Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Nu vad pozele de pe un card

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
atlet1305

atlet1305

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 22.09.2006
Mi-a dat un vecin un stick de 4 giga pe care are poze.Folderele apar ca niste shortcut-uri si spune ca nu e nimic,totusi pozele sunt pe el.L-am scanat cu Malwarebytes' Anti-Malware si Avast si a gasit vreo cativa virusi,treaba e ca inca nu vad pozele.Multam!

Attached Files



#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
La 2 kb, nu pot fi poze. Chiar sunt shortcuturi. Probabil catre virus.

#3
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Mai exact, infectia e deja in PC.

Descarca :

Panda USB Vaccine 1.0.1.16

Apesi dupa rularea programului: Vaccinate Computer si apoi Vaccinate USB.

Daca ai mai multe stickuri/carduri/MP3 Playere faci operatia de vaccinare pentru fiecare.

[ http://i55.tinypic.com/oprdr4.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Apoi...

Descarca

Kaspersky Virus Removal Tool 2011

Instaleaza-l, scoate cablul de Internet/modem/etc, opreste protectia real-time(scutul) a antivirus-ului instalat pe PC si scaneaza full cu acest utilitar.

[ http://i54.tinypic.com/348si8y.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i56.tinypic.com/29n9wki.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i54.tinypic.com/2hpozgn.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i55.tinypic.com/103a42f.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

La terminarea scanarii dezinfecteaza/sterge toate fisierele detectate.

Restart, activeaza protectia antivirus, conecteaza cablul de internet/modem/etc.

#4
starpom

starpom

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 06.09.2006

View Postatlet1305, on 22nd July 2011, 12:15, said:

Mi-a dat un vecin un stick de 4 giga pe care are poze.Folderele apar ca niste shortcut-uri si spune ca nu e nimic,totusi pozele sunt pe el.L-am scanat cu Malwarebytes' Anti-Malware si Avast si a gasit vreo cativa virusi,treaba e ca inca nu vad pozele.Multam!

ai stricat toata treaba. desi pozele sunt pe card la moment ai 2 solutii.
1. sa te adresezi la un service specializat in recuperari date (garantat)
2. sa incerci personal sa le recuperezi (cu risk de a pierde datele daca faci ceva incorect)

singur poti s incerci sa recuperezi cu testdisk photorec. este gratuit

Edited by starpom, 22 July 2011 - 12:13.


#5
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Sau nu.

Uite:
http://forum.softped...howtopic=790637

A mai fost raportat un caz.

#6
atlet1305

atlet1305

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 22.09.2006

View Posteiffel, on 22nd July 2011, 12:33, said:

La 2 kb, nu pot fi poze. Chiar sunt shortcuturi. Probabil catre virus.
De aia am facut printscreen-ul cu click dreapta si proprieties ,pe stick se afla 2,6 giga de poze...insa nu se vad!
Acum incerc variantele propuse sa vad daca am sorti de izbanda!

#7
foca28

foca28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 08.01.2006
Salut incearca asa :

Bagi cadrul.

Intrii in start , run scrii cmd si da-i enter.

Aici scrii

attrib -h -r -s /s /d g:\*.* (inlocuiesti g cu litera de la cardul tau <vad din poza ca e litera "n">) da-i enter dupa aceea scanezi cu Malwarebytes AntiMalware.

Edited by foca28, 22 July 2011 - 13:56.


#8
atlet1305

atlet1305

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 22.09.2006
Nu am reusit inca nimic cu cele de mai sus,pozele sunt acolo si eu nu am acces la ele...nu e stick-ul meu si nu sunt pozele mele,dar mi se pare interesanta treaba si poate o-i reusi sa le salvez pana la urma!

View Poststarpom, on 22nd July 2011, 13:11, said:

singur poti s incerci sa recuperezi cu testdisk photorec. este gratuit
LE:Se pare ca varianta asta e cea care a dat roade in final.Multam!

Attached Files


Edited by atlet1305, 22 July 2011 - 23:20.


#9
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Daca mai e ceva, revino aici.

#10
Tavi24

Tavi24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 783
  • Înscris: 18.04.2011
Si mie mi-a aparut azi aceeasi problema cu citirea unui card microSD, utilizat la telefon. La previzualizarea in telefon, imi apareau doar 19 imagini (din cele 999 incremente limitate de numerotare). Iar declansarile pareau a decurge normal. Nu-mi spunea ca n-am spatiu de memorie sau altceva. Apoi am sters dintre cele 19 care erau mai vechi, deja descarcate, si am observat ca realoca spatiul. Noile imagini fiind vizibile la previzualizare, dar numai pentru alea 19 locuri. Pe urma acasa, am conectat mai intii telefonul la PC, apoi cardul separat intr-un cititor de carduri. Dar nu mi le arata nicicum pe celelalte, doar cele 19. Spatiu de memorie e alocat, Numerotarea fisierelor respecta continuitatea. Aveam descarcate pina la nr. 810, iar acum, dintre cele vizibile incep de la 842 pina la 856 (fiindca manual nu le-am sters chiar pe toate 19 dintre alea vechi). Banuiesc ca or fi stocate si intre 811 si 841, care m-ar interesa, dar nu stiu cum sa le accesez. Recuva nu le gaseste, gaseste in schimb altele demult sterse. Repet, alta operatiune de stergere, formatare sau scanare n-am facut acum asupra cardului.

Si-n privinta acelui soft, testdisk, din pacate nu-l pot folosi. Zice ca-mi lipseste cygwin1.dll. Nu pa pricep sa fac editari si ce dracu o mai trebui. Nici cu "vaccinarea" computerului n-am incercat.
Alte solutii or mai fi aparut? Multumesc anticipat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate