Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

TruCam Radar laser in dotarea Politiei Romane

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

View PostCutzu, on 3rd July 2011, 23:40, said:

Ce penal, n-avem pe unde sa mergem, dar avem radare ultimul racnet.
Astia merita cand te prinde sa le iei actele radarului  la verificare, de la metrologie sa vezi ca sunt la zi, vizate, verificate super parafate, sa se simta si ei controlati, nu numai astia de le tine curu mare si ii ajuta la cresterea numarului de epoleti.

poate trebuie sa eliberam puscariasii care nu au conditii dupa normele europene...

#20
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010
Statiile nu sunt infailibile. Daca nu vine unul cu statie din orice sens care sa semnaleze radarul, il iei fix ca un guster cu 5 statii pe masina, nu una.

Edited by muteki, 04 July 2011 - 06:15.


#21
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
Corect.
Pana la urma tot spaga ramane cel mai bun aparat antiradar

#22
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,112
  • Înscris: 14.09.2007

View Postmuteki, on 4th July 2011, 07:14, said:

Statiile nu sunt infailibile. Daca nu vine unul cu statie din orice sens care sa semnaleze radarul, il iei fix ca un guster cu 5 statii pe masina, nu una.
Dobitoc sa fii daca nu-ti raspunde nimeni la statie sa-i dai in gura in continuare.

#23
fastcarjunkie

fastcarjunkie

    Active Driver ;)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,314
  • Înscris: 27.03.2007

View Postwall, on 2nd July 2011, 14:06, said:

daca pui AL G9 Guardian pe masina tot ti-o iei ca te opreste pentru verificare, sare in ochi cand nu-ti poate citi viteza, iar AL G9 Guardian nu e chiar asa de "ascunzabil". Tot cu o statie faci treaba mai buna. Sau mergi cu 320+ ca sa-l dai peste cap. Dar or sa te amendeze de la CAA pentru ca zbori prea jos.

Pe de alta parte uite o mica precizare din alta parte "laser jammers are not illegal =) RADAR jammers are". Cum scrie la noi in Codul Rutier?

LE
"dispozitivele care perturba functionarea mijloacelor tehnice de supraveghere a traficului" deci nu ai cum sa scapi nici cu dispozitivul antilaser.
Sa ne ajute cineva de specialitate, cam care ar fi suportul lor juridic in cazul in care ar opri masina pentru expertiza? Nu este nevoie de mandat sau ceva pentru a controla/demonta masina?

#24
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

View Postaalinn, on 3rd July 2011, 21:50, said:

intrebare : exista statii fara antena pe masina ?


View Postcalinkgb, on 3rd July 2011, 23:43, said:

Din nefericire nu in banda libera (CB)

Exista alea portabile, da-s cam inutile pentru treaba asta. Cu portabila in masina bati doar cateva sute de m in mod normal, adica vreo 6-7 secunde de conversatie cu cineva care vine din sensul opus.

O antena mica de 68 cm (C593.01) cu talpa magnetica e suficienta pentru 5-10 km, si dureaza 5 secunde sa o arunci in masina cand pleci si inca 5-10 sa o montezi.

Edited by AlexIP, 05 July 2011 - 16:22.


#25
aalinn

aalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,907
  • Înscris: 25.09.2007
eu nu stiu ce fac cu firul , pe unde il urc sus.
m-am jucat cu o statie odata si am reusit sa scot firul prin usa din spate

#26
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Pai pe la chederul usii din spate sau prin hayon, dupa caz.

#27
wall

wall

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.06.2006
E problematic cu laser jammers ca se vad cu ochiul liber ca le ai pe masina. Daca nu le vezi cu ochiul liber cand te uiti la masina, nici dispozitivul nu are liber spre laser sa-l bruieze atunci. Arata ca niste luminite mici, ca un DLR sa zicem. Mai vazusem un sistem care permitea sa le retragi in spatele barii daca te opreste...dar pe principiul ca sa le ascundem, iti poti pune suport care ascunde numarul.

#28
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

View Postfastcarjunkie, on 5th July 2011, 11:22, said:

Sa ne ajute cineva de specialitate, cam care ar fi suportul lor juridic in cazul in care ar opri masina pentru expertiza? Nu este nevoie de mandat sau ceva pentru a controla/demonta masina?

drepturile lui peste... toti visati mandate si hotariri dupa ani de judecata...

un roman a fost oprit de politie in germania pt ca culoarea hid-urilor era aiurea (evident la cererea romanasului) si privind sub capota ce a vazut neamtu'? a gasit firele de la detectorul radar din bara si asa a descoperit si displayul din masina. romanul nostru a scapat fara amenda pt ca neamtul s-a multumit sa il pedepesasca confiscind modulul interior.


circulati cu o viteza cu maxim 50km/h peste limita admisa si ramineti cu permisul in buzunar.

#29
brainium

brainium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,832
  • Înscris: 25.07.2010

View PostCutzu, on 4th July 2011, 13:07, said:

Pana la urma tot spaga ramane cel mai bun aparat antiradar

Mai ales de cand le-au taiat salariile... :naughty:

#30
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006
Asadar eu inteleg ca astia au rezolvat problema drumurilor execrabile si acum vineaza soferii vitezomani. Foarte tare... evident doar in lend oh ciois  :naughty:

#31
fastcarjunkie

fastcarjunkie

    Active Driver ;)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,314
  • Înscris: 27.03.2007
^^ Era o intrebare de principiu, e normal sa vreau sa stiu ce drepturi si restrictii am intr-o anumita situatie. Cu totii ar trebui sa vrem asta doar suntem nevinovati pana la proba contrarie, nu e normal sa ne uitam ca la niste zeitati la horganele statului.

Poate vreau sa-mi montez torpile fotonice in bara de protectie si, fiind mai saracut cu duhul, nu stiu ca nu e voie cu asa ceva. Poate e voie doar cu disruptoare, fiind o tehnologie mai putin cunoscuta e posibil sa nu existe reglementare, sau daca totusi prefer torpilele fotonice vreau sa stiu ce patesc daca ele sunt detectate, nu? Nu pentru a merge cu viteza, ca nu ma intereseaza asta, ci pentru cazurile in care ma ataca rromulanul si n-am fazeru' la mine. E normal sa ma resemnez cu statutul de potentiala victima?

#32
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,656
  • Înscris: 16.12.2008

View PostCutzu, on 3rd July 2011, 23:40, said:

Ce penal, n-avem pe unde sa mergem, dar avem radare ultimul racnet.

View Postundesignus, on 6th July 2011, 13:12, said:

Asadar eu inteleg ca astia au rezolvat problema drumurilor execrabile si acum vineaza soferii vitezomani.

Nu vad legatura intre starea drumurilor si faptul ca o norma legala nu este respectata.
Cutzu & undesignus va rog sa jurati aici pe forum ca sa ramana scris ca, daca vreodata (never say never) vor fi in Romania drumuri ca in tarile "cu apa calda", veti conduce masinile voastre cu maxim viteza limita legala + 10km/h.

Edited by yetiro, 06 July 2011 - 14:36.


#33
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,172
  • Înscris: 02.04.2007
Eh, ca la romani: in tara zmei, la nemti mielusei. Aici au nevoie de mandate, acolo scot hartia igienica si daca se incrunta nitel politistul.

#34
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006

View Postyetiro, on 6th July 2011, 15:35, said:

Nu vad legatura intre starea drumurilor si faptul ca o norma legala nu este respectata.
Cutzu & undesignus va rog sa jurati aici pe forum ca sa ramana scris ca, daca vreodata (never say never) vor fi in Romania drumuri ca in tarile "cu apa calda", veti conduce masinile voastre cu maxim viteza limita legala + 10km/h.
Cand n-ai drumuri si vrei sa mergi din A in B o faci in 10 ore. Cu drumuri o faci in 4 ore maxim. Acum, daca tu n-ai drumuri, de ce sa nu o calci cand ai liber pe o portiune de drum? ( cazuri foarte rare, doar noaptea, sau cand nu se lucreaza la drum)
Ah?
Deci da, jur ca voi rula cu maxim 10km/h daca va exista autostrada de la constanta la oradea. Dar pana atunci, vom ajunge ingrasamant la flori. Asa ca mergi tu legal in spatele carutelor, in spatele altora la cozi itnerminabile, pe drumuri judetene sau europene cica, cu o singura banda pe sens. Fii tu ala corect, ca noi ne descurcam astia care vor infrastructura.

Edited by Cutzu, 06 July 2011 - 15:56.


#35
fastcarjunkie

fastcarjunkie

    Active Driver ;)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,314
  • Înscris: 27.03.2007
+1

View Postjay333, on 6th July 2011, 16:01, said:

Eh, ca la romani: in tara zmei, la nemti mielusei. Aici au nevoie de mandate, acolo scot hartia igienica si daca se incrunta nitel politistul.

In general e o placere sa respecti regulile acolo pentru ca nu prea ai de ce sa le incalci. Eu personal nu am fost oprit niciodata in afara desi mi s-a intamplat sa fac manevre ciudate prin orase atunci cand ma incurcam, chiar fiind ajutat de cateva ori de niste echipaje cu care m-am intersectat (nu mai zic de restul soferilor care preferau sa te ajute decat sa te injure si sa te claxoneze). Sigur ca o calci daca vrei sa nu incurci traficul cand coloana merge cu peste 180 si binenteles ca atunci cand iesi de pe autostrada te mai dezmortesti pe trasee montane sau te joci putin in zapada acolo unde se poate. Chiar si "bastinasii" fac asta, da.

Edited by fastcarjunkie, 06 July 2011 - 15:59.


#36
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Aparent au scos iar la inaintare radarul TruCam laser.
Azi era pe pasarela de pe DN1 si vana de zor, fara drept de apel.

Asadar, beliti ochii la pasarele

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate