Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Adio inmatriculari de masini in Bulgaria!

- - - - -
  • Please log in to reply
426 replies to this topic

#1
floryyn

floryyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,663
  • Înscris: 30.07.2005

Quote

Adio inmatriculari de masini in Bulgaria!
Reprezentantii Directiei Politiei Rutiere au elaborat un proiect de lege prin care romanii care isi inmatriculeaza masinile in Bulgaria sa nu poata circula cu aceste autoturisme pe teritoriul tarii noastre mai mult de 90 de zile.

REGLEMENTARE. Daca ti-ai inregistrat autoturismul in strainatate va trebui sa-i arati agentului de circulatie procura care face dovada ca poti circula cu el in Romania. Potrivit unor surse din politie, proiectul de lege ar fi fost initiat pe motiv ca autoturismele cu numere bulgaresti sunt foarte greu de identificat in cazul in care sunt implicate in accidente rutiere. Drept urmare, politistii au gandit o lege prin care sa-i descurajeze pe cei care, din economie, aleg sa ocoleasca taxele astronomice practicate de statul roman si sa-si inscrie automobilele second-hand la bulgari.
Ca sa-si inscrie masina in tara vecina, soferul roman trebuie sa aranjeze cu un bulgar care s-o treaca pe numele lui. Apoi, bulgarul ii face romanului o procura, prin care acesta poate circula cu autoturismul oriunde doreste. Conform proiectului de lege, conducatorii autoturismelor inmatriculate in strainatate vor trebui sa arate agentilor de circulatie aceste procuri, iar daca de la data semnarii actelor au trecut mai mult de trei luni, soferii se vor alege cu dosare penale. Proiectul urmeaza sa fie inaintat Parlamentului, pentru a fi dezbatut si votat.


Sursa: http://stiri.rol.ro/...ia--716676.html

Era de așteptat că o să taie ăștia și macaroana bulgărească celor care doreau un automobil second hand adus de afară.

Că vorba lu Borbely: POLUATORUL PLĂTEȘTE! :punk:

Edited by floryyn, 14 July 2011 - 06:10.


#2
longbou

longbou

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 20.05.2010
asta o sa fie inca un avantaj facut bulgarilor
o sa ia bani mai multi notarii lor, ca daca as avea o masina inmatriculata pe Bulgaria fi sigur ca legea asta nu o sa ma faca sa o inmatriculez pe Romania
asta pana o sa se gaseasca o portita sa se evite legea, ca doar suntem romani, nu?
ei dau legi care sa ne faca viata grea si noi cautam portite sa fentam legile respective :)

#3
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,893
  • Înscris: 09.12.2004
alta prostie?
daca X pleaca in Canada si imi lasa procura pt masina sa circul si sa i-o vind, trebuie sa imi faca alta in 3 luni?!?!?

#4
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Pai stai asa! Mai intai zice ca ADIO, dar apoi baga placa cu procura. Deci "adio" dar raman cu tine!

Si oricum e o vrajeala. Atata timp cat Ro e in UE nu are ce face ca altfel incalca principiile UE si o gramada de state membre inclusiv Bulgaria vor acuza Ro de discriminare.
Ce pot ei sa faca ca sa stopeze problema masinilor Bg e sa incheie un acord cu Bg care sa pemita politiei romane verificarea in timp real al valabilitatii numerelor de inmatriculare ca 80% sunt false.

#5
longbou

longbou

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 20.05.2010

View Postdan84, on 14th July 2011, 07:24, said:

Ce pot ei sa faca ca sa stopeze problema masinilor Bg e sa incheie un acord cu Bg care sa pemita politiei romane verificarea in timp real al valabilitatii numerelor de inmatriculare ca 80% sunt false.


ideal ar fi sa reduca taxele, sa nu mai inmatriculeze romanul masina pe Bulgaria, dar ce sa faci, astia vor sa ne ia si cenusa din vatra

#6
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Aia e o alta treaba pe care oricum nu or sa o faca!

#7
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Ca de obicei astora le lipseste imaginatia si logica.
Sa zicem ca vine varu' din Spania (sau Bulgaria sau de ce nu Arad) in vizita. Si e obosit si imi da mie masina (+actele) sa ma duc pina la supermarket. Ma aleg cu dosar penal daca ma opreste politia? Si daca vreau sa circul legal trebuie procura (si eventual sa mergem pina in Spania sau Bulgaria pentru asta)? Eu zic sa fim seriosi.

#8
daalos

daalos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 20.04.2007

View Postlongbou, on 14th July 2011, 07:27, said:

ideal ar fi sa reduca taxele, sa nu mai inmatriculeze romanul masina pe Bulgaria, dar ce sa faci, astia vor sa ne ia si cenusa din vatra

..NU este si ideal-ul LOR... pentru ei ideal este sa ne jacmaneasca cat mai mult, sa ne termine!
Ideal pentru noi, ar fi sa vina la conducerea tarii un "cizmar" (ca impuscatu'), care sa faca locuri de munca, sa dea salarii, sa produca agricultura si industria (terminate acum de "patrioti") si sa-i impuste pentru GENOCID pe totii Tradatorii care au adus tara la dezastrul actual!

Cum spunea si colegul - cat suntem in UE nu pot face mare lucru...
Cum ramane cu cei care isi fac firme in Bg. cu 1 euroi si masina este a lor???
Pana la urma ne stimuleaza creativitatea si spiritul antreprenorial!  :lol:
Cretini!  :death:

#9
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,110
  • Înscris: 05.06.2002
si un alt punct de vedere:

statul investeste bani din buzunarul tuturor romanilor o gramada de bani pt reinoirea parcului auto (programul rabla) iar inmatricularile fictive pe bulgaria fac ca acesti bani sa fie cheltuiti in van.

cei care va buricati pe aici, ia specificati clar daca aveti epave ambulante inmatriculate pe BG. m-am saturat de tot felul de junghiuri care incurca circulatia si pun in pericol siguranta tuturor participantilor la trafic inmatriculate astfel.

#10
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,893
  • Înscris: 09.12.2004
investeste banii ce sint luati prin alte metode, tot cu japca; cum sint cheltuiti banii aia in van? dau atitia bani functie de citi romani intra in program :)

ia sa faca procedura ca in Germania (am scris eu pe undeva, cind a profitat o prietena de programul rabla): impozit, rca si alte alea mult mai mici decit la o masina sehas pt o perioada de 1 sau 2 ani + prima de casare ce era mult mai mare...

#11
Osiris1394

Osiris1394

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 10.02.2007

View PostFane, on 14th July 2011, 07:55, said:

si un alt punct de vedere:

statul investeste bani din buzunarul tuturor romanilor o gramada de bani pt reinoirea parcului auto (programul rabla) iar inmatricularile fictive pe bulgaria fac ca acesti bani sa fie cheltuiti in van.

cei care va buricati pe aici, ia specificati clar daca aveti epave ambulante inmatriculate pe BG. m-am saturat de tot felul de junghiuri care incurca circulatia si pun in pericol siguranta tuturor participantilor la trafic inmatriculate astfel.


Buna asta cu "statul care investeste din buzunarul romanilor". Da, asa stau lucrurile. La o prima vedere este o initiativa foarte buna. Dar de cand e statul atat de marinimos si de drept si de interesat de bunastarea si siguranta cetateanului ? A, ai uitat sa spui ca din initiativa asta au de castigat prietenii sau oamenii de casa ai celor de la putere (indiferent de cine este la guvernare: PDL/PNL/PSD).
Vai, cat de preocupat esti tu de banii "cheltuiti in van". :D Te pomenesti ca esti ultimul altruist din Romania.

Ma lasi cu platitudinile si cliseele: "statul are grija de cetatean" ?

Statul te vrea prost si platitor de taxe si impozite. Cu cat mai multe, cu atat mai bine. Pentru ei.

#12
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
Imcompetenții care au propus chestia asta ar trebui dați în judecată! :death:

#13
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 15.07.2008
E o aberatie textul ala.

Ar putea face ca in Belgia, Olanda unde pur si simplu n-ai voie sa conduci masini straine daca esti rezidentul tarii respective....

#14
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010
sunt curios cum mi-as recupera malaiu' pentru service daca m-ar lovi un "bulgar"...

#15
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,110
  • Înscris: 05.06.2002
ati uitat sa incheiati posturile cu: DA! AM JUNGHI INMATRICULAT FICTIV PE BG!

de felul meu sunt foarte liberal, dar asta atata timp cat libertatea voastra nu afecteaza siguranta mea in trafic si sanatatea cand inghit norul de fum care-l lasati in spate. sunt de acord cu orice masura care are ca efect limitarea fenomenului cu inmatricularile fictive.

#16
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,843
  • Înscris: 15.08.2008
Bleah... :puke:
Inca o lege de trei lei, cu aplicabilitate discutabila, dar care suna bine la cei speriati de "pericolul bulgaresc"...... :naughty:
Procura, ziceti voi acolo, hmmmm.......dar vai, aia trebuie citita, ori, asa cum mi s-a confirmat in meciul avut cu polis, zilele astea, pentru ei e grele rau cu sportul asta... :death:
Iar o sa umble astia cate trei? unul care sa scrie, unul sa citeasca si unul sa-i pazeasca pe cei doi "academincieni"??? :huh:

L.E
@Fane
NU AM junghiuri inscrise pe BG, am fost fraier destul ca am platit mizeria aia de taxa, hotilor astora. De 2 ori inca.... :cursing:

Edited by calinkgb, 14 July 2011 - 08:22.


#17
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostEvergreen, on 14th July 2011, 09:04, said:

ia sa faca procedura ca in Germania (am scris eu pe undeva, cind a profitat o prietena de programul rabla): impozit, rca si alte alea mult mai mici decit la o masina sehas pt o perioada de 1 sau 2 ani + prima de casare ce era mult mai mare...
Unde sa mai faci impozite "mult mai mici" cind la o dacie veche (rabla clasica) impozitul e 50 de lei si ceva (si poti avea si reducere in functie de cind platesti!)? Cit sa il faci sa fie interesata lumea sa-si cumpere masina noua? 10 lei? 1 leu?
Prima de casare nu face decit sa-ti mareasca artificial pretul la masinile noi si sa mentina un ecosistem de tranzactionare cupoane (mai ales la modul romanesc in care poti schimba masinile 3:1 si nu trebuie sa iti iei tu masina noua daca tu dai rabla). S-a ajuns sa pe ai pe site-urile oficiale preturile la masini "incluzind rabla"!!! Adica daca te duci si tu ca un om normal:am banii astia strinsi, imi iau masina asta si nu faci o minarie cu 3 cupoane (tragind o teapa legala statului in final) esti mai fraier!

#18
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,878
  • Înscris: 17.10.2003

View Postcalinkgb, on 14th July 2011, 09:20, said:

Procura, ziceti voi acolo, hmmmm.......dar vai, aia trebuie citita, ori, asa cum mi s-a confirmat in meciul avut cu polis, zilele astea, pentru ei e grele rau cu sportul asta... :death:

Banuiesc ca tu ai avut meciul in romaneste.... Procura ar putea fi scrisa in bulgareasca? Chiar una asa... mai de coltul tarii...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate