Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Emigrare Canada?

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
Jesssica

Jesssica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 23.04.2011
Am emigrat în Canada prin anul '97 când aveam trei ani. Am învățat limba engleză într-un timp relativ scurt, fiind la grădiniță "prindeam" de la copii, azi un cuvânt, mâine altul.
Din cauza unei probleme de sănătate a mamei am fost nevoiți să venim înapoi în România, tata rămânând acolo. Am șansa ca peste doi ani (timp în care termin liceul) să emigrez din nou în Canada, însă am dubii în ceea ce privește munca pe care ar trebui să o iau de la o. În România am 10 ani de școală, am un vocabular format, am o bază, mă pasionează obiectele ce țin de uman, gândindu-mă că după ce termin liceul aș vrea să urmez Facultatea de Psihologie sau Drept. Numai că aud în stânga și-n dreaptă că îți trebuie bani și pile ca să reușești. Bine, în Canada nu umblă câinii cu colaci în coadă, știu că trebuie să muncești oriunde.

Mă gândesc că ajung în Canada și mă înscriu la facultate. Engleză știu să vorbesc, doar că unele expresii/cuvinte le-am uitat, plus că atunci când vorbesc la școală în engleză văd că îmi lipsește cursivitatea. Tre' să fac uneori câteva pauze de vorbire de câteva secunde pentru a formula o anumită ideea. Deci mi-ar trebui minimum un an de zile până ce îmi voi intra în ritm. Una peste alta, la școala unde învăț am parte de o profă care preferă să aducă filme la oră, decât să predea. Unde mai pui că nici n-am terminat manualul.

Cei din jurul meu îmi spun: "Pleacă pentru un viitor mai bun." E Canada o țară care mi-ar oferi o viață decentă? Întreb, pentru că sunt o adolescentă fără prea multă experientă de viață și simt că vine vremea când trebuie să iau o decizie importantă, deci vreau să citesc păreri ale persoanelor care știu cum stă treaba prin România în ceea ce privește șansa de a avea un job decent după ce termini facultatea. Și nu numai.

#2
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

 Jesssica, on 19th July 2011, 22:49, said:

......
Cei din jurul meu îmi spun: "Pleacă pentru un viitor mai bun." E Canada o țară care mi-ar oferi o viață decentă? Întreb, pentru că sunt o adolescentă fără prea multă experientă de viață și simt că vine vremea când trebuie să iau o decizie importantă, deci vreau să citesc păreri ale persoanelor care știu cum stă treaba prin România în ceea ce privește șansa de a avea un job decent după ce termini facultatea. Și nu numai.




Poți avea un viitor bun și în România, numai să vrei cu adevărat.
Bine, îți trebuie și ceva proptele, dar numai în anumite domenii, pentru că în majoritatea nu se mai ține cont.
Tu decizi dacă pleci sau nu!
Acolo, vei fi privită toată viața, oricum ca o emigrantă, chiar dacă vei avea norocul să ai o slujbă mai bine plătită decât mulți canadieni....

#3
golanski

golanski

    Dresez bizoni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 23.11.2006
Bine, îți trebuie și ceva proptele, dar numai în anumite domenii, pentru că în majoritatea nu se mai ține cont.
copjob2000 vorbesti doar de dragul  de a vorbi ? Nimic nu faci in Romania fara pile si acum mai nou sa fi in partidul care detine puterea ...

In Canada ca si in multe alte tari civilizate daca iti vezi de treaba(nu maninci lebede), esti privit ca toti localnicii. In plus fata de Ro ai derpturi daca iti platesti taxele, statul te protejeaza, nu te fura, asa ca da-mi mie biletul de avion. :peacefingers:

Edited by golanski, 19 July 2011 - 22:55.


#4
Cnox

Cnox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 31.01.2009
Canada all the way.
Cu siguranta iti va lua mai putin de un an pana sa iti intri in ritm.
Nu fa greseala sa ramai in Romania.
E doar parerea mea... oricum tu stii cel mai bine ce ai de facut.

#5
Jesssica

Jesssica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 23.04.2011

 copjob2000, on 19th July 2011, 23:20, said:

Acolo, vei fi privită toată viața, oricum ca o emigrantă, chiar dacă vei avea norocul să ai o slujbă mai bine plătită decât mulți canadieni....

Din câte țin minte, cât am trăit în Canada, am fost înconjurată în cea mai mare parte de emigranți. Ruși, chinezi, indieni etc. Începând de la grădinița unde mergeam și terminând cu facultatea părinților mei, peste tot numai emigranți. Deci nu cred că s-ar uita cineva urât că, vezi Doamne, am emigrat din Ro, dat fiind faptu' că majoritatea populației din Canada o reprezintă emigranții.

#6
Trollolozaurusrex

Trollolozaurusrex

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 24.05.2011
Fie ca Poseidon sa deschida in calea ta marile si misterul luminii,  sa`ti azvarle la picioare calea cea dreapta in labirintu` tau. Apoi vant de la pupa, facand mici valuri care sa se sparga monoton, inspre o atipeala placuta, la marginea somnului, simtind asfintitul topindu`te. Nu`i misto senzatia aia ?. Nu esti in nici o tara, doar tu cu tine plutind, pe undeva pe ape...sa te gasesti fara sa te cauti. Sa ai pete de nori in stanga si in dreapta si marea sa curga pe sub tine. Si tu, tot inainte :)
Bon voyage :)

Edited by Trollolozaurusrex, 20 July 2011 - 00:03.


#7
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007
Ma puteti ajuta cu cateva raspunsuri?

1. Cat cheltuie canadienii iarna cu plata gazului pentru incalzire ?
2. Ce sa aleg, Montreal sau Vancuver ? La Montreal sunt multi rom^ni, dar iarna este foarte grea, oare la Vancuver e mai bine ...?
3. Daca suntem acceptati la emigrare, parintii pot veni si ei sa stea in Canada in mod continu ?
4. Ce ajutoare financiare si materiale ofera Canada pt. emigrantii legal si cat timp ? Dar somajul ?
5. In mare dintr-un salar mic, se poate traii in Canada in momente dificile ?

6. Pana la ce varsta am sansa sa pot emigra (sanse reale), acum am 30, dar probabil voi demara lucrurile peste cativa ani buni?

PS: Stiu ca Vancuver are o clima blanda, placuta, dar nu stiu alte detalii despre salarizare, piata muncii acolo, etc.

Edited by Cyber-sapiens, 22 July 2011 - 12:47.


#8
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009

 Cyber-sapiens, on 22nd July 2011, 12:39, said:

Ma puteti ajuta cu cateva raspunsuri?

1. Cat cheltuie canadienii iarna cu plata gazului pentru incalzire ?
2. Ce sa aleg, Montreal sau Vancuver ? La Montreal sunt multi rom^ni, dar iarna este foarte grea, oare la Vancuver e mai bine ...?
3. Daca suntem acceptati la emigrare, parintii pot veni si ei sa stea in Canada in mod continu ?
4. Ce ajutoare financiare si materiale ofera Canada pt. emigrantii legal si cat timp ? Dar somajul ?
5. In mare dintr-un salar mic, se poate traii in Canada in momente dificile ?

6. Pana la ce varsta am sansa sa pot emigra (sanse reale), acum am 30, dar probabil voi demara lucrurile peste cativa ani buni?

PS: Stiu ca Vancuver are o clima blanda, placuta, dar nu stiu alte detalii despre salarizare, piata muncii acolo, etc.


1. Cheltuielile cu intretinere nu sunt o preocupare in Canada, exceptand pe cei cu venituri foarte foarte mici. Pentru locuit la casa, marime rezonabila adica in jur de 100 mp, plus basement full, se ajunge  uneori la 200 dolari pe luna, poate fi putin mai mult in zonele foarte reci-nu mergeti voi acolo- sau mai putin in sud-est sau zona Vancouver. In general insa, gaz plus apa plus gunoi = cca 150 vara, 200 iarna. Depinde si de localitate.
2. La Montreal iarna este grea in general datorita in principal umiditatii. Ca temperaturi iarna este foarte rezonabil, comparativ cu alte orase din centru sau vest. Jucarie. Sunt multi romani, exista o viata sociala mai dezvoltata la capitolul asta, cat priveste ajutorul primit de la romani, mai incet. Problema la Montreal si Quebec in general este cea economica (provincia este aprope ultima in Canada ca nivel de dezvoltare, prima in ceea ce priveste taxele) si o xenofobie foarte accentuata. De fapt, din multe puncte de vedere Quebecul este parte a Canadei doar pe harta. Emigrarea este insa mult mai usoara comparativ cu partea federala, iar "sita" fiind mai puin deasa s-au putut strecura foarte multi, total nepregatiti pentru situatia de imigrant.
Cu Vancouverul e alta situatie. E un oras frumos, intr-o zona fantastica, iar clima este foarte blanda, foarte rar ninge. Se poate face plaje si baie in ocean, fara sa trebuiasca sa mergi sute de km ca in cazul altor orase canadiene. Muntele e aprope lipit de oras (sau invers). In schimb: ploua foarte des, nu tare dar continuu. Pot fi si 2-3 saptamani de ploaie fara oprire, mai ales toamna, iarna si primavara.... In general cand ploua e si ceata, nu vezi centrul orasului. Oricum, se pare ca per total e mai bine decat in oricare alt loc din Canada. In vancouver costul locuintelor este foare ridicat, de la jumatate de milion in sus. Incet incet orasul devine chinez.
3. Pot veni daca sunt pensionari si dovedesti ca poti sa-i intretii. Sunt mai multe variante, unele mai complicate. In general am vazut ca se cheama parintii in vizita, 6 luni, apoi alta data tot asa, etc.
4. Daca te gandesti la ajutoare de pe acum, muta-ti gandul de la Canada, poti da de greu.
Ajutoarele consta in facilitarea stabilirii, adica cursuri gratuite de limba, uneori si ceva cursuri de formare profesionala, depinde de cati bani sunt la momentul respectiv in bugete. In multe cazuri, pe perioada cursurilor se asigura banii pentru trai, adica pentru locuinta, mancare, intretinere, etc in functie de niste criterii dar acele sume sunt foarte mici, la limita asa incat trebuie sa mai faci ceva ca sa ajunga cat de cat. Asta se intampla deci pe perioada cursurilor adica 6 luni sau un an in cazuri fericite si conditionat de faptul ca la data inceperii cursului nu mai ai chiar nici un ban. Cu toate astea un numar mic de imigranti au acces la asa ceva. In Quebec e ceva mai usor, se poate primi un ajutor social dupa cateva luni daca chiar nu s-a gasit de lucru, dar si atunci valoarea este foarte mica, nu merita sa te gandesti la asa ceva sau sa faci drumul pana acolo. Este bun insa pentru ca mai lungeste treaba, poti intre timp sa gasesti ceva de lucru. De asemenea exista posibilitatea sa primesti imprumut pentru studii, de la banca, in care caz dobanda e mai mica si mai usor de platit inapoi dupa terminarea cursurilor.
Cat priveste somajul, trebuie lucrat mai inainte un anumit numar de zile, parca vreo 180 sau 200 pe an si sa nu fi fost dat afara "cu litera i" ... Valoarea indemnizatiei de somaj este de 55% din ultimul salariu si se da parca maxim 50 saptamani. Nu primesti somaj daca nu dovedesti ca ai facut tot ce trebuie dar nu ai gasit de lucru in domeniul tau, unul apropiat sau pentru care ai vreo calificare. Multa vreme, in anumite regiuni cum ar fi Alberta se obtinea greu ajutorul de somaj, pentru ca practic nu credea nimeni ca nu gasesti chiar nimic de lucru... Criza a schimbat situatia, nu mai e chiar asa de usor de gasit de lucru, dar e destul. Se prevede o mare lipsa de personal in urmatorii ani, sute de mii lipsa ceea ce impiedica dezvoltarea economica.
5. Notiunea de "salariu mic e foarte relativa dar daca luam drept baza putin peste salariul minim (f putina lume ia chiar salariul minim de 8-9 dolai/ora), sa zicem 10-11pe ora ca un vanzator incepator sau un oarecare nou venit la banda intr-o companie mica, atunci raspunsul e: nu merita. Se poate asigura minimul, cu multa dibacie si cu destule lipsuri, se poate plati chiria la un apartament f. modest si chiar se poate lua o masina la mana 4-a, greu insa. Depinde insa de locatie, cu banii astia nu faci mare lucru intr-un oras mare dar in orase mai mici din sud, e mai simplu. Oricum situatia nu trebuie sa dureze, nu merita efortul. In Canada nu tine treaba ca in EU, nu ai unde sa te duci daca n-ai bani (pate nici inapoi in Ro !), trebuie deci meserie la baza sau cel putin rabdare si determinare pentru a avansa.
Cu toate astea raspunsul la intrebarea ta este afirmativ: se poate trai in momente mai dificile si cu salariu mic.
6. Nu e o limita de varsta, peste 49 ani nu mai primesti puncte. In Canada si America in general se zice ca poti lua viata de la inceput la orice varsta, si pe bune ca e chiar asa!
Ce nu se spune este "ce fel" de viata se poate face. Peste o anumita vrasta nu mai ai practic timp sa faci tot ceea ce vrei. Cu toate astea lucrurile merg mult mai rapid decat in Ro (pentru oamenii oarecare desigur). 30 ani este inca foarte ok.
7. Nu stiu foarte multe despre salariile in Vancouver, sunt cam "la mijloc" fata de alte provincii dar o proportie mare din locuitori au venituri mici (sunt si multi chinezi veniti cu pluta, dar si multi chinezi milionari veniti de pe continent). Costul vietii este ceva mai ridicat decat media, in top 5, mai ales datorita costurilor foarte mari ale locuintelor.

#9
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007
Multumesc pentru informatii Rosebud09!

Cu privire la cele de mai sus, am auzit ceva de genul ca daca intri in Canada prin Quebec, dar o iei inspre Toronto ori spre Vancuver, atunci nu pierzi cetatenia, dar ai pierde acel "ajutor" legal-cursuri si ce ai mai spus... ?!

In alta ordine de idei, nu ma gandesc sa traiesc din ajutor social ori ajutor de somaj, ci voi munci orice, am studii, pot face inca vreo 3-4 specializari /calificari.

Mie salariul pe ora nu-mi spune mare lucru, aici in Rom^nia se castiga per luna. Te rog sa-mi dai niste cifre pt. salariul lunar mic, mediu si mare.

Intretinerea la 200 dolari imi pare OK.

Cu privire la locuinte, imi pare mie sau in Canada este aproape imposibil sa cumperi una ? (am auzit ca sunt scumpe si in UE). Probabil multi traiesc in chirie, oare cat face chiria / luna ?

Te rog sa-mi spui parerea ta personala, ce ai alege, Montreal sau Vancuver ?!

PS: cu privire la Vancuverul "chinez" nu ma deranjeaza, nu am preferinte rasiale de ordin cultural-estetic.

Ma gandesc serios la Canada deoarece este a doua-treia oara cand statul rom^n m-a tras in piept. Cineva de pe forum incuraja rom^nii sa stea in Rom^nia ca macar au un acoperis deasupra capului, insa problema este ca "nu mai ai ce manca", pe cand in Canada iti faci rost de o chirie, deci ... :rolleyes:

A traii in Rom^nia inseamna a te ingropa in promiscuitate, a imbatrani degeaba.

Edited by Cyber-sapiens, 22 July 2011 - 17:50.


#10
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009
Multumesc pentru informatii Rosebud09!

Sa cresti mare! :peacefingers:

Cu privire la cele de mai sus, am auzit ceva de genul ca daca intri in Canada prin Quebec, dar o iei inspre Toronto ori spre Vancuver, atunci nu pierzi cetatenia, dar ai pierde acel "ajutor" legal-cursuri si ce ai mai spus... ?!


Metoda este desteapta si practicata tot mai des (eu n-am fost asa destept si nici multe imbunatatiri n-au survenit intre timp..). Nu pierzi cetatenia pentru ca nu o ai, ce ai la inceput este dreptul de rezidenta permanenta. Cand pleci obtii o viza de Canada, nu de Quebec, ala inca nu e stat oficial separat desi se comporta ca stat in stat. Nu exista deci nici un mijloc legal sa fi impiedicat sa mergi unde vrei. Mai este varianta cu venire in QC si plecat imediat in alta parte, dar desigur nu la intamplare, trebuie plan. Poti pierde acel ajutor, nu e sigur, depinde de situatia la momentul respectiv. Daca cel care trebuie sa aprobe cererea vede ca “ai potential” poti primi ce doresti. Nu e un motiv de preocupare prea mare, la urma urmei e pielea ursului din padure, baza tot tu esti.

In alta ordine de idei, nu ma gandesc sa traiesc din ajutor social ori ajutor de somaj, c
i voi munci orice, am studii, pot face inca vreo 3-4 specializari /calificari.

“Muncitul orice” e placa veche, nu e chiar asa dar poate fi “aproape” orice, mai ales la inceput pana se mai lamuresc lucrurile sau daca ies bani buni. Eu am facut cam la fel, am luat part-time in cleaning ptr o vreme, suplimentar fata de ce primeam ptr. scoala (cateva luni insa, i-au cerut inapoi) si nu mi-au cazut stelele de pe epoetii de director in Ro. Totul e cum folosesti timpul ala.
Studiile pe care le ai pot fi de ajutor in orice situatie, chiar daca nu vor fi recunoscute imediat. Ce e in capul tau nu poate scoate nimeni. E ca peste tot si intotdeauna, cine are cap se descurca. Retine ca lucrurile sunt destul de diferite fata de Ro, alte metode de constructie, materiale, unitati, proceduri si standarde, relatii intre oameni. Indiferent de nivelul calificarii anterioare sunt foarte multe lucruri care trebuie invatate. Depinde si de domeniu, e mai usor in IT sau sa zicem biologie moleculara, dar in marea majoritate a meseriilor trebuie invatat cate ceva. Cu timpul studiile si calificarile se vor recunoaste, fara deosebire ca esti imigrant sau nascut acolo, trebuie doar dovedit ca stii.

Mie salariul pe ora nu-mi spune mare lucru, aici in Rom^nia se castiga per luna. Te rog sa-mi dai niste cifre pt. salariul lunar mic, mediu si mare.

Nu exista salariu mare, toate sunt mici… :D si nu ajung…

Salariul trebuie pus in legatura cu costul vietii in regiunea respectiva, simpla comparatie de cifre nu e suficienta. Acolo unde sunt salarii mai mari costul vietii e pe masura si invers. In general si cred suficient de precis pentru informare :

Salariu mic: 12-15 dolari/ora, respectiv pentru 173.3 ore media pe luna 2000-2600 brut. Impozitul e mic la valorile astea (depinde de multi factori, nu pot da exact) sa zicem ca scazi 20%.

Salariu mediu: orice intre 16 si 25 $/ora deci 2800-4300 /luna, scazi cca 23% ptr net.

Salariu mare: peste 30-40/ora, deci peste 5000-7000/luna (minus 25-26% ptr net).

Salarii foarte mari (personal obisnuit, nu cu functii de conducere): 7-10.000 pe luna

Salariu bun: de cele mai multe ori, ala pe care-l ai….

Statistic bugetarii castiga cu 15-20 la suta mai mult decat restul, ca medii generale si nu toti merita…

Ce trebuie inteles: fiecare dolar la salariu conteaza. Chiar 1$ in plus pe ora inseamna deja ca poti plati rata la un Ford Focus nou numai din asta. In Ro daca dublam 800 lei la 1600, nu e mare lucru, dar in Ca daca in loc de 15 iei 30, diferenta e f.f. semnificativa.

Intretinerea la 200 dolari imi pare OK.

“Intretinerea” nu e chiar corect spus. Daca stai la bloc, in apartament proprietete personala, platesti asa numita “condo fee” in care intra incalzirea, apa calda si rece, gunoiul, curatenia, reparatii periodice, lumina si incalzirea in spatii comune (care nu se opresc niciodata, nu e nici buton), ventilatie si aer conditionat, locul de parcare (nu exista sa nu ai 1-2 locuri), cota de asigurari ale imobilului, curatat zapada si alte lucruri cum ar fi pentru bazin de inot sau sala de fitness, camere TV peste tot, etc. Acel condo fee inseamna cam 200-250 pe luna in mod obisnuit, dar pentru dotari mai multe (bazin, fitness, etc) sau blocuri din beton se poate ajunge la 400. Altfel, daca inchiriezi, cam totul se pune in chirie.

La casa am vorbit de gaz mai mult, trebuie adaugat curentul electric (aragazele sunt toate electrice) cam 40-50 pe luna plus taxa de proprietate, 1000-3000 anual. E cheltuiala. Plus ca trebuie sa tunzi gazonul, sa cureti in jur, etc.

Cu privire la locuinte, imi pare mie sau in Canada este aproape imposibil sa cumperi una ? (am auzit ca sunt scumpe si in UE). Probabil multi traiesc in chirie, oare cat face chiria / luna ?

Nu e deloc imposibil sa cumperi locuinte. Mai mult de jumatate din populatie are casa proprietate. Eu am doua. Ce e mai greu este sa o platesti…. :confuzzled:

Mai toata lumea are deci “mortgage” de platit, adica imprumut de la banca pentru casa. Dobanzile sunt intre 3 si 5 la suta acum, se dau pana la 30 ani, cu avans minim 5%, nu trebuie alte garantii. Tot poporul care are un salariu mai rasarit, nici macar mediu, poate cumpara, pentru ca: rata la casa poate fi egala sau mai mica decat o chirie. Dupa 25 ani sa zicem, daca ai dat chirie, banii sunt dusi forever. Daca ai platit casa, tot ramai cu ceva la urma, deci chiar daca acea casa s-a devalorizat si iei numai un dolar pe ea, e un dolar in plus! Asta e socoteala de acasa, nu cea din targ. Unii oameni prefera sa inchirieze, e mai usor daca ei isi schimba serviciul des. La fel cei nu prea siguri pe serviciu. Sunt riscuri si situatii speciale. Din cate stiu, cam toti cei imigrati pe puncte, in cca 3-4 ani de la venire si-au cumparat o locuinta. Unii mai repede si mai scumpe, altii mai tarziu si mai ieftine. Pretul mediu e de 350.000 dolari o casa (250.000 un apartament). Difera in functie de multi factori. Casele vechi sunt scumpe si ele, pe aproape. Conteaza locatia. Toate casele si apartamenterle in cladiri cu pana la 6 nivele sunt din “lemn”, dar nu e lemn asa cum isi inchipuie multi romani. E mai complicat de spus, retineti ca totusi sunt OK, foarte confortabile, tin si o suta de ani daca sunt bine intretinute si nu iau foc…

Deci nu se prea pune problema sa ai bani de casa sau sa astepti sa strangi toti banii: e stupid, ce faci in timpul ala? In acelasi timp se poate astepta un numar rezonabil de ani, eventual lucra temporar intr-o zona in care se plateste foarte bine, strangi bani de avans sau downpayment (macar 20%) si stii o treaba.

La obiect: chiria ptr apartament cu 2 camere (de fapt “1-bedroom”, in partea engleza nu se numara living-room-ul sau baile, ele exista bineinteles): 6-700/luna. Pentru un apartament standard 2-bedroom 850-1200 ( finisaj si zona normala), sau 1400-1800 mai boieresc. Cam 10-20 la suta mai ieftin in M, respectiv mai scump in V.


Te rog sa-mi spui parerea ta personala, ce ai alege, Montreal sau Vancuver ?!

Eu am fost doar in vizite in orasele acelea, ca oricare om, adica hotel, turul orasului, obiective turistice, etc. dar am si rude apropiate in amandoua, fiecare venite de 4-5 ani.

Cu toate astea nu sunt vizitator de departe ci un cetatean al tarii respective care traieste de mai multa vreme acolo si poate observa lucruri pe care un turist oarecare nu le vede sau il intereseaza.

Montrealul e aproape de Romania si de partea cea mai populata a Canadei si US. Sunt multe lucruri de vazut, nu ajunge o viata. E un oras european in mare parte, mai usor sa te acomodezi. Plus ca sunt multi romani. Clima e cam rece (iarna) si mai ales umeda, peste anumita varsta e mai greu de suportat acea umezeala+caldura vara. Te obisnuiesti si nu mai conteaza. Probleme economice serioase (f. greu de gasit de lucru bine platit), francezii sunt cam refractari si cu un mod de viata aproape nesusenabil, dar veseli. Plaisir de vivre. Infrastructura este imbatranita, mai cade un pod sau surpa vreun tunel (n-a lipsit mult sa iau un tunel de metrou in cap, adica merg si eu o data la nu stiu cati ani acolo si pac tavanu-n cap). Posibila separare de restul Canadei, chiar daca sunt sanse mici. Ar urma probleme economice teribile pentru o vreme. C’est la vie…
La Vancouver te impresioneaza peisajul in primul rand. Apoi sunt multe posibilitati de excursii pe insula (o minune) usor catre Seattle in sud (3-4 ore cu masina) sau in nord la cele mai tari statiuni de schi si peisaje montane din America. Am zis ca e scump de locuit, dar daca nu mergi chiar in centru, sau in Vancouver-oras ci prin cele cateva orasele lipite, la o jumate de ora sau o ora de centru, poate fi Ok. Oricum locuri de munca sunt in principal in acele orasele (Richmond, Abbottsford, Delta, etc.). Dar ploua des, poate nu vezi soarele o luna.

Eu nu pot sa sfatuiesc pe cineva unde sa se duca sau daca sa se duca. Personal as vrea in oricare din acestea, intrucat au aproape tot ceea ce nu am eu in Alberta, cu exceptia perspectivei slujbei. E foarte greu sa te muti dupa o perioada de timp. Iar sa o iau de la inceput? Cu franceza am stat bine spre foarte bine odata, dar lipsa de practica in comunicare orala a redus mult abilitatea si speranta ca voi putea vorbi. Idem pentru familie. In plus se zice ca cine a stat in Alberta sau BC nu va fi multumit in QC, sunt multe lucruri altfel, implicarea statului e vazuta ca excesiva, tot felul de reguli de neconceput pentru un adevarat westerner, lipsa de spatiu. De obicei fluxul e invers, spre AB su BC.

Poate in V, sau un orasel din acelea, depinde de evolutia lucrurilor si familie. Cert este ca nu ma vad la pensie in locul de acum, o schimbare se va produce (vreo insula ceva, tot gasesc eu…)


PS: cu privire la Vancuverul "chinez" nu ma deranjeaza, nu am preferinte rasiale de ordin cultural-estetic.

Intreaba-i si pe chinezi ce preferinte au… Nu e vorba de rasism, la urma urmei majoritatea sunt de treaba, chiar mai de treaba decat romanii sau in tot cazul mai respectuosi. Au insa felul lor de a (nu) se acomoda, telul lor de dominatie si dispretul fata de toate celelelte natii, inclusiv cea alba de la care copiaza pana una alta tot; cu timpul devin si ei “westerners”, fac coada la Mac si conduc camionete…

Sunt in general uniti, se ajuta reciproc cu slujbele deci mai usor gasesc ei de lucru dect tine. Chiar daca pondrea in populatia de acolo nu e mai mare de 20-25 la suta, ei sunt totusi cei mai vizibili. In mod normal insa nu trebuie sa ne legam de subiect, e loc pentru toata lumea.


Ma gandesc serios la Canada deoarece este a doua-treia oara cand statul rom^n m-a tras in piept. Cineva de pe forum incuraja rom^nii sa stea in Rom^nia ca macar au un acoperis deasupra capului, insa problema este ca "nu mai ai ce manca", pe cand in Canada iti faci rost de o chirie, deci ...
A traii in Romania inseamna a te ingropa in promiscuitate, a imbatrani degeaba.

Nu stiu cum este situatia reala. Prin ziare, forumuri, discutii cu prietenii, vizite, intr-adevar e tare greu, toti se plang de cate ceva. Cine nu se plange ori de lichea de partid, ciocoi ori e bolnav mintal… Pana una alta insa toti sunt bine mersi. Toti cu case, masini, copii in facultate, concediu la mare. Romanii au o problema, adica pretindem ca meritam mai mult, niciodata nu ajunge si asta e motiv de permanenta nemultumire. In acelasi timp observ o dezvoltare foarte mare a tarii in ultimii ani, extrem de rapid daca vom compara cu mersul lucrurilor in Canada.

Se poate imbatrini degeaba si in Canada, mai ales daca asteptarile au fost foarte mari si nesustinute de capacitati sau vointa. Viata e mai putin sigura; se risca mult. In Ro de bine de rau, daca chiar ai incurcat-o, mai ai un prieten, o ruda apropiata, intelegi bine si limba si mersul lucrurilor. Romanii si-au facut un mod de viata, mai un aranjament, mai o ocolire a legii, se descurca ei. In Canada esti singur, trebuie sa duci toate in spate, rareori ai un plan B. Poti avea cu relativa usurinta tot ce vrei - material, nici nu-ti inchipui cate lucruri le poti avea fara mare efort- dar izolarea si singuratatea te pot incovoia.

Fa in asa fel sa ai acel plan “B” de la inceput, nu pune toate ouale in acelasi cos. Azi poate e bine in Ca, maine poate fi bine in Ro. Necesitatile si dorintele omului se schimba cu timpul.

:thumbup:

Edited by Rosebud09, 22 July 2011 - 21:01.


#11
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007
Ai vorbit ca un mare intelept Rosebud09, iar sfaturile tale imi vor folosi mie cat si altora.
Cu privire la ce spuneai despre Rom^nia, eu nu ma includ in acea categorie, nu locuiesc langa padure sa fur lemne de mii de euro, nici langa ceva fabrica sa o vand pe bucati, nici de parinti saritori sa am parte, nici de rudenii omenoase, macar parintii daca ar fi fost la locul lor, chit ca ne puteau sustine in mod real, asa ar mai fi mers, Canada nu ar fi existat.

Mai pe scurt, ne bazam pe fortele proprii si ne dorim un viitor mai bun pt. copiii nostrii.

Edited by Cyber-sapiens, 22 July 2011 - 21:38.


#12
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007
Rosebud09, parintii pensionari nu pot sta definitiv in Canada ?!

#13
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

 Cyber-sapiens, on 23rd July 2011, 05:37, said:

Mai pe scurt, ne bazam pe fortele proprii si ne dorim un viitor mai bun pt. copiii nostrii.
That's the spirit. Cand pleci emigrant te bazezi in primul rand pe tine, mult mai putin (sau deloc) pe ceilalti. Daca sare de undeva un ajutor neasteptat, e basca :)
Nu cunosc Canada dar din ce am citit si mi-au povestit unii si altii Quebec e cam socialist, cam asistential. Oriunde se incurajeaza putorile e demonstrat ca merge treaba mai prost. Uita-te la meridionali :) Eu m-as orienta in primul rand, daca ar fi sa-mi aleg destinatia, dupa:
- posibilitatea de a-mi gasi rapid de lucru cat mai aproape de calificarea pe care o am. Sau in alta meserie pe care as putea-o pot practica, care mi-ar placea si ar aduce bani frumosi.
- daca-s cu copii dupa mine as incerca sa ma asez intr-un loc cu scoli publice bune, apropierea de transportul in comun fiind si asta un bonus.
- clima conteaza si aia, dar nu prea tare. Te obisnuiesti oriunde pana la urma. Dar e bine sa ai prin jur, la 3-4 ore de condus, cat mai multe de vazut.
Cred ca ideea de a ateriza in Quebec si apoi a merge pe partea engleza, unde inteleg ca economia e mai dezvoltata, ar fi mai buna, cel putin pentru inceput. Bafta cu alegerea, oricare ar fi ea.

#14
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

 beastie, on 23rd July 2011, 17:17, said:

That's the spirit. Cand pleci emigrant te bazezi in primul rand pe tine, mult mai putin (sau deloc) pe ceilalti. Daca sare de undeva un ajutor neasteptat, e basca :)
Nu cunosc Canada dar din ce am citit si mi-au povestit unii si altii Quebec e cam socialist, cam asistential. Oriunde se incurajeaza putorile e demonstrat ca merge treaba mai prost. Uita-te la meridionali :) Eu m-as orienta in primul rand, daca ar fi sa-mi aleg destinatia, dupa:
- posibilitatea de a-mi gasi rapid de lucru cat mai aproape de calificarea pe care o am. Sau in alta meserie pe care as putea-o pot practica, care mi-ar placea si ar aduce bani frumosi.
- daca-s cu copii dupa mine as incerca sa ma asez intr-un loc cu scoli publice bune, apropierea de transportul in comun fiind si asta un bonus.
- clima conteaza si aia, dar nu prea tare. Te obisnuiesti oriunde pana la urma. Dar e bine sa ai prin jur, la 3-4 ore de condus, cat mai multe de vazut.
Cred ca ideea de a ateriza in Quebec si apoi a merge pe partea engleza, unde inteleg ca economia e mai dezvoltata, ar fi mai buna, cel putin pentru inceput. Bafta cu alegerea, oricare ar fi ea.

Merci beaucoup!

Beastie te rog sa-mi spui care este adevarul cu privire la banii pentru procedurile de emigrare?
Stiu ca trebuie sa ai 10.ooo euro bani la purtator, insa pt. proceduri unii vorbesc de 4000-5000 euro cu tot cu biletul de avion totul per persoana, iar altii despre cca. 1000-2000 euro per familie si chiar mai putin.

Pentru Noua Zeelanda am vazut ca este cca. 1000-2000 euro fara bilet de avion ?, dar cam la fel vorbea cineva si despre Canada. Eu personal cunosc cateva familii de rom^ni emigrate in Canada si care nu ar fi avut cca. peste 25.000 de euro pentru aceasta, deci care este adevarul ?

http://jurnaldeemigr...migrare-in.html

http://www.vancouver...7...asc&start=4

http://www.agentia.o...landa-4736.html

#15
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009
E bine sa lamurim un pic partea cu banii si confuziile care apar. Ma voi referi doar la Canada.
Acolo sunt DOUA variante: Canada patrea feferala, cu regulile ei si Quebec, provincie canadiana care are niste reguli SEPARATE. Diferentele sunt substantiale,  iar pentru ca in ultima vreme mai mult pe Quebec se pleaca, cei mai multi vorbesc numai de Quebec ca si cum ar fi Canada. Confuziile sunt mari deci.
Procedurile de emigrare sunt deosebite. Multa vreme, si inca acum, plecarea in Qc adica partea franceza fost mult mai usoara si mai rapida. De asta au profitat un numar mare de emigranti, dintre care multi nu au fost suficient de pregataiti pentru asta, ca sa ma exprim foarte bland. Desigur ca au fost si vor fi multi emigranti foarte bine pregatiti, cinste lor ca se descurca intr-un mediu mai dificil.
Covarsitoarea majoritate a postarilor de pe forumuri, care injura Canada si viata de acolo provin de la persoane din Quebec. O fi vreun motiv si nu cred ca situatia din Quebec e asa rea (nici poveste), ci poate calitatea factorului uman. Dar asta e altceva. Suficient 2-3 mai "vocali" fe forum ca sa dea impresia asta.
Pentru partea federala trebuieaprox. 10.000 dolari canadieni plus 2000 pentru fiecare co-aplicant sau membru al familiei. Bani lichizi la sosirea acolo. Cifra s-a mai ajustat putin, zice-se dupa costul vietii acolo. Teoretic ar fi pentru 6 luni de trai, aproximativ media timpului in care se gaseste un serviciu stabil de natura a acoperi cheltuielile minime.
Astia sunt minim nu pentru ca guvernul vrea. Va spun ca sunt la limita-limitei, mai ales ca un nou venit trebuie sa faca niste cumparaturi strict necesare pentru inceput si nu beneficiaza de multa incredere.
Ptr Quebec cifra e cam la jumatate (am dat valori "rotunde", puteti sa va interesati pe net).
Normal ca e mai atractiv, nu? Nota de plata vine dupa...
La punctul de sosire, pe aeroport veti fi intrebati de bani si veti spune cel putin cat se cere oficial, nici un cent mai putin. Poate sa va ceara sa-i aratati (cecuri de calatorie, cash sau mixt) sau poate sa nu va ceara si sa va creada pe cuvant. Pe mine m-au intrebat de bani, i-au cerut sa-i vada si i-au numarat pana aproape pe toti, s-au plictisit probabil. Erau. Altii zic ca nu i-a intrebat. Foarte bine, sanatate si voie buna.
Problemele apar insa foarte curand, pentru ca cheltielile sunt mai mari decat socotiti de acasa, chiar daca stati tot cu ochii pe net. Dupa cateva luni puteti deveni aplicanti la ajutor social. Ei, aici e mai cu cantec: ala care a fost rupt in fund pe la Cuca-Macaii, invatat cu 500 lei pe luna i se va parea poate suficient 5-600 dolari primiti temporar ca ajutor. Pentru paine si ceapa si 10 in camera, ca inainte, poate fi suficient. De aia a venit el in Canada? Dupa cateva luni, gata si banii aia. In timpul acela trebuie sa-si fi gasit ceva stabil de lucru. Cu munca la negru nu prea tine, poate doar la curatenie, ajutand un prieten, o vreme.
Ca sa inchid vorbaria asta, cam dura, de altfel: trebuie bani pentru inceput. Fentand sistemul va fentati pe voi.

#16
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007
Rosebud09, poate poti intra putin in detalii.
Sunt 10.ooo dolari canadieni per familie, ori per persoana ?!
Sunt 2000 dolari per persoana, chiar si cand vorbim despre copii, aici incluzand biletul de avion per persoana ?

PS: revin cu o intrebare: -Pensionarii din Rom^nia pot locui permanent la copiii lor in Canada, ori trebuie sa ceara viza constant tot la 6 luni mereu ?!

#17
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009

 Cyber-sapiens, on 24th July 2011, 09:24, said:

Rosebud09, poate poti intra putin in detalii.
Sunt 10.ooo dolari canadieni per familie, ori per persoana ?!
Sunt 2000 dolari per persoana, chiar si cand vorbim despre copii, aici incluzand biletul de avion per persoana ?

PS: revin cu o intrebare: -Pensionarii din Rom^nia pot locui permanent la copiii lor in Canada, ori trebuie sa ceara viza constant tot la 6 luni mereu ?!


O familie cu un copil=10+2+2=14.
Avionul e treaba lor, in plus fata de asta, nu stiu cat mai costa one way, dar vreo 7-800 $ tot costa un bilet pe persoana. Daca e copil f. mic ("infant"), e gratis, depinde de compania aeriana.
Trebuie bani si pentru copil deci, e o persoana care manaca, respira, trebuie ingrijit si curatat, etc. cei 14000 nu sunt "taxa" ci banii tai in buzunar, ptr trai. De fapt cheltuiala cu copiii este destul de mare in CA, de ex. pana la varsta de 12 ani nu pot fi lasati nesupravehgeati nici o clipa. Asta implica cresa-gradinita/scoala cu program prelungit sau o persoana disponibila tot timpul.
Pana acum vreo 6-7 ani, astia erau bani grei. Pe vremea cand economia "duduia", banii se invarteau cu lopata iar unui apartament amarat ii crescuse pretul de 4 ori , era mai usor.
Pensionarii pot veni sa stea permanent. Pentru asta trebuie "sponsorizati", in acelasi fel in care se poate "sponsoriza" o ruda apropiata. Trebuie aratat ca cei care invita si sponsorizeaza sederea au mijloacele necesare, adica serviciu stabil, locuinta, etc. De fapt, odata instalat in noua tara si cu servici, nu e chiar mare lucru de cheltuit. Depinde de nivelul salariului. Atentie ca starea de sanatate a persoanei sponsorizate trebuie sa fie buna. Stii ca se fac vizite medicale inainte de primirea vizei. Pe canadieni ii cam doare-n cot de sanatatea ta, ca emigrant, dar le pasa de sanatatea lor si de cheltuiala pe care ar face-o sistemul de sanatate cu un bolnav cronic sau cu o boala greu de tratat. Fug ca de dracu de tuberculoza ptr ca costa mult "reparatia". Mai sunt si alte boli urmarite si cam alea se intampla sa fie mai mult la persoane in varsta.

#18
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007
Rosebud09, daca acum ar trebui sa optezi intre Edmonton sau Calgary,ce ai prefera?Care dintre aceste doua orase ofera acum mai multe oportunitati de munca?Cred ca sunt la fel de frumoase ca si zonele in care se afla, nu?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate