Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Lipire placi gips carton

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
razvan_1111

razvan_1111

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 28.03.2011
Salutare
Sunt in etapa in care imi fac o analiza a micsorarii costurilor de constructie, si am ajuns la partea de finisaje pereti.
1.Tencuiala clasica cu tot tacamul
2.Lipire rigips direct pe caramida fara a mai tencui
3.Fixare profil metal, vata si gips-carton
Peretii vor fi din caramida Porotherm cu izolatie polistiren 10 cm la exterior.

Raspunsul ales de mine este lipirea placilor.

Voi ce parere aveti?

#2
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Pana acum ai pus in practica solutia cea mai proasta posibila, si acum alegi in continuare solutia cea mai proasta posibila de finisare.

Caramida celulara este un material care are numai calitati negative - rezistenta slaba, izolatie slaba, cost nerezonabil pt. ce ofera, si in special, cel mai prost material pt. ancorat dibluri - care ies foarte-foarte-foarte usor, doar apucate cu varful degetelor.

Cu atat mai mult cu cat se face izolatie exterioara, alegerea ei este nefericita.
Izolatia cea mai buna se face cu vata minerala bazaltica orientata cu fibra transversal, cu o grosime a placilor de 10cm.
Peste ea, fatada se poate imbraca cu un sistem modern de acoperire, care poate sa depinda si de buget, pretentii si gusturi estetice si subiective, informatie, disponibilitati tehnologice, grad de civilizatie si inteligenta al tarii, etc...
In tarile civilizate se roteste in cateva secunde casa intre doi piloni, si se acopera laminar cu un strat de betonit armat proaspat, preparat in situ si colorat in masa cu oxid de titan, care este economic, care este foarte rezistent, se aplica ultrarapid, si elimina manopera si materialele pt. tencuiala si vopsire exterioara.
Mai accesibil in zona, exista sisteme de casetare exterioara cu diverse finisaje, de la lambrisare PVC pana la imitatii de piatra, etc.

Gips-cartonul armat aplicat pe profile sasiu, bine ancorate in paviment si plafon, este solutia cea mai buna pt. interior, din foarte multe motive, de la manopera, planeitate, rezistenta la foc datorita continutului de apa natural al gipsului, si pana la posibilitatea buna de ancorare cu dibluri de tip molie, care stranse cu dispozitive dedicate, se infloresc in spatele panoului, alese corespunzator la dimensiuni, ele permitand o rezistenta de prindere foarte buna.
De ex. se gasesc molii de 10mm, usor inflorite la 12mm, care se introduc in gauri de  obligatoriu 12mm in rigips, altfel se strica garantat, si care molii au surub de 6mm cu cap semirotund ce se strange de regula cu PZ3.
Exista si cu surub de 5mm, dar si cu surub de 8mm, mai groase.

Gips-cartonul lipit pe perete, nu mai lasa posibilitatea deschiderii molilor, iar holtsuruburile normale - (ale caror dibluri ies oricum din caramida celulara doar trase usor cu varful degetelor), nu gasesc in gips decat un material moale, care formeaza un distantier fragil, in care datorita parghiei aparute, holtsuruburile se indoaie in jos, si astfel se trag singure imediat din caramida celulara.

#3
razvan_1111

razvan_1111

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 28.03.2011

 loock, on 2nd July 2011, 19:03, said:

Pana acum ai pus in practica solutia cea mai proasta posibila, si acum alegi in continuare solutia cea mai proasta posibila de finisare.

Caramida celulara este un material care are numai calitati negative - rezistenta slaba, izolatie slaba, cost nerezonabil pt. ce ofera, si in special, cel mai prost material pt. ancorat dibluri - care ies foarte-foarte-foarte usor, doar apucate cu varful degetelor.

Cu atat mai mult cu cat se face izolatie exterioara, alegerea ei este nefericita.
Izolatia cea mai buna se face cu vata minerala bazaltica orientata cu fibra transversal, cu o grosime a placilor de 10cm.
Peste ea, fatada se poate imbraca cu un sistem modern de acoperire, care poate sa depinda si de buget, pretentii si gusturi estetice si subiective, informatie, disponibilitati tehnologice, grad de civilizatie si inteligenta al tarii, etc...
In tarile civilizate se roteste in cateva secunde casa intre doi piloni, si se acopera laminar cu un strat de betonit armat proaspat, preparat in situ si colorat in masa cu oxid de titan, care este economic, care este foarte rezistent, se aplica ultrarapid, si elimina manopera si materialele pt. tencuiala si vopsire exterioara.
Mai accesibil in zona, exista sisteme de casetare exterioara cu diverse finisaje, de la lambrisare PVC pana la imitatii de piatra, etc.

Gips-cartonul armat aplicat pe profile sasiu, bine ancorate in paviment si plafon, este solutia cea mai buna pt. interior, din foarte multe motive, de la manopera, planeitate, rezistenta la foc datorita continutului de apa natural al gipsului, si pana la posibilitatea buna de ancorare cu dibluri de tip molie, care stranse cu dispozitive dedicate, se infloresc in spatele panoului, alese corespunzator la dimensiuni, ele permitand o rezistenta de prindere foarte buna.
De ex. se gasesc molii de 10mm, usor inflorite la 12mm, care se introduc in gauri de  obligatoriu 12mm in rigips, altfel se strica garantat, si care molii au surub de 6mm cu cap semirotund ce se strange de regula cu PZ3.
Exista si cu surub de 5mm, dar si cu surub de 8mm, mai groase.

Gips-cartonul lipit pe perete, nu mai lasa posibilitatea deschiderii molilor, iar holtsuruburile normale - (ale caror dibluri ies oricum din caramida celulara doar trase usor cu varful degetelor), nu gasesc in gips decat un material moale, care formeaza un distantier fragil, in care datorita parghiei aparute, holtsuruburile se indoaie in jos, si astfel se trag singure imediat din caramida celulara.
1.Pana acum eu nu am pus in practica nimic  :)  ca daca faceam nu mai intrebam
2.Ai evaluat Porotherm 30 sth la specificatii? "rezistenta slaba, izolatie slaba, cost nerezonabil"
3.Eu nu stiu in ce tari civilizate ai vazut sistemul de care vorbesti tu dar in Mare Britanie lipirea rigipsului este cel mai eficent lucru.
4.Da intr-adevar caramida celulara este pretentioasa la gaurit-nu pui orice marlete sa dea cu percutie in caramida ca o face varza

#4
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,253
  • Înscris: 24.06.2006

 loock, on 2nd July 2011, 17:03, said:

Caramida celulara este cel mai prost material pt. ancorat dibluri - care ies foarte-foarte-foarte usor, doar apucate cu varful degetelor.
daca folosesti dibluri dedicate, nu cred ca le scoti cu varful degetelor

#5
valioglu

valioglu

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 198
  • Înscris: 03.02.2007
Eu am pus rigips lipit pe perete (pe caramida poroterm), tine excelent, e stabil dimensional, nu crapa la imbinari. E o solutie foarte rapida si destul de ieftina. Poti sa te ajuti cu dibluri daca vrei, dar nu sunt necesare. Atentie, rigipsul se lipeste cu un adeziv special.
Pe tavane am pus rigips, dar cu sistem de prindere.

Edited by valioglu, 03 July 2011 - 23:35.


#6
razvan_1111

razvan_1111

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 28.03.2011

 valioglu, on 4th July 2011, 00:34, said:

Eu am pus rigips lipit pe perete (pe caramida poroterm), tine excelent, e stabil dimensional, nu crapa la imbinari. E o solutie foarte rapida si destul de ieftina. Poti sa te ajuti cu dibluri daca vrei, dar nu sunt necesare. Atentie, rigipsul se lipeste cu un adeziv special.
Pe tavane am pus rigips, dar cu sistem de prindere.
Se pare ca nu am gresit la ce m-am orientat. Am vorbit cu multi prieteni care lucreaza in Anglia si mi-au explicat cum sta treaba cu lipirea placilor. Ei mi-au recomandat in zonele unde exista riscul lovirii excesive a peretelui(holuri, scari) stratul de adeziv sa fie pe toata suprafata placii pana la inaltimea de 1 m. Deasemenea grosimea placilor sa fie de 12,5 nu se recomanda lipire la placile de 9,5 mm. Tavanul se face pe  sistemul clasic cu profile.

#7
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

 razvan_1111, on 4th July 2011, 21:12, said:

Se pare ca nu am gresit la ce m-am orientat. Am vorbit cu multi prieteni care lucreaza in Anglia si mi-au explicat cum sta treaba cu lipirea placilor. Ei mi-au recomandat in zonele unde exista riscul lovirii excesive a peretelui(holuri, scari) stratul de adeziv sa fie pe toata suprafata placii pana la inaltimea de 1 m. Deasemenea grosimea placilor sa fie de 12,5 nu se recomanda lipire la placile de 9,5 mm. Tavanul se face pe  sistemul clasic cu profile.

deci ai observat ca sfaturile de pe acest forum nu sunt intocmai corecte...cei mai multi se bazeaza pe normele romanesti care stim cu totii ca nu sunt cela mai corecte,....fe ca e voba de constructii  sau de electrica ssu alte cele.....
asa  a spor la treaba ca faci bine!!!

#8
sg_solei

sg_solei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 01.08.2006
salutare,

as vrea sa "readuc la viata"  acest topic deoarece sunt interesat de acest procedeu.
casa pe care vreau sa o construiesc are structura din cadre si absolut tot tavanul(cu rigips de 9.5mm) si toti peretii din interior(cu rigips de 12.5mm) vor fi din rigips,
de ce vreau sa lipesc rigipsul pe peretii din caramida...foarte simplu, rapiditate in executie+este mai ieftin fata de tencuirea obisnuita(materiale+manopera)+cred ca peretii ies mult mai drepti.

in acest moment ma intereseaza daca (aici va rog sa raspunda cei care au rigipsul lipit pe pereti din caramida) rezista in timp si daca au fost cazuri in care sa apara crapaturi in "interiorul" placii de rigips nu la imbinari(de ex. in urma unui cutremur).

P.S. vroiam sa pun mai multe intrebari colegului valioglu dar vad ca a disparut din peisaj...

multumesc.

Edited by sg_solei, 15 October 2017 - 21:21.


#9
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Solei, tu nu ai avut niciodata o placa de rigips in mana, asa'i?

Nu, nu or sa'ti apara crapaturi

#10
sg_solei

sg_solei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 01.08.2006

 argentum, on 15 octombrie 2017 - 21:44, said:

Solei, tu nu ai avut niciodata o placa de rigips in mana, asa'i?

Nu, nu or sa'ti apara crapaturi

am.
de ex. unde locuiesc acum stau la etajul 4/4, fiind ultimul etaj cand m-am mutat am pus in toata casa tavan de rigips cu vata dar pe profile.au aparut in timp 2-3 crapaturi dar numai la imbinari.
in principiu sunt sigur 90% ca acest lipirea rigipsului ma avantajeaza intr-un fel deoarece o sa am casa pe cadre si ca peretii nu sunt portanti.
singurele mele indoieli sunt cum se vor comporta in timp 10-15 ani, daca apare egrasie si daca as putea sa folosesc rigips de 9.5 mm.

multumesc.

#11
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,192
  • Înscris: 12.09.2013
,,Egrasie" nu o sa apara sigur...Cred ca e mult mai ok cu 12,5 mm.

#12
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

 sg_solei, on 16 octombrie 2017 - 07:34, said:

am.
de ex. unde locuiesc acum stau la etajul 4/4, fiind ultimul etaj cand m-am mutat am pus in toata casa tavan de rigips cu vata dar pe profile.au aparut in timp 2-3 crapaturi dar numai la imbinari.
in principiu sunt sigur 90% ca acest lipirea rigipsului ma avantajeaza intr-un fel deoarece o sa am casa pe cadre si ca peretii nu sunt portanti.
singurele mele indoieli sunt cum se vor comporta in timp 10-15 ani, daca apare egrasie si daca as putea sa folosesc rigips de 9.5 mm.

multumesc.

data viitoare, cand ai ocazia. ia placa de rigips si reazam'o pe un perete la unghi de 15%.  apoi, trozneste'i un pumn in mijloc. nu da prea tare, prima data, pana te inveti. incepi mai usor si apoi dai din ce in ce mai tare. cat poti tu de tare. dupa ce termini, arunca o privire pe partea ailalta si vezi de sunt fisuri. fac un pic misto, e drept, dar cred ca prinzi unde bat.

Edited by argentum, 16 October 2017 - 21:39.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate