Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Adio inmatriculari de masini in Bulgaria!

- - - - -
  • Please log in to reply
426 replies to this topic

#37
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Da, exista o limita de nu stiu cite luni.
Cit de mica vrei sa o faca? Te opreste politia: am intrat azi de dimineata in Romania si plec diseara. La revedere.

#38
dakian67

dakian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 24.07.2008
Este corect, in toate tarile CIVILIZATE din Europa asa este, nu poti circula cu o masina cu numere straine decit un timp limitat.Nenorocirea noastra este ca sintem( sau se incearca sa fim) in rindul tarilor civilizate doar ca taxe,impozite,restrictii de tot felul. Cind vine insa vorba de ce OFERA statul nostru in schimbul acestor taxe, se asterne tacerea sau demagogia...Si poate ca nu faptul ca ni se tooot cer felurite taxe ne revolta, cit mai ales faptul ca vedem cum toti acesti bani se scurg in buzunarele alesilor, iar cetatenii nu se aleg nici cu drumuri, scoli sau spitale,cu NIMIC de fapt.Si atunci incep sa apara situatii de felul celor comentate pe acest thread.Si,ca de obicei,se incearca inlaturarea rezultatelor produse, in loc sa se inlature CAUZA care duce la aceste efecte.

#39
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006

View Post_bcristian_, on 14th July 2011, 10:23, said:

Iar daca de inmatriculata pe numele tau, ca rezident bulgar, sunt curios ce procura ar vrea sa ai.

Exact! Si asa "bulgarizarea" se va adinci si mai mult.
Cum spunea si dakian67 mai sus, singura solutie adevarata e modificarea legislatiei noastre a.i. sa nu renteze sa inmatriculezi masina in alta parte.

PS: chiar credeti ca daca astia aveau intr-adevar vreo metoda reala sa opreasca inmatricularile in BG, nu o aplicau deja? Ca eu nu pot sa cred ca le-a luat din 2007 pina acum sa se gindeasca la asta. Sau e doar un alt articol la comanda sau un ziarist in cautare de senzational (ceea ce la Cancan nu are de ce sa ne mire).

#40
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006

View Postundesignus, on 14th July 2011, 11:27, said:

Si asa "bulgarizarea" se va adinci si mai mult.
Nu cred, sunt sigură că sunt mulți care au nevoie de rezidență în România.

#41
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 15.07.2008
nu merge cu rezidenta in bulgaria pentru ca asta implica sa te supui legilor bulgaresti: adica impozite pe venit, asigurari sociale, etc.......

#42
Osiris1394

Osiris1394

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 10.02.2007

View Postdakian67, on 14th July 2011, 10:25, said:

Este corect, in toate tarile CIVILIZATE din Europa asa este, nu poti circula cu o masina cu numere straine decit un timp limitat.Nenorocirea noastra este ca sintem( sau se incearca sa fim) in rindul tarilor civilizate doar ca taxe,impozite,restrictii de tot felul. Cind vine insa vorba de ce OFERA statul nostru in schimbul acestor taxe, se asterne tacerea sau demagogia...Si poate ca nu faptul ca ni se tooot cer felurite taxe ne revolta, cit mai ales faptul ca vedem cum toti acesti bani se scurg in buzunarele alesilor, iar cetatenii nu se aleg nici cu drumuri, scoli sau spitale,cu NIMIC de fapt.Si atunci incep sa apara situatii de felul celor comentate pe acest thread.Si,ca de obicei,se incearca inlaturarea rezultatelor produse, in loc sa se inlature CAUZA care duce la aceste efecte.

+1.

O minte lucida. Pacat ca putini te vor baga in seama sau vor intelege ceea ce spui. Vor fi intoxicati in continuare de cei din fruntea statului si vor inghite mereu orice gogoasa servita: "e spre binele vostru", "trebuie sa respectam legea", "unde-i lege, nu-i tocmeala", "nu suntem in criza"...

#43
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006

View Postcucur, on 14th July 2011, 11:52, said:

nu merge cu rezidenta in bulgaria pentru ca asta implica sa te supui legilor bulgaresti: adica impozite pe venit, asigurari sociale, etc.......
Mda, dar mulți dintre cei care circulă cu astfel de mașini sunt din categoria neplătitorilor de impozite așa că nu ar fi o problemă rezidența în alt stat. Crezi că depind de ajutorul ăla social?

#44
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.12.2006
Ba merge foarte bine ca rezident. Hint: ce taxe platesti in Romania daca nu ai nici un venit aici si nici nu vrei asigurari de sanatate, etc?
In plus, daca vrei sa-ti deschizi vreo afacere, ai sa afli ca si la restul de taxe e mai bine la sud de Dunare.

#45
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postinside_spy, on 14th July 2011, 12:09, said:

Mda, dar mulți dintre cei care circulă cu astfel de mașini sunt din categoria neplătitorilor de impozite așa că nu ar fi o problemă rezidența în alt stat. Crezi că depind de ajutorul ăla social?
Mai mult, sint convins ca daca te "muti" in bulgaria nu te forteaza sa iti iei (de la statul roman) statutul de "cetatean roman cu domiciliul in strainatate". De asemenea Bulgaria nu o sa vada ce venituri ai tu in alte tari (chiar presupunind de exemplu ca ai venituri declarate, chiar super-declarate sa zicem ca ai un salariu normal unde platesti toate darile in ro). Pe scurt nu e nici o diferenta reala - poti in continuare sa iti iei ajutor social de la statul roman si poti sa iti faci treaba in continuare in Romania fara sa platesti taxele in Bulgaria.

#46
bartoza

bartoza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.10.2008
Ca pe majoritatea forumurilor cu aceasta tema se remarca doua tipologii:

1. Frustratii cu masini inamtriculate in RO care au apucat sa cheltuie niste bani pe taxe, impozite, etc si care ar putea plati si o 100RON pe o paine, daca statul le-ar impune-o.
2. Frustratii "descurcareti" cu masini inmatriculate in BG, majoritatea combinatori/samsari/bisnitari, care vor sa arate ca sunt mai smecheri decat ceilalti.

Problema este cu totul si cu totul alta, pasivitatea romanilor fata de legile date impotriva lor.
Pe forumuri toata lumea protesteaza, injura, arata cu degetul, in realitate se tace si inghite.

Acele junghiuri, cum le-a numit un personaj reclacitrant ceva posturi mai sus, sunt imaginea pasivitatii tale. Cu cat o sa cotcodacesti mai tare pe forumuri si o sa ai atitudinea "Asta e, ce sa facem..." cu atat o sa vezi numere bulgaresti mai multe.

Sa traiti cum meritati!

#47
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005

View Postbartoza, on 14th July 2011, 15:16, said:

Ca pe majoritatea forumurilor cu aceasta tema se remarca doua tipologii:

1. Frustratii cu masini inamtriculate in RO care au apucat sa cheltuie niste bani pe taxe, impozite, etc si care ar putea plati si o 100RON pe o paine, daca statul le-ar impune-o.
2. Frustratii "descurcareti" cu masini inmatriculate in BG, majoritatea combinatori/samsari/bisnitari, care vor sa arate ca sunt mai smecheri decat ceilalti.

Problema este cu totul si cu totul alta, pasivitatea romanilor fata de legile date impotriva lor.
Pe forumuri toata lumea protesteaza, injura, arata cu degetul, in realitate se tace si inghite.

Acele junghiuri, cum le-a numit un personaj reclacitrant ceva posturi mai sus, sunt imaginea pasivitatii tale. Cu cat o sa cotcodacesti mai tare pe forumuri si o sa ai atitudinea "Asta e, ce sa facem..." cu atat o sa vezi numere bulgaresti mai multe.

Sa traiti cum meritati!

+1

#48
daalos

daalos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 20.04.2007

View Postakajohn, on 14th July 2011, 10:40, said:

Din punctul meu de vedere mi se pare o ilegalitate toata faza asta cu masinile inmatriculate in Bulgaria... SUnt multiple motive pentru care chestia asta trebuie sa ia sfarsit... In primul rand sa te fereasca Dumnezeu sa ai accident cu vreunul ca daca nu ai CASCO masina o sa ti-o repari singur... Deasemenea am foarte mari dubii vis-a-vis de conditiile tehnice in care functioneaza respectivele cazane cu emblema...

De acord in ce privesc conditiile tehice - aici s-ar pute face "datoria" si ARR-ul..? - ce daca e imnatriculata "afara" si e varza masina, nu- poate retine talonul?
"Din punctul meu de vedere mi se pare o ilegalitate".... sa prtinzi asemenea taxe in Ro, la conditiile <drumurile> si veniturile "minim garantate" oferite de "LEGIUITOR"!!!
De ce sa ne comparam cu "tarile de Jos"? - de ca sa nu comparam si VENITURILE???!!!
De ce sa nu ne comparam cu Venezuela... sau Arabia Saudita, unde benzina e cativa centi litrul - ca doar avem si noi rezerve de petrol si dupa declaratiile "oficialilor" la capacitatea actuala de rafinare a romaniei, ne-ar ajunge pentru 180 de ani???
A... am uitat - NU MAI ESTE AL NOSTRU PETROLUL!!!

View Postcucur, on 14th July 2011, 11:52, said:

nu merge cu rezidenta in bulgaria pentru ca asta implica sa te supui legilor bulgaresti: adica impozite pe venit, asigurari sociale, etc.......

Si care ar fi problema? - e mul mai bine la ei, chiar daca platesti tot!

View Postbartoza, on 14th July 2011, 15:16, said:

Problema este cu totul si cu totul alta, pasivitatea romanilor fata de legile date impotriva lor.
Pe forumuri toata lumea protesteaza, injura, arata cu degetul, in realitate se tace si inghite.

Acele junghiuri, cum le-a numit un personaj reclacitrant ceva posturi mai sus, sunt imaginea pasivitatii tale. Cu cat o sa cotcodacesti mai tare pe forumuri si o sa ai atitudinea "Asta e, ce sa facem..." cu atat o sa vezi numere bulgaresti mai multe.
Sa traiti cum meritati!
+++100

#49
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 15.07.2008

View Postdaalos, on 14th July 2011, 15:01, said:

Si care ar fi problema? - e mul mai bine la ei, chiar daca platesti tot!

Sa te vad eu cum te duci pe la ghisee sa le explici in bulgareste unde stai, sa ceri pasaport, sa ceri carte de resedinta, sa faci decalratii de taxe, si cand o sa trebuiasca sa te internezi in spital sa te trimita peste dunare ca n-ai asigurare in romania...

Toate astea doar pentru a fenta sistemul si a nu plati cateva sute de euro?

#50
realnick

realnick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 22.10.2007

View Postdakian67, on 14th July 2011, 11:25, said:

Este corect, in toate tarile CIVILIZATE din Europa asa este, nu poti circula cu o masina cu numere straine decit un timp limitat.Nenorocirea noastra este ca sintem( sau se incearca sa fim) in rindul tarilor civilizate doar ca taxe,impozite,restrictii de tot felul. Cind vine insa vorba de ce OFERA statul nostru in schimbul acestor taxe, se asterne tacerea sau demagogia...Si poate ca nu faptul ca ni se tooot cer felurite taxe ne revolta, cit mai ales faptul ca vedem cum toti acesti bani se scurg in buzunarele alesilor, iar cetatenii nu se aleg nici cu drumuri, scoli sau spitale,cu NIMIC de fapt.Si atunci incep sa apara situatii de felul celor comentate pe acest thread.Si,ca de obicei,se incearca inlaturarea rezultatelor produse, in loc sa se inlature CAUZA care duce la aceste efecte.

Ai dreptate.
Aia care spun ca statul ii rupe cu taxe ,sa mearga la italieni si sa plateasca lunar vreo 10% din salariu pe impozit si asigurare la o masina de 1400 cmc. Mie nu mi se pare putin deloc, unde mai pui ca intradevar au autostrazi bune,dar sunt cam scumpe. Pe "bulgarii" nostri i-as intreba de ce n-au toti nemtii BMW la mana a 2-a ca doar si-ar permite si nici n-ar plati vreo taxa de inmatriculare.De ce ai nostri romani bulgarizati au umplut strazile cu BMW uri sau Audi de minim 10-12 ani care arata sub orice critica ,de ce nu isi iau o masina inmatriculata in Ro mai proasta dar la aceiasi bani?De ce prefera toti ghertoii sa conduca masini de 2500 sau 3000 cmc doar ca in BG e mai eftin de inmatriculat? Sunt intrebari retorice.
O sa fiu luat in balon de draivarii de bulgaresti sau de aia care cred ca guvernu e de vina pentru tot ,dar fratilor :CONFORTUL SE PLATESTE SCUMP IN ZIUA DE AZI. n-aveti bani de inmatriculare in romania ...mergeti cu bicicleta.Luati Fiat ,luati Renault, luati Ford, chiar si Logan.Nu e Romania statul cu taxe date dracului ...sunt multe tari asa .Eu inteleg ca multi vor sa mearga cu o masina sigura si confortabila,dar daca statul zice ca se taxeaza mult...iti iei ceva pe dimensiunea buzunarului.
Si pana la urma cine se revolta? samsarii ..combinatorii spargatorii de seminte pe ulita.Unii abia s-au dat jos din Dacia 1310 si viseaza la ABS uri si climatronice si TDI uri cu rosu.N avem destui bani...ne limitam la cat avem ,nu mergem la 4 stele si acasa mancam parizer winny.

#51
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006

View Postbutters, on 14th July 2011, 10:35, said:

Nu zau? Hai sa vedem cum e in alte tari din UE.

Danemarca:
.......

Olanda:
......

Austria:
...........

si asa mai departe...
Acolo legea spune ca daca esti rezident n-ai voie sa conduci o masina pe numele tau inmatriculata in alta tara mai mult de x zile. Exista si la noi o astfel de lege. La noi proiectul asta de lege balmajeste ceva de nu stiu ce procuri  :huh: In plus masinile cu nr de Bg nu sunt inmatriculate pe numele "proprietarului" roman ci pe numele unei firme in Bg.

View Postinside_spy, on 14th July 2011, 13:09, said:

Mda, dar mulți dintre cei care circulă cu astfel de mașini sunt din categoria neplătitorilor de impozite

View Postbutters, on 14th July 2011, 10:35, said:

Asa sparte cum sunt drumurile, unii platesc taxele. Daca n-ar fi fost acesti fraieri, tu ai fi mers cu cazanul tau bulgaresc pe drumuri de pamant. Ah, ma scuzi, tu ejti smecheras mancatz-as, nu platesti taxe insa vrei loc de parcare si drumuri. Hai sictir.
Ba cam platesc si ei sa stii! Impozit pe venit (ceva, ceva tot trebuie sa lucreze), 24% din tot ce cumpara din Ro, rovinieta, Accizele la combustibil (55%).

Daca statul ar vrea sa rezolve problema junghiurilor de pe sosele ar fi rezolvat-o de mult, dar nu vrea. Vrea doar japca, japca... Defapt au fost si inca mai sunt foarte multe junghiuri cu numere romanesti care circula bine mersi! :kisstogether:  Nici alora n-au ce sa le faca?!?! :deadtongue:  

View PostFane, on 14th July 2011, 10:00, said:

chiar sunt curios cati din astia le duc la bulgari cand le vine timpul de ITP sa-l faca pe bune.
Cati cei cu masini pe Ro i-ai vazut sa faca ITP-ul pe bune?


P.S.: @Fane Nu am masina bulgareasca, ci cu nr de Ro, dar ma cam bate gandul sa o mut dar nu pe Bg (UK, Andorra, Gibraltar sau de ce nu chiar Rep. Vanuatu :naughty: ) ca nu vreau sa ma opreasca toti militienii oligofreni la fiecare 5 km si sa ma bage in aceeasi oala cu toti ciobanii.

#52
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postcucur, on 14th July 2011, 11:52, said:

nu merge cu rezidenta in bulgaria pentru ca asta implica sa te supui legilor bulgaresti: adica impozite pe venit, asigurari sociale, etc.......

ce vorbesti? da cine te intreaba pe tine cand iti faci buletin de bulgaria,de impozit sau asigurari? aia e o simpla formalitate,gen inchiriat un apartament sau o declaratie de luat in spatiu. in ungaria cu 50 de euro dati unui localnic te-ai facut cu buletin unguresc!

#53
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View Postdan84, on 14th July 2011, 17:09, said:

Cati cei cu masini pe Ro i-ai vazut sa faca ITP-ul pe bune?

Nu stiu cati si-or fi facut ITP-ul pe bune dar parca masinile cu nr de RO arata mai bine cel putin dpdv estetic.

Prea multe harci bulgaresti pe strada (n-as avea nimic impotriva daca masinile ar fi ok dpdv tehnic si estetic si ar fi in regula cu actele) . Am ajuns sa-mi fie frica sa stau in preajma unei masini cu nr de  bulgaria ptr ca ori ii sare roata , ori ii cade aripa , ori soferul iradiat de caldura si manele incepe sa mearga sinuos pe sosea.

In oras la mine au fost controale aprox 3 saptamani numai pe masini cu nr straine......si ghiciti ce , 80-90% au disparut din peisaj pentru ca majoritatea acum au numerele ridicate si dosare penale :naughty: . Tot in acest interval au fost confiscate si 6 autoturisme .

Legat de inmatricularile in BG, romanii si bulgarii vor gasi imediat o portita......asa ca nu-i problema.

Edited by polizei, 14 July 2011 - 17:46.


#54
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006

View Postpolizei, on 14th July 2011, 18:40, said:

Prea multe harci bulgaresti pe strada (n-as avea nimic impotriva daca masinile ar fi ok dpdv tehnic si estetic si ar fi in regula cu actele) . Am ajuns sa-mi fie frica sa stau in preajma unei masini cu nr de  bulgaria ptr ca ori ii sare roata , ori ii cade aripa , ori soferul iradiat de caldura si manele incepe sa mearga sinuos pe sosea.
Daca mergi pe strazile din Germania cu o astfel de harca ce patesti? Sa nu imi spui ca si acolo autoritatile dau din umeri ca in Ro!

View Postpolizei, on 14th July 2011, 18:40, said:

In oras la mine au fost controale aprox 3 saptamani numai pe masini cu nr straine......si ghiciti ce , 80-90% au disparut din peisaj pentru ca majoritatea acum au numerele ridicate si dosare penale :naughty:
Chiar ma bucur! Asta e o dovada ca totusi autoritatile si-au dat seama ca pot avea ac de cojocul lor si pe legea actuala fara sa mai dea nu-stiu-ce lege tampita si abuziva, asa ca sa puna mana pe treaba si sa securizeze soselele si sa lase smiorcaielile cu interzicerea circulatiei, procuri si alte balarii! <_<

Edited by dan84, 14 July 2011 - 20:38.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate