Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

job abu dhabi

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
league

league

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 05.08.2010
am aplicat pt un job de beauty therapist in dubai/abu dhabi pt un salariu NET de 1000-1200 USD si doar cazarea este asigurata de angajator. Credeti ca salariul asta este suficient de motivant pt a pleca acolo?Nu am prea multe informatii despre ce inseamna munca in emirate,nu stiu daca salariul pe care-l dau angajatorii acopera nevoile-masa si probabil transportul si sa mai reusesti sa mai pui si ceva deoparte.
Astept comentariile voastre,intre timp imi iau cat de multe informatii de pe internet.
Poate buntzi imi poate spune cate ceva,multumiri anticipat.

#2
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,327
  • Înscris: 09.09.2006
Mi se pare un pic cam subțire (3800 - 4000dhs).
Dacă ei asigură cazare, la banii ăștia cam trebuie să te aștepți sa stai într-o cameră cu încă 5 inși. Dacă e ceva facilitate de cazare a hotelului la care vei lucra, nu prea ai treabă cu transportul. Probabil e ori imediat lângă hotel ori e un shuttle bus al firmei, care vă duce/aduce acolo.
Hrana pe o lună nu cred să coste mai mult de 1500dhs, poate și mai puțin, în funcție de cât de mult îți gătești singur sau cât de hrănaci ești. Eu sunt :) Așa că...e cam la limită, dar totuși cred că se mai pot pune ceva bani de-o parte. Nu mulți. Eu aș zice că nu e prea motivant, dar eu m-am cam dedulcit la trai bun și nu sunt poate cel mai în masură să aprecieze asta.
Noroc!

#3
league

league

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 05.08.2010

View Postbuntzi, on 22nd July 2011, 09:49, said:

Mi se pare un pic cam subțire (3800 - 4000dhs).
Dacă ei asigură cazare, la banii ăștia cam trebuie să te aștepți sa stai într-o cameră cu încă 5 inși. Dacă e ceva facilitate de cazare a hotelului la care vei lucra, nu prea ai treabă cu transportul. Probabil e ori imediat lângă hotel ori e un shuttle bus al firmei, care vă duce/aduce acolo.
Hrana pe o lună nu cred să coste mai mult de 1500dhs, poate și mai puțin, în funcție de cât de mult îți gătești singur sau cât de hrănaci ești. Eu sunt :) Așa că...e cam la limită, dar totuși cred că se mai pot pune ceva bani de-o parte. Nu mulți. Eu aș zice că nu e prea motivant, dar eu m-am cam dedulcit la trai bun și nu sunt poate cel mai în masură să aprecieze asta.
Noroc!


Multumesc pt raspuns!
Da,ei asigura cazare intr-un apartament, 2 pers/cam., apoi transport asigurat de maxi taxi care duce/aduce de la locul de munca platit tot de ei.Cu mancarea...asta nu ar trebui sa fie o pb, imi gatesc singura doar ca nu stiu cat de mult m-as adapta la ceea ce se gaseste acolo,si preturile binenteles.Deocamdata nu am primit nici un raspuns de la ei, mai astept si mai culeg informatii.Multumesc inca o data!

#4
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,327
  • Înscris: 09.09.2006
Atunci nu e chiar așa de nasol. Prețurile la alimentele de bază sunt cam la fel ca în România. Cam 8dhs / kg puiul congelat, 5dhs litrul de lapte, 3.5dhs 6 ouă, 2.75 dhs/ pâine albă normală sau 3dhs pâine pe vatră de la carrefour (300gr), cam 5dhs pachetul de unt de 200gr (Lurpak 80% fără sare ), așa ceva. La carrefour e(ra) 0.9 dhs legătura de verdeață (cam orice fel), cam 2.5dhs/ kg cartofii, 7 dhs/kg ardei gras, 2dhs/kg ceapa roșie. Roșiile sunt ceva mai scumpe, pentru că cele "locale" sunt cam crude sau lovite. Alea locale sunt cam pe la 3.5 dhs/ kg, alea de olanda pe la 17-18dhs/kil și cam fără gust, dacă mă întrebi pe mine. Ce să mai zic...brânză feta 12dhs/kg, cașcaval emmenthal 46dhs/kg și cam tot așa este și ceva cașcaval de oaie bulgăresc. Cel de vacă (tip rucăr, cum s-ar zice) e ceva mai ieftin, dar nu mai știu cât, eu eram fan de-ăla de oaie.
În privința a ce se găsește și ce nu...relaxează-te. Sunt foarte puține chestii care NU se găsesc. Borș, leuștean, tarhon. În rest, nu cred ca e ceva care să nu se găsească. Sigur, prețurile s-ar putea să fie mult mai mari pentru chestii care altfel pot părea banale (cum ar fi toate produsele de porc), dar să nu uităm că 99% din ce e acolo este importat din diverse locuri.
Gata, am făcut mercurialul :lol:
Baftă multă!

#5
mateivali

mateivali

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 12.07.2010

View Postbuntzi, on 22nd July 2011, 11:20, said:

Gata, am făcut mercurialul :lol:
Baftă multă!

simpatica asta cu mercurialul se pare ca nu s-a schimbat mult de cand am plecat din Dubai.

#6
league

league

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 05.08.2010

View Postbuntzi, on 22nd July 2011, 14:20, said:

Atunci nu e chiar așa de nasol. Prețurile la alimentele de bază sunt cam la fel ca în România. Cam 8dhs / kg puiul congelat, 5dhs litrul de lapte, 3.5dhs 6 ouă, 2.75 dhs/ pâine albă normală sau 3dhs pâine pe vatră de la carrefour (300gr), cam 5dhs pachetul de unt de 200gr (Lurpak 80% fără sare ), așa ceva. La carrefour e(ra) 0.9 dhs legătura de verdeață (cam orice fel), cam 2.5dhs/ kg cartofii, 7 dhs/kg ardei gras, 2dhs/kg ceapa roșie. Roșiile sunt ceva mai scumpe, pentru că cele "locale" sunt cam crude sau lovite. Alea locale sunt cam pe la 3.5 dhs/ kg, alea de olanda pe la 17-18dhs/kil și cam fără gust, dacă mă întrebi pe mine. Ce să mai zic...brânză feta 12dhs/kg, cașcaval emmenthal 46dhs/kg și cam tot așa este și ceva cașcaval de oaie bulgăresc. Cel de vacă (tip rucăr, cum s-ar zice) e ceva mai ieftin, dar nu mai știu cât, eu eram fan de-ăla de oaie.
În privința a ce se găsește și ce nu...relaxează-te. Sunt foarte puține chestii care NU se găsesc. Borș, leuștean, tarhon. În rest, nu cred ca e ceva care să nu se găsească. Sigur, prețurile s-ar putea să fie mult mai mari pentru chestii care altfel pot părea banale (cum ar fi toate produsele de porc), dar să nu uităm că 99% din ce e acolo este importat din diverse locuri.
Gata, am făcut mercurialul :lol:
Baftă multă!


Sa fie!
Inca mai astept raspunsul lor.Acuma, referitor la preturile de pe piata la produse, parca zici ca sunt cele din Romania, laptele, ouale, untul, leguminoasele.Cred ca, cu un  buget destul de redus poti sa-ti gatesti si sa mananci binisor chiar, daca te pricepi. B)
Parca e mai bine acum, cand mai afli cate ceva in masura sa te scoata din necunoscut.
Iti dai seama ca iti faci o mie si una de ganduri, nu stii ce te asteapta, ce se poate intampla acolo, cum te vei descurca, daca se merita sa pleci sau sa mai astepti sau sa cauti in alta zona.Cam astea ma framanta si binenteles si altele...

#7
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,327
  • Înscris: 09.09.2006
@Mateivali: tu când ai plecat? eu am plecat la începutul lui Mai, dar nu s-a schimbat mai nimic pe-acolo, cel puțin din ce îmi spun prietenii rămași.
@league: și eu am avut aceleași sentimente. Fain a fost când încercam să aflu cât costă benzina (aveam de făcut 70 km navetă dus-întors, zilnic) și nu știa nimeni. Pur și simplu nu le păsa.
Sper să fie bine pentru tine. Mai întreabă și dacă știu, îți răspund.

#8
mateivali

mateivali

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 12.07.2010

View Postbuntzi, on 24th July 2011, 10:03, said:

@Mateivali: tu când ai plecat? eu am plecat la începutul lui Mai, dar nu s-a schimbat mai nimic pe-acolo, cel puțin din ce îmi spun prietenii rămași.

August 2008 am mai schimbat o tara de atunci :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate