Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

4K: discutii pe marginea subiectului.

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#55
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
Am cateva clipuri 4k la 4096 dar le pot rula doar pe pc. Nici mediaplayerul nu le ruleaza nici playerul din tv smart nu poate. Doar un thumbnail imi afiseaza.
Am sa incerc prin hdmi dar stiam ca transmite doar la rezolutii pana in 2000.

#56
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
nu cred ca merge prin HDMI chiar si versiunea 1.4 dar veste buna este ca au iesti cablurile HDMI versiunea 2 special pt.4K Posted Image

dar voi de ce spuneti ca HD-ul nu a prins la popor? sa fim seriosi ca nu mai exista om sa nu aibe un LCD sau plasma pe-acasa.....eu am incercat sa vand un crt Philips si nici macar pe la tara n-am reusit, pana si aia care dadeau la coasa vroiau LCD si strambau din nas la crt de parca mirosea a rahat....
in ce priveste emisia HD de pilda UPC are vreo 20 de canale din peste 100, acuma ca le vrem noi TOATE HD asta e alta poveste....
eu cred ca 4K va fi accesibil in cativa ani si probabil va fi numai online disponibil, discul BD e cam mort si in general orice fel de disc....

#57
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Cand o sa fie in RO televiziuni 4K, afara o sa fie 16K pe val.

#58
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009

View PostValmont43, on 14 septembrie 2013 - 21:06, said:

Nu am gasit un topic legat de aceasta tehnologie noua
Probabil nu ai folosit search-ul. Subiectele au fost unite.

#59
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
in plus producatorii promit ca actualele TV 4K vor face un upscalling destul de bunicel  pt.formatele HD(un full HD imbunatatit)
ma rog ,asta pana apare emisia 4K....

#60
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,128
  • Înscris: 04.02.2011

View Postc_anicai, on 11 aprilie 2012 - 10:28, said:

3D are vechime, primele experimente foto datand din 1844 iar primul film 3D color a fost produs in 1935.

Pe topicul 4K discutam de filme a carui stopcadru e de 8 megapixeli fata de HD care e de numai 2 megapixeli
Hmm, stai un pic, să nu inducem lumea în eroare, Imax există de zeci de ani, și se piș@ de pe bloc pe 4K.

View Postgeo123, on 26 ianuarie 2013 - 16:37, said:

Uite aici niste monstre 4K;    Unul realizat de mine:   http://www.postaonli...25_fps.mp4.html   si unul filmat cu red:   http://www.postaonli...F9_001.R3D.html
File does not exist :(

#61
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
De anul viitor 'toate' telefoanele mobile vor putea filma în format ultra HD

pentru cei care inca nu stiu, 4K sau (ultra HD) este un format video care va înlocui actualul Full-HD.

iar daca meseriasii nu prea sunt de acord, amatorii se vor bucura de aceasta rezolutie cu Galaxy Note 3, Liquid S2 .....

#62
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Am vazut o filmare cu Samsung Note 3 care m-a dat pe spate. Pana la urma cum e cu investitia in obiective de calitate vs tehnologie moderna? E un mister aici...

#63
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001

View Postbenis, on 15 septembrie 2013 - 14:14, said:

Hmm, stai un pic, să nu inducem lumea în eroare, Imax există de zeci de ani, și se piș@ de pe bloc pe 4K.

Și ce dacă? Imax este de nișă și așa va rămâne, viitor 0 barat.

#64
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Cred ca nu te referi la IMAX Cotroceni, ala nu cred ca are peste 4K decand l-au schimbat de pe pelicula pe digital, o mizerie.
Am fost la Hobbit sa vad minunea HFR si cand colo am vazut 24 fps si pixelii cat casa.

#65
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Cred ca am mai mentionat inainte, IMAX-ul digital contemporan este o mare teapa vis-a-vis de utilizarea denumirii de IMAX.

IMAX-ul digital comercial contemporan,  este un 2 X 2K, in timp ce IMAX-ul adevarat are pelicula de format mediu-mare de 70mm, de pe care poti scana lejer peste 100 MP, poate si 400....si se considera ca o conversie decenta se face la 16K.
16K, care poate varia +/- 16000 pixeli pe latura mare, se accepta minim la 12,000 × 8,700 pixeli, 104,4 MP

4K este superior ca rezolutie IMAX digital contemporan comercial ( avem asa ceva in doua cinematografe din Bucuresti, insa nu prea ajung si filme pt. ele in zona, chit ca este un format obisnuit pt. filmarea digitala cinematografica, deja de multi ani.

S-a incercat inca din anii '90 pana relativ recent, realizarea de camere de format mediu digital pt. IMAX, insa chiar daca au existat prototipuri functionale, probabil ca au avut totusi niste probleme tehnologice sau economice.

Edited by loock, 26 December 2013 - 03:18.


#66
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
kmplayer si media player clasic imi desincrinizeaza sunetul, stiti un player mai ok ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate