Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Ungaria - Croatia - (Slovenia) - Italia

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Intentionez sa plec sambata intr-un road-trip cu cateva puncte principale : Zagreb, Plitvice, Pola, apoi Venetia si in final o insulita mica Giglio mai spre sud-vest....

1. Cum sa fac cu vignieta ungureasca, nu se poate lua doar pe o zi sau zece? Am citit ca e doar una de 4 zile si mi se pare cea mai proasta varianta pt mine... de asemenea nu gasesc preturi reale, pe site-uri ba 1zi=55 ron, din povestile celor care au fost, 4 zile sunt 6 eur....
2. Din Pola in Trieste, trebuie sa evit autostrada slovena, altfel platesc 15 eur, corect?
3. La Italieni ce informatii aveti legate de taxele de autostrada?
4. Unde este mai ieftina motorina, la Unguri sau la Croati? La Croati sau la Italieni? Si care e diferenta intre Diesel si Eurodiesel BS?

De asemenea orice sfaturi sunt binevenite, multumesc.

Edited by GunX, 19 July 2011 - 11:06.


#2
razvanc19

razvanc19

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.07.2008
Salut. Pt. HU ai aici preturile http://www.motorway....Dijtablazat2011. Vigneta este pe 4 zile sau pe 10 zile, chiar daca scrie o sapt. In Slovenia trebuie sa eviti autostrada, daca nu vrei sa platesti. La italieni, se plateste per kilometru de auostrada, la bariere. La preturi, uite aici http://www.drive-ali...ces_europe.html

Edited by razvanc19, 19 July 2011 - 11:23.


#3
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Primul link nu merge, ultimul nu are Croatia :(
Multumesc oricum


Nu am reusit sa inteleg ce problema are drumul prin Serbia (am ales sa fac o zi/noapte mai mult si cca 200km in plus doar din cauza ca nu sunt f clare problemele din zona Pozarevac pe langa ocolirea Belgradului unde se lucreaza la autostrada, iar rutele date un forumist contine orase de care google map nu a auzit) :(

Edited by GunX, 19 July 2011 - 11:28.


#4
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007

 GunX, on 19th July 2011, 12:04, said:

De asemenea orice sfaturi sunt binevenite, multumesc.

1.Aici gasesti preturi si valabilitate: http://hungarianroad...aria-online.php O poti cumpara online si pastreaza chitanta cat mai mult cu putinta chiar si dupa ce te intorci.
2. Din Pola in Trieste am parcurs drumul pe soselele nationale si nu am platiti nimic (doar autostrada se plateste).
3. italienii sunt printre cei mai scumpi si platesti pe distanta parcursa (in medie 5-6 euro /100km)
4. Stiu ca slovenii erau cei mai ieftini iar in croatia preturile sunt ca la noi. In Italia sunt scumpi combustibilii.

Edited by atupi, 19 July 2011 - 11:23.


#5
razvanc19

razvanc19

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 18.07.2008
Vezi acum pt. Hu. Pt. Croatia, uite aici http://www.ina.hr/default.aspx?id=306

#6
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Multumesc mult de tot!!!

1. Daca la Italieni e cam 5-6 eur/100km, la Croati cam cat este? Multumesc

2. Ce inseamna, care sunt diferentele intre

- INA Eurodiesel BS
- INA Eurodiesel BS Class
- INA Diesel

????

Am 2.0 TDI, e ok INA Diesel normal?

Edited by GunX, 19 July 2011 - 11:41.


#7
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
In Croatia cam 4-5 euro /100km in medie. Nu sunt ieftini deloc dar si-au tras niste autostrazi mortale.
Eu la TDCI-ul meu am pus numai eurodiesel si a fost f ok. Ai sa-ti dai seama singur cand ajungi in statie. Toate variantele acelea cu BS probabil le-ai gasit pe situl lor.

Edited by atupi, 19 July 2011 - 11:54.


#8
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Am gasit pt calculator autostrada croati http://www.hellotour...#autopalyadijak si se verifica, este confirmat si de http://www.turistine...-in-croatia.htm

Deci, venind din Ungaria pe autostrada in Zagreb dai 36 kuna...economisesti cam 57 kuna adica 7.5eur fata de varianta venind din Serbia (93 kuna)! Vignieta de la Unguri pe 10 zile de 48 RON (de pe siteul de mai sus) deja se amortizeaza in proportie de 75%. Probabil si la sarbi mai dadeai cativa eur...deci pana la urma esti tot acolo ca taxe de autostrada.

Edited by GunX, 19 July 2011 - 12:05.


#9
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
Daca vii din sud nu are rost sa ocolesti prin Ungaria decat daca chiar vrei sa vezi Ungaria. La sarbi platesti ceva de genul 3-4 euro pe toata autostrada.
Si daca esti la capitolul economii la sarbi motorina e cea mai ieftina din cate stiu.

Edited by atupi, 19 July 2011 - 12:18.


#10
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
Sau poti s-o iei de la Arad - Szeged direct spre vest (in loc de nord, spre Budapesta), pe drumul national 55, e foarte frumos, atata timp cat nu esti in graba (scoti timp mult mai prost decat pe autostrada, dar e mai pitoresc). De la Szeged o iei in directia Baja, apoi spre sud in directia Mohacs, treci vama in Croatia la Udvar, si de-acolo mai ai putin pana la Osijek, de unde ai autostrada spre Zagreb. Si centrul Osijek merita vizitat o ora, piata centrala e foarte frumoasa si poti sa mananci o pizza buna si ieftina pe la terase.

Daca nu intri pe autostrada in HU, nu-ti trebuie vigneta.

In Croatia se plateste autostrada pe sistem cu bariera, asa cum zicea si cineva mai sus. Nu e ieftina, dar pentru tranzit e ok, mai ales daca faci economie necumparand vigneta ungureasca.

Din Croatia in Slovenia si spre Trieste - Venezia am mers numai pe autostrada, deci n-as putea sa te ajut. Slovenia este destul de scumpa, se plateste in EUR la ei, desi preturile la carburanti sunt cam la acelasi nivel ca in Croatia.

La italieni e jale, autostrada a fost foarte scumpa si extrem de aglomerata.

In Venezia n-ai voie cu masina, trebuie s-o lasi intr-o parcare la marginea orasului. Costa 25 EUR / 24h, fara subdiviziuni, adica nu conteaza ca stai 3 ore sau 24, tot 25 EUR platesti. Mi-au cerut bani inclusiv pe brosura cu harta Veneziei la Tourist Info Center, 5 EUR.

#11
valyvis10

valyvis10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 05.11.2005

 GunX, on 19th July 2011, 12:04, said:

Intentionez sa plec sambata intr-un road-trip cu cateva puncte principale : Zagreb, Plitvice, Pola, apoi Venetia si in final o insulita mica Giglio mai spre sud-vest....

1. Cum sa fac cu vignieta ungureasca, nu se poate lua doar pe o zi sau zece? Am citit ca e doar una de 4 zile si mi se pare cea mai proasta varianta pt mine... de asemenea nu gasesc preturi reale, pe site-uri ba 1zi=55 ron, din povestile celor care au fost, 4 zile sunt 6 eur....
2. Din Pola in Trieste, trebuie sa evit autostrada slovena, altfel platesc 15 eur, corect?
3. La Italieni ce informatii aveti legate de taxele de autostrada?
4. Unde este mai ieftina motorina, la Unguri sau la Croati? La Croati sau la Italieni? Si care e diferenta intre Diesel si Eurodiesel BS?

De asemenea orice sfaturi sunt binevenite, multumesc.
Pentru Venetia iti recomand camping Fusina, este curat, masina pe 24 ore este 5 euro, are legaturi catre Venetia pe  apa (o salupa descoperita cu statie in camping/super) si cu autobuzul, orar de plecare sosire pentru ambele variante, conditii excelente, priveliste excelenta.
In Italia nu ai ce sa faci, trebuie sa mergi pe autostrada, eu am incercat sa o evit dar pe drumuri nationale este crima, aglomerat si numai cu 50 la ora.

#12
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Despre Italia... http://forum.softped...m...&p=10238620 ... pe scurt, te caci pe ea de tara din cauza oamenilor.

Ungaria se stie ca au cele mai bune autostrazi din Europa, Slovenia a fost iar o super tara jos palaria, iar la Croati am crezut ca mor ce frumos si liber, super aranjat ordonat si curat era totul! Am iesit de la Plitvice prin Senj, se trec niste munti ca un fel de transfagarasan si deodata apare brusc si vezi de sus marea cu insulele de stanca....am planuit sa ajungem pe vest fix la apus, a fost demential, lesinai de la piesaj.

Edited by GunX, 01 August 2011 - 21:31.


#13
Danny1

Danny1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 21.06.2005
a fost prima oara cand ai fost in tarile astea ?   sau prima oara cu masina personala ?

#14
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Da, prima oara in Croatia si Italia. Cu masina personala am aproape 100.000km, road tripurile sunt o pasiune a mea, am fost din Stockholm pana in Antalya.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate