Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

excursie Paris

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3 replies to this topic

#1
orhideea11

orhideea11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 21.07.2011
Buna ziua,

As dori sa aflu cateva sugestii despre potentiale obiective de vizitat intr-o excursie organizata in care va participa mama mea in septembrie in Franta. Are la dispozitie 5 zile, dintre care trei vor consta in petrecere timp liber in Paris, iar doua in calatorii la diverse destinatii in afara Parisului. Ma intereseaza sugestii pentru zilele petrecute in Paris. Ea nu a mai fost acolo si nu vorbeste limbi straine (de fapt, vorbeste foarte putin engleza, insa probabil insuficient ca sa se descurce in Franta). Ma poate contacta oricand pe mine in cazul in care se rataceste, asa ca sper sa fie OK. Are simt de orientare suficient de bun. Va avea cu ea un ghid al Parisului in romana - sper sa se descurce.

Va petrece in Paris zilele de marti, miercuri, si vineri. Am inteles ca la Luvru miercuri si vineri sunt zile "lungi", deci probabil ca vineri va fi ziua de Luvru. De fapt, una dintre nelamuririle pe care le am eu priveste cumpararea de bilete de transport si de vizitare obiective. Am inteles ca se pot cumpara bilete de 2 zile  (dar trebuie folosite in zile consecutive) care acopera si transport si vizitare de obiective majore. Incerc sa ii pregatesc un fel de program pentru cele trei zile petrecute acolo. Daca as putea primi ceva sugestii in acest sens, as aprecia foarte mult.

Multumesc tuturor care citesc mesajul meu si va dorez un weekend frumos!

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,363
  • Înscris: 15.06.2004
http://forum.softped...howtopic=637500

#3
orhideea11

orhideea11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 21.07.2011
Buna ziua, Eiffel,

Multumesc frumos pentru raspuns - ma voi uita acum la link. O seara placuta!

View Posteiffel, on 21st July 2011, 09:16, said:



#4
orhideea11

orhideea11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 21.07.2011
Buna seara,

Intre timp am studiat cateva postari despre transport si obiective in Paris, si am ajus la cateva prime concluzii:

Despre muzee: cred ca ar merita luat bilet separat in prima zi (luni) cand se vor deplasa la Versailles (un bilet costa 15 euro), apoi un museum pass de 2 zile (marti si miercuri - 35 euro) pentru Luvru, Pantheon, Rodin, Orsay etc (Turnul Eiffel nu este inclus in acest pass). Ultima zi petrecuta in Paris (vineri) poate fi petrecuta pe strazi, in parcuri, cafenele etc.

Despre transport: cred ca ar trebui sa ia un Paris Visite de 2 zile (15,20 euro) pentru marti si miercuri si un paris Visite de 1 zi (9,30 euro) pentru vineri.
Credeti ca exista variante mai ieftine pentru cele 3 zile (marti, miercuri si vineri)?

Nu sunt sigura daca nu cumva accessul se face separat de grup daca ea are cumparate biletele de muzeu dinainte (on-line) - mi-e sa nu se streseze ca o separ de grup - este vorba de access separat sau e acelasi lucru daca iei bilet de acolo versus on-line?
Multumesc in avans!

View Postorhideea11, on 21st July 2011, 09:19, said:

Buna ziua, Eiffel,

Multumesc frumos pentru raspuns - ma voi uita acum la link. O seara placuta!


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate