Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Adio inmatriculari de masini in Bulgaria!

- - - - -
  • Please log in to reply
426 replies to this topic

#415
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Tocmai, eu nu stiu o lege care sa prevada prezentarea unei procuri. Dar poate exista si nu o stiu eu, poate stie altcineva.
Nu avem un avocat documentat p-aici?

#416
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011

View Postkos_funny, on 13th December 2011, 22:50, said:

Tocmai, eu nu stiu o lege care sa prevada prezentarea unei procuri. Dar poate exista si nu o stiu eu, poate stie altcineva.
Nu avem un avocat documentat p-aici?
Lege exista in orice tara, si procura legalizata cu traducere, ce nu e obligat neamtul sa invete romana.
Insa ca Roman numai in ungaria, austria, germania, franta mi s-a intamplat sa mi se ceara procura, si daca nu o aveam, parca ma si arestau 12 ore banuindu-ma de hotie. Intradevar, in Romania, daca esti roman si masina inmatriculata in tara la masinile mici nu iti cere procura, doar toate actele masinii in original!

Revenind, poate nu vezi lege, da propunerea legislativa ce e? Odata aprobata e LEGE

#417
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Si pe mine m-a oprit neamtul cand eram cu masina de Romania pe numele unui prieten. M-au intrebat cine este respectivul, le-am spus ca un vecin, au verificat masina sa nu fie data furata si am plecat mai departe. Recunosc ca a durat un pic procedura . La vama la unguri nici nu au intrebat a cui este. Bineinteles ca aveam o procura dar nu am decis sa o arat doar in caz de forta majora.

#418
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011

View Postkos_funny, on 14th December 2011, 18:13, said:

Si pe mine m-a oprit neamtul cand eram cu masina de Romania pe numele unui prieten. M-au intrebat cine este respectivul, le-am spus ca un vecin, au verificat masina sa nu fie data furata si am plecat mai departe. Recunosc ca a durat un pic procedura . La vama la unguri nici nu au intrebat a cui este. Bineinteles ca aveam o procura dar nu am decis sa o arat doar in caz de forta majora.
Esti constient ca conducand un bun al altuia asupra caruia nu ai o imputernicire legala, oricand, orice autoritate a statului te poate da jos si sa te trimita acasa cu trenul?
Desigur, asta e un exces de zel, da perfect legal.

#419
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
DE CE?! Ce il freaca pe stat ca eu merg cu trotineta, bicicleta sau masina sotiei, tatalui, varului? S-a rasdiscutat chestia: daca pui cerinta (care acum nu exista) unei procuri (LEGALIZATE la notar ca daca e o hirtie de mina o poate face oricine si de fapt aici nici nu vorbim de un fals ca e o hirtie pe bune) atunci scoti in afara legii un zilion de cazuri normale. Spre exemplul folosirea masinii de rude apropiate (eventual cu alt nume), de mecanic (pentru probe sau pentru ca ti-o ia/ti-o duce acasa cum fac unele service-uri), de valetul de parcare, de potentiali cumparatori daca e o masina de vinzare. De fapt toate firmele care inchiriaza masini ar trebui sa aibe un notar pe linga ele ca altfel nu o sa poata sa inchirieze nimic.

#420
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011

View Postf300, on 14th December 2011, 18:37, said:

DE CE?! Ce il freaca pe stat ca eu merg cu trotineta, bicicleta sau masina sotiei, tatalui, varului? S-a rasdiscutat chestia: daca pui cerinta (care acum nu exista) unei procuri (LEGALIZATE la notar ca daca e o hirtie de mina o poate face oricine si de fapt aici nici nu vorbim de un fals ca e o hirtie pe bune) atunci scoti in afara legii un zilion de cazuri normale. Spre exemplul folosirea masinii de rude apropiate (eventual cu alt nume), de mecanic (pentru probe sau pentru ca ti-o ia/ti-o duce acasa cum fac unele service-uri), de valetul de parcare, de potentiali cumparatori daca e o masina de vinzare. De fapt toate firmele care inchiriaza masini ar trebui sa aibe un notar pe linga ele ca altfel nu o sa poata sa inchirieze nimic.
Eu vorbesc de folosirea in alta tara! Inca avem granite teritoriale, inca INTERPOL nu are atributiile FBI, inca bazele de date nu sunt comune,
iar criminalitatea transfrontaliera are potential periculos superior celei nationale!

Tu ca roman, in orice stat ue te-ai duce cu o masina careia nu ii poti justifica dreptul de folosinta, poti sa fii trimis acasa cu trenul! In toate tarile se poate asa ceva! Si in Romania, chiar si inainte de a exista moda Bulgaria! De ce crezi ca umbla bulgarizatii cu tot felul de procuri?

Edited by Josef_Mengele, 14 December 2011 - 18:41.


#421
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu inteleg ce legatura are "alta tara" aici? Daca ma duc la Paris cu masina din Romania trebuie sa ii fac imputernicire valetului sa imi conduca masina? Daca vine vecinul cu masina din Spania nu are voie mecanicul (sau sora sau verisorul) sa ii conduca masina fara el pina la Metro/service/etc?

#422
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011

View Postf300, on 14th December 2011, 18:43, said:

Nu inteleg ce legatura are "alta tara" aici? Daca ma duc la Paris cu masina din Romania trebuie sa ii fac imputernicire valetului sa imi conduca masina? Daca vine vecinul cu masina din Spania nu are voie mecanicul (sau sora sau verisorul) sa ii conduca masina fara el pina la Metro/service/etc?
Pe valet il angajezi, iar valetul are imputernicire din partea hotelului, la fel si mecanicul. Valetul cand iti parcheaza masina e pe proprietate privata si nu are nevoie nici de carnet! Tu cand lasi masina in service semnezi un act daca iti dai acordul de a fi condusa unde se noteaza printre altele numarul kilometrilor si seriile. Eu nu cunosc cum arata buletinul in alte tari, daca conduci masina parintilor ai pe buletin ca e a lor... hai sa nu fim ridicoli, ca nu ne-am nascut ieri. Daca ii faci teoria chibritului unui politist francez, nu te mai intorci cu trenu ci cu avionul cu tigani infractori extradati!

Edited by Josef_Mengele, 14 December 2011 - 18:57.


#423
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Trebuie sa facem diferenta intre imputernicire ca in "ba mergi si tu si ia tigari ca s-au terminat" si imputernicire la notar. Tu aici vorbesti de primul caz, de care normal exista in toate cazurile (in afara de cazurile in care ti-a furat cineva masina). Si pe care politia nu are cum sa-l verifice.

Actualmente situatia pe teren e ca poti sa treci cu totul pe numele tau sau in final sa vinzi si sa dezmembrezi masina numai in baza documentelor ei (cartea masinii si talon sau cum s-or chema) si eventual un contract (de mina, fara forma fixa). Da, dintr-o tara in alta cum ti-o poate spune oricine dintre multii care au adus masini din Germania. Si tu imi spui mie acum ca inarmat cu toate actele cu care ai putea sa treci masina pe numele tau de fapt tu nu ai voie sa o conduci?!

#424
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007

View PostJosef_Mengele, on 14th December 2011, 18:23, said:

Esti constient ca conducand un bun al altuia asupra caruia nu ai o imputernicire legala, oricand, orice autoritate a statului te poate da jos si sa te trimita acasa cu trenul?
Desigur, asta e un exces de zel, da perfect legal.

Unde scrie chestia asta? Haideti sa vorbim strict pe legi, exact cum am citat si eu mai sus. Tocmai necunoastrea legilor ne aduce ca prada in fata abuzurilor. Si tot din acest motiv se fac si abuzuri sau se fac dezinformari in masa.
Daca am un ACORD VERBAL cu proprietarul masinii cum pot ei demonstra ca nu este asa atata timp cat masina nu figureaza furata?
Eu nu am vazut un asemenea caz, sa te dea jos politistul din masina .

#425
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011

View Postkos_funny, on 14th December 2011, 19:35, said:

Unde scrie chestia asta? Haideti sa vorbim strict pe legi, exact cum am citat si eu mai sus. Tocmai necunoastrea legilor ne aduce ca prada in fata abuzurilor. Si tot din acest motiv se fac si abuzuri sau se fac dezinformari in masa.
Daca am un ACORD VERBAL cu proprietarul masinii cum pot ei demonstra ca nu este asa atata timp cat masina nu figureaza furata?
Eu nu am vazut un asemenea caz, sa te dea jos politistul din masina .
Eu am vazut masini intoarse din drum in granita, atat cu numere de leasing cat si fara... nu stiu pe unde circuli tu, da sa ai bani de tren. Nu suntem la legis sa-ti dau legi. insa e un fapt stiut de toata lumea care circula...

Edited by Josef_Mengele, 15 December 2011 - 01:32.


#426
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu confunda mere cu pere! Una e "oricand, orice autoritate a statului te poate da jos" si alta este "masini intoarse din drum in granita" !!!

La trecerea frontierei majoritatea drepturilor care altminteri par normale nu mai exista, pot sa iti ceara justificari si sa te intrebe de unde, a cui, ce are inauntru, etc si la o gogoasa. Pot literalmente sa te caute in c**. Pot sa iti faca masina bucatele sa vada daca nu ascunzi ceva ilegal in ea. Si mai ales pot (si e una dintre atributiile lor de baza) sa nu lase persoane sau bunuri care li se par dubioase sa treaca frontiera. Pe cind gaborul de pe strada nu poate la fel sa te caute peste tot, sa te intrebe de unde ai aia, aialalta si mai ales nu are cum sa te sanctioneze. Nu poate sa-ti spuna: "tu nu poti sa treci de mine sa te duci in treaba ta" sau "tu treci dar masina nu" sau alte chestii similare, nu are o baza legala pentru asta.

#427
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007

View PostJosef_Mengele, on 15th December 2011, 01:28, said:

Eu am vazut masini intoarse din drum in granita, atat cu numere de leasing cat si fara... nu stiu pe unde circuli tu, da sa ai bani de tren. Nu suntem la legis sa-ti dau legi. insa e un fapt stiut de toata lumea care circula...

Pentru o corecta informare am deschis un topic si la aria de legislatie:

CONDUCEREA UNUI AUTOVEHICUL IMPRUMUTAT

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate