Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Radio Deea

- - - - -
  • Please log in to reply
1423 replies to this topic

#37
slysoft

slysoft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 17.11.2004

View PostAirwaves, on Sep 19 2005, 16:56, said:

Dragul meu.... imblanzitor de lei, DAR EVIDENT melodia este "proprietatea" postului din moment ce acesta plateste drepturile de autor si de difuzare ale acesteia ( ma rog.. unele radio-uri nu platesc nimic cateodata).  Nu am spus ca e secret si nu are voie sa divulge titlul piesei dar nici nu este obligat sa o faca. Radio-ul in general NU ESTE OBLIGAT SA AFISEZE titlurile melodiilor nici pe RDS nici in tag-ul winamp-ului. Cei care il introduc ofera doar un serviciu auxiliar gratuit cu scop informativ.

Tag-ul in cauza poate usura munca unora care descarca piese de pe net.Cunosc zeci de peroana care "asculta" un post de radio doar pentru a vedea in tag cum se numesc niste piese si apoi le descarca de pe net. Din moment ce le descarca de pe net le vor asculta EXCLUSIV pe CALCULATOR si vor reveni la postul de radio abia peste vreo luna pentru "a vedea ce mai este nou".

Ori... interesul radio-ului este sa fie ascultat cat mai mult, de cat mai multi si cu cat mai multa atentie, desi in practica niciodata nu se vor obtine rezultate satisfacatoare la toate aceste capitole. Banuiesc ca se stie faptul ca un om asculta ATENT radio-ul doar in jur de 15-20 de minute pe zi. Restul e doar istorie. E vorba de auditia activa si cea pasiva dar nu intru acum in detalii pentru ca sunt convins ca nu le vei intelege pe deplin si oricum nu are rost.

Si fara tag-ul in cauza pirateria va exista oricum. Iar scopul unui radio este sa fie ASCULTAT nu urmarit pe TAG pentru a VEDEA ce piese noi s-au mai introdus.



Daca tu nu intelegi un lucru si il clasifici ca fiind "o idiotenie" asta nu inseamna ca lucrurile stau chiar asa. Sunt chestii deosebit de subtile  pe care nu le poti intelege decat doar daca lucrezi in domeniu. Si... lucrezi in domeniu?

  Spre deosebire de tine eu sunt destul de matur incat sa nu dau sfaturi de genul "maturizeaza-te". Nu m-a platit nimeni sa gandesc despre tine.


piesa nu e proprietatea postului.
postul plateste drepturi de DIFUZARE la ORDA
cat despre treaba cu tagurile si downloadatul de pe net nu pot afirma decat ca ma face sa zambesc. de ce? pentru ca omul care-asculta si "vede" piesa pe radio, in primul rand ASCULTA (ii place) (o asculta si pe urmatoarea, ii place si tot asa) noteaza omul nostru tagurile si se-apuca sa downloadeze. ei si? o downloadeaza s-o "bage" la ptreceri, chermeze, etc.
si revin:
daca omul nostru sta sa faca numai asta , inseamna ca deea si-a mai castigat un ascultator fidel.
dac potiintretine radioul numai cu muzica "de downloadat" inseamna ca esti un radio prea bun. ce-si doreste orice radio?

ca sa afisezi playlistul real-time sau after pe un site nu e o crima.
sau poti asculta prezentatorul (dj-ul) la orice post de radio like Radio 21, Kiss, National, ProFm, etc, etc... care anuntza playlistul orei . deci tot acolo ajungi.

e obositor  "patriotismul legislativ" pe care incerci sa-l aplici. si unde mai pui ca nu se incalca nici o regula din legislatia CNA daca faci public playlistul. asta ramane la latitudinea fiecarui difuzor (post de radio).
sper sa nu fi fost prea dintr-o bucata comentariul meu. dar se simtea nevoia de lamuriri pe ici pe colo.

Edited by slysoft, 12 November 2005 - 02:06.


#38
Airwaves

Airwaves

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 04.12.2004
Acum fie vorba intre noi. Chiar as vrea sa vad cate posturi de radio din romania platesc catre ORDA piesele descarcate DE PE NET SI DIFUZATE LA RADIO :))

Mai citeste inca o data cu atentie. Cuvantul PROPRIETATE l-am insotit cu niste ghilimele pentru a nu se intelege ca este PROPRIETATEA deplina (intelectuala) a unui radio ci este IN PROPRIETATEA acestuia si ARE DREPTUL  (mai mult sau mai putin de a o difuza ca doar pentru asta se spune ca a platit bani pe drepturile de autor.

Daca o luam ca la carte , proprietarul  piesei cesioneaza drepturile de autor difuzorului (radio-ului) primind pentru asta in schimb o anumita suma de bani.In concluzie, da, se poate vorbi de o proprietate a postului de radio (care a platit).

Tot daca citesti mai atent vei observa ca nu am scris nicaieri ca radio-urile ar fi obligate sa afiseze sau sa nu afiseze vreun tag in winamp. Read again and you'll see that.

E usor ca iti dai cu parerea si sa "ZAMBESTI" cand probabil nu ai lucrat in domeniu si nu stii despre ce e vorba.

Nici un post de radio NU isi afiseaza PLAYLIST-ul pe site si nici nu il face public. Nu confunda cu piesele ce sunt prezentate in cadrul unui top si nici cu "playlist-ul orei". E firesc ca in decursul orei sa fie punctate unele piese mai importante dar nu vei gasi nicaieri un radio care se respecta sa isi publice playlist-ul. Va da mura in gura concurentei care i-ar putea lua-o chiar inainte cu difuzarea pieselor respective, iar in bransa asta e cel mai bine sa fii primul.

Astea sunt deja detalii...  Am spus ca e utila functia de afisare pe tag dar are si un revers al medaliei... Cine stie despre ce vorbesc .. stie. Cine nu...  "zambeste"....  ;)

#39
kingblana

kingblana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.12.2003
La radiourile serioase din strainatate se publica playlistul :



http://www.radiofg.com/live/   < la Tracklisting FG DJ Radio


Quote

11:49:01 Whitehorse WONDERLAND AVENUE
11:39:22 What else is there ? (Jacques Lu Cont remix) ROYKSOPP
11:35:28 Don't cha THE PUSSYCAT DOLLS
11:32:37 Electro phone RICKSICK
11:28:53 I've got a life (J. Garraud et D. Guetta mix) EURYTHMICS
11:25:15 Pon de replay RIHANNA
11:21:33 Till there was you (J. Creamer & S. K mix) RACHAEL STARR
11:11:30 Big city life MATTAFIX
11:07:43 Don't lie THE BLACK EYED PEAS
11:04:14 You gonna want me TIGA

Edited by kingblana, 12 November 2005 - 12:53.


#40
nortton

nortton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 05.08.2005

View PostCRG, on Nov 9 2005, 09:40, said:

Nu-mi mai merge URL-ul postat de voi. De vreo 2 zile. Stiti cumva ce se intampla?

Many thx
Descarca playlist-ul ,dupa care dai clik pe el si il deschizi cu winamp,merge super la mine.Sau daca nu uite  lam pus aici .

#41
slysoft

slysoft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 17.11.2004

View PostAirwaves, on Nov 12 2005, 02:49, said:

Acum fie vorba intre noi. Chiar as vrea sa vad cate posturi de radio din romania platesc catre ORDA piesele descarcate DE PE NET SI DIFUZATE LA RADIO :))

Mai citeste inca o data cu atentie. Cuvantul PROPRIETATE l-am insotit cu niste ghilimele pentru a nu se intelege ca este PROPRIETATEA deplina (intelectuala) a unui radio ci este IN PROPRIETATEA acestuia si ARE DREPTUL  (mai mult sau mai putin de a o difuza ca doar pentru asta se spune ca a platit bani pe drepturile de autor.

Daca o luam ca la carte , proprietarul  piesei cesioneaza drepturile de autor difuzorului (radio-ului) primind pentru asta in schimb o anumita suma de bani.In concluzie, da, se poate vorbi de o proprietate a postului de radio (care a platit).

Tot daca citesti mai atent vei observa ca nu am scris nicaieri ca radio-urile ar fi obligate sa afiseze sau sa nu afiseze vreun tag in winamp. Read again and you'll see that.

E usor ca iti dai cu parerea si sa "ZAMBESTI" cand probabil nu ai lucrat in domeniu si nu stii despre ce e vorba.

Nici un post de radio NU isi afiseaza PLAYLIST-ul pe site si nici nu il face public. Nu confunda cu piesele ce sunt prezentate in cadrul unui top si nici cu "playlist-ul orei". E firesc ca in decursul orei sa fie punctate unele piese mai importante dar nu vei gasi nicaieri un radio care se respecta sa isi publice playlist-ul. Va da mura in gura concurentei care i-ar putea lua-o chiar inainte cu difuzarea pieselor respective, iar in bransa asta e cel mai bine sa fii primul.

Astea sunt deja detalii...  Am spus ca e utila functia de afisare pe tag dar are si un revers al medaliei... Cine stie despre ce vorbesc .. stie. Cine nu...  "zambeste"....  ;)



"E usor ca iti dai cu parerea si sa "ZAMBESTI" cand probabil nu ai lucrat in domeniu si nu stii despre ce e vorba."

WRONG!

de vreo 12 ani tot asta fac ;)

#42
alex_herdea

alex_herdea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 22.07.2005
Tuturor carora le merge radio DEEA pe net , cu url-ul acesta http://stream1.rohacks.org:8000/ sa ridice mana sus  :confuzzled: ...mie imi zice conection timeout , si sincer nu am probleme cu netu sau altele..
Mai vedeti o data ce faceti cu url-ul acela ca sa le mearga la toti  <_<

#43
zaze

zaze

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 903
  • Înscris: 21.01.2004
Mie imi merge fara probleme.

#44
oddyutza

oddyutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 28.08.2004
am avut nishte probleme in NS`uri .. acum ar trebuii sa mearga perfect have phun :P

#45
r@zv@n

r@zv@n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 26.04.2005
@ Cei din Galati care vor sa asculte Radio DEEA, se receptioneaza bine pe frecventa de la Buzau 98.7 FM in majoritatea zonelor din oras (testat de mine) cu o antena obisnuita FM exterioara. Incercati si voi, astept rezultate. In Braila nu intra datorita Radio ALFA Braila 98.8 FM.

#46
bebelusha

bebelusha

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.11.2005
hey.....d cateva zile tot caut o melodie care am auzit-o la radio Deea.Ma poate ajuta careva? E house , o canta o tipa si la refren vine ceva d genu " If a heart's not ready to open/If you make it alone you'll se/ Oh it's broken"..... :unsure: pleeeeease.Ma ajuta careva? :blush: pupici

#47
Junioara

Junioara

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 13.11.2005

View Postbebelusha, on Nov 13 2005, 16:21, said:

hey.....d cateva zile tot caut o melodie care am auzit-o la radio Deea.Ma poate ajuta careva? E house , o canta o tipa si la refren vine ceva d genu " If a heart's not ready to open/If you make it alone you'll se/ Oh it's broken"..... :unsure: pleeeeease.Ma ajuta careva? :blush: pupici
si eu caut acelashi lucru...si dak nu gasesc mor :D  :death: dak aflu t anuntz...

Edited by Junioara, 13 November 2005 - 23:01.


#48
abe

abe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 04.09.2004

View Postvj_Heaven, on Nov 1 2005, 13:31, said:

Am auzit ca preia si transmite showul A state of trance with Armin Van Buuren..daca e asa e prea tare!!!! Sper sa ajunga si la Galati :D

ASOT-urile le poti asculta LIVE pe www.di.fm; pe Trance Chanel joia intre orele 21-23

Edited by abe, 13 November 2005 - 23:39.


#49
cortez47

cortez47

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 18.10.2005
Eu sunt din Onesti si ascult Radio DEEA de vreo 6-7 ani. Sincer, nu am crezut niciodata ca vor evolua asa cum, au facut-o, poate pentru ca nu erau atat de comerciali ca celelalte posturi de radio. Iata insa ca nu s-au schimbat si stilul lor a prins foarte bine. S-au dezvoltat foarte foarte mult si vreau sa- felicit pe aceasta cale pe cei care au avut ambitia de a duce postul la nivel national. Sustineti-i in continuare ca merita :)

#50
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,058
  • Înscris: 19.07.2005

View Postabe, on Nov 13 2005, 23:38, said:

ASOT-urile le poti asculta LIVE pe www.di.fm; pe Trance Chanel joia intre orele 21-23

stiu ca trebuie sa platesti sa ai acces la acel canal si n-am nici banda sa-l trag...abia ma chinui sa trag mp3-ul :D

#51
abe

abe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 04.09.2004

View Postvj_Heaven, on Nov 14 2005, 00:37, said:

stiu ca trebuie sa platesti sa ai acces la acel canal si n-am nici banda sa-l trag...abia ma chinui sa trag mp3-ul :D

nu-l platesti deloc si il asculti in winamp fara nici o problema; incerci la 24kb daca nu-ti merge mai mult si il asculti acceptabil

#52
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
Multumesc, Nortton, merge acum !

#53
Junioara

Junioara

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 13.11.2005

View Postbebelusha, on Nov 13 2005, 16:21, said:

hey.....d cateva zile tot caut o melodie care am auzit-o la radio Deea.Ma poate ajuta careva? E house , o canta o tipa si la refren vine ceva d genu " If a heart's not ready to open/If you make it alone you'll se/ Oh it's broken"..... :unsure: pleeeeease.Ma ajuta careva? :blush: pupici


am gaaaaaaaaaaaaaaaaaaaasit bebelusha  :naughty:  :naughty:  LATE NIGHT ALUMNI-EMPTY STREETS  :inlove:  :inlove:

#54
bebelusha

bebelusha

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.11.2005
mersiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii muuuuuuuuuuuuuuuuuuuult   :wub: pupici

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate