Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Republica Moldova

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
dadi272

dadi272

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,301
  • Înscris: 09.06.2008
Mai Canada, la voi nu se bea pe frigurile acelea?

Acum ca tu nu te prinzi de gluma si nu stii despre ce e vorba noi nu ne suparam.

#20
alex201312

alex201312

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 29.04.2014
:) multi nebuni :)

#21
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,321
  • Înscris: 31.08.2006
Bine, mai omule, moldovenii tineri se cara pe capete din tara lor, mai ales acum cand au liber in UE, si tu vrei sa te duci acolo sa traiesti printre batraneii lor ? Cred ca esti caz unicat deocamdata.

#22
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Eu am fost in R. Moldova iarna asta. Dar nu iti dau detalii, esti prea tmp ca sa intelegi ceva normal...


ps. Si da, din multe puncte de vedere se traieste mai bine, piata e mai diversificata, atat doar ca infrastuctura e la pamant...Dar e o placere sa mergi la market la ei, si nu doar pentru preturi cat si pentru gama de produse. Eu in RO ma chinui sa caut calamari uscati si taiati, la ei se gasesc import din china la mancare autentica peste tot ;) Si nu numai :)

Edited by lex404, 29 April 2014 - 16:36.


#23
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013

View Postlex404, on 29 aprilie 2014 - 16:33, said:

Eu am fost in R. Moldova iarna asta. Dar nu iti dau detalii, esti prea tmp ca sa intelegi ceva normal...

baga mare, eu am fost in octombrie, si era super -cei mai multi cu care am vb laudau rusia si vroiau sa plece acolo, multi dintre ei  spuneau ca Romania trebuie sa plateasca 5 miliarde de euro RM din cauza ca a abandonat tara si ca au lasato prada rusilor; Romania in opinia lor trebuia sa  declare razboi Rusiei.

Recomand tuturor un citybreak in RM ; dar atentie plecati doar in grup.

#24
GabrielHorzo

GabrielHorzo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 01.04.2014

View Postlex404, on 29 aprilie 2014 - 16:33, said:

Eu am fost in R. Moldova iarna asta. Dar nu iti dau detalii, esti prea tmp ca sa intelegi ceva normal...


ps. Si da, din multe puncte de vedere se traieste mai bine, piata e mai diversificata, atat doar ca infrastuctura e la pamant...Dar e o placere sa mergi la market la ei, si nu doar pentru preturi cat si pentru gama de produse. Eu in RO ma chinui sa caut calamari uscati si taiati, la ei se gasesc import din china la mancare autentica peste tot Posted Image Si nu numai Posted Image

Ceva despre preturi si salari si taxe?
Cam ce salarii sunt?

Ma intereseaza salariul.

#25
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Salariile foarte foarte mici, preturile la fel de mici, taxele relative.

RM e faina, cel putin Chisinaul. Populatia tana e multa si foarte diversificata...Dar daca nu stii rusa, nu ai ce cauta acolo :P

#26
Retrograd

Retrograd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 01.02.2009

View PostGabrielHorzo, on 29 aprilie 2014 - 16:41, said:


Ceva despre preturi si salari si taxe?
Cam ce salarii sunt?

Ma intereseaza salariul.
3500 lei moldoveneşti (187 euro), salariul mediu.

#27
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013
Eu am avut prietena din RM,in afara de faptul ca a trebuit sa fac pe dictionarul un an de zile pana s-a dezmeticit cu limba romana,totul a fost ok.

Apropo,vezi ca aia au invatat alta istorie la scoala,cum a ca existat o Moldova mare si noi romanii le-am luat din ea Iasiul,Suceava,etc.


Ps.E saracie lucie pe acolo,fug aia din tara ca sobolanii la incendiu. Posted Image

Edited by victor_tree, 29 April 2014 - 17:35.


#28
dadi272

dadi272

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,301
  • Înscris: 09.06.2008
Am fost si eu pe acolo mai demult, nu mai merg vreo data, cea ce va recomand si voua.

#29
doks

doks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 10.01.2014
Din cati basarabeni am intalnit, nici macar unul nu vrea sa se mai intoarca in RM

#30
masterbeta

masterbeta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 08.07.2010

View Postdadi272, on 29 aprilie 2014 - 16:18, said:

Mai Canada, la voi nu se bea pe frigurile acelea?

Acum ca tu nu te prinzi de gluma si nu stii despre ce e vorba noi nu ne suparam.
mai degraba cred ca tu nu te-ai prins ce am vrut sa spun) aici la frigurile astea beau bine tot ai nostri care sunt pe aici dar astia canadienii nu prea)) nu au ei cultura noastra)))

#31
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007

View PostGabrielHorzo, on 29 aprilie 2014 - 15:40, said:

... dupa ce termin liceul,...
Sincer, slabe sperante...

#32
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
nu mai bine incerci tu sa emigrezi pe lumea ailalta? o poti face de pe acum, nu-i nevoie sa termini liceul, (oricum n-ai sanse)
nu-ti trebuie nici viza, acolo e raiul pe pamant... paradis fiscal, tot ce vrei

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate