Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Malaezia-Singapore-Bali

- - - - -
  • Please log in to reply
1244 replies to this topic

#19
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006
In principiu, in oct. cred ca te incadrezi in 1.500 eur/2 pers. Mai este si Qatar, tot cu o escala - la Doha + combinatii de cate alte doua comp. daca nu te deranjeaza trambalare bagaje si timpi ceva mai mari de asteptare + risc sa intarzie mult prima cursa.

#20
brixie

brixie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 09.07.2011

View Postmetalactual, on 23rd July 2011, 13:11, said:

In principiu, in oct. cred ca te incadrezi in 1.500 eur/2 pers. Mai este si Qatar, tot cu o escala - la Doha + combinatii de cate alte doua comp. daca nu te deranjeaza trambalare bagaje si timpi ceva mai mari de asteptare + risc sa intarzie mult prima cursa.

Qatar-ul am vazut ca are preturi ceva mai mari decat Turkish si, sincer, prefer sa ii evit pentru ca nu imi convine orarul lor de zbor. Ori zbor cu Turkish, ori ma reorientez spre Maroc sau ceva prin Europa. :)

#21
coralina

coralina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 29.07.2007
Pt. Brixie: 6 zile in Ubud sunt ok in ideea ca orasul e in "mijlocul" insulei si de-acolo te poti deplasa in voie peste tot. Iti recomand sa mergi sa vezi templul si Gradina Botanica din Bedugul, o frumusete! Mi-a placut foarte mult si parcul de fluturi Taman Kupu Kupu din Tabanan; nu mai spun de Bird Park-ul din Ubud... ff frumos (desi cam scumpa intrarea - vreo 16 EUR / persoana - de banii astia poti vizita si Parcul de Reptile).
Pomenisesi de Sanur. Acolo am vizitat o ferma de orhidee absolut superba.
Tanah Lot e iarasi un must-see, desi daca e innorat nu prea ai parte de un apus de soare iesit din comun. Restaurantul de pe stanci este insa fabulos, face toti banii.
Iti recomand sa mergi numai cu Blue Bird Taxi. Soferii vor folosi intotdeauna aparatul de taxat iar preturile sunt foarte mici. O sa recunosti masinile lor dupa culoarea albastra - azurie.
Daca te intereseaza un tur f. interesant al insulei (sau diverse regiuni "pe bucati"), iti pot recomanda un sofer excelent, cel pe care l-am avut si noi acum o luna. Este extrem de punctual, vorbeste bine engleza, cunoaste o multime de lucruri - deci are si rol de ghid - si are o masina buna. Daca esti interesat, da-mi de stire si-ti pasez numarul lui de telefon.
Pt. Indonezia iti trebuie viza (25 USD / persoana), o iei de pe aeroport. La plecare va trebui sa achiti un Service Charge de 150.000 de rupii / persoana (sper sa nu ma-nsel), platibil numai cash, asa ca pastreaza niste bani pana pe ultima suta de metri.


In legatura cu Singapore vroiam sa-ti spun ca 20-25 de euro / persoana / zi pt mancare mi se pare exagerat de mult. Daca nu aveti mic dejun la hotel, iesiti la prima brutarie si cumparati briose / sandvisuri, samd. Cafea si ceai gasiti peste tot. Pranzul si cina le puteti lua fara nici o grija (de pantecaraie) in food courts. Cu maxim 5 EUR / persoana mananci cat sa te indestulezi (shrimp noodles, sate, etc). In statiile mari de metrou vei gasi si mici restaurante care vand mancaruri traditionale la preturi mici; la Choa Chu Kang, Admiralty si Woodlands le-am testat pe propria-mi piele si mi-a placut tot ce-am mancat.

In KL mi-au placut Petronas Towers dar si parcul de pasari + fluturi care-s unul langa celalalt. In afara orasului ai Batu Caves - daca te intereseaza templele (in cazul de fata unul hindus).

Vacanta placuta!

#22
brixie

brixie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 09.07.2011

View Postcoralina, on 25th July 2011, 19:49, said:

Vacanta placuta!

Mersi tuturor pt sfaturi! Sper ca aceasta vacanta intr-adevar sa se concretizeze, asa ca daca o sa fie cazul, o sa mai revin cu intrebari.  :peacefingers:

#23
megutz

megutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 21.07.2008
eu mi-am luat biletul spre KL cu o luna inainte - cam asa - si era in jur de 650- 700 E (eu am luat flexible, deci au mai adaugat vreo 100 la pret).
ma mir ca nu gasesti mai ieftin pentru la anu'..
poate ca are legatura si cu perioada.

#24
brixie

brixie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 09.07.2011

View Postmegutz, on 28th July 2011, 07:41, said:

ma mir ca nu gasesti mai ieftin pentru la anu'..
poate ca are legatura si cu perioada.

Eu as vrea sa merg in iulie, cand foarte multa lume isi ia vacanta, motiv pentru care probabil e asa de scump. Daca cererea e mare, si pretul trebuie sa fie pe masura!  :cursing:
Din pacate, pana in octombrie nu am cum sa cumpar biletele, asa ca o sa trebuiasca fie sa platesc mai mult, fie sa ma reorientez. Mi se pare super nasol sa nu gasesti bilete la preturi f bune avand in vedere ca le iei cu 8-9 luni inainte... :angry:

#25
megutz

megutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 21.07.2008
coralina, un suc e 3-4$ SGD, cum sa ajunga 5$ de persoana? hookieen mee - pe care va recomand sa ii incercati, mie mi-au placut foarte mult - costa 6,80$ - 8,80$ SGD portia. in general, o portie costa peste 4 $SGD.

#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
salutare.

imi poate spune cineva niste adrese pt.budget accommodation in :

Sanur
Kuta

am cautat pe net si eu, dar poate cineva care a fost acolo stie mai bine decat mine.

#27
coralina

coralina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 29.07.2007

View Postmegutz, on 28th July 2011, 17:16, said:

coralina, un suc e 3-4$ SGD, cum sa ajunga 5$ de persoana? hookieen mee - pe care va recomand sa ii incercati, mie mi-au placut foarte mult - costa 6,80$ - 8,80$ SGD portia. in general, o portie costa peste 4 $SGD.

Eu am scris 5 EUR de persoana, nu 5 S$.
Plus ca un suc la food courts e in jur de 2-3 S$, daca il bei in restaurant, intr-adevar, platesti cam 3 S$ pt. o Cola si 4-5 S$ pt. un suc de fructe proaspat.

#28
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,400
  • Înscris: 08.08.2008
Am rugamintea la cei care au zburat pe ruta OTP - IST - KL cu Turkish, respectiv Malaysian Airlines (bilete luate prin Turkish) sa imi spuna daca transferul bagajelor se face automat in Istanbul din Turkish in Malaysian Airlines.

Multumesc anticipat!

#29
megutz

megutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 21.07.2008
Da, Razvan, lasi bagajul in OTP si il ridici in KUL.
ii poti preciza si tipei de la check in lucrul acesta, ca vrei sa ridici bagajul la destinatie.

#30
kyron

kyron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 24.03.2005
Salut !

Am cumparat si eu bilete de avion Buc - KL in perioada 22 august - 12 septembrie. Deja mi-am rezervat pentru Bali perioada 5-11 septembrie (Ubud, Sehati, multumesc Imperator !!!)  Deci mai ramane sa-mi fac itinerariul pentru 22 august - 5 septembrie.

Am gandit asa:

- 2 nopti KL
- 2 nopti fie in Cameroon Highlands fie in Penang, voi ce-mi recomandati ?
- 5 nopti Perhentian pentru plaja, baie
- 2-3 nopti Singapore

Stiti cumva daca pot sa ajung din Perhentians in Singapore ? Am citit pe net ca ar fi un jungle train de noapte dar unii zic ca nu mai merge, altii ca merge... a fost cineva cu el ? Sau cu autobuz ?

Daca e dificil de ajuns asa, atunci din Prhentian ma pot intoarce in KL, apoi de aici in Singapore (via Melaca) iar din Singapore avion in Bali.

Sau recomandati mai bine traseul in sens invers ?  Adica din KL sa merg mai intai in Singapore (via Melaca), Perhentians, Cameroon Highlads sau Penang, apoi din nou in KL si de aici zbor catre Bali ?

Multumesc !

#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
O sa-ti placa la Sehati si zona unde e amplasat :-) Si eu am stat tot acolo la recomandarea lui Imperator.

[ http://meridianm.smugmug.com/photos/i-LmcQCv4/0/L/i-LmcQCv4-L.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://meridianm.smugmug.com/photos/i-9CM5S2Q/0/L/i-9CM5S2Q-L.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://meridianm.smugmug.com/photos/i-gb6cBF8/0/L/i-gb6cBF8-L.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://meridianm.smugmug.com/photos/i-pW4VjHS/0/L/i-pW4VjHS-L.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://meridianm.smugmug.com/photos/i-NBWqKRw/0/L/i-NBWqKRw-L.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://meridianm.smugmug.com/photos/i-8Fh4KC9/0/L/i-8Fh4KC9-L.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://meridianm.smugmug.com/photos/i-NFGmK4J/0/L/i-NFGmK4J-L.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#32
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006
Am tot studiat preturi, oferte, orare de zbor, locuri de escala, plecari din diferite orase, etc. si se pare ca cea mai corecta oferta ramane la Turkish.
Incerc sa-mi planific durata sejurului si ma bate gandul sa il fac mai lungut, ~20 de nopti, datorita pretului la avion.

Merita 2 nopti cazare in Cameron Highlands – Malaiezia ?
Sunt 300 km de la KL si exista autocare, pe la 10 eur/sens.

In final as pune: 4 nopti KL ( eventual si pentru un tur de o zi la Genting Highlands ), 2n in Cameron Highlands, 4n in Insulele Perhentian, 7n in Bali ( 4 in Ubud si 3 in Sanur/altceva ), 2n in insulele Gili si 1n in Jakarta ( nu pare prea recomandata capitala Indonesiei, parca totusi as trece o zi, poate fi asa de rau ?? ). Eventual 5n in Ubud si 2n in Gili, sa o mai scurtez cu 2n.... nu imi dau seama cat sa aloc in total doar pt. Bali – nu vrem doar plaja, vrem vizitat la greu, spectacole seara, etc.

Cam asta ar fi traseul, in mare.
Voi ce parere aveti ?

#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
eu am rezervat deja on line, desi, dupa spusele celor care cunosc zona, puteam la fel de bine sa gasesc cazare si la fata locului

in Bali am rezervat asa :

Sanur...4 nopti  www.sindhumertha.com
Ubud...4 nopti   www.kunangkunangguesthouse.com
Kuta...3 nopti  aici am trimis mai multe cereri..sper sa primesc raspuns de la www.sandatbalihotel.com

Kuala Lumpur...3 nopti www.citrushotelkl.com

Singapore...3 nopti  www.sleepysams.com

Thailanda

Krabi...3 nopti   inca nu am rezervat
Koh Samui...3 nopti www.novasamui.com
Koh Phangan...5 nopti www.delightresort.com
Phi Phi...4 nopti  www.paradiseresort.co.th
Patong... 3 nopti www.azonehotel.com
Bangkok...4 nopti inca nu

Hong Kong...4 nopti probabil www.alisanguesthouse.com

daca am ales bine, habar nu am..o sa vad la fata locului.

Edited by parabone, 05 August 2011 - 14:48.


#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmetalactual, on 5th August 2011, 13:17, said:

Am tot studiat preturi, oferte, orare de zbor, locuri de escala, plecari din diferite orase, etc. si se pare ca cea mai corecta oferta ramane la Turkish.
Incerc sa-mi planific durata sejurului si ma bate gandul sa il fac mai lungut, ~20 de nopti, datorita pretului la avion.

Merita 2 nopti cazare in Cameron Highlands – Malaiezia ?
Sunt 300 km de la KL si exista autocare, pe la 10 eur/sens.

In final as pune: 4 nopti KL ( eventual si pentru un tur de o zi la Genting Highlands ), 2n in Cameron Highlands, 4n in Insulele Perhentian, 7n in Bali ( 4 in Ubud si 3 in Sanur/altceva ), 2n in insulele Gili si 1n in Jakarta ( nu pare prea recomandata capitala Indonesiei, parca totusi as trece o zi, poate fi asa de rau ?? ). Eventual 5n in Ubud si 2n in Gili, sa o mai scurtez cu 2n.... nu imi dau seama cat sa aloc in total doar pt. Bali – nu vrem doar plaja, vrem vizitat la greu, spectacole seara, etc.

Cam asta ar fi traseul, in mare.
Voi ce parere aveti ?

2 nopți la Cameron cred că merită, nu cred că strică nimănui puțină liniște. Data viitoare când ajung în zonă voi vizita si eu :-) Poate la iarnă. Eu am ințeles că se fac vreo 4.5 ore până acolo din Kuala Lumpur. Deși aici scrie 3 ore http://www.cameronhi...o/Bus-Schedule/ , la bus schedule arată: Super VIP coach - 8:30am, 1:30pm.

În Kuala Lumpur aș sta 3 nopți, mai degrabă mai adaug o zi în altă parte. Tu cum te-ai gândit să-ți iei zborurile ? Ai cumva un program de zbor pregătit ?

pentru parabone: Nu aș sta in Kuta 3 nopți , e cam kitsch și gălăgioasă zona...părerea mea :-)

Edited by MembruAnonim, 05 August 2011 - 15:33.


#35
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006
Bus schedule arată: Super VIP coach - 8:30am, 1:30pm

Eu inteleg ca sunt doua plecari zilnice la 8:30 si 13:30, nu ca ar face 5 ore. Sunt 300 km ( asa zice goagal ) si pare a fi autostrada, asa incat este posibila o medie de 90-100 km/h. Nu stiu insa cum este vremea in iunie, eu inteleg ca fiind munte este mai frigut ( cam ca la noi ) dar nu inteleg cat de mult ploua sau nu. In KL am zis 4n ca sa fie 3 zile full, 2 sa le aloc orasului si o zi full pentru Genting Highlands. Nu stiu daca merita Malacca un drum, parerile sunt impartite.

Nu am inca un plan. In mare arata asa: OTP-IST-KUL dupa care cu bus-ul la Cameron Highlands, pe urma AA de la KL catre Perhentian ( zbor spre Kota Bharu ) si inapoi la KL, apoi AA de la KL spre Bali, zbor AA de la Bali la Jakarta, apoi AA de la Jakarta la KL si in final KL-IST-OTP.

#36
brixie

brixie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 09.07.2011

View Postmetalactual, on 5th August 2011, 13:17, said:

Am tot studiat preturi, oferte, orare de zbor, locuri de escala, plecari din diferite orase, etc. si se pare ca cea mai corecta oferta ramane la Turkish.
Incerc sa-mi planific durata sejurului si ma bate gandul sa il fac mai lungut, ~20 de nopti, datorita pretului la avion.

Ti-ai cumparat biletele de avion sau mai astepti?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate