Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

TruCam Radar laser in dotarea Politiei Romane

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#37
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
degeaba daca nu are si sistem anti-spaga. ideal ar fi sa nu le dam nimic, sa ramana doar cu laserul in buzunar.

apropo, daca scriu "mita pt politie" pe bancnote si le dau spaga si pe urma sun la 112, vine cineva sa controleze echipajul respectiv?

#38
cincicinci

cincicinci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 20.02.2013
Daca radarele citesc viteza, cand gasesc câte un tzacanit cu 200 la ora, nu pot sa-i incetineasca viteza? Exista asa ceva?

Edited by cincicinci, 08 October 2017 - 18:21.


#39
Rdaneel

Rdaneel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 12.09.2017
Nu,nu există. Și doar la Tesla se fac goange dubioase OTA.

#40
rianovich96

rianovich96

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 28.03.2011

 aalinn, on 03 iulie 2011 - 20:50, said:

cat timp exista statii ... laser gun-ul e de forma
vineri am mers pe a1 cu 170 dupa o skoda cu statie.
in padure unde e un restaurant a incetinit si a intrat pe banda 1 . am facut acelasi lucru si surpriza peste vreo 5 km era radar nou .
detectorul meu bel este egal cu zero , a tipat laser atack si ghinion cred ca ma lua daca aveam viteza.
e timpul sa trecem pe statii ca nu mai tine cu detectoare.
intrebare : exista statii fara antena pe masina ?

Nu exista statie fara antena, e ca si cum ai intreba daca exista o lanterna fara bec Posted Image

Nu vreau sa tin o prelegere, e plin netul de tutoriale insa cateva precizari:

Antena este un ansamblu daca vrei care converteste campul EM in energie electrica si vice-versa.
Dimensiunile (oricarei) antene sunt strict corelate cu frecventa campului de care discutam, pentru banda de CB, mai precis canalul 22 (care este o conventie btw) este 27.225 MHz.

Cand spund "dimensiuni corelate" ma refer la faptul ca antena (oricare) trebuie sa transfere (sa converteasca) ideal 100% din energie.
Altfel, orice sarma sau material poate fi folosit pe post de antena, lantul de la WC daca doresti... cu randamentul corespunzator.

O antena "cinstita" pentru aceasta frecventa ar avea 2.75m lungime ceea ce este cam mult pentru mobil...
De aceea se practica "scurtarea" artificiala a antenelor, folosind un inductor (o bobina) la baza lor, practic orice antena de CB are aceasta bobina.

Cu cat antena este mai mica, bobina va fi mai mare si vice-versa.

Cea mai mica pe care am gasit-o si pe care o folosesc este de vreo 50cm cu tot cu montura si bobina.
Randament vai de capul ei, insa merge cam 2Km ceea ce pentru mine este suficient (statia are 20W cred).

O alta chestie care se poate studia si o voi incerca cat de curand, este sa folosesti dezaburirea pe spate pe post de antena.
Presupune gasirea unei solutii de adaptare intre impedanta statiei si depunerea de pe geam, chiar si cu un randament scazut.
Din pacate ar fi foarte dependent de tipul de masina insa, as fi fericit daca as gasi la a mea.

Si da, pot sa confirm ca o statie + waze este foarte utila.

Edited by rianovich96, 23 July 2019 - 18:08.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate