Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Shortcut-uri modificate

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
any_anytza19

any_anytza19

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 14.06.2010
Am deschis din start o melodie cu un alt program decat cel cu care era setata. Era setata cu Winamp si am deschis-o cu Media Player Classic. Am dat open with...(MPC) si ca rezultat, pe langa deschiderea melodiei, cum era de asteptat, s-au deschis toate iconitele de pe calculator cu Media Player. Acum, daca dau click pe iconite nu se mai decshide niciuna. Le-au disparut si desenele sub forma carora apareau pe desktop. Nu stiu ce sa mai fac. Vreau sa revine totul la normal, dar nu stiu cum. Ajutor!!! Va rog frumos.

#2
cristi0304

cristi0304

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,058
  • Înscris: 31.05.2010
Pai incearca cu dreapta (pe un fisier .mp3) "open with" alege "Choose program" alegi Winamp si ai grija sa bifezi si optiunea "always use the selected program to open this kind of file".
Daca Winamp nu e in lista, dai cu "Browse" pana la executabilul acestuia (de regula pe calea: C:\Program Files\Winamp\Winamp.exe).

Mai poti merge si in My Computer, Tools, Folder Options, File Types - selectezi fisierul de tip .mp3 si poti schimba de acolo deschiderea precum si icoana pentru acest tip de fisier.

L.E. Asta e pentru XP... Cred ca la Win 7 e asemanator (nu sunt acasa sa verific). Asta ptr. ca acum am zarit ca topicul este pe Win 7...

Succes ! :peacefingers:

Edited by cristi0304, 14 July 2011 - 12:43.


#3
any_anytza19

any_anytza19

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 14.06.2010

 cristi0304, on 14th July 2011, 13:30, said:

Pai incearca cu dreapta (pe un fisier .mp3) "open with" alege "Choose program" alegi Winamp si ai grija sa bifezi si optiunea "always use the selected program to open this kind of file".
Daca Winamp nu e in lista, dai cu "Browse" pana la executabilul acestuia (de regula pe calea: C:\Program Files\Winamp\Winamp.exe).

Mai poti merge si in My Computer, Tools, Folder Options, File Types - selectezi fisierul de tip .mp3 si poti schimba de acolo deschiderea precum si icoana pentru acest tip de fisier.


Ideea nu e de .mp3. Toate iconitele, gen Mozilla, My computer, Messenger nu mai apar cu aceleasi desene cum apareau inainte. Daca dau click pe ele, imi apare un mesaj cum ca nu se pot deschide. Ce as putea face? Am incercat de la Properties cu schimbare iconitei, dar nu mi se permite. Asa se intampla cu toate programele de pe desktop. (All Programs)

#4
cristi0304

cristi0304

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,058
  • Înscris: 31.05.2010
Cu alea din meniul "start" cum stai ? Sunt functionale ?

Daca da, atunci (metoda dura) stergi tot ce iti umple acu' ecranul (recte toate icoanele) si apoi le restaurezi cu ajutorul celor din "start" - dai cu dreapta si "Send to" - "Desktop (create shortcut)" iarasi nu sunt sigur ca la win 7 este fix asa, parca era si ceva de genu': "pin icon". Pentru icoanele sistem (My Computer, Recycle Bin, My Network Places etc) trebuie mers prin "Display properties - Desktop - Customize..."

Edited by cristi0304, 14 July 2011 - 13:03.


#5
any_anytza19

any_anytza19

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 14.06.2010

 cristi0304, on 14th July 2011, 13:53, said:

Cu alea din meniul "start" cum stai ? Sunt functionale ?

Daca da, atunci (metoda dura) stergi tot ce iti umple acu' ecranul (recte toate icoanele) si apoi le restaurezi cu ajutorul celor din "start" - dai cu dreapta si "Send to" - "Desktop (create shortcut)" iarasi nu sunt sigur ca la win 7 este fix asa, parca era si ceva de genu': "pin icon". Pentru icoanele sistem (My Computer, Recycle Bin, My Network Places etc) trebuie mers prin "Display properties - Desktop - Customize..."


Nu sunt functionale. Toate au aceeasi problema. Apar ca deschizandu-se cu programul ales (cel cu care am incercat sa deschid melodia). Daca selectez alt program, problema se repeta. De asta, nu stiu ce sa mai fac. Nu mai raspund la comanda open sau dublu-click, cum ar fi trebuit in mod obisnuit.

 cristi0304, on 14th July 2011, 13:53, said:

Cu alea din meniul "start" cum stai ? Sunt functionale ?

Daca da, atunci (metoda dura) stergi tot ce iti umple acu' ecranul (recte toate icoanele) si apoi le restaurezi cu ajutorul celor din "start" - dai cu dreapta si "Send to" - "Desktop (create shortcut)" iarasi nu sunt sigur ca la win 7 este fix asa, parca era si ceva de genu': "pin icon". Pentru icoanele sistem (My Computer, Recycle Bin, My Network Places etc) trebuie mers prin "Display properties - Desktop - Customize..."

Daca dau din Program Files send to desktop, apare shortcut, dar cu aceeasi problema. adica desenul e al programului cu care mi se deschid toate celelalte.

#6
cristi0304

cristi0304

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,058
  • Înscris: 31.05.2010
Deci daca dai click pe "start" ... "programs" sau "all programs" ... si asa mai departe - de ex. pe "internet explorer" exista aceleasi manifestari ca la icoanele de pe ecran (desktop) ?!?
Cum ai deschis browser-ul (internet explorer sau mozilla) de pe care ne conversam acum ? Sau esti pe alt calculator...?

Edited by cristi0304, 14 July 2011 - 13:14.


#7
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,058
  • Înscris: 19.07.2005
Cred ca ai setat ca shortcut-urile (fisierele cu termintatia .lnk) sa se deschida cu Media Player. Incearca acest soft, cu el cred ca poti rezolva problema asocierii:FileTypesMan

Edited by vj_Heaven, 14 July 2011 - 13:21.


#8
cristi0304

cristi0304

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,058
  • Înscris: 31.05.2010

 vj_Heaven, on 14th July 2011, 14:16, said:

Cred ca ai setat ca shortcut-urile (fisierele cu termintatia .lnk) sa se deschida cu Media Player...

Foarte probabil. Atunci daca poate ajunge in My Computer, Tools, Folder Options, File Types se rezolva.

L.E. Vaz ca nu exista fisierele de tip .lnk acolo... Oricum se pare ca nu se pot modifica optiunile la aceste fisiere... Ciudata treaba.

Edited by cristi0304, 14 July 2011 - 13:31.


#9
any_anytza19

any_anytza19

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 14.06.2010

 cristi0304, on 14th July 2011, 14:12, said:

Deci daca dai click pe "start" ... "programs" sau "all programs" ... si asa mai departe - de ex. pe "internet explorer" exista aceleasi manifestari ca la icoanele de pe ecran (desktop) ?!?
Cum ai deschis browser-ul (internet explorer sau mozilla) de pe care ne conversam acum ? Sau esti pe alt calculator...?

Am dat un restart la laptop si mi s-a deschis automat messenger-ul (nic acesta nu raspunde daca dau dublu-click pe iconita). Iar Internet Explorer se deschide daca setez ca toate programele sa se deschida cu el. Acesta e singurul care se deschide astfel. Dar s-a intamplat o singura data.
Acum imi e teama sa le inchid ca poate nu le mai pot deschide si, sincera sa fiu, inca sper sa rezolv problema.

 cristi0304, on 14th July 2011, 14:26, said:

Foarte probabil. Atunci daca poate ajunge in My Computer, Tools, Folder Options, File Types se rezolva.

In My Computer nu apare Tools la Windows 7

#10
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,058
  • Înscris: 19.07.2005
Descarca, dezarhiveaza si ruleaza acest fisier: http://www.winhelpon.../lnk_fix_w7.zip Daca problema e cu shortcuturile ar trebui sa se rezolve dupa rularea fisierului.

Edited by vj_Heaven, 14 July 2011 - 13:35.


#11
cristi0304

cristi0304

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,058
  • Înscris: 31.05.2010

 any_anytza19, on 14th July 2011, 14:30, said:

In My Computer nu apare Tools la Windows 7

Vezi aici: http://www.annoyance...w/article02-500
Metoda 2...

#12
any_anytza19

any_anytza19

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 14.06.2010

 cristi0304, on 14th July 2011, 14:34, said:


Metoda 2 nu pare a fi pentru Windows 7

#13
cristi0304

cristi0304

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,058
  • Înscris: 31.05.2010
Incearca aici atunci: http://vista.blorge....s-in-windows-7/

#14
any_anytza19

any_anytza19

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 14.06.2010

 vj_Heaven, on 14th July 2011, 14:32, said:

Descarca, dezarhiveaza si ruleaza acest fisier: http://www.winhelpon.../lnk_fix_w7.zip Daca problema e cu shortcuturile ar trebui sa se rezolve dupa rularea fisierului.


Am rulat fisierul, dar nu se intampla nimic. :(

#15
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,058
  • Înscris: 19.07.2005
Ciudat, ar fi trebuit sa mearga. Spune-ne exact tipul de fisier, dai Propietati>>General pe unul din fiserele cu probleme si spune-ne ce scrie la Type of File.
Daca o face manual, cu ce program sa asocieze shortcut-urile?

Edited by vj_Heaven, 14 July 2011 - 13:59.


#16
cristi0304

cristi0304

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,058
  • Înscris: 31.05.2010
Nici nu are posibilitatea de a le asocia cu un program... Am zarit acest aspect si am editat mai tarziu.  :peacefingers:
Oricum e ciudata manifestarea.

Edited by cristi0304, 14 July 2011 - 13:56.


#17
any_anytza19

any_anytza19

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 14.06.2010

 vj_Heaven, on 14th July 2011, 14:52, said:

Ciudat, ar fi trebuit sa mearga.
Dai Procutati>>General pe unul din fiserele cu probleme si spune-ne ce scrie la Type of File?
Daca o face manual, cu ce program sa asocieze shortcut-urile?


Am vrut sa verific daca la toate programele reactioneaza la fel. Si da. Acum shortcut-urile se "deschid" cu Windows Media Player si apare extensia .lnk. In rest, totul pare scris normal. Asta pare a fi singura deosebire

#18
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,058
  • Înscris: 19.07.2005
Ruleaza acel fisier: http://www.sevenforu..._-shortcut-.reg conform instructiunilor de mai jos.

1. Save the .reg file to your desktop.

2. Right click on the .reg file and click on Merge.

3. If prompted, click on Run, Yes (UAC), Yes, and OK.

4. When done, you can delete the .reg files on the desktop if you like.

5. Log off and log on, or restart the computer to apply.

Edited by vj_Heaven, 14 July 2011 - 14:09.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate