Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

asezare casa pe teren

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
waverider

waverider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 12.07.2011
Salut,

Sunt in faza de proiectare a casei si pentru ca parerile mele nu coincid cu ale arhitectului incerc sa strang informatii cat mai multe legate de pozitionarea optima a casei pe teren.
O schita a terenului e atasata.
Casa este P+1E si aproximativ 130 de metri patrati amprenta la sol.

Atasat e terenul iar regulile de amplasare a casei de la urbanism sunt:
- minim 5 m distanta in fata
- minim 5 m distanta in spate
- minim 3 m distanta lasat pe laterale (intre constructie si gard sunt toate)

Eu as amplasa casa in spatele terenului pentru a putea avea livingul cu geamuri mari la sud (spre drum) si est . Livingul ar fi luminat in orice anotimp, dar toata curtea e "expusa" si se vede tot de la drum. Cred ca asta se mai poate rezolva cu ceva braduleti chestii verzi etc. Se poate de ex. pune o linie de braduleti in fata terasei (spre drum) si astfel se rezolva partea de intimitate. Drumul nu e circulat frecvent, e chiar fundatura, a mea fiind ultima casa.

Arhitectul a facut o prima propunere cu casa in fata (vreo 5 de la drum) si cu livingul in spate, spre nord. Asta ar oferi intimitate dar o sa fie frig si intuneric, in special iarna (dar si toamna/primvare) in living. Ferestre mari spre nord si terase spre nord cred ca e o alegere pierzatoare. Ar fi in schimb mascata de casa partea din spate a curtii si ar oferi astfel intimitate fata de privirile din drum.

Ce parare aveti? Unde ati pune casa pe teren voi?

Mersi

Attached Files


Edited by waverider, 12 July 2011 - 19:21.


#2
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Mergi pe varianta gandita de tine, in care ai geamuri spre sud si spre est (casa sa fie amplasata cat mai spre fundul curtii - deci cat mai aproape de latura nordica - si cat mai spre latura vestica a terenului). Mie mi se pare orientarea ideala. Obiectivul urmatrit: sa ai distanta cat mai mare intre casa si limita proprietatii spre sud si spre est. Asta daca poti face un proiect la care sa fie suficiente geamuri pe doua laturi ale casei. In fata casei plantezi niste pomi fructiferi sa-ti faca umbra vara, dar nu si iarna (deoarece nu au frunze iarna). Bonus o sa ai fructe. Nu planta brazi.

Edited by Seb, 12 July 2011 - 19:45.


#3
waverider

waverider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 12.07.2011

 Seb, on 12th July 2011, 20:40, said:

Mergi pe varianta gandita de tine, in care ai geamuri spre sud si spre est (casa sa fie amplasata cat mai spre fundul curtii - deci cat mai aproape de latura nordica - si cat mai spre latura vestica a terenului). Mie mi se pare orientarea ideala. Obiectivul urmatrit: sa ai distanta cat mai mare intre casa si limita proprietatii spre sud si spre est. Asta daca poti face un proiect la care sa fie suficiente geamuri pe doua laturi ale casei. In fata casei plantezi niste pomi fructiferi sa-ti faca umbra vara, dar nu si iarna (deoarece nu au frunze iarna). Bonus o sa ai fructe. Nu planta brazi.

Mersi, Seb.

Spre est am distanta de vreo 30 de metri pana la casa (e o curte imensa). In Vest o sa am casa la 6 metri (3 + 3) in curand.

Ca o sa iasa distanta de la casa la drum vreo 9-11m (mai ales ca la drum trebuia sa cedez vreo 1.5m parca pentru drum), dar nu cred ca am cum sa rezolv asta orice as face.

Edited by waverider, 12 July 2011 - 20:39.


#4
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

 Seb, on 12th July 2011, 20:40, said:

Nu planta brazi.
De ce nu brazi?

Am citit acum ceva timp (dar nu mai stiu unde) cum ca brazii (sau alti pomi inalti) se pot planta ca si bariera contra vantului pe latura de N, N-E.

#5
waverider

waverider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 12.07.2011

 gabian22, on 12th July 2011, 21:41, said:

De ce nu brazi?

Am citit acum ceva timp (dar nu mai stiu unde) cum ca brazii (sau alti pomi inalti) se pot planta ca si bariera contra vantului pe latura de N, N-E.

Eu cu brazi ma refeream oricum la din aia de ghiveci cum sunt pe la terasele restaurantelor. Oricum e foarte buna ideea cu pomi cu frunze "cazatoare".

Nu brazi pentru ca iti opresc soarele iarna, si nu vrei asta :). Iarna ajung razele soarelui cateva ore pe zi in casa si e o idee proasta sa nu le ai pentru ca:
- incalzesc casa si iti reduc consumul de energie
- ai ceva lumina naturala si mai tai din lumina artificiala, care dauneaza ochiilor
- razele soarelui au alte efecte beneficee, cum ar fi ca dezinfecteaza

Dar partea asta e de-a dreptul secundara si e simplu de rezolvat. Nu e in categoria decizii care iti afecteaza urmatorii 50 de ani, cum e amplasarea casei :D.

Edited by waverider, 12 July 2011 - 21:32.


#6
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
daca faci casa dupa cum sunt orientate geamurile eu zic ca gresesti (doar o parere nu am dat cu parul)
eu tot ce construiesc calculez cam asa
1-6-8 m in fata pt masini
2-apoi casa
3-ce ramane este curte in spatele casei
4-neaparat terasa in spate indiferent de unde rasare soarele si /sau luna
in opinia mea o casa trebuie sa-ti satisfaca nevoiele si sa fie ergonomica in acelasi timp .....vecini sa nu se holbeze la tine cand stai la terasa si bei o bere si tot asa
intrun cuvant fac casa pt mine nu pt pe mine ma fac dupa casa/soare/etc
bafta si sper s nu te superi

#7
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
@petre 69
Cum sa nu conteze orientarea fata de punctele cardinale? E cea mai importanta decizie ce trebuie luata atunci cand stabilesti amplasarea casei. Asa, poti la fel de bine sa stai la bloc, nu are rost sa te complici cu o casa.

@waverider
Nu te baza pe situatia actuala in ceea ce priveste constructiile din jur. Nu stii cand se apuca vecinul sa-si faca inca o casa/extindere. Si daca are curte mare, e si usor sa-ti tranteasca un mausoleu pe limita proprietatii si adio spatiu liber si soare.

@gabian22
Nu brazi - deoarece nu le cad frunzele iarna si prin urmare fac umbra cand nu vrei sa ai umbra, cum a explicat si waverider. Parcela e totusi mica. La 100-200 m distanta de casa, poti planta si brazi, fara probleme.

#8
waverider

waverider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 12.07.2011

 petre69, on 12th July 2011, 22:39, said:

daca faci casa dupa cum sunt orientate geamurile eu zic ca gresesti (doar o parere nu am dat cu parul)
eu tot ce construiesc calculez cam asa
1-6-8 m in fata pt masini
2-apoi casa
3-ce ramane este curte in spatele casei
4-neaparat terasa in spate indiferent de unde rasare soarele si /sau luna
in opinia mea o casa trebuie sa-ti satisfaca nevoiele si sa fie ergonomica in acelasi timp .....vecini sa nu se holbeze la tine cand stai la terasa si bei o bere si tot asa
intrun cuvant fac casa pt mine nu pt pe mine ma fac dupa casa/soare/etc
bafta si sper s nu te superi

Nu e nici o suparare, am scris aici pentru pareri.
Intr-o camera cu geam cat peretele iarna cred ca iti tai venele: intuneric, mai frig, eventual umiditate mai mare si folosesti lumina de bec tot timpul ca alta nu ai. E ok pentru o baie, dar nu pentru camera unde iti petreci viata :).

Intimitatatea o mai rezolvi cu arbori si chestii.
In situatia asta particulara e vorbad e un drum infundat iar parcela mea este ultima, deci nu e trafic in zona. Iar in spate cel putin cum arata acum zona trebuie sa maschez bine deoarece e deschis totul si un drum la vreo 30 de m de partea din spate.

Edited by waverider, 12 July 2011 - 22:42.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate