Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Poti emigra in Australia daca nu ai o meserie din SOL ?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
mano31

mano31

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.07.2011
Salutare.
     Sunt nou pe acest forum si ca multi altii, am dori si noi sa emigram (adica eu si sotia). Problema este insa ca nu ma incadrez in niciuna din meseriile din SOL. M-am uitat, in mare recunosc, si pe regiuni ca sa pot gasi o meserie sponsorizata si se pare ca nici acolo nu am avut succes. Problema este ca suntem foarte HOTARATI, atat eu cat si sotia, sa emigram. Ea nu-si poate depune dosarul pt. ca nu sta prea bine cu engleza, deci nu prea are sanse mari sa ia IELTS-ul. Baza este in mine, dar..... Ca meserie, sunt militar, deci.....Am citit de nu stiu cate ori SOL-ul si nu vad unde m-as putea incadra. Daca poate cineva sa ma ajute cu un sfat, i-as fi foarte recunoscator. Sanatate maxima.

#2
deserto

deserto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 09.07.2007

View Postmano31, on 11th July 2011, 20:08, said:

Salutare.
     Sunt nou pe acest forum si ca multi altii, am dori si noi sa emigram (adica eu si sotia). Problema este insa ca nu ma incadrez in niciuna din meseriile din SOL. M-am uitat, in mare recunosc, si pe regiuni ca sa pot gasi o meserie sponsorizata si se pare ca nici acolo nu am avut succes. Problema este ca suntem foarte HOTARATI, atat eu cat si sotia, sa emigram. Ea nu-si poate depune dosarul pt. ca nu sta prea bine cu engleza, deci nu prea are sanse mari sa ia IELTS-ul. Baza este in mine, dar..... Ca meserie, sunt militar, deci.....Am citit de nu stiu cate ori SOL-ul si nu vad unde m-as putea incadra. Daca poate cineva sa ma ajute cu un sfat, i-as fi foarte recunoscator. Sanatate maxima.


ai incercat chestionarul asta? un prieten a fost anul trecut in australia si i-a ajutat mult chestionarul, datele furnizate sunt foarte exacte fiind site oficial

http://www.immi.gov....d/#vw=#a_step_1

bafta

#3
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View Postmano31, on 12th July 2011, 03:08, said:

Ea nu-si poate depune dosarul pt. ca nu sta prea bine cu engleza, deci nu prea are sanse mari sa ia IELTS-ul.
Ce studii / calificare / experienta profesionala are sotia?

#4
mano31

mano31

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.07.2011
Salut Beastie.
    In primul rand, da-mi voie sa spun ca esti un interlocutor de baza pe acest forum. Am urmarit si urmaresc cu mare interes discutiile si ideile tale.
    Cat despre noi, sotia mea este contabil primar. A lucrat in acest domeniu pe baza unor cursuri de 6 luni, iar facultatea a terminat-o anul acesta, cu 9,80 licenta. Are aproape 4 ani vechime pe cartea de munca (3 ani si 11 luni, mai exact), ca si contabil, la o firma privata. A, si inca ceva. Acum este in concediul de cresterea copilului, avem o fetita de 8 luni.
     Problema, dupa cum am mai mentionat, este ca nu stie engleza. Intelege, sa zic, in proportie de 50% ce i se spune, insa cu vorbitul, slabut de tot. De vreo 2 luni stau pe net, am intrat si pe siteul DIMIA, am urmarit si discutiile de pe forumuri, am descarcat si citit putin si din ,,biblia emigrantului,,....insa speranta tot din partea mea venea...

#5
dinmarius

dinmarius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,528
  • Înscris: 27.06.2011

View Postmano31, on 11th July 2011, 20:08, said:

Salutare.
     Sunt nou pe acest forum si ca multi altii, am dori si noi sa emigram (adica eu si sotia). Problema este insa ca nu ma incadrez in niciuna din meseriile din SOL. M-am uitat, in mare recunosc, si pe regiuni ca sa pot gasi o meserie sponsorizata si se pare ca nici acolo nu am avut succes. Problema este ca suntem foarte HOTARATI, atat eu cat si sotia, sa emigram. Ea nu-si poate depune dosarul pt. ca nu sta prea bine cu engleza, deci nu prea are sanse mari sa ia IELTS-ul. Baza este in mine, dar..... Ca meserie, sunt militar, deci.....Am citit de nu stiu cate ori SOL-ul si nu vad unde m-as putea incadra. Daca poate cineva sa ma ajute cu un sfat, i-as fi foarte recunoscator. Sanatate maxima.
Dupa cate stiu eu marea problema  a tuturor este IELTS-ul? Aici se impotmolesc cam toti si de aceea se orienteaza pt gerul Canadei! :icecream:

#6
mano31

mano31

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.07.2011

View Postbeastie, on 12th July 2011, 15:27, said:

Ce studii / calificare / experienta profesionala are sotia?



   Oh, inca ceva.
   Am intrat si pe http://www.immi.gov.au/immigration/ si am tot ,,frunzarit,, paginile din siteul respectiv. Insa nu stiu sau poate mi-a scapat din vedere unde as putea intra sa vad exact care sunt posturile sponzorizate. Zilele trecute reusisem sa intru pe statul Victoria, insa acum nu mai stiu cum sa ajung la acea pagina.
    Ideea este ca vrem neaparat sa emigram si o spun ca orice incepator intr-ale emigrarii, vrem sa plecam, indiferent de locatie !!! Stiu ca sunt fraze parca trase la indigo, insa  asta-i adevarul. Motivele nu ti le mai enumar, pentru ca deja esti satul de cate ai auzit pana acum.
    Multumesc anticipat.

Dupa cate stiu eu marea problema a tuturor este IELTS-ul? Aici se impotmolesc cam toti si de aceea se orienteaza pt gerul Canadei!


Pentru DinMarius.
     Da-mi voie sa-ti spun ca in perioada asta ma pregatesc intens pentru IELTS.  Nu mi se pare ceva de ,,netrecut,, , mai ales ca ma pregatesc cu ,,armele,, lor.  ;)  Adica am cumparat cursurile de la British Council si acolo iti da mura-n gura. Si noi vrem Australia, pentru ca despre Canada m-am documentat si nu stiu daca mi-as dori sa traim acolo. Asta e parerea mea personala si desigur, optiunea noastra.
     Bafta.

#7
Darkmaster

Darkmaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 17.12.2004
Salut,

Listele de sponsorizari pentru toate statele: http://www.visaburea...tion-plans.aspx
pentru Victoria: http://www.liveinvic...igibility-lists
Cu militarii nu preau stiu cum e pentru Australia ca si contabil  trebuie sa iei 7 la Ielts Academic. Cauta atent si vezi ce posturi sunt sponsorizate pe state sau regiuni.
Verifica si daca indeplinesti noul punctaj de emigrare care a aparut de la 1 iulie si se bazeaza mai mult pe studii superioare si cat de bine stii engleza.

Bafta multa.

#8
mano31

mano31

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.07.2011

View PostDarkmaster, on 14th July 2011, 15:15, said:

Salut,

Listele de sponsorizari pentru toate statele: http://www.visaburea...tion-plans.aspx
pentru Victoria: http://www.liveinvic...igibility-lists
Cu militarii nu preau stiu cum e pentru Australia ca si contabil  trebuie sa iei 7 la Ielts Academic. Cauta atent si vezi ce posturi sunt sponsorizate pe state sau regiuni.
Verifica si daca indeplinesti noul punctaj de emigrare care a aparut de la 1 iulie si se bazeaza mai mult pe studii superioare si cat de bine stii engleza.

Bafta multa.


   Multumesc mult pt linkuri.
   Nu am avut timp sa intru pe ele, dar cu siguranta zilele ce vor veni, asta voi face, cand voi prinde ceva timp liber.
   Cat despre sotie, ca si contabil, 7 la IELTS.....e greu tare. Stiu ca nu stapaneste engleza atat de bine pe cat ar vrea si ea si eu....
   O sa-mi dau silinta in toate privintele si directiile, poate-poate......Speranta moare ultima, nu?
   Multumesc inca o data si mai astept sugestii, pareri si opinii si din partea altor persoane care ma pot ajuta cu ceva info referitor la acest subiect spinos.....emigrarea.
   Bafta multa.

#9
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004
Cum a zis si Darkmaster, aparent sotia ta e cea care va fi aplicant principal. Va trebui sa lucrati la engleza, mai ales ea ca sa ia 7 la fiecare modul.
Aveti grija cum va planificati lucrurile, masurati de mai multe ori si taiati o data. Asigurati-va ca indepliniti punctajul inainte de a incepe demersurile. Si incercati ca, dupa IELTS si skills assessment, sa aplicati pe skilled sponsored, timpul de asteptare e mai mic daca statul va acorda sponsorizarea.

#10
nippon

nippon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 19.01.2008
Salut,

Poti incepe un curs vocational in Australia pentru o meserie care este in SOL, cand il termini aplici pentru rezidenta permanenta, sau inainte de a termina,  frumos e ca pleci dupa ce platesti cursul, nu dupa ce il termini, ai drept de munca si tu si sotia, tu part-time (cinci ore pe zi, cinci zile pe saptamana) iar sotia cred ca are full-time dar nu mai stiu sigur, avand drept de munca poti obtine sponsorship visa etc. Toate astea se intampla cat timp esti acolo nu aici, aici ce poti face este sa arunci cu banii pe fereastra pe la firme de emigrari pentru a echivala meseria si vechimea in munca a sotiei, pana termini iti trece de emigrare.

#11
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004
In cazul lui mano31 mi se pare mai usor sa mearga pe calea batuta, cu skills assessment, ielts s.a.m.d. decat pe viza de studii. Da, obtii usor viza de studii, le dai astora banu' grup, dar ce faci dupa ce termini? Ca tot trebuie sa aplici pentru PR, ca oricine altcineva. Nota 7 la ielts tot va trebui s-o iei, indiferent de unde aplici.
Venirea pe viza de studii nu garanteaza viza de rezident permanent. Sunt destule cazuri in care cei veniti la studii, dupa ce au terminat scoala sunt trimisi inapoi, fiindu-le refuzata aplicatia onshore. Studentii internationali sunt in primul rand o mega-afacere pentru Australia.
Sugestia mea pentru cei care se gandesc sa vina pe viza de studii e sa se gandeasca foarte, foarte bine la ce fac si sa-si calculeze cu mare atentie pasii, sunt cheltuieli mari, stres pe masura si garantii de obtinere a PR zero.

#12
nippon

nippon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 19.01.2008
Solutia prpusa e una rapida iar raportul dintre cheltuieli si venituri e ok chiar si la cinci ore pe zi de munca, dca aplici din tara raportul nu mai e ok, nu e un raport bun nici daca nu vrei sa emigrezi, sunt de acord ca scolile vocationale din Australia, Canada si SUA sunt o mare afacere, multi vin, putini raman dar emigrarea nu e pentru toata lumea.

Nici cu skills assessment nu e ceva sigur, un prieten care lucreaza la XEROX ca programator la un nivel destul de inalt, casatorit, are si un copil, nu a reusit si asta in conditiile in are s-a dus la ambasada SUA si a primit viza, nu stiu ce clasa, pleca in interes de servici, in cicnci minute.

Eu am lucrat numai independent, intr-o meserie pentru care nu sunt calificat, nu am cum sa aplic pentru skills assessment si de aceea am cautat tot felul de portite, aceasta cu student visa e una din portite, si nu e singura, lasata deschisa deoarece le aduce foarte multi bani si probabil e principala sursa de emigranti.

#13
nasty1987

nasty1987

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 09.11.2010
buna ziua. si eu doresc sa ma oun pe emigrat in AUSTRALIA  si de meserie am masinist utilaje cale si terasamente ma intereseaza zona western asutralia Urmeaza sa ma insor dispun de bani doar de experienta nu prea am

#14
RadrianO

RadrianO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 26.04.2007
Salutare!
Am trecut si eu Skilled Visa Assessment, pentru 180 si 489 state sponsored visa..
Ma puteti ajuta cu pasii pe care ii am de urmat in continuare? Am citit pe aici de Ielts (cred ca nu va fi o problema), trebuie sa imi traduc + legalizez actele de studii.. Pe partea de aplicatii/formulare nu stiu deloc ce am de facut (ce formulare, cand, unde.. si mai ales cat) :( Daca mai aveti rabdare sa ma ajutati cu un sfat, mii de multumiri. Sau macar o trimitere catre posturile unde s-a specificat deja acest lucru..
Multumesc.

#15
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004
RadrianO, incepe sa citesti de aici: http://www.immi.gov....ls/skillselect/

#16
RadrianO

RadrianO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 26.04.2007
multumesc, beastie! :)

#17
under_line

under_line

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 19.10.2011

View PostRadrianO, on 20th July 2012, 08:16, said:

Salutare!
Am trecut si eu Skilled Visa Assessment, pentru 180 si 489 state sponsored visa..
Ma puteti ajuta cu pasii pe care ii am de urmat in continuare? Am citit pe aici de Ielts (cred ca nu va fi o problema), trebuie sa imi traduc + legalizez actele de studii.. Pe partea de aplicatii/formulare nu stiu deloc ce am de facut (ce formulare, cand, unde.. si mai ales cat) :( Daca mai aveti rabdare sa ma ajutati cu un sfat, mii de multumiri. Sau macar o trimitere catre posturile unde s-a specificat deja acest lucru..
Multumesc.

gasesti aici absolut toate informatille:
http://emigrare.info/

#18
RadrianO

RadrianO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 26.04.2007
intrat, inregistrat, gasit.
multumesc mult :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate