Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Ajutor achizitionare LCD

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
adyz_4u

adyz_4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 21.03.2007
Cum spune si titlul sunt nelamurit in achizitionarea unui monitor LCD.
Am gasit 2 modele din care 1 e LCD si celalalt model e LED.
Din ce am mai inteles modelele LED la pretul asta nu sunt prea diferite la imagine fata de LCD.
Bugetul meu pentru achizitionare e de 300 LEI.

Modelul 1

Modelul 2

Multumesc in avans.

#2
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Eu zic să mai pui ceva și să cumperi ceva mai mare și pe deasupra Full HD,uită-te la Asus-ul Ăsta de 22 de inch,care este net superior monitoarelor găsite de tine.Poate vrei să vizionezi vreodată un film full hd,și atunci merită toți banii. :kisstogether:

Edited by d4m4g3, 03 July 2011 - 15:37.
fara citat


#3
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
La ce il vei folosi? Filme/jocuri/browsing/office, ce?

Sfatul meu e ca mai bine ramai cu CRT pana mai strangi un ban. Oricum, dintre cele 2 l-as alege macar pe cel cu LED, chiar daca nu are boxe - dar nici nu cred ca sunt necesare.
Serios, nu merita, este foarte mic! Iti recomand macar asta. Ideal ar fi unul ca asta.

#4
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,328
  • Înscris: 21.05.2006
Asus-ul recomandat de Viorelsolar este best buy... fa un efort si achizitioneazal.

#5
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Asus-ul ala merita la pretul ala, ca la eMag sau orice alt magazin e cu cel putin 100lei mai scump, iar eu nu prea as lua de la Debo. Nu ca n-ar fi seriosi cu vanzarile, dar nu stiu exact cum stau cu garantiile, ca multe produse le aduc pe cai neoficiale, mai ieftin. Acum e alegerea fiecaruia de unde cumpara...
FullHD pe 22" nu-i rau, dar se putea mai bine, adica sa aiba o diagonala mai mare.
Se pare ca nici pe site la Asus nu apare contrastul real. Unghiurile sunt mai mici decat la Philips. Nu are intrare digitala DVI, doar VGA.

#6
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,328
  • Înscris: 21.05.2006
la 400lei ce pretentii ai?

#7
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008

View Postd4m4g3, on 3rd July 2011, 17:00, said:

Se pare ca nici pe site la Asus nu apare contrastul real. Unghiurile sunt mai mici decat la Philips. Nu are intrare digitala DVI, doar VGA.
Philips sunt recunoscuti ca mint la chestia cu unghiurile. Unghiurile sunt absolut la fel ca la celelate modele ,adica unghiuri tipice de TN ,adica proaste.
Ia-ti Asus-ul ala ,isi merita pe deplin banii. Vezi sa nu folosesti vreodata idiotenia aia de Asus Splendid cu care vin toate produsele lor.

Edited by edigee, 03 July 2011 - 22:43.


#8
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

View PostCap-shoot, on 3rd July 2011, 23:28, said:

la 400lei ce pretentii ai?
Toate cele de mai sus. Bine, toate alea nu se pot avea cu 300 sau 400 lei.
Daca e sa o luam asa, de unde 400? :) Bugetul este de 300.

View Postedigee, on 3rd July 2011, 23:39, said:

Mint sau nu, oricum monitorul este unul foarte ok. :)

#9
adyz_4u

adyz_4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 21.03.2007
Salutare si multumesc pentru raspunsuri dar cum zice si d4m4g3 bugetul initial e de 300 Lei.
Deja e depasit de modelele mele si ca sa mai pun bani in plus nu imi convine mie ca imi strica alte planuri plus ca daca o sa vreau sa rulez jocuri la rezolutie mare si grafica maxima o sa trebueasca sa mai bag bani si in pc si nu am facut nimic ... nu a fost ales la rezolutie mica degeaba. Poate peste 1-2 ani o sa se mai ieftineasca monitoarele LED si am sami iau atunci unul cu diagonala mai mare.
Monitorul o sa il folosesc in special la jocuri ... bine inteles ca o sa ma uit si la filme HD pe el dar alea se vad pe orice monitor.

P.S.: Chestia cu unghiurile de vizibilitate nu e problema mea ca eu mil pozitionez sa vad eu ... o sa fie problema prietenilor mei care o sa-mi stea langa  :lol:
P.P.S.: Un amic mia recomandat ca daca un monitor nu are intrare DVI nici sa nu ma uit la el.

Edited by adyz_4u, 04 July 2011 - 06:14.


#10
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
S-au ieftinit foarte mult LCDurile. Acum cativa ani stiu ca am luat Samsung de 19" cu >12 milioane. Acum sunt de 3 ori mai ieftine... Nu stiu cat se mai pot ieftini avand in vedere ca la 600lei iei unul mare, cu DVI, FullHD, foarte ok.
Daca vrei sa stai cu prietenii la un film, scuza-ma, dar un monitor de 18.5" nu prea face nimic. Este foarte mic! Totusi, pentru jocuri daca ai un sistem slab ar fi mai ok - e diferenta mare intre 1366x768 si 1920x1080 pixeli cand pui placa video la treaba.
Da, DVI-ul il consider necesar, calitatea imaginii este mai buna prin interfata digitala. Acum mai depinde si de monitor si de ochi, nu mereu e atat de vizibil.
Avand in vedere pretul si diferenta foarte mica de la Philips la Asus-ul de mai sus, merita acel monitor mai ales pentru ca e mare. Dar... Alegerea e a ta.

In pretul asta oricum foarte mari pretentii nu poti avea si cele postate pe aici sunt decente, sunt ok!

#11
adyz_4u

adyz_4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 21.03.2007
Am cautat mai bine un monitor dupa sfaturile voastre si am gasit un LCD care intra in caracteristicile mele si cu rezolutie mare de 20" plus ca primesc si un card cadou care o sa pot sa il folosesc sa scad din pretul urmatorului produs cumparat de la magazin.
Prefer sa cumpar de la emag ca sunt aproape de mine si din alte orase nu vreau sa ma complic cu garantia.

Modelul 3

Si o comparatie de imagine intre CRT meu si LCD 20" Visual TV Size Comparison

Am sa ma mai gandesc si la Asus de 22" ... pana la salar mai este. ^_^

P.S.: Am vazut ca DEBO au si la mine in Iasi service.

P.P.S.: Este vreo diferenta de imagine intre DVI si D-sub ? Care e mai bun ?

Edited by adyz_4u, 05 July 2011 - 05:54.


#12
Sogardel

Sogardel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 06.05.2007
Nu te bucura de cardul cadou :) Il poti folosi doar pentru a cumpara: Televizoare, Smartphone, Masini de spalat rufe, Masini de spalat vase, Aparate Frigorifice, Aragazuri, Cuptoare incorporabile, Plite incorporabile, Cuptoare cu microunde incorporabile, Masini de spalat vase incorporabile.

Si eu vreau sa-mi iau un monitor.
Ma tot gandesc intre acel Acer de 20" si un Phillips LED de 18,5" ....
As alege varianta cu diagonala mai mare... dar Phillips-ul are un contrast mult mai bun.

Contrast dinamic: 5000:1 vs 20000000:1
Luminozitate:     200 cd/mp  vs 250 cd/mp

Deci la Phillips sigur o sa fie culori mai vii si mai naturale, dar ma atrage si diagonala mai mare care ar conta doar in cazul filmelor :)

Edited by d4m4g3, 05 July 2011 - 13:46.
fara citat.


#13
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Contrastul dinamic nu conteaza, strica imaginea. Contrastul real conteaza. Luminozitatea... e destula.
Diagonala mai mare si rezolutia mai mare. Nu conteaza doar in cazul filmelor, ci in orice caz - pana si pe desktop, vei avea mai mult spatiu.

Edited by d4m4g3, 05 July 2011 - 13:48.


#14
Sogardel

Sogardel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 06.05.2007

View Postd4m4g3, on 5th July 2011, 14:47, said:

Contrastul dinamic nu conteaza, strica imaginea. Contrastul real conteaza. Luminozitatea... e destula.
Diagonala mai mare si rezolutia mai mare. Nu conteaza doar in cazul filmelor, ci in orice caz - pana si pe desktop, vei avea mai mult spatiu.

Probabil ai dreptate :)
Insa... nu sunt sigur ca placa mea video va face fata unui asa monitor.
Am avut un monitor de 19" care s-a stricat, si nu imi mergea rezolutia lui nativa 1440x900.
Setam intotdeauna o rezolutie care sa nu distorsioneze prea mult imaginea.
Am o placa video AtiRadeon a9250 de 256 mb.
Vechiul monitor il foloseam pe vga, deasta acum caut unul pe DVI, serand sa nu mai am problema veche cu rezolutia nativa.

Mersi pt sfaturi. Pana la urma cred ca o sa aleg acer-ul de 20".

#15
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Placa ta video este intr-adevar foarte slaba. Pe langa faptul ca e slaba, are si memorie putina, prea putina pentru rezolutii FullHD sau asemanatoare, daca vrei jocuri - chiar si mai vechi.
Cel mai bine se vede la rezolutia nativa. Aia trebuie lasata mereu.
Daca ai posibilitatea, continui sa sustin varianta de a lua un monitor mai mare, mai ok. Chiar daca nu poti sa te joci sau te joci dar se vede ciudat la rezolutii mai mici, macar stii ca nu ai dat banii degeaba - la filme/in desktop se observa oricum diferenta, iar cand vei face upgrade la PC vai avea un monitor mai bun.

Edited by d4m4g3, 06 July 2011 - 09:24.


#16
Gabbe

Gabbe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.07.2011
Tinand cont de calitate ACER,ASUS nu se compara cu PHILIPS ,care au si ei un renume.....iar tehnologia LED ofera o luminozitate si un unghi mai mare de vizibilitate,mai ales in cadrul culorilor inchise si au o durata de viata de peste 100 000 de ore....si pe langa asta cred ca si garantia este mai mare la produsele :PHILIPS,SONY.....dar la banii aia mai bine ai cauta un HORIZON...Cum ar fi asta

#17
adyz_4u

adyz_4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 21.03.2007
@ d4m4g3 ... Tu ce parere ai despre cele doua monitoare acer si asus? Sa merg pe doagonala mica si conexiune buna DVI sau pe diagonala mare si conexiune medie D-Sub? Placa video am de gand sa iau una de 1GB DDR3/ 256bit.

Edited by adyz_4u, 06 July 2011 - 18:49.


#18
Sogardel

Sogardel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 06.05.2007

View PostGabbe, on 6th July 2011, 14:53, said:

Tinand cont de calitate ACER,ASUS nu se compara cu PHILIPS ,care au si ei un renume.....iar tehnologia LED ofera o luminozitate si un unghi mai mare de vizibilitate,mai ales in cadrul culorilor inchise si au o durata de viata de peste 100 000 de ore....si pe langa asta cred ca si garantia este mai mare la produsele :PHILIPS,SONY.....dar la banii aia mai bine ai cauta un HORIZON...Cum ar fi asta

Decat sa dau atatia bani pe un Horizon mai bine iau acel Phillips led.
Dar o sa merg pe acer de 20".
mersi pentru sfaturi

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate