Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

Predestinare

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
813 replies to this topic

#37
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

View PostVali29, on 25th July 2011, 23:24, said:

Depărtează de la mine neadevărul și cuvântul mincinos; nu-mi da nici sărăcie, nici bogăție, dă-mi pâinea care-mi trebuie.
Ca nu cumva, în belșug, să mă lepăd de Tine și să zic: "Cine este Domnul?" Sau ca nu cumva, în sărăcie, să fur și să iau în deșert Numele Dumnezeului meu. Proverbe 30:8~9

...
Drept răspuns, Isus i-a zis: "Este scris: "Omul nu trăiește numai cu pâine, ci cu orice cuvânt care iese din gura lui Dumnezeu." Matei 4:3~4

----------------------------------------

Înainte de toate, să știți că în zilele din urmă vor veni batjocoritori plini de batjocuri, care vor trăi după poftele lor și vor zice: "Unde este făgăduința venirii Lui? Căci, de când au adormit părinții noștri, toate rămân așa cum erau de la începutul zidirii!"
Căci înadins se fac că nu știu că odinioară erau ceruri și un pământ scos prin Cuvântul lui Dumnezeu din apă și cu ajutorul apei și că lumea de atunci a pierit tot prin ele, înecată de apă.
Iar cerurile și pământul de acum sunt păzite și păstrate, prin același cuvânt, pentru focul din ziua de judecată și de pieire a oamenilor nelegiuiți. 2 Petru 3

.....versete fara nici o legatura cu intrebarea..... :coolspeak:

#38
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postleoluke, on 25th July 2011, 21:49, said:

.....mai trebuie sa spui si care este CRITERIUL lui D-zeu.....in functie de care are mila....sau
tu crezi ca joaca cumva zaruri ?.... :coolspeak:
Nu are vreun criteriu bazat pe faptul ca a vazut dinainte ce baiat bun vei fi tu si ca vei alege binele. Asta ar insemna ca faptele oamenilor aduc salvare.

#39
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

View Postzexelica, on 26th July 2011, 16:16, said:

Nu are vreun criteriu bazat pe faptul ca a vazut dinainte ce baiat bun vei fi tu si ca vei alege binele. Asta ar insemna ca faptele oamenilor aduc salvare.

....iar ocolesti intrebarea....care e CRITERIUL.....sau nu exista dupa tine..... :coolspeak:

#40
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postleoluke, on 26th July 2011, 17:14, said:

....iar ocolesti intrebarea....care e CRITERIUL.....sau nu exista dupa tine..... :coolspeak:
Nu exista deca voia Sa. Eu nu stiu de vreun "criteriu" si nici nu m-as mira sa fi visat vagaboanda vreunul.

#41
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postleoluke, on 26th July 2011, 17:14, said:

....iar ocolesti intrebarea....care e CRITERIUL.....sau nu exista dupa tine..... :coolspeak:


Desigur cel cu religia adventista nu ?

Nici vorba.


Si nu numai pentru neamul acela, ci si ca sa adune intr-un singur trup pe copiii lui Dumnezeu cei risipiti. (Ioan.11:52)


Iar ca sa fi fost un copil al Lui inainte nu exista criterii. Este de la Dumnezeu sau de la cel rau

Prin credinta a adus Abel lui Dumnezeu o jertfa mai buna decat Cain. Prin ea a capatat el marturia ca este neprihanit, caci Dumnezeu a primit darurile lui. Si prin ea vorbeste el inca, macar ca este mort.         Evrei.11;4
nu cum a fost Cain, care era de la cel rau si a ucis pe fratele sau. Si pentru ce l-a ucis? Pentru ca faptele lui erau rele, iar ale fratelui sau erau neprihanite. (1Ioan.3:12)


Este al Sau sau este de la cel rau.  Punct.


Cert este ca fii lui Dumnezeu s-au amestecat cu cei ai lumii acesteia prin neascultare (Fac.6:2) iar reselectia se face in fata Cuvantului acum dupa cum scrie:


Cine este din Dumnezeu asculta cuvintele lui Dumnezeu; voi de aceea n-ascultati, pentru ca nu sunteti din Dumnezeu." (Ioan.8:47)

Edited by husand, 27 July 2011 - 08:01.


#42
leowatcher

leowatcher

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 23.03.2011
Citeste ce-ai postat, fii lui Dumnezeu s-au amestecat cu cei rai prin neascultare
adica n-au ascutat de predestinare ca oricum ea nu exista, deci au avut puterea sa nu asculte de El.
Exista doar prestiinta iar daca nu suntem atenti o putem confunda cu predestinare, iar daca o confundam cu
predestinare inseamna ca il acuzam (inconstient poate) pe Dumnezeu de joc murdar si regizare proasta.

#43
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Postzexelica, on 26th July 2011, 18:40, said:

Nu exista deca voia Sa. Eu nu stiu de vreun "criteriu" si nici nu m-as mira sa fi visat vagaboanda vreunul.


Asa e, insa pe criteriul lui Dumnezei se baseaza legile date de El.
Ce parere ai sa o mai lasi pe raposata sa se hodineasca in pace? Sa stii a-ti faci pacat altfel.

View Postleowatcher, on 27th July 2011, 09:20, said:

adica n-au ascutat de predestinare ca oricum ea nu exista
Foarte neclar - poate ca te-ai grabit.

Edited by Ben_Gal_1, 27 July 2011 - 09:23.


#44
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

View Posthusand, on 27th July 2011, 08:43, said:

Desigur cel cu religia adventista nu ?

Nici vorba.


Si nu numai pentru neamul acela, ci si ca sa adune intr-un singur trup pe copiii lui Dumnezeu cei risipiti. (Ioan.11:52)


Iar ca sa fi fost un copil al Lui inainte nu exista criterii. Este de la Dumnezeu sau de la cel rau

Prin credinta a adus Abel lui Dumnezeu o jertfa mai buna decat Cain. Prin ea a capatat el marturia ca este neprihanit, caci Dumnezeu a primit darurile lui. Si prin ea vorbeste el inca, macar ca este mort.         Evrei.11;4
nu cum a fost Cain, care era de la cel rau si a ucis pe fratele sau. Si pentru ce l-a ucis? Pentru ca faptele lui erau rele, iar ale fratelui sau erau neprihanite. (1Ioan.3:12)


Este al Sau sau este de la cel rau.  Punct.


Cert este ca fii lui Dumnezeu s-au amestecat cu cei ai lumii acesteia prin neascultare (Fac.6:2) iar reselectia se face in fata Cuvantului acum dupa cum scrie:


Cine este din Dumnezeu asculta cuvintele lui Dumnezeu; voi de aceea n-ascultati, pentru ca nu sunteti din Dumnezeu." (Ioan.8:47)

....faci teoria chibritului....asadar care este CRITERIUL ?.....ia vezi mai jos... :rolleyes:

View Postzexelica, on 26th July 2011, 18:40, said:

Nu exista deca voia Sa. Eu nu stiu de vreun "criteriu" si nici nu m-as mira sa fi visat vagaboanda vreunul.

.....nu sti....sau nu vrei sa sti....exista un singur CRITERIU de actiune a lui D-zeu.....IUBIREA ADEVARATA....vrei
sa-ti dau versete ?....acesta implica si....dreptatea si mila si rabdarea si toate celelalte daruri....pe care n-i le
poate cultiva Duhul lui D-zeu.... :rolleyes:

Edited by leoluke, 27 July 2011 - 09:48.


#45
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postleowatcher, on 27th July 2011, 09:20, said:

Citeste ce-ai postat, fii lui Dumnezeu s-au amestecat cu cei rai prin neascultare
adica n-au ascutat de predestinare ca oricum ea nu exista, deci au avut puterea sa nu asculte de El.
Stimabile, amestecul asta nu are loc decat in biserica. Pacat ca tu nu citesti decat brosuricile bisericii tale.

Apocalipsa 2
    1Îngerului Bisericii din Efes scrie -i: ,,Iată ce zice Cel ce ține cele șapte stele în mîna dreaptă, și Cel ce umblă prin mijlocul celor șapte sfeșnice de aur:

    2,,Știu faptele tale, osteneala ta și răbdarea ta, și că nu poți suferi pe cei răi; că ai pus la încercare pe cei ce zic că sînt apostoli și nu sînt, și i-ai găsit mincinoși.

    8Îngerului Bisericii din Smirna scrie -i: ,,Iată ce zice Cel dintîi și Cel de pe urmă, Cel ce a murit și a înviat:

    9,,Știu necazul tău și sărăcia ta (dar ești bogat), și batjocurile, din partea celor ce zic că sînt Iudei și nu sînt, ci sînt o sinagogă a Satanei.

    12Îngerului Bisericii din Pergam scrie -i: ,,Iată ce zice Cel ce are sabia ascuțită cu două tăișuri:

    13,,Știu unde locuiești: acolo unde este scaunul de domnie al Satanei. Tu ții Numele Meu, și n-ai lepădat credința Mea nici chiar în zilele acelea cînd Antipa, marturul Meu credincios, a fost ucis la voi, acolo unde locuiește Satana.

    12Îngerului Bisericii din Pergam scrie -i: ,,Iată ce zice Cel ce are sabia ascuțită cu două tăișuri:

    14Dar am ceva împotriva ta. Tu ai acolo niște oameni cari țin de învățătura lui Balaam, care a învățat pe Balac să pună o piatră de poticnire înaintea copiilor lui Israel, ca să mănînce din lucrurile jertfite idolilor, și să se dedea la curvie.

    15Tot așa, și tu ai cîțiva cari, deasemenea, țin învățătura Nicolaiților, pe care Eu o urăsc.

Etc..... Deci, in biserica este un mix de credinciosi, nicolaiti si satan. Cei salvati au avut porunca sa formeze biserici. Si au fost in NECUNOSTINTA ca acolo apar si oamenii lui satan.

Matei 13:25
Dar, pe cînd dormeau oamenii, a venit vrăjmașul lui, a sămănat neghină între grîu, și a plecat.

Bineinteles, tu nu stii ce inseamna sa dormi dpdv spiritual biblic............ Dar din gura dai oricum, ca e gratis.

Quote

Exista doar prestiinta iar daca nu suntem atenti o putem confunda cu predestinare, iar daca o confundam cu predestinare inseamna ca il acuzam (inconstient poate) pe Dumnezeu de joc murdar si regizare proasta.
Ai aici raspunsul lui Dumnezeu la chestiunile marsave pe care le spui:

Romani 9

    16Așa dar, nu atîrnă nici de cine vrea, nici de cine aleargă, ci de Dumnezeu care are milă.

    18Astfel, El are milă de cine vrea și împietrește pe cine vrea.

    19Dar îmi vei zice: ,,Atunci de ce mai bagă vină? Căci cine poate sta împotriva voiei Lui?``

    20Dar, mai de grabă, cine ești tu, omule, ca să răspunzi împotriva lui Dumnezeu? Nu cumva vasul de lut va zice celui ce l -a făcut: ,,Pentru ce m-ai făcut așa?``

    21Nu este olarul stăpîn pe lutul lui, ca din aceeaș frămîntătură de lut să facă un vas pentru o întrebuințare de cinste, și un alt vas pentru o întrebuințare de ocară?

    22Și ce putem spune, dacă Dumnezeu, fiindcă voia să-Și arate mînia și să-Și descopere puterea, a suferit cu multă răbdare niște vase ale mîniei, făcute pentru peire;

    23și să-Și arate bogăția slavei Lui față de niște vase ale îndurării, pe cari le -a pregătit mai dinainte pentru slavă (despre noi vorbesc)?

Edited by zexelica, 27 July 2011 - 09:51.


#46
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postzexelica, on 27th July 2011, 10:50, said:

Romani 9

    16Așa dar, nu atîrnă nici de cine vrea, nici de cine aleargă, ci de Dumnezeu care are milă.

    18Astfel, El are milă de cine vrea și împietrește pe cine vrea.

Pavel arată clar că privilegiul de a primi darul vieții cerești pentru a guverna în Împărăția cerurilor alături de Isus "nu atârnă de cine vrea .... ci de Dumnezeu ....."
Nu are nicio legătură cu subiectul predestinării.  

Cei care fac parte din clasa celor 144000, care vor sluji în calitate de regi și preoți alături de Isus, sunt aleși direct de Dumnezeu.  

(Matei 20:20?23) . . .Atunci mama fiilor lui Zebedei s-a apropiat de el cu fiii ei și s-a plecat înaintea lui, cerându-i ceva. 21 El a întrebat-o: ?Ce vrei?? Ea i-a răspuns: ?Spune ca acești doi fii ai mei să stea unul la dreapta și altul la stânga ta, în regatul tău?. 22 Răspunzând, Isus a spus: ?Nu știți ce cereți. Puteți voi să beți paharul pe care-l voi bea eu?? Ei i-au zis: ?Putem?. 23 El le-a zis: ?Veți bea într-adevăr paharul meu, dar a sta la dreapta și la stânga mea nu este un lucru pe care eu să-l dau, ci este pentru aceia pentru care le-a fost pregătit de Tatăl meu?.

Isus a arătat clar că nu el putea să-i aleagă pe cei care vor guverna cu el, ci alegerea era făcută de însuși Iehova.

Predestinarea este o învățătură păgână, demonică.

(Ioan 3:16) . . .Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, încât l-a dat pe Fiul său unic-născut, pentru ca oricine manifestă credință în el să nu fie distrus, ci să aibă viață veșnică. . .

(Faptele 3:19?21) . . .Așadar, căiți-vă și întoarceți-vă, ca să vi se șteargă păcatele, ca să vină timpuri de înviorare de la însuși Iehova 20 și el să-l trimită pe Cristosul desemnat pentru voi, pe Isus, 21 pe care cerul trebuie să-l păstreze până la timpurile de restabilire a tuturor lucrurilor despre care a vorbit Dumnezeu prin gura sfinților săi profeți din vechime. . .

Edited by Eugen3, 27 July 2011 - 10:19.


#47
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostEugen3, on 27th July 2011, 11:18, said:

Pavel arată clar că privilegiul de a primi darul vieții cerești pentru a guverna în Împărăția cerurilor alături de Isus "nu atârnă de cine vrea .... ci de Dumnezeu ....."
Toti cei salvati guverneaza cu Hristos. Insa versul nu spune asta, ci asta spui tu si cu teologii tai. Nu scrie asa ceva, ci bagi de la voi citire.

#48
Vali29

Vali29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.02.2004

View PostEugen3, on 27th July 2011, 10:18, said:

Pavel arată clar că privilegiul de a primi darul vieții cerești pentru a guverna în Împărăția cerurilor alături de Isus "nu atârnă de cine vrea .... ci de Dumnezeu ....."
Nu are nicio legătură cu subiectul predestinării.  

Cei care fac parte din clasa celor 144000, care vor sluji în calitate de regi și preoți alături de Isus, sunt aleși direct de Dumnezeu.  

(Matei 20:20?23) . . .Atunci mama fiilor lui Zebedei s-a apropiat de el cu fiii ei și s-a plecat înaintea lui, cerându-i ceva. 21 El a întrebat-o: ?Ce vrei?? Ea i-a răspuns: ?Spune ca acești doi fii ai mei să stea unul la dreapta și altul la stânga ta, în regatul tău?. 22 Răspunzând, Isus a spus: ?Nu știți ce cereți. Puteți voi să beți paharul pe care-l voi bea eu?? Ei i-au zis: ?Putem?. 23 El le-a zis: ?Veți bea într-adevăr paharul meu, dar a sta la dreapta și la stânga mea nu este un lucru pe care eu să-l dau, ci este pentru aceia pentru care le-a fost pregătit de Tatăl meu?.

Isus a arătat clar că nu el putea să-i aleagă pe cei care vor guverna cu el, ci alegerea era făcută de însuși Iehova.

Predestinarea este o învățătură păgână, demonică.

(Ioan 3:16) . . .Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, încât l-a dat pe Fiul său unic-născut, pentru ca oricine manifestă credință în el să nu fie distrus, ci să aibă viață veșnică. . .

(Faptele 3:19?21) . . .Așadar, căiți-vă și întoarceți-vă, ca să vi se șteargă păcatele, ca să vină timpuri de înviorare de la însuși Iehova 20 și el să-l trimită pe Cristosul desemnat pentru voi, pe Isus, 21 pe care cerul trebuie să-l păstreze până la timpurile de restabilire a tuturor lucrurilor despre care a vorbit Dumnezeu prin gura sfinților săi profeți din vechime. . .
Cei care fac parte din clasa celor 144000...

Predestinarea este o învățătură păgână, demonică.

-----------------------------------------
Falsa invatatura a turnului Babel despre cei 144000...

12 x 12000 = 144000

Și am auzit numărul celor ce fuseseră pecetluiți: o sută patruzeci și patru de mii, din toate semințiile fiilor lui Israel.
Din seminția lui Iuda, douăsprezece mii erau pecetluiți; din seminția lui Ruben, douăsprezece mii; din seminția lui Gad, douăsprezece mii;
din seminția lui Așer, douăsprezece mii; din seminția lui Neftali, douăsprezece mii; din seminția lui Manase, douăsprezece mii; din seminția lui Simeon, douăsprezece mii; din seminția lui Levi, douăsprezece mii; din seminția lui Isahar, douăsprezece mii; din seminția lui Zabulon, douăsprezece mii; din seminția lui Iosif, douăsprezece mii; din seminția lui Beniamin, douăsprezece mii au fost pecetluiți. După aceea m-am uitat și iată că era o mare gloată pe care nu putea s-o numere nimeni, din orice neam, din orice seminție, din orice norod și de orice limbă, care stătea în picioare înaintea scaunului de domnie și înaintea Mielului, îmbrăcați în haine albe, cu ramuri de finic în mâini; și strigau cu glas tare și ziceau: "Mântuirea este a Dumnezeului nostru, care șade pe scaunul de domnie, și a Mielului!" Apoc. 7



-----------------------------------------

Petru, apostol al lui Isus Hristos, către aleșii care trăiesc ca străini, împrăștiați prin Pont, Galatia, Capadocia, Asia și Bitinia, după știința mai dinainte a lui Dumnezeu Tatăl, prin sfințirea lucrată de Duhul spre ascultarea și stropirea cu sângele lui Isus Hristos: Harul și pacea să vă fie înmulțite! 1 Petru 1:1~2

În El, Dumnezeu ne-a ales înainte de întemeierea lumii, ca să fim sfinți și fără prihană înaintea Lui, după ce, în dragostea Lui, ne-a rânduit mai dinainte să fim înfiați prin Isus Hristos, după buna plăcere a voii Sale, spre lauda slavei harului Său pe care ni l-a dat în Preaiubitul Lui. Efeseni 1:4~6

În El avem răscumpărarea, prin sângele Lui, iertarea păcatelor, după bogățiile harului Său pe care l-a răspândit din belșug peste noi, prin orice fel de înțelepciune și de pricepere; căci a binevoit să ne descopere taina voii Sale, după planul pe care-l alcătuise în Sine însuși, ca să-l aducă la îndeplinire la împlinirea vremurilor, spre a-Și uni iarăși într-unul, în Hristos, toate lucrurile: cele din ceruri și cele de pe pământ. Efeseni 1:7~10

În El am fost făcuți și moștenitori, fiind rânduiți mai dinainte, după hotărârea Aceluia care face toate după sfatul voii Sale, ca să slujim de laudă slavei Sale, noi, care mai dinainte am nădăjduit în Hristos. Efeseni 1:11~12

Căci noi suntem lucrarea Lui și am fost zidiți în Hristos Isus pentru faptele bune pe care le-a pregătit Dumnezeu mai dinainte, ca să umblăm în ele. Efeseni 2:10

...pentru ca domniile și stăpânirile din locurile cerești să cunoască azi, prin Biserică, înțelepciunea nespus de felurită a lui Dumnezeu, după planul veșnic pe care l-a făcut în Hristos Isus, Domnul nostru. Efeseni 3:10~11

Pe Isus din Nazaret, Om adeverit de Dumnezeu înaintea voastră prin minunile, semnele și lucrările pline de putere pe care le-a făcut Dumnezeu prin El în mijlocul vostru, după cum bine știți; pe Omul acesta, dat în mâinile voastre, după sfatul hotărât și după știința mai dinainte a lui Dumnezeu, voi L-ați răstignit și L-ați omorât prin mâna celor fărădelege. Fapte 2:22~23

De altă parte, știm că toate lucrurile lucrează împreună spre binele celor ce iubesc pe Dumnezeu, și anume spre binele celor ce sunt chemați după planul Său. Căci pe aceia pe care i-a cunoscut mai dinainte, i-a și hotărât mai dinainte să fie asemenea chipului Fiului Său, pentru ca El să fie Cel întâi născut dintre mai mulți frați. Și pe aceia pe care i-a hotărât mai dinainte, i-a și chemat; și pe aceia pe care i-a chemat, i-a și socotit neprihăniți; iar pe aceia pe care i-a socotit neprihăniți, i-a și proslăvit. Romani 8:28~30

~~~~~~~

Să le arate și să ne spună ce are să se întâmple; care sunt prorociile pe care le-ați făcut vreodată? Spuneți, ca să luăm seama la ele și să le vedem împlinirea; sau vestiți-ne viitorul.
Spuneți-ne ce se va întâmpla mai târziu, ca să știm că sunteți dumnezei, faceți măcar ceva bun sau rău, ca să vedem și să privim cu toții.
Iată că nu sunteți nimic, și lucrarea voastră este nimic; o scârbă este cine vă alege pe voi. Isaia 41:22~24

Așa vorbește Domnul, Împăratul lui Israel și Răscumpărătorul lui, Domnul oștirilor: "Eu sunt Cel dintâi și Cel de pe Urmă, și afară de Mine, nu este alt Dumnezeu. Cine a făcut prorocii ca Mine (să spună și să-Mi dovedească!), de când am făcut pe oameni din vremurile străvechi? Să vestească viitorul și ce are să se întâmple! Nu vă temeți și nu tremurați; căci nu ți-am vestit și nu ți-am spus Eu demult lucrul acesta? Voi Îmi sunteți martori! Este oare un alt Dumnezeu afară de Mine? Nu este altă Stâncă, nu cunosc alta!" Isaia 44

Eu am vestit de la început ce are să se întâmple și cu mult înainte ce nu este încă împlinit. Eu zic: "Hotărârile Mele vor rămâne în picioare și Îmi voi aduce la îndeplinire toată voia Mea. Eu chem de la răsărit o pasăre de pradă; dintr-o țară depărtată, un om ca să împlinească planurile Mele: da, Eu am spus și Eu voi împlini; Eu am plănuit și Eu voi înfăptui. Ascultați-Mă, oameni cu inima împietrită, vrăjmași ai neprihănirii! Eu Îmi apropii neprihănirea: nu este departe; și mântuirea Mea nu va zăbovi. Eu voi pune mântuirea Mea în Sion și slava Mea peste Israel. Isaia 46




------------------
"Du-te acum - zice Domnul - de scrie aceste lucruri înaintea lor pe o tăbliță și sapă-le într-o carte, ca să rămână până în ziua de apoi ca mărturie pe vecie și în veci de veci. Scrie că: "Poporul acesta este un popor răzvrătit, niște copii mincinoși, niște copii care nu vor să asculte Legea Domnului, care zic văzătorilor: "Să nu vedeți!", și prorocilor: "Să nu prorociți adevăruri, ci spuneți-ne lucruri măgulitoare, prorociți-ne lucruri închipuite! Isaia 30

Edited by Vali29, 27 July 2011 - 11:50.


#49
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View PostVali29, on 27th July 2011, 12:48, said:

Pe Isus din Nazaret, Om adeverit de Dumnezeu înaintea voastră prin minunile, semnele și lucrările pline de putere pe care le-a făcut Dumnezeu prin El în mijlocul vostru, după cum bine știți; pe Omul acesta, dat în mâinile voastre, după sfatul hotărât și după știința mai dinainte a lui Dumnezeu, voi L-ați răstignit și L-ați omorât prin mâna celor fărădelege. Fapte 2:22~23
Comparat cu Moise nu a facut mare lucru.

#50
leowatcher

leowatcher

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 23.03.2011

View PostBen_Gal_1, on 27th July 2011, 09:22, said:

Foarte neclar - poate ca te-ai grabit.
Stiu ca e neclar, m-oi fi grabit, dar i-am raspuns celuilalt interlocutor care sustine ca suntem predestinati spunandu-i ca tocmai din versetele
postate de el reiese ca desi unii erau fii lui Dumnezeu totusi nu au ascultat de El adica de voia Lui pe care unii o confunda cu predestinarea. I-am spus ca nu au ascultat de "predestinare" cu gandul ca el poate sa inteleaga  ce vreau sa spun, ca doar sustine ca Voia lui Dumneze e totuna cu predestinarea, am incercat sa explic pentru mintea lui. Daca nu mi-a iesit asta e..., desi eu sper si cred ca cel putin el a inteles ce-am vrut sa spun, iar daca n-o fi de acord cu mine treaba lui.

#51
leowatcher

leowatcher

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 23.03.2011

View Postzexelica, on 27th July 2011, 09:50, said:

Stimabile, amestecul asta nu are loc decat in biserica. Pacat ca tu nu citesti decat brosuricile bisericii tale.
Bineinteles, tu nu stii ce inseamna sa dormi dpdv spiritual biblic............ Dar din gura dai oricum, ca e gratis.
Bine ar fi sa fim toti "treji" mai zexelica, eu nu spun ca nu ai interes pentru adevar (nu stiu asta) si chiar m-as bucura daca mustrarile tale ar fi spuse cu gand bun catre mine, insa ai demonstrat
de multe ori ca nu prea urmaresti binele, tu faci numai afirmatii infailibile dupa mintea ta. Niciodata nu te gandesti ca e foarte posibil sa te inseli, vezi ca mai cunoastem pe cineva care are raspunsuri la toate.

View Postzexelica, on 27th July 2011, 09:50, said:

Ai aici raspunsul lui Dumnezeu la chestiunile marsave pe care le spui:

Romani 9
    16Așa dar, nu atîrnă nici de cine vrea, nici de cine aleargă, ci de Dumnezeu care are milă.
    18Astfel, El are milă de cine vrea și împietrește pe cine vrea.
    19Dar îmi vei zice: ,,Atunci de ce mai bagă vină? Căci cine poate sta împotriva voiei Lui?``
    20Dar, mai de grabă, cine ești tu, omule, ca să răspunzi împotriva lui Dumnezeu? Nu cumva vasul de lut va zice celui ce l -a făcut: ,,Pentru ce m-ai făcut așa?``
    21Nu este olarul stăpîn pe lutul lui, ca din aceeaș frămîntătură de lut să facă un vas pentru o întrebuințare de cinste, și un alt vas pentru o întrebuințare de ocară?
    22Și ce putem spune, dacă Dumnezeu, fiindcă voia să-Și arate mînia și să-Și descopere puterea, a suferit cu multă răbdare niște vase ale mîniei, făcute pentru peire;

    23și să-Și arate bogăția slavei Lui față de niște vase ale îndurării, pe cari le -a pregătit mai dinainte pentru slavă (despre noi vorbesc)?
Daca aici Pavel vrea sa arate maretia Lui Dumnezeu si micimea noastra, tu de aici tragi concluzii pripite si eronate, dar nu-i nimic daca atata poti Dumnezeu te iarta, totusi eu cred ca poti mult mai mult daca vrei, insa problema este ca nu vrei.

Romani 10
Dacă mărturisești deci cu gura ta pe Isus ca Domn și dacă crezi în inima ta că Dumnezeu L-a înviat din morți, vei fi mântuit
Căci prin credința din inimă se capătă neprihănirea, și prin mărturisirea cu gura se ajunge la mântuire,
după cum zice Scriptura: „Oricine crede în El nu va fi dat de rușine.
În adevăr, nu este nicio deosebire între iudeu și grec; căci toți au același Domn, care este bogat în îndurare pentru toți cei ce-L cheamă.
Fiindcă „oricine va chema Numele Domnului va fi mântuit.”

Aici ce face Pavel se contrazice singur ca prostu' si culmea tocmai in scripturi sfinte?

Romani 10:21
Pe când, despre Israel zice: „Toată ziua Mi-am întins mâinile spre un norod răzvrătit și împotrivitor la vorbă.”
Cui si-a intins mainile Dumnezeu? Celui ales (poporul evreu), dar  degeaba ca tot nu au ascultat de El, iar tu spui despre cei alesi sa se considere salvati ca n-au cum sa mai pacatuiasca.
Tocmai ca asa s-au crezut evreii, miezul, spuma, cei mai jmecheri, ei erau alesii Lui Dumnezeu, ei stiau TOT (si chiar aveau si unele motive), insa chiar siguranta asta i-a dus la pierzare,
si tu spui ca nu e adevarat, ci Dumnezeu i-a "lepadat" ca asa a vrut El Marele Moralist, de parca Lui I-ar placea sa moara oamenii pentru vesnicie. Nu, nu-I place sa vada suferinta, nu-I place sa piarda pe nimeni, Voia lui este buna, El vrea ca toti sa fim bine, insa stie ca unii sunt ai Lui iar altii sunt spre pierzare dar nu se bucura de asta ci mai degraba indraznesc sa spun ca SUFERA.

Romani 11:33
O, adâncul bogăției, înțelepciunii și științei lui Dumnezeu! Cât de nepătrunse sunt judecățile Lui și cât de neînțelese sunt căile Lui

Daca judecatile lui sunt de nepatruns nu poti tu sa spui ca Dumnezeu alege fara niciun criteriu, doar asa la sorti pentru ca n-ai cum sa spui ca Dumnezeu e bun dar in acelasi timp joaca barbut cu oameni, copii, mame, bolnavi, oameni in suferinta pe care ii arunca la moarte vesnica doar pentru simplul fapt ca vezi dom-le nu i-a ales, adica i-a pierdut ca asa era Voia lui aia buna.
Doar daca ne gandim la Dumnezeu (daca suntem onesti) ne putem da seama ca Lui nu-i place nedreptatea si ca n-are cum sa ne oblige daca lucreaza corect.
Nu ne numeste sclavi (posedati de Duhul Lui) ci ne numeste fii. Si nu-mi veni cu povesti din alea gen "tu n-ai niciun merit" ca eu nu am spus asta niciodata.

Am dat si eu niste versete ca sa-ti fac pe plac, sunt mult mai multe si le cunosti, insa din respect pentru altii ar fi corect sa mai bagi si de la tine daca vrei sa fii respectat ca d-astea din biblie suntem satui.

Edited by leowatcher, 27 July 2011 - 20:00.


#52
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View PostVali29, on 27th July 2011, 12:48, said:

Cei care fac parte din clasa celor 144000...

Predestinarea este o învățătură păgână, demonică.

-----------------------------------------
Falsa invatatura a turnului Babel despre cei 144000...

12 x 12000 = 144000

Și am auzit numărul celor ce fuseseră pecetluiți: o sută patruzeci și patru de mii, din toate semințiile fiilor lui Israel.
Din seminția lui Iuda, douăsprezece mii erau pecetluiți; din seminția lui Ruben, douăsprezece mii; din seminția lui Gad, douăsprezece mii;
din seminția lui Așer, douăsprezece mii; din seminția lui Neftali, douăsprezece mii; din seminția lui Manase, douăsprezece mii; din seminția lui Simeon, douăsprezece mii; din seminția lui Levi, douăsprezece mii; din seminția lui Isahar, douăsprezece mii; din seminția lui Zabulon, douăsprezece mii; din seminția lui Iosif, douăsprezece mii; din seminția lui Beniamin, douăsprezece mii au fost pecetluiți. După aceea m-am uitat și iată că era o mare gloată pe care nu putea s-o numere nimeni, din orice neam, din orice seminție, din orice norod și de orice limbă, care stătea în picioare înaintea scaunului de domnie și înaintea Mielului, îmbrăcați în haine albe, cu ramuri de finic în mâini; și strigau cu glas tare și ziceau: "Mântuirea este a Dumnezeului nostru, care șade pe scaunul de domnie, și a Mielului!" Apoc. 7

Este cât se poate de corectă.  Tu nu faci diferența între cele două speranțe despre care vorbește Biblia, despre care a vorbit și Isus.

Unora le aparține regatul cerurilor, cei cu care Isus a încheiat legământul pentru Regat și care vor sluji ca regi și preoți.

(Matei 5:3) . . .Fericiți sunt cei conștienți de necesitățile lor spirituale, căci al lor este regatul cerurilor!
(Luca 22:29–30) . . .Eu închei un legământ cu voi, așa cum Tatăl meu a încheiat un legământ cu mine, pentru un regat, 30 ca să mâncați și să beți la masa mea, în regatul meu, și să stați pe tronuri ca să judecați cele douăsprezece triburi ale lui Israel. . .
(Revelația 14:1) . . .M-am uitat și iată că Mielul stătea pe muntele Sion și cu el erau o sută patruzeci și patru de mii . . .
(Revelația 5:9–10) . . .ai cumpărat pentru Dumnezeu oameni din orice trib, limbă, popor și națiune 10 și ai făcut din ei un regat și preoți pentru Dumnezeul nostru; și ei vor domni ca regi peste pământ. . .

Alții au speranța de a trăi veșnic pe acest pământ care va fi transformat în paradis.

(Psalmul 37:29) . . .Cei drepți vor moșteni pământul și vor locui pentru totdeauna pe el.
(Matei 5:5) . . .Fericiți sunt cei blânzi, căci ei vor moșteni pământul!
(Revelația 7:9) . . .După aceste lucruri m-am uitat și iată: o mare mulțime, pe care nimeni nu putea s-o numere, din toate națiunile, triburile, popoarele și limbile, stând în picioare înaintea tronului și înaintea Mielului, îmbrăcați în robe albe și având ramuri de palmier în mâini.

Trebuie să faci diferența între Revelația 14:1 și Revelația 7:9.  Sunt două categorii de persoane diferite cu speranțe diferite.

#53
anticristul

anticristul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 992
  • Înscris: 11.01.2010

View PostEugen3, on 27th July 2011, 21:03, said:

Este cât se poate de corectă.  Tu nu faci diferența între cele două speranțe despre care vorbește Biblia, despre care a vorbit și Isus.

Unora le aparține regatul cerurilor, cei cu care Isus a încheiat legământul pentru Regat și care vor sluji ca regi și preoți.

(Matei 5:3) . . .Fericiți sunt cei conștienți de necesitățile lor spirituale, căci al lor este regatul cerurilor!
(Luca 22:29–30) . . .Eu închei un legământ cu voi, așa cum Tatăl meu a încheiat un legământ cu mine, pentru un regat, 30 ca să mâncați și să beți la masa mea, în regatul meu, și să stați pe tronuri ca să judecați cele douăsprezece triburi ale lui Israel. . .
(Revelația 14:1) . . .M-am uitat și iată că Mielul stătea pe muntele Sion și cu el erau o sută patruzeci și patru de mii . . .
(Revelația 5:9–10) . . .ai cumpărat pentru Dumnezeu oameni din orice trib, limbă, popor și națiune 10 și ai făcut din ei un regat și preoți pentru Dumnezeul nostru; și ei vor domni ca regi peste pământ. . .

Alții au speranța de a trăi veșnic pe acest pământ care va fi transformat în paradis.

(Psalmul 37:29) . . .Cei drepți vor moșteni pământul și vor locui pentru totdeauna pe el.
(Matei 5:5) . . .Fericiți sunt cei blânzi, căci ei vor moșteni pământul!
(Revelația 7:9) . . .După aceste lucruri m-am uitat și iată: o mare mulțime, pe care nimeni nu putea s-o numere, din toate națiunile, triburile, popoarele și limbile, stând în picioare înaintea tronului și înaintea Mielului, îmbrăcați în robe albe și având ramuri de palmier în mâini.

Trebuie să faci diferența între Revelația 14:1 și Revelația 7:9.  Sunt două categorii de persoane diferite cu speranțe diferite.
Asta-i parerea ta.
Ca asa ai fist invatat.


View PostEugen3, on 27th July 2011, 21:03, said:

Este cât se poate de corectă.  Tu nu faci diferența între cele două speranțe despre care vorbește Biblia, despre care a vorbit și Isus.

Unora le aparține regatul cerurilor, cei cu care Isus a încheiat legământul pentru Regat și care vor sluji ca regi și preoți.

(Matei 5:3) . . .Fericiți sunt cei conștienți de necesitățile lor spirituale, căci al lor este regatul cerurilor!
(Luca 22:29–30) . . .Eu închei un legământ cu voi, așa cum Tatăl meu a încheiat un legământ cu mine, pentru un regat, 30 ca să mâncați și să beți la masa mea, în regatul meu, și să stați pe tronuri ca să judecați cele douăsprezece triburi ale lui Israel. . .
(Revelația 14:1) . . .M-am uitat și iată că Mielul stătea pe muntele Sion și cu el erau o sută patruzeci și patru de mii . . .
(Revelația 5:9–10) . . .ai cumpărat pentru Dumnezeu oameni din orice trib, limbă, popor și națiune 10 și ai făcut din ei un regat și preoți pentru Dumnezeul nostru; și ei vor domni ca regi peste pământ. . .

Alții au speranța de a trăi veșnic pe acest pământ care va fi transformat în paradis.

(Psalmul 37:29) . . .Cei drepți vor moșteni pământul și vor locui pentru totdeauna pe el.
(Matei 5:5) . . .Fericiți sunt cei blânzi, căci ei vor moșteni pământul!
(Revelația 7:9) . . .După aceste lucruri m-am uitat și iată: o mare mulțime, pe care nimeni nu putea s-o numere, din toate națiunile, triburile, popoarele și limbile, stând în picioare înaintea tronului și înaintea Mielului, îmbrăcați în robe albe și având ramuri de palmier în mâini.

Trebuie să faci diferența între Revelația 14:1 și Revelația 7:9.  Sunt două categorii de persoane diferite cu speranțe diferite.
Asta-i parerea ta.
Dar iata ce zice un inger,si cred ca oricum stia mai bine decit tine.
1);Acest Isus care sa inaltat din mijlocul vostru va veni in acelasi fel cum l-ati vazut mergind.Fapte cap 1.
Unde i turma mica?
2)Pocaiti-va si intoarceti-va la Dumnezeu ca sa vi se stearga pacateleetc si sa trimeata pe cel ce-a fost rinduit mai dinainte pentru voi.
Fapte cap 3.
Am dorit mult sa maninc pastele acestea impreuna cu voi ca nu le voi mai minca pina ce se vor implini in imparatia lui Dumnezeu.Cite turme sint?
Unde va fi Isus?
A cui este regatul?
Fagaduinta a fost facuta lui Avraam si semintei sale.Cum adica Isus poate sa fagaduiasca ceva ce nu e a lui?
Mai sleuieste putin si mergi pe linia care a trasat-o Isus.

#54
orlandosorin

orlandosorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 26.03.2009
In teologia crestina nu exista predestinare. In privinta profetiei se vorbeste despre prestiinta Divina, lucru greu/imposibil de inteles pentru protestanti. Este vorba de un fel de futurologie Divina bazata pe cunoasterea de inainte a tendintelor si evenimentelor, insa omul nu este supus predestinarii ci este liber sa aleaga intre variantele care i se ofera. Deci prestiinta Divina ci nu predestinare - care sunt complet diferite.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate