Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Vila pe teren concesionat de primarie

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
AndreyAlejandro

AndreyAlejandro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,233
  • Înscris: 05.08.2010
As vrea sa ma lamuriti si pe mine intr-o privinta.

Am gasit un anunt in legatura cu o vila la cheie pe care m-ar interesa s-o cumpar. Am luat leg. cu persoana respectiva (proprietarul) si mi-a spus ca  este un cartier de vile in acea zona si toate terenurile inclusiv al lui sunt pe teren concesionat. mi-a spus ca este concesionat pe TOATA PERIOADA CONSTRUCTIEI. este posibil asa ceva?
ce riscuri sunt?
As vrea sa va rog sa ma lamuriti ce anume inseamna acest lucru, din punctul meu de vedere, din punctul de vedere al cumparatorului.  pt. ca vila e ok, sunt f. multumit, doar ca problema asta cu concesiunea nu stiu.
Trebuie sa platesc o taxa anuala pt. concesiune sau cum se procedeaza? va rog sa-mi dati mai multe detalii. multumesc.

in caz ca topicul va fi mutat, rog cel care-l muta sa precizeze in acest topic unde anume il muta. (in caz ca n-am postat unde trebuia).

#2
alexdobre

alexdobre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,783
  • Înscris: 25.02.2011
chestia cu terenuri concesionate se dau si aici la mine..e vorba de niste terenuri ,impartite oarecum,daca nu ma insel sunt 470 de metrii,iar in legatura cu taxa am inteles ca se plateste pe an,3 milioane daca nu vorbesc prostii...

#3
AndreyAlejandro

AndreyAlejandro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,233
  • Înscris: 05.08.2010
nu te supara..si alte chichitze...ce anume ar mai putea fi?
e adevarat ca poate fi concesionat pe toata durata constructiei, ca asa mi-a spus.
nu ma prinde cu ceva f. nasol? nu vreau sa intru in belele.

practic inseamna chirie? sau ce anume mai exact?

cam care ar fi pasii pe care trebuie sa-i urmez eu daca m-ar interesa casa asta dar cu problema asta cu terenul concesionat...

Edited by AndreyAlejandro, 03 July 2011 - 19:13.


#4
alexdobre

alexdobre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,783
  • Înscris: 25.02.2011
nu stiu nici eu foarte multe si nu vreau sa vorbesc prostii..se poate sa fie cum ai auzit si tu,sa fie concesionat pe toata durata constructiei..daca vrei,maine iti pot da detalii super exacte,matusa mea lucreaza la primarie stie tot ...

#5
AndreyAlejandro

AndreyAlejandro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,233
  • Înscris: 05.08.2010

View Postalexdobre, on 3rd July 2011, 20:13, said:

nu stiu nici eu foarte multe si nu vreau sa vorbesc prostii..se poate sa fie cum ai auzit si tu,sa fie concesionat pe toata durata constructiei..daca vrei,maine iti pot da detalii super exacte,matusa mea lucreaza la primarie stie tot ...
chiar te rog. raman dator.

vreau ceva exact, pt. ca e vb. sa fac schimb de apartament cu vila...si nu e de joaca.

#6
alexdobre

alexdobre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,783
  • Înscris: 25.02.2011
maine o sa trec pe la ea si ma informez exact...
dar teoretic..ce problema ai puta avea? ca,daca gandim logic e doar un schimb..cat timp platesti e totul ok,ori plateste proprietarul actual ,ori tu..doar problema e pe ce perioada e concesionat.te voi lamuri maine

#7
AndreyAlejandro

AndreyAlejandro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,233
  • Înscris: 05.08.2010

View Postalexdobre, on 3rd July 2011, 20:17, said:

maine o sa trec pe la ea si ma informez exact...
dar teoretic..ce problema ai puta avea? ca,daca gandim logic e doar un schimb..cat timp platesti e totul ok,ori plateste proprietarul actual ,ori tu..doar problema e pe ce perioada e concesionat.te voi lamuri maine
pai problema e ca sa nu fie vreo capcana, in sensul ca sa fie concesionat pe o perioada limitata si apoi sa-mi ia primaria teren, casa, totul.
da, si cat anume se plateste exact. e o suma fixa in toata tara?
si ce riscuri ar mai fi?
  (ma refer sa intrebi maine)

Edited by AndreyAlejandro, 03 July 2011 - 19:25.


#8
alexdobre

alexdobre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,783
  • Înscris: 25.02.2011
nu stiu..ce sa zic..teoretic atata timp cat platesti statului "chria" e ok..
oricum eu maine trec si vorbesc cu ea o sa intreb ce si cum.
suma nu stiu ce sa zic..sa iti dau un exemplu la impozitul la masina.. eu stau in Calan,un orasel micut unde impozitul la masina mea e 1mil jumate,iar in Deva,care e municipiul e 3 milioane.

#9
Cnox

Cnox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 31.01.2009
Terenul poate fi concesionat pe durata existentei constructiei. Ii poti cere proprietarului contractul de concesiune ca sa te convingi. Oricum dupa semnarea contractului de schimb sau de vanzare cumparere (in functie de cum va hotarati sa faceti tranzactia) trebuie sa mergi la primarie sa faci un act aditional la contractul de concesiune in care se specifica ca vei prelua tu concesiunea terenului. Numai impreuna cu actul aditional notarul va putea trimite la cadastrul contractul de schimb sau v/c pentru intabularea vilei pe numele tau.
Probleme majore cu concesiunea nu prea cred ca pot sa apara. Poti  intreba totusi la primarie in functie de ce indicatori se stabileste cuantumul concesiunii. Sa nu te trezesti peste cativa ani ca iti cere 30000 ron pe an.

Edited by Cnox, 03 July 2011 - 20:46.


#10
sebannu1

sebannu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 09.01.2010

View PostAndreyAlejandro, on 3rd July 2011, 20:20, said:

pai problema e ca sa nu fie vreo capcana, in sensul ca sa fie concesionat pe o perioada limitata si apoi sa-mi ia primaria teren, casa, totul.
da, si cat anume se plateste exact. e o suma fixa in toata tara?
si ce riscuri ar mai fi?
  (ma refer sa intrebi maine)

da te crezi pe vremea comunistilor?

cum sa-ti ia casa?

concesionarile se fac de obicei pe 49 sau 99 de ani,iar daca se ridica constructie pe acel teren odata demolata constructia nu mai ai nimic in comun cu terenul!

ca forma juridica tu cumperi doar constructia iar terenul doar il administrezi pe perioada concesiunii!

#11
dinmarius

dinmarius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,528
  • Înscris: 27.06.2011

View PostAndreyAlejandro, on 3rd July 2011, 19:43, said:

As vrea sa ma lamuriti si pe mine intr-o privinta.

Am gasit un anunt in legatura cu o vila la cheie pe care m-ar interesa s-o cumpar. Am luat leg. cu persoana respectiva (proprietarul) si mi-a spus ca  este un cartier de vile in acea zona si toate terenurile inclusiv al lui sunt pe teren concesionat. mi-a spus ca este concesionat pe TOATA PERIOADA CONSTRUCTIEI. este posibil asa ceva?
ce riscuri sunt?
As vrea sa va rog sa ma lamuriti ce anume inseamna acest lucru, din punctul meu de vedere, din punctul de vedere al cumparatorului.  pt. ca vila e ok, sunt f. multumit, doar ca problema asta cu concesiunea nu stiu.
Trebuie sa platesc o taxa anuala pt. concesiune sau cum se procedeaza? va rog sa-mi dati mai multe detalii. multumesc.

in caz ca topicul va fi mutat, rog cel care-l muta sa precizeze in acest topic unde anume il muta. (in caz ca n-am postat unde trebuia).
In caz de seism si prabusire ce faci?!

#12
ascee_ro

ascee_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 15.02.2005
Acelasi gand ca si @dinmarius - in caz de seism/prabusire/distrugere completa a constructiei, atunci tu nu mai ai nici un drept asupra terenului. Daca e ceva de genul pe xx ani, atunci ai drept de folosinta pe acea perioada (probabil cu posibilitate de prelungire :P).

E cam aceeasi idee cum sunt facute unele (dar probabil majoritatea) blocurilor "comuniste" - terenul nu e al proprietarilor de apartamente, ci e dat in folosinta de primarie pe perioada constructiei. Daca nu ai asigurare si pica blocul, nici macar un cort nu poti sa pui pe teren.

#13
iufiuf

iufiuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 19.05.2008
[quote name='AndreyAlejandro' date='3rd July 2011, 20:43' post='10114781']
As vrea sa ma lamuriti si pe mine intr-o privinta.
cat timp constrctia respectiva se afla pe teren este al tau.
daca tu vrei sa faci acolo o ferma de vaci sau sa pui pepeni si sa darami casa terenul se"intoarce" la primarie.
asta ca si informatie generala asa.
nu stiu care sunt exact conditiile de acolo, raspunsul meu este la modul general.
bafta!

#14
Cnox

Cnox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 31.01.2009
Pentru orice eventualitate isi va face si o asigurare la casa... iar in caz de cutremur sau alte dezastre isi va lua banii pe casa de la asigurator. Apoi daca vrea sa reconstruiasca acolo va trebui sa renegocieze cu primaria pentru concesiune terenului.
Exact cum spunea si @sebannu1... tu cumperi doar constructia si terenul il ai in fososinta. Dar in caz de demolare sau alte dezastre vei avea prioritate pentru a reconcesiona terenul respectiv ca sa faci o alta constructie.
Ferma de vaci sau plantatie de pepeni intr-un cartier de vile??? Ma indoies ca ar cumpara cineva o constructie pe un teren aproximativ 1000 m.p. ca sa o demoleze si sa faca asa ceva.

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
In cazurile astea, primul lucru care se face este studierea contractului de concesiune. Exista posibilitatea ca acea concesiune sa aiba mai multe conditii decat cea legata de existenta constructiei, conditii cu privire la un anumit termen in care vanzarea este interzisa sau alte clauze a caror incalcare pot avea ca rezultat rezilierea concesiunii.

#16
shaq_brayn

shaq_brayn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.09.2008
Buna ziua am si eu o problema si daca ar fii cineva care ar putea sa ma lamureasca cu niste intrebari .



Am cumparat acum 5 luni o vila in comuna pantelimon pe un teren concesionat , femeia de la care am cumparat se numeste Maria si are un barbat pe nume Puiu toate bune si frumoase la prima vedere si pana sa cumpar casa de la ei, foarte amabili si respectuosi, ei mi-au promis ca dupa ce cumpar ma ajuta cu concesiunea adik sa mi-o treaca pe numele meu , concesiunea nu este pe numele lor ei sunt o agentie care la randul lor au cumparat casa de la primul propietar ce are trecuta concesiunea pe numele lui .


Au trecut 5 luni si eu am doar actele de la casa si un contract de vanzare cumparare facut la un avocat , Puiu cu Maria ma tot amana cu acea concesiune sa mi-o treaca pe numele meu

La primarie totul mege cu bani (spaga), Puiu cu Maria mi-au cerut onorariul pentru primarie de 200 euro  i-am dat si tot nimic (cica nu vrea sa semneze primaru) ce ma sfatuiti sa fac


de curand au cumparat si niste fini de ai mei tot acelasi lucru ca si mine, omul de la care a cumparat a rezolvat toate actele in 2 saptamani .


L-am rugat pe acel om sa imi rezolve si mie , dar nu se baga la alte propietati doar la ale lui .


Va rog astept niste sfaturi de la cineva care a mai trecut prin asa ceva ... Multumesc anticipat!!!

#17
magdabld

magdabld

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.10.2013
buna seara am si eu o intrebare ?am gasit sa cumpar un teren concesionat , si nu stiu ce sa fac sa nu imi  iau teapa ...eu tot ce fac, fac pe numele propietarului , avize ,constructia etc . unde trebuie sa ma interesez la notar sau la avocat, si ce clauze sa pun ,sa nu raman fara banii si sa ma dea afara mai incolo , ar putea sa imi cedeze concesiunea pe numele meu .

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
magdabld, nu mai face nimic pe numele altuia. Daca nu puteti sa treceti concesiunea la tine, e cazul sa gasesti altceva.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate