Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Asigurare de sanatate in strainatate

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
bb_girl

bb_girl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 30.12.2008
Buna. Urmează sa plec in septembrie la studii în Anglia și aș vrea să știu cum stă treaba cu asigurările de sănătate în străinătate. Este cineva care și-a făcut pentru o perioadă mai lungă de timp, care știe cât costă, ce includ și ce demersuri sunt necesare pentru efectuarea acestei asigurărie? Orice link de pe internet e util, mersi.

#2
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
De ce nu-ti faci asigurare in UK? E cel mai usor.

Altfel, pt ca pleci la studii si acum suntem in UE, cred ca poti cere cardul european de sanatate de la CNSAS. Si te rogi sa-ti si acopere ceva. Daca nu, firmele  mari de asigurari au si asigurari de sanatate de lunga durata, nu mai stiu cum e acum, prin 2006 era in jur de 3 milioane pe an. Dar tot asa, nu acoperea chiar tot si daca chiar aveai nevoie de doctor plateai intai din buzunar si apoi incercai sa-ti recuperezi banii.

Eu nu m-am complicat niciodata, mi-am facut de fiecare data asigurare in tara in care am fost si cand am avut nevoie a fost totul asigurat. Pentru studenti sunt si preturi mult mai mici fata de angajati (in jur de 50 euro/luna).

#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
In UK tratamentele medicale prin NHS (adica probabil mai mult decit ai avea vreodata gratis sau cu bani in Romania) sint GRATIS (ma rog, in sensul ca platite de la buget).
Daca nu esti la nivelul in care sa vrei nu stiu ce servicii super-super-speciale o asigurare privata de sanatate in UK este absolut inutila.

#4
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

 f300, on 15th July 2011, 11:09, said:

In UK tratamentele medicale prin NHS
Si pentru straini? Atunci e rai :P

#5
gniros

gniros

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,173
  • Înscris: 11.03.2009

 f300, on 15th July 2011, 12:09, said:

In UK tratamentele medicale prin NHS (adica probabil mai mult decit ai avea vreodata gratis sau cu bani in Romania) sint GRATIS (ma rog, in sensul ca platite de la buget).
Daca nu esti la nivelul in care sa vrei nu stiu ce servicii super-super-speciale o asigurare privata de sanatate in UK este absolut inutila.

Exact!
Pentru membri UE urgentele sunt gratuite.
Dar totusi, la inscriere la "scoala" unde studiezi, nu iti cere asigurare medicala ? Sau nu iti ofera ei ?


 Dev, on 15th July 2011, 12:17, said:

Si pentru straini? Atunci e rai :P

Deja ti-a trecut prin cap sa iei avionul si sa te tratezi acolo cand vrei !!!"
Nu, nu, doar urgentele -  alea in care nu ai timp sa iei avionul sau sa treci granita !

#6
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 Dev, on 15th July 2011, 11:17, said:

Si pentru straini? Atunci e rai :P
Da, chiar si pentru cei ilegali. Mai greu e daca nu esti human (asta este relevant, mai exista si animalele de companie pentru care nu e gratis si chiar trebuie sa-ti faci asigurare).

 gniros, on 15th July 2011, 11:21, said:

Pentru membri UE urgentele sunt gratuite.
Dar totusi, la inscriere la "scoala" unde studiezi, nu iti cere asigurare medicala ? Sau nu iti ofera ei ?
Nu intelegi: n-au ce sa-ti ofere, e gratis (si nu numai pentru urgente si nu numai pentru cetateni EU). E cum sint in Romania politia, pompierii, etc - incluse la buget. Nu faci asigurare speciala, nu platesti explicit dar ai acces la diferitele servicii. Ca poti sa platesti tu alte servicii in plus (legal sau la negru) e alta poveste dar in general nu e necesar.

#7
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,480
  • Înscris: 15.07.2008
Cum naiba sa fie gratuite serviciile medicale, asa s-ar duce jumatate din romania si 90% din africa sa se trateze in u.k.

#8
gniros

gniros

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,173
  • Înscris: 11.03.2009

 f300, on 15th July 2011, 12:34, said:

Da, chiar si pentru cei ilegali. Mai greu e daca nu esti human (asta este relevant, mai exista si animalele de companie pentru care nu e gratis si chiar trebuie sa-ti faci asigurare).


Nu intelegi: n-au ce sa-ti ofere, e gratis (si nu numai pentru urgente si nu numai pentru cetateni EU). E cum sint in Romania politia, pompierii, etc - incluse la buget. Nu faci asigurare speciala, nu platesti explicit dar ai acces la diferitele servicii. Ca poti sa platesti tu alte servicii in plus (legal sau la negru) e alta poveste dar in general nu e necesar.

Si de ce nu s-ar duce toti romanii sa se opereze acolo sau sa-si trateze astmul ?

#9
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

 gniros, on 15th July 2011, 11:23, said:

Deja ti-a trecut prin cap sa iei avionul si sa te tratezi acolo cand vrei !!!"
Sorine, cred c-ar fi cazul sa-ti tii rabufnirile pentru tine, nu sa faci presupuneri ;)


Am intrebat de curiozitate, pentru ca stiam ca sunt gratuite dar nu stiam daca e vorba doar de urgente sau si de vizite normale la doctor.

Daca's doar urgentele gratis e ok dar nu ideal, tot ai nevoie de asigurare pentru ca te mai duci pentru niste analize, mai tragi o fuga la ginecolog :naughty: , mai o raceala ce nu trece, de-un doctor tot ai nevoie cand si cand.

Si-ti zic si de ce nu se ingramadeste lumea chiar daca-i gratis, pentru ca pentru investigatii/operatii care nu's considerate urgente sunt perioade de asteptare si de cateva luni/juma de an.

#10
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 cucur, on 15th July 2011, 11:36, said:

Cum naiba sa fie gratuite serviciile medicale, asa s-ar duce jumatate din romania si 90% din africa sa se trateze in u.k.

Pe africani nu-i lasa in special http://en.wikipedia....wiki/Royal_Navy

 gniros, on 15th July 2011, 11:37, said:

Si de ce nu s-ar duce toti romanii sa se opereze acolo sau sa-si trateze astmul ?

In primul rind numarul romanilor care stiu de asta este foarte redus (tu se pare ca nici macar nu ai auzit de cineva care sa stie pe cineva care sa stie asta pina sa citesti aici). Si care-s romanii fara asigurare exact (somerii sint asigurati, salariatii sint asigurati, pensionarii sint asiguratii, elevii si studentii sint asigurati)? Din cei care ramin cine are bani sa se urce in avion si sa stea pe acolo (pe unde, pe strada ca hotelurile sint mega-scumpe?) pina il vindeca de ce are? Cind aproape orice analiza normala e de ordinul zecilor de lei in Romania (si nu cred sa fie o consultatie mai mult de 100 euro in Romania, pentru orice). Asta la privat, presupunind ca nu esti salariat-pensionar-somer-student-elev-etc.

#11
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,480
  • Înscris: 15.07.2008
o sa ramai surprins s aflii ca sunt cel putin 2-3 milioane de romani fara asigurare medicala....

#12
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Daca e vorba de romani care apar in statistici fara asigurare medicala e ok, statutul de cetatean roman cu domiciliul in strainatate necesita extrem de multe hirtii deci majoritatea celor care pleaca afara nu aplica pentru el (plus ca are multe dezavantaje, ramii fara buletin deci fara act de identitate in Romania). Pe scurt majoritatea capsunarilor (si spun generic, poti sa muncesti si la Microsoft in US) apar pentru statul roman fara asigurare medicala. Si cum sint tot de ordinul milioanelor de romani afara pare super-ok.

#13
gniros

gniros

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,173
  • Înscris: 11.03.2009

 Dev, on 15th July 2011, 12:44, said:

Sorine, cred c-ar fi cazul sa-ti tii rabufnirile pentru tine, nu sa faci presupuneri ;)

Scuze daca a parut o rabufnire !



Dar sa stii ca imi placea ideea ! Adica acces la NHS ...

 f300, on 15th July 2011, 12:50, said:

Pe africani nu-i lasa in special http://en.wikipedia....wiki/Royal_Navy



In primul rind numarul romanilor care stiu de asta este foarte redus (tu se pare ca nici macar nu ai auzit de cineva care sa stie pe cineva care sa stie asta pina sa citesti aici). Si care-s romanii fara asigurare exact (somerii sint asigurati, salariatii sint asigurati, pensionarii sint asiguratii, elevii si studentii sint asigurati)? Din cei care ramin cine are bani sa se urce in avion si sa stea pe acolo (pe unde, pe strada ca hotelurile sint mega-scumpe?) pina il vindeca de ce are? Cind aproape orice analiza normala e de ordinul zecilor de lei in Romania (si nu cred sa fie o consultatie mai mult de 100 euro in Romania, pentru orice). Asta la privat, presupunind ca nu esti salariat-pensionar-somer-student-elev-etc.


Ma refeream la faptul ca acolo vei fi tratat MULT MULT mai bine !
Se poate verifica pe net: avion sub 500 lei dus intors si hoteluri la 150 lei.

Poti da exemple de personalitati care au luat avionul pana in Austria de exemplu ?

#14
90210

90210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 10.10.2010

 bb_girl, on 15th July 2011, 11:31, said:

Buna. Urmează sa plec in septembrie la studii în Anglia și aș vrea să știu cum stă treaba cu asigurările de sănătate în străinătate. Este cineva care și-a făcut pentru o perioadă mai lungă de timp, care știe cât costă, ce includ și ce demersuri sunt necesare pentru efectuarea acestei asigurărie? Orice link de pe internet e util, mersi.
vezi ca exista cardul de sanatate de la casa natonala de asigurari bla bla. partea nasoala e ca trebuie innoite la 6 luni
cit despre urgentele in uk, nu iti pune prea mari sperante, nu e asa de roz acolo, poti astepta si 20-30 ore la urgenta pentru o raceala.

#15
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Oameni buni terminati cu toate cardurile si asigurarile din Romania. Mai ales ca rezident legal in UK poti sa iti faci chiar si toate chestiile "de intretinere" care nu au legatura cu nici o situatie acuta: vaccinuri, controale periodice (pentru diferite cancere in functie de sex), teste la ce esti alergic si alte prostii. Nu mai vorbim de problemele acute.

Ma distreaza chestia asta cind omul isi baga ceva in cap si isi tot gaseste motive sa nege realitatea. La fel or face si astia din India daca ar auzi ca in practic orice sat romanesc e cel putin o cismea sau fintina si poti sa te duci sa iei apa de acolo cind vrei. Nu, nu-i posibil. Daca ar fi asa s-ar face coada de zeci sau sute de milioane de indieni acolo care n-au apa, nu se poate e o legenda.

Daca mai vreti sa rumegati ceva si sa gasiti argumente pentru care realitatea nu-i reala uite aici: in UK nu exista acte de identitate obligatorii. Poti, dar nu e musai, sa ai acte cu care sa te identifici (pasaport, permis) dar poti (teoretic cel putin) sa treci prin viata fara astfel de acte. Ia incepeti acum: aaaa, daca ar fi asa sa vezi ce tepe s-ar trage: la imprumuturi, la notar, la diferite examene, la servici medicale daca tot veni vorba.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate