Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 

Medicamente contrafacute

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
cib3k

cib3k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 01.11.2006
Probabil stiti ca in lume exista medicamente contrafacute. Intrebarea este: cum stii daca un medicament pe care l-ai cumparat de la cineva (nu de la farmacie) e contrafacut sau nu? Exista vreun cod pe el care poate fi verificat la producator, o holograma sau orice alt sistem de siguranta? Mie de exemplu imi trebuie niste medicamente foarte scumpe pentru mama mea (produse de FIRMA SpA, Italia). Am reusit sa le gasesc la un pret scazut pe un site de licitatii din Romania, la niste persoane care nu au mai vandut nimic acolo (au zero calificative). Ar putea fi cineva caruia i-au ramas cateva cutii de care nu mai are nevoie, dar ar putea fi si cineva care le-a cumparat pe ebay de undeva si acum le revinde. Exista vreo modalitate de a imi da seama daca medicamentele sunt contrafacute sau nu?

#2
moshmondica

moshmondica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 710
  • Înscris: 11.11.2010
Riscul este al celui care achizitioneaza astfel de produse, de la diversi.
Cand este sanatatea in joc, chiar daca sunt mai ieftine, nu-ti garanteaza nimeni ca nu sunt contrafacute.
Firma producatoare nu cred ca are vreun interes sa verifice produsele cumparate de pe net.

#3
cib3k

cib3k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 01.11.2006
In general firmele producatoare au interesul sa verifice daca produsul tau e original sau nu din urmatorul motiv: daca folosesti un produs contrafacut de calitate slaba, crezand ca e original, nu vei mai cumpara vreodata produsele originale si vei raspandi ideea ca produsul firmei respective e prost. Altfel spus, produsele contrafacute afecteaza imaginea firmei, care are tot interesul sa le identifice. Asta e valabil cam in toate domeniile, si asta e motivul pentru care unele firme isi pun la punct sisteme de siguranta.

In al doilea rand, daca tie ti-ar ramane niste medicamente pe care ai platit destul de mult si care stii ca sunt bune, ai prefera sa le arunci sau sa le dai cuiva care are nevoie? Eu as prefera varianta a doua, deci nu am nimic impotriva cumpararii de la necunoscuti, dar incerc totusi sa ma protejez.

#4
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Da si nu. In general medicamentele "periculoase" se dau pe reteta la un numar exact de pastile necesare. Deci nu prea au cum sa ramana cuiva decat daca nu termina tratamentul (de ce?!).

#5
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Gasesti pe site-urile agentiilor nationale a medicamentului liste updatate cu counterfeit medicines.

#6
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
E greu sa-ti dai seama daca nu ai si cutiile originale alaturi ca sa poti face o comparatie, holograme putine firme pun (de ex Pfizer) si cred ca si alea se pot contraface. Posibil sa-i fi ramas medicamentele, deces, intrerupere tratament din varii motive, mai sint unii care au dreptul la gratuitate iau medicamentele si apoi le vand la jumate de pret dar sint cazuri izolate. Ai aici un link dar e foarte slabut: http://www.anm.ro/ht...ntrafacere.html

#7
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,901
  • Înscris: 31.03.2003
Eu zic ca cel mai simplu ar fi comparatia directa : ai o cutie de produs original si te duci la intalnire cu el. Pui unul langa altul si poti trage o concluzie.
Eventual ii ceri si prospectul.

#8
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
eu cred că cel mai simplu e să nu vă complicați existența cu chestii de-astea. Există, de exemplu, medicamente care necesită anumite condiții de păstrare (la frigider, sa spunem), cine-ți garantează că individul de la care le iei le-a păstrat așa cum trebuie, chiar dacă-ți vinde un medicament original?

#9
cib3k

cib3k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 01.11.2006
Pana la urma le-am cumparat. Era vorba de Pramistar, care e o forma mai eficienta si mai scumpa de Piracetam. Tabletele sunt produse de o firma italiana dar ambalajul e romanesc / in romana. Fiind vorba de un medicament vandut in toata Europa, am crezut initial ca ambalajul e universal, de-asta mi-era frica de falsuri. Cu ambalaj in romana e destul de improbabil sa mai fie fabricat pe undeva pe afara; de obicei produsele contrafacute chinezesti nu sunt personalizate pentru tarile est-europene. Oricum, am verificat ca numarul de lot si data expirarii sa fie aceleasi pe ambalajul exterior si pe cel interior, cu tablete. Am facut o comparatie si cu o cutie dintr-o farmacie, si arata identic. Mama mea a cumparat cateva pastile din farmacie si urmeaza sa verifice si gustul si efectul.

Persoana care le vindea nu prea mi-a oferit explicatii pentru pretul scazut, dar altcineva care vindea la un pret apropiat mi-a zis ca a cumparat tratamentul pentru 2 luni pentru tatal ei, apoi urmatoarea saptamana medicul i l-a scos, asa ca nu il mai foloseste.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate