Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Facultatea de geologie (stat)?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
378 replies to this topic

#19
Syncron

Syncron

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,756
  • Înscris: 07.01.2006
Ok, eu cred ca este destul de util un topic in care userii sa recomande o facultate (pe care au facut-o, ei sau pretenii lor), sa spuna cum au intrat acolo, cum a fost in timpul studentimii, ce posibilitati de angajare aveau dupa terminarea facultatii si pana la urma ce meserie si-au ales....

#20
axel_1

axel_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 16.12.2005
oricare mai putin electronica :no:  ...... sa figi de ea ca dracu' de tamaie   :scared:

#21
Syncron

Syncron

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,756
  • Înscris: 07.01.2006

View Postaxel_1, on May 9 2006, 11:32, said:

oricare mai putin electronica :no:  ...... sa figi de ea ca dracu' de tamaie   :scared:

de ce? da detalii.

#22
axel_1

axel_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 16.12.2005

View PostSyncron, on May 9 2006, 18:35, said:

de ce? da detalii.

sa-ti citez ce scrie pe peretii unei sali de curs : " etti mi-a distrus viata "      :P

#23
sandy

sandy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 08.04.2005

View Postaxel_1, on May 9 2006, 20:21, said:

sa-ti citez ce scrie pe peretii unei sali de curs : " etti mi-a distrus viata "      :P

Daca iti place, e frumoasa si ea. Conditia e sa-ti placa cu adevarat, nu sa ajungi acolo pentru ca asa a vrut mama, tata sau e vreun prieten pe acolo.

#24
Syncron

Syncron

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,756
  • Înscris: 07.01.2006
Hello, restul!! Nu puteti sa spuneti si voi ceva despre facultatea pe care ati facut-o sau pe care o faceti?

#25
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
La UPB mai-marii universitatii au hotarat ca facultatea se va face tinandu-se cont de absente. Poate ca sunt eu mai prost, dar facultatea nu presupune prezenta obligatorie, chiar si la cursurile de zi.

Deasemenea, nu inteleg profesorii...cat timp sunt platiti, cat timp ne prezentam la examene si statul finanteaza studiile noastre (in cazul celor de la fara taxa) nu vad de ce ii deranjeaza faptul ca nu mergem la ore...Este absurd...


Ideea de baza este: daca puteti, alegeti altceva. Electronica este LA PAMANT din punct de vedere al dotarilor si, cu mici exceptii, si din punct de vedere al competentei cadrelor didactice.

Nu mai pun la socoteala organizarea incredibil de proasta, la nivel de secretariat, inexistenta unui site bine conturat, cu informatii utile, nu zic nimic de peretii atat de buni incat la prima ploaie serioasa trebuie sa faci slalom printre galetile de pe hol puse sa colecteze apa care pica dit taote crapaturile, nici nu vreau sa ma gandesc la cainele Bobita care alearga zglobiu prin holul principal de langa Aula, incerc sa nu imi aduc aminte de orarul gandit, probabil, de secretare in colaborare cu sefa femilor de serviciu.

Mancarea in cantine este jalnica (dar ieftina), pute a mancare in ultimul hal....


M-am enervat cand am vazut cate am putut scrie de rau facand doar un rezumat  :cursing:



Pentru doritori dezvolt subiectul...

:peacefingers:

#26
raducutzzu

raducutzzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 17.02.2006
crz: am prins ideea

eu as vrea sa dau la jurnalism....sau la publicitate (e aceeasi chestie in primul an si jumate)
chestia e ca jurnalismul a ajuns in zilele noastre cum era dreptul in anii 90...sau ingineria inainte de 90...o facultate foarte cautata...foarte "trendy"...e la moda sa fii student acolo,la fel cum e la moda sa spui ca ai "studii in psihologie"...foarte multi snobi in romania...
asa ca voi da in vara la ase...o facultate aiurea...ceva cu managementul administratiei publice sau asa ceva...nici nu stiu exact cu ce se ocupa sau ce ies de acolo...chestia e ca e singura facultate de la ase la care se intra doar  cu economie...fara MATE!...oricum,matematica la admitere e pusa "ca sa fie" pt ca se studiaza doar un an...mai bine mergea o proba practica...un  studiu pe o firma sau ceva de genul...
nici o facultate din ro nu te pregateste pt ceea ce se cere de catre piata...multa teorie,multe prostii,multe materii predate doar pt a avea profii catedre...de exemplu,eu tre sa invat doua carti de biologie doar pt bac...:(  o gramada de idioti printre cei care fac programa didactica...hodorogi ramoliti cu idei fixe si mentalitati invechite...
na...m-am enervat...inc-o tzigara..

#27
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Trebuie sa va uitati la o Facultate la care dupa ce iesiti sa puteti faceti ceva cu hartia respectiva, ideal ar fi una in care sa incepti din bancile facultatii.

In ultimul voiaj am avut un cadet anul III de la UMC. Eu a trebuit sa fac un voiaj cadetie dupa ce am terminat si deci eram deja pe functie. Vad ca acum lor le da drumul inca din facultate. Pe vremea mea daca aveai pile plecai si oricum se ducea cam naibii anul. La ei  acum cica chiar ii incurajeaza sa plece. Deci lucrurile se misca. Partea proasta e ca cel putin pe atunci erau in urma cu ce inavatai fata de ce gaseai la nava.

#28
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006

View Postraducutzzu, on May 11 2006, 01:11, said:

...fara MATE!...oricum,matematica la admitere e pusa "ca sa fie" pt ca se studiaza doar un an...mai bine mergea o proba practica...un  studiu pe o firma sau ceva de genul...

Imi pare rau sa te contrazic, insa la unele fack din ase se studiaza ceva mai multa matematica ... si acolo chiar e musai sa stii ceva matematica  :nonobad:    
Ce sa mai zic de specializarea de Matematica-Economica de la Cibernetica  :unsure:

Edited by vladdy99, 11 May 2006 - 10:36.


#29
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View PostSyncron, on May 10 2006, 23:54, said:

Hello, restul!! Nu puteti sa spuneti si voi ceva despre facultatea pe care ati facut-o sau pe care o faceti?
pai na ca zic eu..da' ce sa zic? :huh:  cred ca toata lumea a auzit/banuieste/stie cum e la medicina...majoritatea fug de ea ca de dracu'( presimt ei ceva...) restul sunt foarte curajosi. daca ai curaj, vointa, bani sa vegetezi inca..sa zicem 10 ani pe spinarea alor tai,daca iti place sa stai cu nasul in manuscrise de la 1900 toamna sau sa dai 3 milioane pe o carte noua si daca ai puterea sa inveti toata viata, medicina e pentru tine. e frumos asa, cel putin in teorie...organizarea nu e printre cele mai bune, cladirea e veche( nu, atunci cand trepideaza nu e cutremur, trec masini prin curte sau topaie vreun coleg pe palier), unii profesori sunt absolut insuportabili, bibliotecara de la sectia de imprumut e un automat de cadouri, si secretariatul are progam de la 1 la 3.  :P

ah..am uitat 2 legende ale facultatii...omul priceput la info al facultatii( yeah, mr spircu) si the chemistry mana aka "sAtan"...

Edited by rox, 11 May 2006 - 20:58.


#30
raducutzzu

raducutzzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 17.02.2006

View Postvladdy99, on May 11 2006, 11:33, said:

Imi pare rau sa te contrazic, insa la unele fack din ase se studiaza ceva mai multa matematica ... si acolo chiar e musai sa stii ceva matematica  :nonobad:    
Ce sa mai zic de specializarea de Matematica-Economica de la Cibernetica  :unsure:
decat "fack"...mai bine "fuck"..:)

ai dreptate...eu ma refeream la ce facultate ma intereseaza pe mine...si anume marketing...ma aprinsesem prea tare si am uitat sa specific... :P la marketing se da admitere la mate dar se face un singur an mate...in rest,matematici aplicate in economie...

#31
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006

View Postraducutzzu, on May 11 2006, 21:48, said:

decat "fack"...mai bine "fuck"..:)
          Cei drept,  e  ..... :peacefingers:

View Postraducutzzu, on May 11 2006, 21:48, said:

...in rest,matematici aplicate in economie...   seminar
Pai man si astea ce crezi ca sunt  :blink:        sa vezi cand oi incepe tu acolea cu probleme de economie rezolvate prin programare liniara, si alte minunatii ..............  :frust:
Stii banala formula a lui Gauus, ..... noua o minte luminata la cap  :cursing:  ne-a demonstrat-o intr-o o ora si juma de plimbari prin tot felul de formule matematice care de care mai "minunate" de am plecat cu totii mai prosti decat am intrat la el  :bicycle:

@rox ........ Da de zilele petrecute pe la morga, de  mirosul de formol impregnat pana in maduva oaselor ..... de toate astea nu sufli o vorbulita ?    sau de profii care te trec numa pe baza referintelor obtinute la ei in cabinet ...... ptiu drace hai k deja intru prin alta oala care nui a mea !

Edited by vladdy99, 11 May 2006 - 22:23.


#32
raducutzzu

raducutzzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 17.02.2006
stiu ce inseamna aberatia in matematica...am un prof de mate care demonstreaza toate rahaturile...a demonstrat ca  1 e diferit de 0...se leaga de toate chichitel...
lucrari de 5 minute cu 2 exercitii...zeci de exercitii ca tema si multa scarba...asta inseamna matematica pt mine,dupa ce am facut 4 ani de mate cu un  prof ff bun,dar care nu intelege ca matematica nu naste aceleasi pasiuni pt toata lumea!

#33
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006

View Postraducutzzu, on May 11 2006, 22:31, said:

care nu intelege ca matematica nu naste aceleasi pasiuni pt toata lumea!

Ooooooooooooooooooooooooo anii de liceu  :coolspeak:

Stai sa o fi vazut pe profa mea de chimie din liceu  :D     si cand te gandesti ca persona mea nu reusea sa treaca decat copiind la aceasta minutata materie  :coolspeak:

Edited by vladdy99, 11 May 2006 - 23:01.


#34
raducutzzu

raducutzzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 17.02.2006
si cu chimia sunt in plop...:) cel putin in clasa a 10 aveam o teroare de profa...pur si simplu imi era groaza de ea@ acelasi sentiment pe acre l-as trai daca as fi noaptea,singur,intr-un cartier de tigani...
acum s-a mai calmat ...e mai .. umana!  :) insa ma avertizat sa invat ceva sa ma asculte,ca altfel nu imi incheie media...:(

#35
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006

View Postraducutzzu, on May 11 2006, 23:24, said:

aveam o teroare de profa...pur si simplu imi era groaza de ea@ acelasi sentiment pe acre l-as trai daca as fi noaptea,singur,intr-un cartier de tigani...

A mea era model din ala sovietic daca ai idee .... de generatie veche    
Doamne nici acuma nu uit cand incepea femeia sa zica Cloooooooooooruuuuuuuuuuuuuuuullll ne scula si din somnul cel mai dulce al mahmurelii  :worthy:
In rest ce sa zic .... sunt unele materii la care mergi cu placere si la care chiar pui mana sa si inveti si altele  :boxing:  tre sa le iei, cum ... mai conteaza ???  :gunsmilie:  
da asta era un topic despre facultatile patriei nu unul de depanat amintiri din liceu .......

Asa ca sa mai intru pe felie  .... io is la fack de Cibernetica, Statistica si Informatica Economica de pe la ASE....... deci daca va place una dintre materiile de mai sus enumerate   :smoke:
ce sa zic profii is de toate genurile .... si din aceaia loviti rau de tot la strechie, dar si oameni cu picioarele pe pamant .... dotarile sunt satisfacatoare, eu unul nu am de ce sa ma plang  :proud:     ideea ar fi sa iti placa algebra liniara, sa mananci ceva calculatoare pe paine si poti fi un cibernetician de succes  :arigato:  
In rest sa auzim numai de bine  :cheers:

Edited by vladdy99, 11 May 2006 - 23:52.


#36
m3gistus

m3gistus

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 37
  • Înscris: 24.01.2006
La constructii sa nu dati decat daca:
1. Sunteti tocilari.
2. Aveti pile.
3. Aveti bani de spaga.
4. Aveti pile.
5. Aveti pile.
Si, cel mai improbabil caz: va plac toate materiile de care v-ati ferit/la care ati copiat/ati invatat cu placere in liceu, si anume: chimia, fizica, matematica(mai putin).

Aah, si daca va plac fosilele de profesori.

Cam atat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate