Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Cum facem branza ? Cas, telemea, cascaval, urda ...

- - - - -
  • Please log in to reply
271 replies to this topic

#37
stea2012

stea2012

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 20.04.2012

View Poststea2012, on 5th July 2012, 11:49, said:

Puteti sa-mi spuneti va rog, cum se face iaurtul de capra? L-am facut ca si pe cel de vaca, dar nu mi-a iesit. A iesit foarte moale.
Multumesc!
Chiar nu stie nimeni cum se face iaurtul?

#38
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
http://forum.softped...howtopic=501634

#39
sadarchanghel

sadarchanghel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 21.03.2009
Buna seara,

Acum ca am gasit topicul, am si eu o intrebare pt inceput: cum sa fac sa nu mai dospeasca branza ?

Multumesc

#40
precup

precup

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 02.04.2010
la frigider.

#41
sadarchanghel

sadarchanghel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 21.03.2009

View Postprecup, on 27th July 2012, 21:29, said:

la frigider.


Multumesc dar m-am exprimat eu cam vag (am problema asta :D)
Era vorba de branza pusa la scurs, pana sa ajunga in lada cu sare si apoi in cutia cu saramura.

#42
sadarchanghel

sadarchanghel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 21.03.2009
Buna ziua,

Domnule Horia am o mare rugaminte la dumneavoastra, am bagat in beci niste branza (in cutie la saramura) si a dospit. Am desfacut-o (faramitat-o) dar acum nu stiu ce sa fac cu ea. As vrea daca aveti vreo reteta sa imi spuneti cum as putea sa o fac din nou sa arate ca atunci cand este proaspat scursa de zer (mai bine zis, vreau sa fie iar patratele cum a fost la inceput). O mai pot repara? :)

Multumesc

#43
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postsadarchanghel, on 27th July 2012, 20:34, said:

Buna seara,

Acum ca am gasit topicul, am si eu o intrebare pt inceput: cum sa fac sa nu mai dospeasca branza ?

Multumesc

Saramura folosita trebuie sa fie mai sarata. Minim 50-60 g sare la litru de apa.

View Postsadarchanghel, on 28th July 2012, 11:41, said:

... aveti vreo reteta sa imi spuneti cum as putea sa o fac din nou sa arate ca atunci cand este proaspat scursa de zer (mai bine zis, vreau sa fie iar patratele cum a fost la inceput). O mai pot repara? :)

Ati putea incerca doua variante:

1. O puneti zdrobita bine intr-un vas cu apa la fiert, la foc mic, sa fiarba vreo 15 minute. Lasati sa se raceasca  si o puneti in sedila la scurs.
2. Amestecati cantitati mici din branza bine faramitata cu lapte proaspat, cald, si o inchegati. Sa nu depasiti cantitativ 10% branza defecta in laptele proaspat.

#44
sadarchanghel

sadarchanghel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 21.03.2009
Multumesc domnule Horia, sunteti o comoara, ma duc sa incerc prima varianta :), sper sa-mi iasa.

Edited by sadarchanghel, 31 July 2012 - 12:45.


#45
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005

View Postsadarchanghel, on 28th July 2012, 10:47, said:

Multumesc dar m-am exprimat eu cam vag (am problema asta :D)
Era vorba de branza pusa la scurs, pana sa ajunga in lada cu sare si apoi in cutia cu saramura.

Ca sa nu mai dospeasca pana cand ajunge la sare trebuie sa scazi temperatura, asta pentru a incetini metabolismul bacteriilor pana in momentul in care le vei neutraliza (cu ajutorul saramurii) Uneori si in beci e cam cald pt a obtine acest rezultat, nu prea ai ce face decat sa maresti putin viteza de scurgere sau sa apelezi la un frigider daca ai cantitate mica.

#46
MaierMaria

MaierMaria

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 19.10.2012
Forumul acesta este extraordinar!!! Sa fii cel mai lenes om ,si tot te indeamna la munca! Doresc sa va transmit cum pastram noi branza de capra.Framantam casul dat prin masina de carne cu sare de mare sau cu sare pt muraturi,nici odata cu sare iodata.O bat bine intr-un bidon de untura de10L,o palma sub margine. Introduc bidonul intr-o oala mare,(de aceasi inaltime cu bidonul). Torn apa rece in oala si o pun pe foc iute ,pana incepe sa fiarba.Reduc focul la minim si las sa fiarba 8 ore.Separat topesc 500g slanina proaspata,o strecor si adaug 500ml ulei de floarea soarelui, inpreuna le dau in clocot. Dupa 8ore branza este patrunsa toata, asa ca torn amestecul de untura si ulei in clocot peste ea.Pun capacul si dau bidonul la cat mai rece posibil,pt a se raci rapid.Cand am nevoie de branza ,adun grasimea moale intr-un castron, iau branza,nivelez suprafata si torn iar grasimea,scutur bidonul sa se niveleze grasimea si sa patrunda in goluri.Branza nu isi modifica gustul dar devine nisipoasa.  Maria

#47
davoo

davoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 26.11.2012
depinde si ce cheag se foloseste  la obtinerea branzei pentru conservare

#48
davoo

davoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 26.11.2012
Salutare

Mai stie cineva cum se face cheagul de casa?

#49
MaierMaria

MaierMaria

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 19.10.2012
Folosesc Cheag Negru de la farmacie.La acesta am ramas dupa nenumarate incercari,inclusiv cu cel de casa.  Pt a obtine iaurt trebuie sa ai "cultura".Culturi gasesti la unele farmacii. Acum poti pregati cultura proprie ,pt anul viitor.Pe urma o pastrezi si cu cat este mai veche cultura, este mai bun iaurtul.  Maria

#50
Berbecutul

Berbecutul

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 11.05.2010

View PostMaierMaria, on 27 noiembrie 2012 - 12:39, said:

Pt a obtine iaurt trebuie sa ai "cultura".Culturi gasesti la unele farmacii. Acum poti pregati cultura proprie ,pt anul viitor.Pe urma o pastrezi si cu cat este mai veche cultura, este mai bun iaurtul.  Maria
Doamna, ne puteti oferi mai multe detalii despre aceasta reteta? Ma refer la "culturile pentru iaurt":
  • La ce fel de farmacii se gasesc?
  • Au o denumire comerciala?
  • Cum se pregateste o astfel de cultura pentru "anul viitor"?
  • Cum se pastreaza cultura respectiva?
Cu multumiri,
Felician

#51
davoo

davoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 26.11.2012
D-nu Felician  va zic o retete traditionala pe care o savurez vara cand caldurile ma coplesesc:

1. se fierbe laptele  normal, dupa care se lasa la racit

2.in vasul in care dorim sa preparam, se unge bine pereti vasului cu smantana  facuta de  casa.

3.se toarna laptele caldut in vas si se lasa cam 1/5-2 zile ,

4. se omogenizeaza se introduce la frigider  1-2 ore

Cantitatea se raporteaza in functie de vasul in care dorim sa preparam

Totul este un deliciu

Branza se dospeste si prin faptul ca este inchegata cu cheag de sinteza

View Postsadarchanghel, on 27 iulie 2012 - 19:34, said:

Buna seara,

Acum ca am gasit topicul, am si eu o intrebare pt inceput: cum sa fac sa nu mai dospeasca branza ?

Multumesc
Branza se dospeste si din cauza ca este inchegata cu cheag de sinteza

#52
stea2012

stea2012

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 20.04.2012

View PostMaierMaria, on 27 noiembrie 2012 - 12:39, said:

Folosesc Cheag Negru de la farmacie.La acesta am ramas dupa nenumarate incercari,inclusiv cu cel de casa.  Pt a obtine iaurt trebuie sa ai "cultura".Culturi gasesti la unele farmacii. Acum poti pregati cultura proprie ,pt anul viitor.Pe urma o pastrezi si cu cat este mai veche cultura, este mai bun iaurtul.  Maria

Ne puteti spune cum pregatiti cultura si cum o pastrati?
Eu am facut cu iaurt de cumparat prima data.L-am impaturit si asa mi-a iesit. Inainte il tineam la caldura, dar nu il impatuream si imi iesea moale, nu-mi placea.

#53
Berbecutul

Berbecutul

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 11.05.2010

View Postdavoo, on 27 noiembrie 2012 - 17:48, said:

D-nu Felician  va zic o retete traditionala pe care o savurez vara cand caldurile ma coplesesc:

1. se fierbe laptele  normal, dupa care se lasa la racit

2.in vasul in care dorim sa preparam, se unge bine pereti vasului cu smantana  facuta de  casa.

3.se toarna laptele caldut in vas si se lasa cam 1/5-2 zile ,

4. se omogenizeaza se introduce la frigider  1-2 ore

Cantitatea se raporteaza in functie de vasul in care dorim sa preparam

Totul este un deliciu

Bine, asta o stiam si eu de muuuulta vreme. Eu am neclaritati cu privire la ceea ce spunea D-na Maria, de la care inca astept un raspuns.

#54
MaierMaria

MaierMaria

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 19.10.2012
Se gaseste primavara, la o farmacie veterinara ,la Cluj,in apropierea spitalului Militar.Asa se si cere ,cultura de bacterii pt...ce-ti trebuie,iaurt,cas, pt a schimba gustul de capra in vaca,etc..Cultura facuta in casa este simpla acum cand laptele este dens si nu prea lasa zer.Sterilizezi o sticla termorezistenta,o umpli cu lapte de capra,o pui intr-un recipient metalic (gen doza de bere) cu aceasta o introduci intr-o  oala cu apa fierbinte si incalzesi laptele la70grade.Pregatesti un alt vas cu apa rece si cuburi de gheta.Scoti recipientul cu sticla si-l introduci in vasul cu apa rece ,cand ajunge la 30grade, introduci cheag 1/1000,agiti sticla,o acoperi doar sa nu intre praf si o pui la rece(camara),trebuie sa formeze o pelicula ca o piele fina de culoare indigo.Din aceasta compozitie se pune  o lingurita de dulceata la 250gr lapte.Din acest iaurt pastrezi pt urmatoarea tura si tot asa exact ca maiaua pt aluat.In Italia sunt producatori de lactate care se mandresc cu culturi vechi de peste 100ani,pastrate cu sfintenie in familie.  Maria

Acum nu inteleg eu,cum adica impaturit?

Revenind la cheagul Negru,nu stiu daca este de sinteza sau nu, se vinde vraf,nu am vazut  prospectul.Mi-a fost recomandat de o vacarita,care il utilizeaza la cas de vaca.  Cheag de casa stie sa faca mama,cand voi urca la dansa ii voi cere modul de preparare.Mie mi-a preparat dar miroase atat de urat ca am renuntat la acest cheag.

Recitind ce am scris, constat ca am facut o mica gresala prin omisie.Oierii introduc cultura in laptele de oaie "botezat" cu lapte capra pt ai accentua gustul de oaie.De fapt asa am aflat de existenta culturilor si de farmacia respectiva.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate