Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Facultatea de geologie (stat)?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
378 replies to this topic

#37
raducutzzu

raducutzzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 17.02.2006
la constructii dau majoritatea colegilor mei baieti...si nu cei care stiu mate! :)
se intra cu dosar si tenteaza pe multi....:)

#38
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View Postvladdy99, on May 11 2006, 23:11, said:

@rox ........ Da de zilele petrecute pe la morga, de  mirosul de formol impregnat pana in maduva oaselor ..... de toate astea nu sufli o vorbulita ?    sau de profii care te trec numa pe baza referintelor obtinute la ei in cabinet ...... ptiu drace hai k deja intru prin alta oala care nui a mea !
imi pare rau sa te dezamagesc, da' eu n-am pus inca piciorul intr-o morga( unde din ce-am auzit nu prea miroase deloc a formol, ci a ....mort). probabil prin anul 5-6 voi avea placerea. pana atunci, deocamdata ma ocup doar cu disectia, care e absolut altceva.asta se face la facultate, in sala de disectie, pe un cadavru de cand lumea...care arata impecabil la inceput. nu zdrobit/taiat/otravit. formolul nici macar nu e atata de rau, astea cu "ti se imput toate hainele", " nu poti sa stai cu ochii deschisi de miros", etc, etc...sunt doar LEGENDE, mirosul ala de formol e acolo doar cand stai deasupra cadavrului sau cand le stropesc mai bine( dar asta nu se intampla f des, ar fi risipa de formol). iar de "profii care te trec doar pe baza referintelor obtinute la ei in cabinet"...o fi, nu stiu, n-am intalnit. deocamdata profii te trec doar daca inveti sa iei examenul sau daca ai un spate foaarte solid sau un buzunar extreeeem de larg. si astea le-am mentionat deja. :rolleyes:

Edited by rox, 12 May 2006 - 08:28.


#39
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006

View Postrox, on May 12 2006, 08:27, said:

imi pare rau sa te dezamagesc,

OK mam exprimat eu gresit, de disectii era vorba ...... da faza cu formolu tot ramane   :cursing:   tu probabil ca te-ai obisnuit deja cu mirosul, insa pentru mine nu era tocmai placut sa miroasa fata a formol ............  :blush:

#40
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
:) cum ziceam..legende urbane..mie nu mi-a zis niciodata cineva ca " miros a formol", nici pretenu', nici parintii, nici colegii. si nici eu nu l-am simtit vreodata pe vreunul..in fine...se poate sa ai dreptate, se poate sa fie putin exagerat. mai sunt si altii la medicina, sau care au facut medicina p-aici. poate au si ei vreo parere...

#41
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
confirm eu ca rox are dreptate. cadavrele alea de la disectie habar nu aveau ce e ala formol. daca treci cu bine peste primul contact  nu mai ai probleme. dupa 2 saptamani de disectii ,deja cu stanga mancam un covrig si cu dreapta taiam. :D  
medicina e frumoasa,chiar daca este grea. este o facultate si o meserie pe care trebuie sa o faci din placere si din pasiune si nu doar ca sa faci o facultate. oricum a decazut mult fata de ce era odata. cand am intrat eu ,erau 4-5 pe un loc. acum sunt 0,8 pe un loc si se intra pana la media 4,50.  astia oricum nu rezista pana la final. cand am intrat eu eram 120 in serie. acum mai suntem 70. sa vedem cati or sa ia licenta.

#42
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
Bine bine .... da io tot pe a mea o tin   :peacefingers:
  Oricum e un detaliu cat se poate de lipsit de importanta  ;)
@rox  poti fi cat se poate de sigura ca nu incepeam acuma sa ii zic fetei ca miroase a formol  :cursing:  
  Si dupa cum bine zicea cineva inaintea mea ..... Totul este sa iti placa ceea ce faci, sa pui pasiune .... indiferent de ce facultate vorbim noi aici  :D

Edited by vladdy99, 12 May 2006 - 14:01.


#43
Syncron

Syncron

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,756
  • Înscris: 07.01.2006

View Postvladdy99, on May 12 2006, 14:58, said:

Bine bine .... da io tot pe a mea o tin   :peacefingers:
  Oricum e un detaliu cat se poate de lipsit de importanta  ;)
@rox  poti fi cat se poate de sigura ca nu incepeam acuma sa ii zic fetei ca miroase a formol  :cursing:  
  Si dupa cum bine zicea cineva inaintea mea ..... Totul este sa iti placa ceea ce faci, sa pui pasiune .... indiferent de ce facultate vorbim noi aici  :D

Vrei sa iti zic despre "sa iti placa ceea ce faci"? Majoritatea colegilor mei habar nu au ce le place si la ce facultate dau  :deadtongue:

#44
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006

View PostSyncron, on May 12 2006, 17:41, said:

Vrei sa iti zic despre "sa iti placa ceea ce faci"? Majoritatea colegilor mei habar nu au ce le place si la ce facultate dau  :deadtongue:
Trist, dar adevarat ......  probabil ca or sa ajunga care pe unde apuca si or sa traga matza pe rogojina numai de dragul diplomei   :ciocan:

#45
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

View PostSyncron, on May 12 2006, 18:41, said:

Vrei sa iti zic despre "sa iti placa ceea ce faci"? Majoritatea colegilor mei habar nu au ce le place si la ce facultate dau  :deadtongue:


probabil ca majoritatea colegilor tai habar nu au daca vor termina liceul ,fiind prea ocupati cu chiulitul. din pacate e plina tara de pusti din astia teribilisti care au impresia ca la 16 - 17 ani stiu tot ce e de stiut despre viata si ca scoala e pentru fraieri,in timp ce doar "jmecherii are bani si femei"  :puke:

#46
albinutz@

albinutz@

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.05.2006

View PostSyncron, on May 12 2006, 18:41, said:

Vrei sa iti zic despre "sa iti placa ceea ce faci"? Majoritatea colegilor mei habar nu au ce le place si la ce facultate dau  :deadtongue:

eu zic sa dea fiecare unde se intra mai usor, iar dupa vreo 4 ani, cand realizezi ca facultatea pe care ai facut-o nu e cea pe care ti-o doreai, faci un master si gata. oricum ce te invata astia in facultate acum nu nici cea mai mica legatura cu practica.

#47
Syncron

Syncron

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,756
  • Înscris: 07.01.2006

View Postbarbosa, on May 12 2006, 20:29, said:

probabil ca majoritatea colegilor tai habar nu au daca vor termina liceul ,fiind prea ocupati cu chiulitul. din pacate e plina tara de pusti din astia teribilisti care au impresia ca la 16 - 17 ani stiu tot ce e de stiut despre viata si ca scoala e pentru fraieri,in timp ce doar "jmecherii are bani si femei"  :puke:

Corect. Suntem o generatie destul de ciudata. Astia de la a 10-a si de la a 11-a sunt altfel, au planuri in viata, stiu de pe acum la ce facultate dau. Pe deasupra se inteleg si ca grup excelent. Eh asta e, noi suntem speciali  :huh:

#48
Syncron

Syncron

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,756
  • Înscris: 07.01.2006
Post multiplicat. Nu stiu de unde e eroarea, cred ca e de la mine totusi.

Edited by Syncron, 12 May 2006 - 20:00.


#49
Syncron

Syncron

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,756
  • Înscris: 07.01.2006
Post multiplicat. Nu stiu de unde e eroarea, cred ca e de la mine totusi.

Edited by Syncron, 12 May 2006 - 20:01.


#50
Syncron

Syncron

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,756
  • Înscris: 07.01.2006
Post multiplicat. Nu stiu de unde e eroarea, cred ca e de la mine totusi.

Puteti sa si stergeti mesajele astea.

Edited by Syncron, 12 May 2006 - 20:01.


#51
raducutzzu

raducutzzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 17.02.2006
Nu cred ca stiu totul despre viata,insa ceva stiu sigur: scoala romaneasca nu te pregateste pt viata...In scoala nu te invata ce sa faci ca sa iti fie bine,ca sa traiesti bine,ca sa ai o viata fericita.In Romania,elevii vor sa fie scosi drept genii din scoala.Suntem tratati ca niste roboti fara pasiuni,fara preferinte,fara idei.Ni se baga in cap informatii multe pt ca "nu e rau sa le stii".Toate documentarele de pe Discovery sunt interesante,dar asta nu inseamna ca trebuie sa stam toata ziua sa ne uitam la ele...Decat sa ne petrecem zeci  de ani asimiland incontinu informatii.mai bine sa ne petrecem jumate din timp APLICAND ceea ce am invatat.Nu conteaza sa acumulezi mult,ci sa aplici TOT.Degeaba invat eu nush ce teorema cu ajutorul careia pot afla daca o functie/matrice etc e inversabila/singulara/bijectiva/surjectiva daca sunt sigura ca nu o sa ma folosesc de onformatia respectiva.Intr-adevar,si asta e argumentul de baza,nu strica,dar nu strica nici sa ai in casa carti despre balene/crocodili etc si asta nu inseamna ca avem toti sau macar majoritatea.
O sa cred in Scoala Romaneasca atunci cand o sa ia in calcul ca poate eu stiu ce vreau in viata si nu am nevoie de toate rahaturile pe care ne obliga ei sa le invatam.
Din punctul meu de vedere sunt trei materii pe care trebuie NEAPARAT sa le stapanesti: matematica de baza (sa stim sa socotim) ,economia de baza ()pt ca traim intr-o ec de piata ,romana-macar mediu (pt a nu ne face de ras).Anatomia,subst chimice elementare,fizica de baza le consider chestii logice si/sau cultura generala.Restul materiilor (precum si gradul de perfectionare) sunt importante atat timp cat te intereseaza domeniul.
EDIT: scoala este UN MIJLOC si nu UN SCOP.(la fel ca si banii)

Edited by raducutzzu, 12 May 2006 - 21:00.


#52
[F][u][z][z][y]

[F][u][z][z][y]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 14.04.2006
La ce facultate sa dau ?? Ce se cauta acum? .... Nu de alta da am bacu acum si nu m-am hotarta la ce facultate sa ma duc.....

#53
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005
:D
1. Ce-ti place sa faci?
2. La ce te pricepi?
3. In ce domeniu ai fi dispus sa muncesti destul de mult incat sa ajungi foarte bun?

#54
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006

View Postraducutzzu, on May 12 2006, 20:59, said:

Din punctul meu de vedere sunt trei materii pe care trebuie NEAPARAT sa le stapanesti

Ajunge numai sa te uiti la alde Becali si ai sa iti dai seama ca nici macar de astea nu ai nevoie in  viata  :cursing:
Daca nu ma insel nici liceul nu e obligatoriu, il faci fiindca asa vrei tu, fiindca vrei sa intelegi mai cat mai mult din lumea care ne inconjoara, fiindca iti place si vrei sa faci un rost in viata cu ajutorul cartii, nu iesind cu oile la pascut sau mai stiu eu ......
Asta este insa modul in care vad eu lucrurile, nu si realitatea .....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate