Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

(al bundy ro) Casa P+1E+pod

- - - - -
  • Please log in to reply
984 replies to this topic

#37
hot

hot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 28.07.2007
Daca tot te apuci peste 2 ani de casa in timpul asta poti planta niste pomi pe langa gard,poti incropi o gradina de vara ceva acolo desigur daca ai timp sa te ocupi de asa ceva.

#38
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
fa-o pe bucati
la anu fundatie
sa vezi ce lejer vei lucra cand ai fundatia facuta si pamantul batatorit

#39
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 22.02.2007
HAi ca nu am mai intrat de mult pe aici. In stanga spate am decopertat o suprafata de 30 mp  am mai luat un strat de vreo 20 cm de resturi, ca nu pot sa-i spun pamant, acolo am gasit sparturi de caramida si tencuiala, resturi depozitate pe acolo, pe vechea proprietara nu a interesat-o ce se intampla acolo. Sambata aduc o basculanta de pamant negru si o bag acolo, din primavara ma apuc de gradina si vreau sa fac putul. Si poate o sa am bani de fundatia casei. MA gandesc si al niste pomi dar nu stiu unde sa-i pun ....

Socra-miu muncea si eu faceam poze....
Vecinul mi-a lasat (contra cost, evident ) niste lemne ramase de la constructia casei lui, asa ca din ele si niste OSB fac o baraca.

Roaba e a mea , noua.

Attached Files


Edited by al bundy ro, 15 December 2011 - 08:38.


#40
flopardu

flopardu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,894
  • Înscris: 28.10.2008

View PostRocknroll, on 1st December 2011, 09:24, said:

Cu care te identifici?  :)
Unul era Al (ala din film) si altul Ted (serial killer), el cica e Al. :)

#41
luckydreamer

luckydreamer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 06.08.2011

View Postal bundy ro, on 15th December 2011, 09:37, said:

HAi ca nu am mai intrat de mult pe aici. In stanga spate am decopertat o suprafata de 30 mp  am mai luat un strat de vreo 20 cm de resturi, ca nu pot sa-i spun pamant, acolo am gasit sparturi de caramida si tencuiala, resturi depozitate pe acolo, pe vechea proprietara nu a interesat-o ce se intampla acolo. Sambata aduc o basculanta de pamant negru si o bag acolo, din primavara ma apuc de gradina si vreau sa fac putul. Si poate o sa am bani de fundatia casei. MA gandesc si al niste pomi dar nu stiu unde sa-i pun ....

Socra-miu muncea si eu faceam poze....
Vecinul mi-a lasat (contra cost, evident ) niste lemne ramase de la constructia casei lui, asa ca din ele si niste OSB fac o baraca.

Roaba e a mea , noua.




al bundy ro,incearca sa decopertezi  tot stratul acela de resturi de constructii pe toata suprafata curtii si sa mai aduci pamant ca sa eviti diferentele de nivel pentru a fi pregatit de inceperea constructiei :naughty: . Si eu la mine trebuie sa mai curat un pic terenul dar in cele mai multe locuri trebuie sa mai adaug pamant,am nevoie cam de 10 basculante la un calcul ochiometric ca sa ajung la cota dorita. Spor la treaba ! :confuzzled:

#42
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 22.02.2007
Acel strat cred ca e de 1/2 metru, asa ca nu am cum sa-l decopertez. Diferenta de nivel e de maxim 60 cm intre fundul curtii si nivelul actual al strazii, strada o sa se mai inalte, dar tot raman mai sus. Si cred ca mai ramane pamant de la fundatia casei, camera putului si fosa, asa ca eu cred ca o sa am suficient ca sa ma inalt in partea din fata a curtii, oricum o sa las panta de 1-2 %, asta inseamna 25 - 40 cm diferenta de nivel, cred ca un 30 cm e suficient.

#43
luckydreamer

luckydreamer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 06.08.2011
Inteleg,cand te apuci de studiul geotehnic?sper sa-ti iasa bine,mai mult iti tin pumnii:).

#44
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 22.02.2007
Nu am mai scris demult pe aici. Studiul cred ca il fac anul asta, poate odata cu putul.
Pana atunci avem asa , in ordine cronologica:
- a trecut iarna
-a  venit primavara
Am mai ridicat cate ceva pe teren, o baraca,

Am adus pamant, m-am apucat de ceva agricultura, facut WC.

Baraca are si un pridvor.

Piciul are si el treaba pe acolo.

Ceapa a inceput sa creasca. Urmeaza sa trag apa de la un vecin pana fac putul.

\Astept pe PM sugestii de la cei care si-au facut put, detalii de pret si despre echipe.

Attached Files


Edited by al bundy ro, 01 May 2012 - 09:11.


#45
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
Nu cred ca era necesara poza cu gaura din WC!  :ack:

#46
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 22.02.2007
Dupa ploile aste nu am trecut pe la teren, sper maine sa ajung si sa nu fie si la mine ca la luckydreamer http://forum.softped...showuser=703964 .  
Si cum nu am bani sa ma apuc anul asta de casa, m-a apucat de cultivat ceapa, cartofi , rosii si castraveti. Sa vedem ce o sa iasa pe acolo.

Attached Files



#47
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 22.02.2007
Azi mi-am facut timp sa mai postez cate ceva pe aici:

Am terminat portiunea de gard din spate care era lasata libera de vecin. Si cred ca asata e tot pe anul asta. poate putul in aceasta toamna.

LE Am fost la primarie si am prelungit valabilitatea CU.

Attached Files


Edited by al bundy ro, 15 September 2012 - 21:43.


#48
mirceadanniel

mirceadanniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 28.11.2012
sal
noutati?

#49
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 22.02.2007
DA am cules rosii si gogonele de pe teren si le-am pus la murat.
A venit iarna. Binainteles ca nu am mai facut nimic pe teren, dar cu birocratia merg mai departe.

Am depus actele pentru avize, astfel:

Electrica:
se depune la orice sediu sau casierie, eu am depus actele la sediul de pe soseaua Pantelimon, la vreo 2 saptamani m-a sunat un nene si a zis sa ne intalnim la teren sa vaza ce e pe acolo. A venit, a vazut, a semnat niste hartii si mi-a spus ca in 2 saptamani e avizul gata.
Cost 69 lei.

Gaze:
Am depus actele la sediul din comuna Pantelimon, chiar la intrare in comuna, langa biserica. Termen: 30 zile.
cost 62 lei.

Salubritate.
tot in comuna Pantelimon, in spatele sediului celor de la gaze, mi-au  cerut doar CU si mi-au dat avizul pe loc.
Cost 250 lei

Apa
Deoarece nu e retea de apa in zona, am fost ;la primarie, am depus actele, impreuna cu dosar cu sina. termen 30 zile
Cost 96 lei

Canalizare
Deoarece nu e retea de canalizare  in zona, am fost ;la primarie, am depus actele, impreuna cu dosar cu sina. termen 30 zile
Cost 96 lei

Mai am de mers la Mediu, dar dupa ce primesc niste schite de la Arhitect.
Si trebuie sa merg la Sanatatea Populatiei, dar nu stiu unde e.

Edited by al bundy ro, 17 December 2012 - 18:46.


#50
luckydreamer

luckydreamer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 06.08.2011

View Postal bundy ro, on 17 decembrie 2012 - 18:45, said:

DA am cules rosii si gogonele de pe teren si le-am pus la murat.
A venit iarna. Binainteles ca nu am mai facut nimic pe teren, dar cu birocratia merg mai departe.

Am depus actele pentru avize, astfel:

Electrica:
se depune la orice sediu sau casierie, eu am depus actele la sediul de pe soseaua Pantelimon, la vreo 2 saptamani m-a sunat un nene si a zis sa ne intalnim la teren sa vaza ce e pe acolo. A venit, a vazut, a semnat niste hartii si mi-a spus ca in 2 saptamani e avizul gata.
Cost 69 lei.

Gaze:
Am depus actele la sediul din comuna Pantelimon, chiar la intrare in comuna, langa biserica. Termen: 30 zile.
cost 62 lei.

Salubritate.
tot in comuna Pantelimon, in spatele sediului celor de la gaze, mi-au  cerut doar CU si mi-au dat avizul pe loc.
Cost 250 lei

Apa
Deoarece nu e retea de apa in zona, am fost ;la primarie, am depus actele, impreuna cu dosar cu sina. termen 30 zile
Cost 96 lei

Canalizare
Deoarece nu e retea de canalizare  in zona, am fost ;la primarie, am depus actele, impreuna cu dosar cu sina. termen 30 zile
Cost 96 lei

Mai am de mers la Mediu, dar dupa ce primesc niste schite de la Arhitect.
Si trebuie sa merg la Sanatatea Populatiei, dar nu stiu unde e.

   Salut,directia pentru sanatatea populatiei ilfov se afla pe strada Aviator popisteanu nr 46,ca punct de reper cum te duci pe ion mihalache mai spre capat se face o straduta la dreapta.

#51
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,851
  • Înscris: 22.01.2011
Dar de ce mai este necesar aviz la apa si canal daca oricum lipsesc Posted Image ???

#52
luckydreamer

luckydreamer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 06.08.2011

View Posttataiepure, on 17 decembrie 2012 - 20:49, said:

Dar de ce mai este necesar aviz la apa si canal daca oricum lipsesc Posted Image ???

Avizele se cer ca in cazul in care exista retea/retele in zona cei cu pricina sa-ti impuna doleantele lor(regulile lor) ca si primaria in autorizatie. Chiar daca nu ai retea de apa/canal ai nevoie de aviz ptr ca ei iti vor certifica ca nu exista retea in zona. Apoi mare atentie la detalii. Eu am depus documentatia pentru aviz de apa/canal si ei mi-au zis ca nu exista retea de apa/canal in zona desi aveam gura de canal fix in fata portii.

#53
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 22.02.2007
Surpriza: azi m-a sunat o tanti de la gaze. Credeam ca imi mai cer niste acte. Cand colo, m-a sunat sa-mi spuna ca e gata avizul si sa trec sa-l iau.
Zilele astea o s ama duc la SANEPID sa vad ce acte am nevoie.

#54
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Planse cu planurile 1:100 si-o sectiune, copie aziv apa-canal, memoriu arhitectura, copie extras cf, copie CU, cerere asistenta de specialitate. Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate