît de mult timp pentru a le da continuatorilor săi un semn care să-i ajute să discearnă această prezență? Cu toate acestea, cînd Cristos vine să distrugă sistemul mondial al lui Satan, realitatea prezenței sale va fi copleșitor de evidentă pentru toți. Atunci „orice ochi Îl va vedea“. Chiar adversarii lui Isus vor putea să-și dea seama, spre disperarea lor, că guvernarea lui Cristos este reală. — Vezi Matei 24:30; 2 Tesaloniceni 2:8; Apocalipsa 1:5, 6.

Apostolii au cerut "un semn" care să-i ajute să-și dea seama că el va fi prezent!  De ce să ceară "un semn" dacă Isus ar veni din nou în carne și oase?  Este ilogic.  Se pare că apostolii au înțeles foarte bine că Isus nu va mai veni niciodată pe pământ ca om, ci va veni ca persoană spirituală puternică pentru a distruge sistemul lui Satan.

(Matei 24:3) . . .„Spune-ne: Când vor avea loc aceste lucruri și care va fi semnul prezenței tale și al încheierii acestui sistem?“

Isus însuși a spus cu puțin timp înainte de moartea sa: „Încă puțin și lumea nu Mă va mai vedea“ (Ioan 14:19). El a spus, de asemenea, că „[Regatul, NW] lui Dumnezeu nu vine în așa fel ca să atragă atenția“ (Luca 17:20).

#65
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postleowatcher, on 29th July 2011, 09:19, said:

Si daca nu e in favoarea ta sau a mea atunci ce facem? Zicem sa-Ti rup mana?!

Zice chiar mai rau. El de la inceput a fost ucigas; si nu sta in adevar(Ioan.8:44)

Daca nu este priori  atunci nu cauti pe Dumnezeu nu ai nevoie  de El, esti grozav, esti mare, esti cineva, e a ta lumea asta vreti sa impliniti poftele tatalui vostru

Si cuvantul minciuni  sale este eu sant dumnezeu la o parte. (Isa.14:14)


Nici macar nu pot asculta Cuvantul.

Edited by husand, 29 July 2011 - 08:33.


#66
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011
Ar fi o dovadă de nedreptate și de lipsă de iubire dacă Iehova Dumnezeu ar stabili înainte de a ne naște ce vom face în viață, iar apoi ne-ar cere socoteală pentru faptele noastre!
El nu procedează așa pentru că „este iubire“ și pentru că „toate căile Lui sunt drepte“ (1 Ioan 4:8; Deuteronomul 32:4).
Întrucât ne-a dat libertate de alegere, el nu avea cum „să stabilească de la începutul lumii cine va fi salvat și cine va fi condamnat“, așa cum susțin cei ce cred în predestinare. Libertatea de alegere exclude predestinarea.

Biblia arată cu claritate că destinul nostru depinde de alegerile pe care le facem în viață.
De exemplu, Dumnezeu le adresează răufăcătorilor următorul îndemn: „Întoarceți-vă fiecare de la calea voastră cea rea și de la răutatea faptelor voastre . . . și nu vă voi face nici un rău“ (Ieremia 25:5, 6). Această invitație ar fi lipsită de sens dacă Dumnezeu ar stabili dinainte destinul fiecărui om.

În plus, Cuvântul lui Dumnezeu spune: „Căiți-vă deci și întoarceți-vă, ca să vă fie șterse păcatele, pentru ca să vină perioade de înviorare de la persoana lui Iehova“ (Faptele 3:19). De ce le-ar cere Iehova oamenilor să se căiască și să se întoarcă de la calea lor greșită dacă ar ști dinainte că aceștia nu pot face nimic pentru a-și schimba destinul?

Scripturile vorbesc despre unii oameni pe care Dumnezeu îi invită să guverneze în cer ca regi împreună cu Isus Cristos (Matei 22:14; Luca 12:32). Totuși, Biblia spune că ei pot pierde acest privilegiu dacă nu perseverează până la sfârșit (Revelația 2:10). De ce le-ar mai face Dumnezeu această invitație dacă a stabilit dinainte că nu vor fi aleși? Să vedem și ce le-a scris apostolul Pavel colaboratorilor săi: „Dacă practicăm păcatul în mod intenționat după ce am primit cunoștința exactă a adevărului, nu mai rămâne nici o jertfă pentru păcate“ (Evrei 10:26). Avertismentul acesta n-ar avea nici un rost dacă Dumnezeu le-ar fi stabilit dinainte destinul.

#67
localintruder

localintruder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 01.04.2009

View PostBen_Gal_1, on 28th July 2011, 13:49, said:

Si cu predestinarea cum ramine?

Predestinarea exista in toate. Nu trebuie decat sa privim la noi si in jur. Predestinarea trebuie privita ca un concept care favorizeaza o serie de efecte ulterioare, ca pe o functie, nu ca pe un destin foarte bine definit dinainte din a carui cale/coordonate nu poti iesi.

Edited by localintruder, 29 July 2011 - 09:54.


#68
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View PostEugen3, on 29th July 2011, 09:21, said:

Apostolii au cerut "un semn" care să-i ajute să-și dea seama că el va fi prezent! De ce să ceară "un semn" dacă Isus ar veni din nou în carne și oase? Este ilogic. Se pare că apostolii au înțeles foarte bine că Isus nu va mai veni niciodată pe pământ ca om, ci va veni ca persoană spirituală puternică pentru a distruge sistemul lui Satan.

BIBLIA ne invata ca Mesia va fi OM nascut din parinti paminteni din Tribul Iehuda. Acestui trib ii apartin majoritatea evreilor de astazi.

View Postlocalintruder, on 29th July 2011, 10:53, said:

Predestinarea exista in toate. Nu trebuie decat sa privim la noi si in jur. Predestinarea trebuie privita ca un concept care favorizeaza o serie de efecte ulterioare, ca pe o functie, nu ca pe un destin foarte bine definit dinainte din a carui cale/coordonate nu poti iesi.
Daca te-am inteles, este vb. de OMENIRE si nu de fiecare in parte.
In acest caz se naste intrebarea daca "omenirea" din Eden, adica doar Adam si Eva, au fost PREDESTINATI sa incalce porunca.

View PostEugen3, on 29th July 2011, 09:57, said:

Ar fi o dovadă de nedreptate și de lipsă de iubire dacă Iehova Dumnezeu ar stabili înainte de a ne naște ce vom face în viață, iar apoi ne-ar cere socoteală pentru faptele noastre!
Asa e.

#69
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postleowatcher, on 28th July 2011, 22:13, said:

Este greu de inteles cum alege Dumnezeu, insa robia este foarte usor de inteles ca este un lucru rau.

Deci subscriu si eu la ce-a scris Clara22.
Subscrii pt ca nu-ti place Scriptura, decat partea care ti-a aratat-o biserica ta, la fel ca si ortodocsii cu icoanele.

Iar, sa fi robul lui Dumnezeu e nasol, da......

Zaharia 3:8
Ascultă dar, Iosua, mare preot, tu și tovarășii tăi de slujbă, cari stau înaintea ta-căci aceștia sînt niște oameni cari vor sluji ca semne. -Iată, voi aduce pe Robul Meu, Odrasla.

Maleahi 4:4
Aduceți-vă aminte de legea lui Moise, robul Meu, căruia i-am dat în Horeb, rînduieli și porunci, pentru tot Israelul!

Matei 12:18
,,Iată Robul Meu, pe care L-am ales, Prea iubitul Meu, în care sufletul Meu își găsește plăcerea. Voi pune Duhul Meu peste El, și va vesti Neamurilor judecata.

Insa tu esti exact ca fariseii, mandru, infatuat cu biserica ta si cu doctrina ei de doi lei, unde va spuneti unii altora ca sunteti salvati :lol:

Ioan 8:33
Ei I-au răspuns: ,,Noi sîntem sămînța lui Avraam, și n'am fost niciodată robii nimănui; cum zici Tu: ,Veți fi slobozi!``

#70
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Postzexelica, on 29th July 2011, 13:19, said:

Ioan 8:33
Ei I-au răspuns: ,,Noi sîntem sămînța lui Avraam, și n'am fost niciodată robii nimănui; cum zici Tu: ,Veți fi slobozi!``
Ionel nu a priceput cum devine cazu'.
Suntem robii lui Dumnezeu, ONLY.

#71
Clara22

Clara22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 06.04.2009

View Postzexelica, on 29th July 2011, 13:19, said:

Insa tu esti exact ca fariseii, mandru, infatuat cu biserica ta si cu doctrina ei de doi lei, unde va spuneti unii altora ca sunteti salvati :lol: `
Salvarea, despre care se tot discuta, nu e asemeni unei datorii care se sterge de pe hartie, iar omul nu simte nimic, doar se bucura avand convingerea ca a scapat de ea. Ba din contra, ar trebui sa fie simtita din plin de cei care au partea de ea:
Cine va putea să sufere însă ziua venirii Lui? Cine va rămâne în picioare când Se va arăta El? Căci El va fi ca focul topitorului și ca leșia înălbitorului.
El va ședea, va topi și va curăța argintul; va curăța pe fiii lui Levi, îi va lămuri cum se lămurește aurul și argintul, și vor aduce Domnului daruri neprihănite. (Maleahi 3:2-3)

Iar rezultatul ar trebui sa fie un om diferit, a carui lumina sa o poata vedea si altii, la fel si roadele Duhului care lucreaza prin el.

Eu nu am auzit pe cineva, traitor al zilelor noastre, care considera predestinarea ca fiind o idee falsa, sa se considere salvat, ba din contra, toti cei in cauza se considera nevrednici si isi pun toata nadejdea in Bunul Dumnezeu.

Edited by Clara22, 29 July 2011 - 13:24.


#72
localintruder

localintruder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 01.04.2009

View PostBen_Gal_1, on 29th July 2011, 11:50, said:

Daca te-am inteles, este vb. de OMENIRE si nu de fiecare in parte.
In acest caz se naste intrebarea daca "omenirea" din Eden, adica doar Adam si Eva, au fost PREDESTINATI sa incalce porunca.

Eu discut conceptual, concret. Fac abstractie deci de orice forma de istorie a religiei sau de dogme. Discut pe ce constat ca exista pragmatic si realist din experientele mele si ale altora.
Putem vorbi  generic de predestinare pentru omenire si asta include predestinare personala aplicabila fiecaruia fara exceptie.
Ceea ce nu putem controla sau influenta este o forma de predestinare. Luam caracteristicile genetice pe care le primim fiecare la nastere. Ele pot fi de la extrem de defavorabile noua pana la deosebit de benefice. Ele ne influenteaza in foarte mare masura viitorul fara doar si poate si sa nu uitam ca ele sunt DATE si nu gandite, lucrate, schimbabile, influentabile de noi insine. Pot sa vorbesc si de mediul in care ne nastem (familie, loc geografic, perioada) care contribuie de asemenea foarte mult la ceea ce suntem fara sa putem interveni la momentul la care procesul se produce deci o alta latura a predestinarii.

Simplu, ceea ce nu putem controla reprezinta o forma de predestinare chiar daca ea nu este dinainte trasata in totalitate.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate